O komunikacie wizualnym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

O komunikacie wizualnym

Podczas rozmowy badaczki z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego opowiedzą o znaczeniu kompozycji komunikatu wizualnego, a za materiał do analizy posłużą prace Zbigniewa Władyki.
Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na spotkanie z dr Zofią Władyką-Łuczak i Karoliną Dobrosz, które odbędzie się 15 III o godz. 17 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (strefa coworkingowa).

Punktem wyjścia do rozmowy będzie napisana wspólnie monografia "Język komunikatów wizualnych w praktyce" (AT Wydawnictwo, Kraków 2022). Podczas rozmowy badaczki z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego opowiedzą o znaczeniu kompozycji komunikatu wizualnego, a za materiał do analizy posłużą prace Zbigniewa Władyki – rzeźbiarza, urbanisty, scenografa. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Spotkanie zorganizowane jest w ramach projektu "MATERIA. MEDIUM. WYMIANA" i towarzyszy wystawie papierów czerpanych Zofii Bisiak „Całe stado dmuchawców oczekuje wiatru”. Wystawę można oglądać do 24 III w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. Więcej informacji na temat wystawy TUTAJ.


ZOFIA WŁADYKA-ŁUCZAK

rzeźbiarz, adiunkt w Katerze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Doświadczenie zawodowe opiera na dwóch obszarach zainteresowań. Pierwszy z nich związany z sztukami pięknymi – rzeźbą, jest autorką: Pomnika Początków Miasta Łodzi oraz pomnika upamiętniającego postać twórcy miasta Aleksandrowa Łódzkiego, Rafała Bratoszewskiego. Do jej ważniejszych realizacji zaliczyć należy: fontannę „Łabędź” w Parku Sienkiewicza w Łodzi, fontannę w parku im Władysława Reymonta, Portret Synagogi, w Łodzi przy alei Kościuszki.

Drugi obszar związany jest z dokumentowaniem i badaniem przebiegu pracy twórczej opisywanym z perspektywy antropologiczno-autoetnograficznej. Prowadzi również badania nad rolą struktur wizualnych w procesach postrzegania oraz stosowanych przez twórców środków formalnych w kontekście widzenia i postrzegania komunikatów wizualnych.  Na ten temat opublikowała artykuły oraz monografie (Praca twórcy w relacji za światem, AT Wydawnictwo, Kraków 2018, Przestrzeń tworzenia, AT Wydawnictwo, Kraków 2018, wspólnie z Karoliną Dobrosz Język komunikatów wizualnych w praktyce, AT Wydawnictwo, Kraków 2022).

KAROLINA DOBROSZ

psycholog oraz kulturoznawca, asystent w Zakładzie Teorii i Praktyki Komunikacji Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Łodzi. W obszarze jej zainteresowań znajdują się kognitywne badania nad perswazją językową (zarówno w kodzie werbalnym, jak i wizualnym) oraz międzykulturowe konteksty aktywności celowej człowieka (motywacja). Autorka dwóch publikacji monograficznych w powyższych obszarach: Kategorialność myślenia – myślenie kategoriami: literatura, psychologia, komunikacja oraz Język komunikatów wizualnych w praktyce).