Odpowiedzialna moda | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Odpowiedzialna moda

Ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste – to powody, dla których 25 marek zdobyło Rekomendacje Modopolis. Wszystkie te marki łączy przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji Modopolis – III Forum Mody Polskiej, która odbędzie się 6-7 XI w Fabryce Sztuki.
Moda zrównoważona to naturalny wybór dla osób, które w swoich decyzjach konsumenckich kierują się świadomością ekologiczną i społeczną odpowiedzialnością. Coraz więcej marek i projektantów wpisuje się w ten trend. Rekomendacje Modopolis przyznane w ramach tegorocznej edycji Modopolis – Forum Mody Polskiej mają na celu promowanie kolekcji, tworzonych zgodnie z tą filozofią i wsparcie ich twórców w odniesieniu biznesowego sukcesu. Nagrodą w konkursie była nie tylko rekomendacja, ale i wsparcie promocyjne oraz finansowe, a także eksperckie konsultacje biznesowe.

– Różnorodność zgłoszonych projektów pokazuje, że trend mody odpowiedzialnej rośnie z roku na rok, inspirując twórców do nowych rozwiązań. Transparentna produkcja, przeznaczanie części dochodów na cele charytatywne, to coraz powszechniejsze działania podejmowane w świecie mody. Z kilkudziesięciu nadesłanych projektów z całego kraju wyłoniliśmy 25 finalistów, których jeszcze przed startem forum zaprezentujemy online – mówi Aleksandra Dudek z Fabryki Sztuki w Łodzi, producentka Modopolis.

Wśród wyróżnionych rekomendacją są nie tylko projektanci ubrań, ale też producenci akcesoriów i dodatków. Wszystkich łączy misja tworzenia mody odpowiedzialnej. Ta idea bliska jest też marce Kamaryd, która jako jedyna biżuteryjna marka znalazła się na liście finalistów. Kolekcje ubrań powstają często w pojedynczych egzemplarzach lub szyte są tylko na zamówienie, czym chwalą się między innymi autorzy INAF.F. Wspólnym mianownikiem wielu marek jest trend zero waste – upcyclingowe wykorzystywanie skrawków materiałów czy ubrań z drugiej ręki. Kolekcje Floating Jeans szyte są ze fragmentów jeansowych kurtek i spodni, marka ZODZYSQ wytwarza patchworkowe torby z mieszanych tekstyliów. W wyróżnionych projektach nie brakuje też rękodzieła – dzierganych ubrań dla kobiet marki Florat Knot, ozdabianych haftem T-shirtów Bzdetki, dodatków marki WyRóB, czyli nietypowych toreb z niepotrzebnych zawleczek od puszek. Finalistami zostały także dwie łódzkie marki: Mito Sito, która specjalizuje się sitodrukowych zdobieniach oraz wegańskie okrycia dla kobiet by Tati. Idea minimalizacji udziału chemikaliów w produkcji przyświeca twórcom Waste Me Not, którzy korzystają tylko naturalnych barwników. Coraz więcej twórców w branży modowej sięga po organiczne tekstylia i tkaniny z certyfikatem – bawełnę, a w szczególności len, który stał się wiodącym motywem dla marek Leleń i Lenoui.

Wszystkie marki nagrodzone Rekomendacją zobaczyć można w kanałach społecznościowych Modopolis. Ich prezentacja to zapowiedź zbliżającej się tegorocznej – trzeciej już – edycji FORUM MODY POLSKIEJ MODOPOLIS. Branżowe spotkania niezależnych projektantów i producentów odbędą się 6-7 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi. Tradycyjnie już organizatorzy największy nacisk kładą na edukację i rozwój modowych biznesów. Warsztaty i panele oscylować będą wokół tematyki zrównoważonej marki i etycznej mody w dobie kryzysu. Szczegółowy program i szersza prezentacja wyróżnionych marek dostępne będą już wkrótce na www.modopolis.pl.

REKOMENDACJE MODOPOLIS 2020:

1. Bamba Concept
2. by Tati
3. Bzdetka
4. Floating Jeans
5. Floral Knot
6. Funwear
7. INAF.F
8. Kamaryd
9. Martyna Kołtun
10. Kombokolor
11. Kulta
12. Lamita Organic
13. Leleń
14. Lenoui
15. Maszynownia
16. Mito Sito
17. ODIO/ODIOTEES
18. Marta Pilas
19. Projekt Ania i Ola
20. Remediumbag
21. Maryja Vintage
22. Cathy Silvia Voget
23. Waste Me Not
24. WyRóB
25. Zodzysq