PORTRETY ZOFII NASIEROWSKIEJ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

PORTRETY ZOFII NASIEROWSKIEJ

Spotkanie z Tomaszem Pijanowskim, reżyserem filmu "Zdjęcie od Nasierowskiej, czyli życie wielokrotnie spełnione", poprzedzone będzie z otwarciem wystawy zdjęć tytułowej bohaterki. Portrety znanych ludzi ze  świata filmu i portret portretującej ich artystki.
50-minutowy film opowiada o życiu i pracy Zofii Nasierowskiej. To długa rozmowa z samą bohaterką oraz z jej przyjaciółmi i z osobami, które stawały po drugiej stronie jej obiektywów. W filmie znalazły się również fragmenty etiud filmowych Zofii Nasierowskiej, fragmenty polskich filmów fabularnych, w których główne roli grali znani aktorzy uwieczniani na jej zdjęciach, a także liczne archiwalia pochodzące z zasobów TVP i WFDiF. To również zbiór fotografii i innych materiałów z archiwum rodzinnego bohaterki. W filmie wystąpili między innymi: Nina Andrycz, Wiesława Czapińska, Alina Janowska, Jan Kobuszewski, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Majewski, Michał Musialik, Monika Turno, Olga Turno, Beata Tyszkiewicz, Jadwiga Bobrowska, Barbara Wachowicz, Wiktor Zborowski.

O pracy nad dokumentem i o samej bohaterce opowie Tomasz Pijanowski, reżyser, scenarzysta i jeden z trzech autorów zdjęć do filmu. Film o Zofii Nasierowskiej powstał w 2013 roku, rok później Tomasz Pijanowski nakręcił dokument "Made in Poland" o polskiej siatkówce. Bohater spotkania jest też producentem filmowym, ukończył Wydział Operatorski łódzkiej Szkoły Filmowej.

Zofia Nasierowska-Majewska urodziła się w 1938 roku w Łomiankach, zmarła w 2011 roku w Warszawie. Była wybitną fotograficzką specjalizującą się w fotografii portretowej. Ukończyła studia operatorskie w łódzkiej Szkole Filmowej, była też autorką zdjęć do filmów dokumentalnych i etiud studenckich, m.in. Agnieszki Osieckiej. Prywatnie żona Janusza Majewskiego.