Pożegnanie prof. Frymark-Błaszczyk | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Pożegnanie prof. Frymark-Błaszczyk

Kazimiera Frymark-Błaszczyk, fot. ASP w Łodzi

W dniu 8 lipca 2022 roku zmarła śp. Pani Profesor Kazimiera Frymark-Błaszczyk. Osoba niezwykła, obdarowana przez Boga wieloma talentami. Spoczęła na Starym Cmentarzu rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy Ogrodowej 39, po lewej stronie głównej alei.
Naprzeciw katedry jest duży wieżowiec. Było tam Centralne Laboratorium Dziewiarstwa, zajmujące się projektowaniem mody. Nasi wspaniali projektanci zatrudnieni w tym laboratorium zachwycali pięknem sukni letnich i mody jesiennej. Prof. Frymark-Błaszczyk świetnie tym zarządzała, pełna spokoju i życzliwości dla pracowników.

W Akademii Sztuk Pięknych – przedtem PWSSP – jako pedagog przepracowała 42 lata. Współpracowała z Panem Profesorem Witoldem Łuczyńskim – specjalistą dziewiarstwa z Politechniki Łódzkiej. Mój mąż, który był rektorem PWSSP, zatrudnił Pana Profesora w swojej uczelni. Spotkanie Pani Profesor z Panem Profesorem Łuczyńskim zrodziło piękną współpracę. Dziewiarstwem podbili Europę, Kanadę i USA.

Państwo Błaszczykowie byli bardzo kochającą się Rodziną. Łączę się w żalu z Mężem, Córką i Synem oraz całą pozostałą Rodziną.

Wera Modzelewska



Jak można przeczytać w tekście Barbary Zagórskiej, zamieszczonym w katalogu wystawy „Nieskończoność. Tkanina unikatowa. Kazimiera Frymark-Błaszczyk” w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach (XII 2017 – II 2018): „Profesor Kazimiera Frymark-Błaszczyk chętnie przyznaje się do swoich pomorskich korzeni. Pochodzi z Leśna niedaleko Chojnic. Ucząc się w Liceum Ogólnokształcącym w Chojnicach, za radą ówczesnego nauczyciela plastyki podjęła naukę w Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. To tam zetknęła się po raz pierwszy z tkactwem, które stało się jej pasją na całe życie. Po podjęciu studiów konserwatorskich na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu w l. 1950–51 przeniosła się do Łodzi, by kontynuować swe zamiłowanie do tkactwa artystycznego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (…). Uzyskała dyplom na Wydziale Włókiennictwa w 1955 (…). Od tego roku związała się zawodowo z łódzką uczelnią jako wykładowca i profesor w Pracowni Projektowania Dywanów i  Gobelinów. (…) Artystka stworzyła nową specjalizację akademii – Pracownię Projektowania Dzianiny i Katedrę Dziewiarstwa. (…) Twórczość Kazimiery Frymark-Błaszczyk obejmuje tkaninę – kilim, gobelin i miniaturę tkacką, dzianinę artystyczną reliefową, ażurową (kompozycje unikatowe), jak również instalacje płaskie i przestrzenne z ręcznie czerpanego papieru oraz obiekty z różnych materii. Najchętniej tworzy prace w konwencji abstrakcji, zarówno lirycznej, jak i geometrycznej”.

Kategoria

Wiadomości