Profesor Oświaty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Profesor Oświaty

Podczas uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej Mirosław Drożdżowski odebrał tytuł honorowy Profesora Oświaty, nadawany przez ministra edukacji narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty. Mirosław Drożdżowski, pedagog, gitarzysta, kompozytor i aranżer, pracuje w szkołach muzycznych I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim i Bełchatowie.
Tytuł ten przyznawany jest nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Jednym z warunków jest co najmniej 20-letni staż pracy w zawodzie, w tym 10-letni jako nauczyciel dyplomowany. Tytuł honorowy Profesora Oświaty to najwyższy stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Mirosław Drożdżowski kształci młodych gitarzystów. Wielu jego uczniów kontynuuje naukę w szkołach artystycznych wyższego stopnia oraz na wyższych uczelniach. Wybitne osiągnięcia pedagogiczne potwierdzają liczne sukcesy jego podopiecznych (27 osób), którzy wielokrotnie (221 razy) byli laureatami głównych nagród i wyróżnień na konkursach gitarowych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Chorwacji, Serbii, Słowacji, Czechach, Austrii, Krynicy Zdrój, Sanoku, Trzęsaczu. Wielu jego absolwentów prowadzi działalność koncertową, pedagogiczną i kompozytorską. Jeden z wybitnych uczniów Piotr Przedbora jest koncertującym gitarzystą, który nagrał trzy płyty dla wydawnictwa Dux (w tym dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego), Bartłomiej Marusik – jest uznanym pedagogiem i kompozytorem.

Mirosław Drożdżowski sam wielokrotnie był jurorem konkursów i prowadził warsztaty gitarowe w wielu szkołach muzycznych w Polsce. W pracy dydaktycznej wykorzystuje własne kompozycje i aranżacje. Zdobywały nagrody na konkursach kompozytorskich i są one często włączane do programu obowiązkowego w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz występują w programach egzaminów i koncertów uczniów szkół muzycznych w całej Polsce. Drożdżowski skomponował ponad 1000 utworów na gitarę klasyczną solo oraz kameralnych. Jest autorem 700 transkrypcji i opracowań na gitarę m.in. dzieł Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Johanna Sebastiana Bacha. Jego kompozycje i aranżacje zostały zarejestrowane na 24 płytach w wykonaniu  wielu wybitnych gitarzystów. Prace Drożdżowskiego ukazały się w 110 albumach nutowych opublikowanych przez wydawnictwa polskie i zagraniczne.

Kategoria

Wiadomości