Sobótki w Skansenie w Maurzycach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Sobótki w Skansenie w Maurzycach

Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich. Wiążą się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. Skansen w Maurzycach zaprasza na prezentację zwyczajów związanych z tym świętem.
Turyści odwiedzający tego dnia skansen będą mogli poznać sobótkowe tradycje i obyczaje, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę, zdobyć wiedzę na temat pozyskiwania i przetwarzania ziół, usłyszeć pieśni obrzędowe, uczestniczyć w zabawie tanecznej.

Sobótki w Łowickiem tradycyjnie rozpoczynały cykl zwyczajów letnich. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek odbywały się „sobótki”, zwane również świętem wianków. Dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i ziół, które puszczały na rzekę, pilnie je obserwując, gdyż ich spływ wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

materiały prasowe