Spotkanie z folklorem w Maurzycach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

Spotkanie z folklorem w Maurzycach

Skansen w Maurzycach, foto. wikimedia commons

Święto Matki Boskiej Zielnej jest jednym z ważniejszych świąt maryjnych w polskiej kulturze ludowej. Tradycje z nim związane przybliży skansen w Maurzycach w niedzielę 15 VIII. Wstęp wolny.
Tego dnia zanoszono do kościoła wiązanki ze zbóż, warzyw, owoców i ziół do poświęcenia. Wierzono, że poświęcone rośliny miały moc nadprzyrodzoną, w związku z czym były chętnie wykorzystywane przy licznych praktykach. Ziarno z poświęconych kłosów zapewniało urodzaj i dostatek, zioła stosowano w celach leczniczych i ochronnych dla ludzi i zwierząt.

Turyści odwiedzający skansen 15 VIII będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane ze świętem, wykonać własną wiązankę, tzw. „zielko” i poświęcić ją podczas tradycyjnego nabożeństwa, które będzie celebrowane w kościele z Wysokienic. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania ziół oraz płodów rolnych. Będą mogli poznać tradycje kulinarne regionu poprzez degustację potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Będzie okazja poznania zgromadzonych w skansenie zabytków, w tym wystawę wystawę wycinanki łowickiej. Podsumowaniem wydarzenia będzie koncert zespołu folkowego WoWaKin.

WoWaKin to trójka młodych ludzi, którzy mieszkają w mieście, zakochali się w surowej muzyce mieszkańców wsi i stali się wirtuozami muzyki w starym stylu.  Trio tworzą: Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak. Chemia między artystami zamienia się w energetyczny dialog między banjolele, skrzypcami i harmonią trójrzędową. WoWaKin to podróż na wiejskie wesela, szalone podmiejskie potańcówki. Taneczne kawałki przeplatane są gorzkimi piosenkami o przemijaniu, stracie i tęsknocie za młodością. Brzmienie tria raz jest surowe, szorstkie i brudne, a raz pełne słodyczy i delikatności naśladującej śpiew ptaków.

Rutka
https://www.youtube.com/watch?v=FkrAp6Tpb7E

WoWaKin grał na międzynarodowych targach muzycznych WOMEX 2017. Wystąpił także w USA, Belgii, Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech. Grywa na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce, kontynuuje tradycję muzyczną mieszkańców Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia. W repertuarze trio ma oberki, mazurki, kujawiaki, polki, fokstroty, kujony, pieśni miłosne. Muzycy uczą się od starych skrzypków i z archiwalnych nagrań. Prowadzą również warsztaty instrumentalne i taneczne z muzyki tradycyjnej oraz zespół dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi. WoWaKin wydał dwa albumy: "Kraj za Miasto" (2017 r.) i "Wiązanka" (2020 r). Płyta "Wiązanka" została uznana w marcu 2021 roku za jeden z najlepszych albumów World Music (Top10) przez prestiżowy angielski "Songlines Magazine". Na początku maja 2021 WoWaKin został laureatem drugiej nagrody w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2020 organizowanym przez Polskie Radio.

materiały prasowe