Spotkanie z książką "Mały Oświęcim" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Spotkanie z książką "Mały Oświęcim"

Jolanta Sowińska-Gogacz przy pomniku Pękniętego Serca, fot. materiały prasowe

27 I o godz. 18 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz oraz Mateuszem Winklem, poświęcone książce „Mały Oświęcim”, której ósmy dodruk trafia właśnie na półki księgarni. Spotkanie będzie również poświęcone filmowi „To było tu”.
W Łodzi podczas wojny zadziało się coś wyjątkowego – od 1 grudnia 1942 roku aż do zakończenia wojny w styczniu roku 1945 na obszarze wydzielonym z łódzkiego getta funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. W Na przestrzeni siedmiu dekad pamięć o nim wzlatywała i upadała, a dzieci, które przezeń przeszły i udało im się przeżyć, z każdym rokiem ubywało. Miejscem najczęściej kojarzonym z dziejami obozu przy ulicy Przemysłowej jest pomnik zwany Pękniętym Sercem Matki, zwieńczenie ulicy Brackiej, ponieważ na terenie historycznym obozu próżno szukać po nim śladów. Baraki zburzono, ziemię przeorano, zbudowano nowe osiedle. Dokumentacja obozu w większości przepadła, więc ustalenie „żelaznych” faktów graniczy z cudem.

W czerwcu 2021 roku powstało Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, którego pierwszym i prymarnym zadaniem jest uporządkowanie informacji na temat łódzkiego obozu, intensywna praca badawcza. Wśród wielu inicjatyw zrealizowanych przez Muzeum jest film animowany „To było tu” w reżyserii Mateusza Winkla, z muzyką Pawła Wochny i narracją Jolanty Sowińskiej-Gogacz – autorki książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”. Film „narysowali” Robert i Konrad Białkowscy, rodzeństwo artystów ze Szczecina, a wyprodukował go Michał Floriańczyk.

Jolanta Sowińska-Gogacz 
– kulturoznawca (UŁ) i pedagog, autorka wielu artykułów na temat obozu na Przemysłowej i książki „Mały Oświęcim”, pracownik działu edukacji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Jako pisarka zadebiutowała w roku 1992 książką poetycką „Przednieble” (Wydawnictwo K.K. Baczyńskiego, UŁ), w roku 2010 wydała tomik „Pomieszczenie” (wydawnictwo Kwadratura), a od roku 2013 przygotowywała swój debiut prozatorski „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” (od roku 2019 we współpracy z Błażejem Torańskim), który jest efektem wieloletniej pracy nad tematem.
Jest autorką artykułów prasowych na temat łódzkiego obozu, publikowanych m.in. na łamach tygodnika Sieci, w Przewodniku Katolickim, miesięczniku WNET oraz portalu wpolityce.pl. Laureatka nagrody Znak Dobra (2015), Plastra Kultury (Książka Roku 2020) oraz wyróżnienia im. Janusza Kurtyki przyznane przez jury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za pracę publicystyczną w roku 2020. Jako osoba, której udało się dotrzeć do ostatnich żyjących ocalałych i spisać ich relacje, zapraszana jest często do realizacji medialnych opowiadających historię łódzkiego obozu - filmów dokumentalnych, reportaży filmowych, audycji radiowych. Przez lata prowadziła non profit lekcje o historii obozu w szkołach i na jego historycznym terenie. 

Mateusz Winkiel
– reżyser i producent, absolwent Wydziału Filmu i Fotografii Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, doktor sztuki filmowej, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest twórcą i właścicielem domu produkcyjnego Mania Studio, reżyserem i scenarzystą kilkudziesięciu teledysków, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Współpracuje m.in. z Czesławem Mozilem, Grzegorzem Turnauem, Popkiem (zrealizował na jego temat pracę doktorską), Kamilem Bednarkiem, Piotrem Roguckim, Arturem Andrusem oraz zespołami Red Lips, Illusion, happySad, Coma, Hunter, Behemoth.

Jolanta Hajdasz
– medioznawca i dokumentalistka, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, redaktor naczelna Wielkopolskiego Kuriera WNET, wykładowczyni Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu.

Wstęp – 1 zł.