TOP 10 Light Move Festival | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

TOP 10 Light Move Festival

Kolejna, 9. edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. zapowiada się, jak zawsze, okazale. Do odwiedzenia będzie 40 punktów w ciągu trzech dni – 27-29 IX w godz. 19-24. Do Łodzi przyjedzie kilkunastu artystów z Francji, Holandii, Belgii, Włoch, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Rosji czy Kanady. 
Otwarcie festiwalu w piątek 27 września o godzinie 19 przed Teatrem Wielkim. Wtedy będziemy świadkami premiery mappingu „Symfonia Koloru”. To dzieło, które wykorzysta architekturę Teatru Wielkiego, tworząc przedstawienie wizualne. Kolor, światło, natura i dźwięk… Rozpoznamy motywy z oper Carmen, Madame Butterfly, Faust i Jezioro Łabędzie, a widowisko uświetnią soliści, chór, pianista oraz tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi.

Będą mappingi 3D, świetlne instalacje i iluminacje w różnych częściach centrum Łodzi, a poza tym muzyczne przystanki i nowość – mapping holenderskiego kolektywu Mr.Beam na fasadzie cerkwi przy ul. Kilińskiego reagujący na dźwięki muzyki granej na żywo na fortepianie przez 60 pianistów wybranych w trwającym wciąż konkursie.

Nowa trasa festiwalu pozwoli poznać odnowione niedawno przestrzenie. Ważnym miejscem będzie ul. Traugutta, nad którą na długości 30 m zostanie rozciągnięty kolorowy świetlny tunel prowadzący uczestników z ul. Piotrkowskiej ku Nowemu Centrum Łodzi (to dzieło francuskiego studia PITAYA założonego przez Davida Lesorta i Arnauda Girouda). A przy NCŁ rozświetlona zostanie bryła Łódzkiego Dom Kultury – to projekt Brave New City przygotowany przez Odd Agency z Palermo, dla którego główną inspiracją są historia, kultura i przestrzeń. Ten mapping będzie opowieścią o nasycaniu naturalnej przestrzeni działaniami człowieka. Dzika natura stopniowo wypełnia się budynkami, reakcją jest ucieczka w wirtualny świat i sztuczną rzeczywistość.

Przy ul. Traugutta krzyżują się ścieżki wiodące do kilku festiwalowych propozycji, tu także widać, jak wspaniale zmienia się i rozwija Łódź, główna bohaterka wszystkich edycji naszego wydarzenia – mówi Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Light.Move.Festival.


Organizatorzy podali TOP 10 wydarzeń na LMF 2019:

mappingi:
1. Pedro Narvaez – „Symfonia Koloru” (Teatr Wielki)
To dzieło, które wykorzysta architekturę teatru, tworząc przedstawienie wizualne. Kolor, światło, natura i dźwięk… Widzowie rozpoznają motywy z oper Carmen, Madame Butterfly, Faust czy Jezioro Łabędzie – dzieł, które odtwarzane były na deskach Teatru Wielkiego.  Co więcej, Fundacja Lux Pro Monumentis, organizator Light.Move.Festival., nawiązała współpracę z artystami Teatru Wielkiego. Widowisko uświetnią soliści, chór oraz tancerze, którzy wyjdą w przestrzeń miasta, w przestrzeń dostępną dla każdego. A stworzone przez kanadyjski zespół animacje na budynku teatru będą tłem do występów na żywo.

2. Mr.Beam - Keys of Light (Cerkiew)
To artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D. Interaktywną instalację przygotował uznany na świecie holenderski kolektyw Mr.Beam. Artyści ożywią bryłę jednego z najpiękniejszych łódzkich zabytków - cerkwi św. Aleksandra Newskiego. Obrazy zmieniać się będą pod wpływem… gry na fortepianie. Każde muśnięcie czy dotyk klawiszy przez artystów, zmieni wzór animacji na budynku. Co ważne, polscy muzycy mogą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu! Do 20 września trwa otwarty nabór pianistów (więcej na www.lmf.com.pl).

3. Odd Agency - Brave New City (Łódzki Dom Kultury)
Mapping zrealizowany na bryle Łódzkiego Domu Kultury będzie opowieścią o nasycaniu naturalnej przestrzeni działaniami człowieka. Reakcją jest ucieczka w świat wirtualny. Nowy człowiek, zamknięty w swojej rzeczywistości, tworzy własne miasto VR – przestrzeń pełną danych i treści cyfrowych. Projekt, który jest odpowiedzią na temat tegorocznego LMF, przygotowało studio kreatywne Odd Agency z Włoch.

animacje:
4. Ari Dykier - Imaginarium (Pasaż Schillera)
Praca audiowizualna stworzona w oparciu o stare ilustracje. To surrealna podróż, która zabiera widza w świat snów, wspomnień, myśli i symboli. Monochromatyczny kolaż, pełen detali i nierzeczywistych obrazów, zaskoczy dbałością o szczegóły i kreatywnością artysty.

5. Karel Bata - The Tree That Blinked (ul. Sienkiewicza/Narutowicza)
Seria cyfrowych portretów, których obraz odkłada się na koronie drzew. Obrazy twarzy zmieniają się bardzo płynnie, co przypomina ruch liści na wietrze.

6.   Oilhack & Thomas Blanchard - Colours X Colours (ul. Traugutta)
Dwóch malarzy tworzy unikalne dzieła - kojące filmy. Ich sztuka to eksperymentalny sen, który sprawia, że delikatnie drgamy kolistymi ruchami. Wciągająca wystawa wideo Colours X Colors jest wynikiem współpracy między Oilhack i Thomasem Blanchardem.

instalacje:
7.  Pitaya - Bifrost (ul. Traugutta)
Na ul. Traugutta stanie świetlny tunel. Brama zatytułowana jest Bifröst, co w mitologii nordyckiej oznacza pomost między światem żywych, a królestwem bogów. Podróż pod jasnymi arkadami będzie wciągającym doświadczeniem, w którym akcja przechodzenia przez most staje się introspektywną wyprawą, rytuałem przejścia. A w naszym mieście, to przejście z postindustrialnej Łodzi w jej powstające nowe centrum.
Imponująca konstrukcja jest dziełem francuskiego studia PITAYA.

8.  Space Concept Art – Wave (ul. Składowa)
Kosmiczna fala wykonana w technice StringArt. Kilkaset pionowych linii utkanych białą włóczką, tworzących pofalowaną strukturę, nawiązującą do powierzchni wzburzonej cieczy. Do oświetlenia ekranu zostaną użyte lampy ultrafioletowe. Ponadto na ekranie wyświetlana będzie projekcja wizualna w formie standardowego mappingu oraz zaprogramowanej wiązki laserowej. Pokazom tym będzie towarzyszył dźwięk i muzyka.

9.  Izo Brulo Polylight Art - Heart  (Hug) Space (Pasaż Rubinstaina)
Interaktywna instalacja… działająca pod wpływem przytulania. Publiczność zapraszana jest na świetlny spot, który reaguje na uściski. Oprócz interaktywnej projekcji, jest to eksperyment społeczny, który wskazuje na problemy i stereotypy ludzkie dotyczące prywatności i fizycznych granic.   
                                         
10.   Olga Grybowicz, Kasper Hein - Dobra wróżba (ul. Traugutta)
To wizualizacja deszczu. Inspiracją do jej powstania były emocje, które potrafi w nas wzbudzić taki stan pogody. Chmury zapowiadające deszcz są dla każdego zapowiedzią innych doznań - część z nas odbiera je jako zwiastun nadchodzącego spokoju, inni czują potrzebę rozmyślania. Dzieło spotęguje te odczucia.

Oprócz TOP10, warto zapoznać się z listą wydarzeń towarzyszących. To m.in. symulacja VR stworzoną przez Virtual House (adres wydarzenia: ul. Piotrkowska 120). Symulacja zabierze uczestników festiwalu w niesamowitą, futurystyczną podróż przez światło i dźwięk. 

Festiwal odbędzie się w dniach 27–29 września w godzinach 19.00 –24.00.
Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź.