Sztuka światła - LMF 2021 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Sztuka światła - LMF 2021

fot. Piotr Augustyniak

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival wraca na otwartą przestrzeń – w dniach 24–26 IX pod hasłem „Połączenia”. Budynki, parki i place Łodzi zostaną rozświetlone przez projekcje i iluminacje tworzone przez międzynarodowych artystów. Teren festiwalowy obejmie Śródmieście. Część atrakcji będzie relacjonowana online.
Od organizatorów:

Tematem przewodnim 11. edycji festiwalu są "Połączenia". Program LMF 2021 koncentruje się na człowieku, jego miejscu w świecie, więzach społecznych, duchowych i artystycznych, relacjach rzeczywistych i wirtualnych oraz na kondycji kontaktów międzyludzkich w obliczu wyzwań XXI wieku.

Tworzenie bliskości i więzi jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. W jaki sposób możemy realizować się społecznie, gdy bezpośrednie spotkania zamieniają się w spotkania wirtualne? Odnowienie relacji wymaga przyjrzenia się priorytetom, jakie wybraliśmy sobie jako społeczeństwa.

Light.Move.Festival. 2021 pragnie postawić w centrum zainteresowań człowieka, tym razem nie jako jednostkę, ale jako część całości. Jestem częścią świata, który zamieszkuję. Jestem częścią rodziny i społeczności. Jestem też częścią natury. W ucieczce od chaosu świata XXI wieku harmonię i siłę znajdujemy łącząc się z matką naturą.

Tworzenie i utrzymywanie więzi jest jednocześnie trudniejsze i prostsze niż kiedykolwiek. Korzystamy z nieograniczonych zasobów Internetu, narzędzi, które nie śniły się naszym przodkom. Budujemy relacje w świecie wirtualnym, a nowe przestrzenie pozwalają nam przeżywać emocje i poszukiwać bliskości mimo odległości.

Sztuka połączeń

Więzi, które budujemy, wpływają na kształt całego świata. Połączenia między artystami tworzą nowe idee oraz kreują niespotykane, nowatorskie dzieła wizualne. Połączenia myśli i emocji oraz wymiana doświadczeń budują nową wartość artystyczną.

Łącząc, nie tylko tworzymy sztukę różnorodną, ale też docieramy do ludzi w niemalże każdym zakątku świata. Pokazujemy bogactwo i piękno naszej planety, dziedzictwo wielu kultur w nowoczesnym wydaniu. Łączymy się mimo i dla różnic, pokazując różne style, wartości i środki ekspresji twórczej.

Dekada światła

Chociaż trudno w to uwierzyć, za nami już dziesięć edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival. W ciągu tych lat Festiwal rozwinął się w międzynarodowe wydarzenie, promujące Łódź jako miasto innowacyjne, wielokulturowe, przyjazne i otwarte, które nocą zmienia się w niesamowitą krainę wypełnioną blaskiem, kolorem i muzyką.

Light.Move.Festival. rodził się w czasie, kiedy Łódź nie była dobrze kojarzona. Uważaliśmy, że to niesprawiedliwe, bardzo chcieliśmy zmiany postrzegania naszego miasta. I to się udało. Wspaniale i kolorowo podświetlone kamienice, obrazy przewijające się po elewacjach budynków, ale przede wszystkim wytworzona dobra atmosfera pozwoliły pokazać mieszkańcom i przyjezdnym, jak piękną mamy Łódź i jaki wspólnie potrafimy zbudować klimat – wspomina Beata Konieczniak, kreator LMF.

Łódź rozświetlona

Głęboko wierzymy, że LMF poprzez niecodzienną formę ekspozycji daje szansę na odmianę nocnego wizerunku Łodzi. Światło w sposób nieinwazyjny zmienia i ożywia przestrzeń, podkreśla architekturę oraz tkankę urbanistyczną, ożywia miasto. Jest najmniej inwazyjnym
i jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem na rewitalizację.

Festiwal światła gromadzi w Łodzi wszystkich, zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych, którzy zafascynowani działaniami artystycznymi odwiedzają nasze miasto i zafascynowani powracają, by poznać je bliżej.  Podczas festiwalu  łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane dziedzińce
i podwórka przeistaczają się w otwarte galerie sztuki, będące niepowtarzalnym punktem na mapie Europy. Light.Move.Festival. łączy elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury. Układa się w prawdziwą mozaikę: kultur, stylów architektonicznych, religii, różnorodności krajobrazu, światła.

Fundacja

Od początku istnienia festiwalu jego organizatorem jest Fundacja Lux Pro Monumentis. Jej nazwa z języka łacińskiego oznacza „światło dla zabytków” i rozumiana jest jako szansa oraz podkreślenie piękna dziedzictwa architektury.

Przez ponad dekadę działań Fundacja wyrosła na prężnie działającą organizację pozarządową, skupiającą grupę miłośników Łodzi, jej architektury, dziedzictwa kulturowego, nowoczesnych technologii oraz możliwości, jakie niosą. Łódź, miasto o dużym potencjale – zarówno społecznym jak i kulturalnym, pozwala na realizację kreatywnych działań. Kolejne edycje LMF pokazują, że wydarzenie kulturalne w otwartych przestrzeniach miasta to coś, co do Łodzi pasuje idealnie.

Szczegóły na lmf.com.pl