Taneczny duch Polski i Japonii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

Taneczny duch Polski i Japonii

"Młody duch tańca" na piotrkowskiej scenie. Fot.P.Reising

„Młody Duch Tańca” to rozwijający od trzech lat polsko-japoński projekt mający na celu promocję kultury obu narodów poprzez wspieranie utalentowanej tanecznie młodzieży. Na widowisko w sali  piotrkowskiego MOK-u przyjechała publiczność z Łodzi, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli...

Pomysł narodził się 5 lat temu w głowie tancerza, choreografa i pedagoga Wiesława Dudka. Ze strony japońskiej zaangażowała się w przedsięwzięcie Shoko Nakamura, słynna w kraju kwitnącej wiśni balerina. W 2017 roku projekt nabrał realnych kształtów i od tego czasu wciąż się rozwija. Dzięki temu postepuje integracja młodzieży polskiej i japońskiej, szczególnie właśnie w środowisku tańca i baletu. Widowisko w Piotrkowie było jednym z kilku prezentowanych obecnie w Polsce. Wiosną „Młody Duch Tańca” pokazywano w Japonii.

Na piotrkowskiej scenie wystąpiło pięćdziesięciu najzdolniejszych młodych tancerzy z Polski i Japonii. Wśród nich była 17-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku – Julia Ciesielska, która na początku tego roku wygrała prestiżowy konkurs „Młody Tancerz Roku”. Najmłodsi wykonawcy mieli zaledwie 12 lat. Choreografia oparta została głównie na tradycyjnej muzyce obu narodów, w tym polskim folklorze. Scenariusz widowiska składał się ze scen opisanych na zmianę tańcem współczesnym, klasycznym baletem, lub nowoczesnym tańcem improwizowanym. Tak więc różnorodność form tanecznego wyrazu była bardzo duża.

Licznie zgromadzona publiczność owacjami na stojąco nagrodziła młodych wykonawców, którzy kilka minut później, już za kulisami, emocjonalnie okazywali swoją radość z bardzo udanego występu. Ciężka praca podczas wielu prób przyniosła oczekiwane efekty. Wtedy też wszyscy twórcy „Młodego Ducha Tańca” ustawili się do wspólnej, pamiątkowej fotografii…

Paweł Reising

Miejski Ośrodek Kultury, Piotrków Trybunalski

Kategoria

Wiadomości

Adres

al. 3 Maja 12

Kontakt

tel. 44 732 52 37, 733 91 31
www.mok.piotrkow.pl
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.