Uwaga, festiwal komiksu! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Uwaga, festiwal komiksu!

28. MFKiG Cosplay, fot. materiały prasowe

W programie tegorocznego 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w dniach 14-16 września znajdzie się ponad sto spotkań, prelekcji, wykładów i warsztatów. Największymi gwiazdami festiwalu będą artyści, których twórczość wiąże się z postacią Batmana.
Są to:
• Brian Azzarello — amerykański scenarzysta, znany w Polsce z serii 100 Naboi, Loveless, Batman, Hellblazer oraz Księżycówka
• Mikel Janin — hiszpański rysownik komiksów o Mrocznym Rycerzu,
• Peter Milligan  — światowej sławy brytyjski scenarzysta (autor tomów wielu znanych serii: Batman, X-Men, X-Statix);

Organizatorzy zapowiadają:
Łódź odwiedzi silna reprezentacja twórców z Niemiec, m.in. Markus „Mawil” Witzel (Kinderland, Bend i Możemy zostać przyjaciółmi) i Sascha Hommer (Czworo oczu) oraz wielu innych autorów, m.in. z Czech i Australii.
Z myślą o dzieciach został zaproszony William Maury z Francji — twórca komiksu Sisters, a wydawnictwo Egmont przygotowało kolejne premiery dla najmłodszych czytelników, w tym albumy wyłonione w konkursie im. Janusza Christy.
Na festiwalu nie zabraknie plejady polskich twórców, stref Manga Corner i Star Wars, cosplay’a, warsztatów, wystaw i wielu innych atrakcji. Swoje premiery będą miały liczne komiksy, a ich autorzy będą do dyspozycji publiczności w strefie autografów.
__________________________________________________________________________________

Festiwal rozpocznie Dzień Komiksu Historycznego
W piątkowym programie znajdą się spotkania z twórcami najnowszych tytułów poświęconych historii Polski, a przede wszystkim premiera albumu 100 na 100 — Antologia Komiksu na Stulecie Odzyskania Niepodległości z udziałem autorów.
Publikacja przygotowana przez WSiP zawiera 17 komiksów opowiadających o najważniejszych wydarzeniach z lat 1914-1921 i wzbogacona jest o 8 wyjątkowych artykułów publicystycznych. Na 232 stronach publikacji znaleźć można narracje przypominającą dobry western lub powieść sensacyjną, a różnorodna estetyka komiksu ciekawi oraz edukuje przybliżając czytelnikowi najważniejsze wydarzenia tamtych lat. Każdy komiks poprzedzony jest wstępem historycznym – przybliżający kontekst wydarzeń tamtych dni - warto zaznaczyć iż niejednokrotnie jest to wiedza spoza podręczników do historii. Notki biograficzne rozpoczynające każdy komiks prezentują twórczość i sylwetki rysowników oraz scenarzystów.

Program Dnia Komiksu Historycznego dopełnią prelekcje dla nauczycieli i edukatorów,  wystawa „100 na 100”, warsztaty, gry planszowe i konkursy dla dzieci.
_________________________________________________________________________________

W Atlas Arenie nie zabraknie atrakcji dla miłośników gier. W strefie elektronicznych gier karcianych (Arena of Cards) będzie można spróbować swoich sił w Hearthstone, The Elder Scrolls Legends, Gwint. W strefie konsolowej zaprezentowane będą najnowsze gry, które ukazały się do czasu festiwalu. Każdy będzie mógł też zagrać w Quake Champions, a także zapoznać się ze sprzętem gamingowym – tym nowym jaki i retro. W strefie gier zanurzymy się w wirtualny świat aplikacji na stanowiskach z goglami VR oraz stanowiskami z platformami do chodzenia, co dostarczy niesamowitych wrażeń m.in. dzięki grom Beat Saber oraz Primodian.


Organizatorami MFKiG są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Festiwal powstał z inicjatywy studentów łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w 1991 roku, którzy działali wówczas w nieformalnej grupie „Contur”. Z czasem „Contur” stał się stowarzyszeniem, a wywodzą się z niego znakomici rysownicy i ilustratorzy, tacy jak Przemysław Truściński, Krzysztof Ostrowski, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Piorunowski czy Jakub Wiejacki. Oprócz współpracy przy tworzeniu MFKiG, „Contur” zajmuje się m.in. organizowaniem krajowych i zagranicznych wystawy polskiego komiksu, z których wiele wspieranych jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
_________________________________________________________________________________

Hala Atlas Areny, Stadion Miejski i Łódź Sport Arena – wejście od al. Bandurskiego 7

Bilety dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz online:
https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=23&date_termin=2018-09-14
Dodatkowo bilety będzie można kupować w kasach Atlas Areny w czasie festiwalu
• Dla osób dorosłych: 38 zł (karnet trzydniowy) lub 20 zł (bilet jednodniowy).
• Dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat: 15 zł (karnet trzydniowy) lub 5 zł (bilet jednodniowy)
Goście 29. MFKiG otrzymają kupon rabatowy, który upoważni do 10% zniżki od ceny biletu wstępu do Centrum Nauki i Techniki w EC1 Łódź. Kupon będzie można zrealizować przez miesiąc, będzie ważny do niedzieli 14 października 2018 r.

Mamy świetną wiadomość dla miłośników kostek, kart i figurek bitewnych! W tym roku przygotowujemy dla was ogromną strefę gier bez prądu na nowo otwartym obiekcie Łódź Sport Arena (hala obok Atlas Areny)!
W sobotę i niedzielę w godzinach otwarcia festiwalu czekać tam na was będzie przeszło 200 stanowisk do grania w game roomie przygotowanym przez Gralnia - Gry bez prądu oraz wydawnictwo Egmont.
Ponad setka gier planszowych, turnieje, animatorzy, którzy chętnie nauczą was zasad rozgrywki, a także mistrzostwa Polski w „Potwory z Tokio” i możliwość zagrania w ich wielkoformatową wersję - to wszystko 15 i 16 września w ramach 29. MFKiG!


Strefa gier bez prądu – Łódź Sport Arena, płyta 15 i 16 września


Gry planszowe Egmontu:
13:00-15:00- Eliminacje do Mistrzostw Polski w „Potwory w Tokio” (każdy uczestnik otrzyma specjalną kartę promocyjną „Zombifikacja”. Dodatkowo zwycięzca zgarnie super przerażający dodatek „Cthulhu” i zaproszenie na wielki finał)
- Premiery gier Egmontu: „Dopasowani”, „Ubongo 3D”, „Axio!” oraz nowy dodatek do „Potworów w Tokio – Halloween”.
- Strefa „Potworów w Tokio”: zagraj w wielkoformatową wersję „Potworów w Tokio”! Poznaj wszystkie nowe dodatki do „Potworów w Tokio” i „Nowego Jorku”: „King kong”, „Cthulhu”, „Power up Tokio”, „Power up Nowy Jork” i „Halloween!”
- Strefa Geek: nasi animatorzy wytłumaczą zasady takich gier jak „Ganges”, „Królestwo Królików”, „Concordia” oraz innych przebojów dla zaawansowanych graczy.
- Strefa rodzinna: zapraszamy do zagrania w najlepsze gry dla rodzin i dzieci, w tym „Ubongo”, „Łap za słówka”, „Pędzące żółwie”, „Kot Stefan”, „Nogi stonogi”, „Park dinozaurów” i inne!
- Gry komiksowe: zagraj w proste, ale atrakcyjne gry planszowe z ulubionymi bohaterami komiksów: „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kajko i Kokosz – Przygody wojów”, „Asterix – Wyprawa śmiałków”
- Ryzyk Fizyk z pytaniami komiksowymi: zapraszamy na rozgrywki w przebojową grę imprezową „Ryzyk Fizyk”. Przygotowaliśmy specjalne pytania komiksowe. Sprawdź czy wiesz, ile waży Wonder Woman albo na jaką odległość Spiderman potrafi wystrzelić swoją sieć.

Gralnia.org:
- gra figurkowa „X-Wing”,
- pokazy gry karcianej „Pokemon”,
- games room z ponad setką gier planszowych


Wieczór Popkulturalny i gala Misie 2018 w EC1


Gala MISIE 2018 to ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetek drugiej edycji nagród popkulturowych mających w swych założeniach doceniać to, co najciekawsze we wszelkich formach polskiej kultury popularnej. Nagrody - MISIE nawiązujące zarówno do słynnego filmu Barei, jak i sformułowania "Mi się podoba" to laury dla dzieł wzbudzających największe emocje - potrafiących rozbawić, wzruszyć czy wstrząsnąć odbiorcą niezależnie od swej formy. Wśród nominowanych i nagrodzonych znaleźć można zarówno filmy jak i książki, komiksy, teledyski czy strony internetowe. W zeszłym roku nagrodziliśmy zarówno stronę ASZ Dziennik, film „Wołyń” czy reklamę świąteczną Allegro. Inne kategorie MISIÓW doceniają też najciekawiej wykreowane postacie - bohaterów i czarnych charakterów i najlepszych w danym sezonie twórców.

Nagrody przyznaje PAW czyli Popkulturowa Akademia Wszystkiego, dziś blisko dwustuosobowa grupa ludzi czynnie związanych z kulturą - dziennikarzy, twórców, pracowników i animatorów kultury. Ta sama, która od lat przyznaje także Węże, czyli antynagrody dla najgorszych polskich filmów.

Tegoroczna gala MISIÓW będzie pierwszym tak dużym i spektakularnym wydarzeniem - odbędzie się w EC1 w Łodzi a całość (obok ogłoszenia werdyktu w ośmiu kategoriach) będzie uatrakcyjniona występami zaproszonych popularnych stand-uperów - Łukasza "Lotka" Lotkowskiego, Jakuba Ćwieka i Mieszka Minkiewicza. Całość poprowadzi Kamil Śmiałkowski.

Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru w EC1 będzie specjalna łódzka premiera komedii „Juliusz” z udziałem ekipy i obsady. Ta zakwalifikowana do konkursu głównego tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni najnowsza produkcja twórców popularnej "Planety Singli" to bezkompromisowa satyra na ludzką nieporadność i brak zdecydowania. Opowieść o nauczycielu plastyki (Wojciech Mecwaldowski) w średnim wieku (w wolnych chwilach rysującym komiksy), który nie radzi sobie z nawałą problemów i nie jest pewny co do swych uczuć jest debiutem młodego reżysera Aleksandra Pietrzaka. Wśród autorów jej scenariusza przede wszystkim należy wymienić popularnych stand-uperów Abelarda Gizę i Kacpra Rucińskiego.

Program:

20.00 - Gala Nagród Misie 2018 – prowadzenie Kamil Śmiałkowski (wręczeniu nagród w 8 kategoriach przeplatane występami stand-uperów ). Wystąpią: Łukasz „Lotek” Lotkowski, Jakub Ćwiek, Mieszko Minkiewicz

22.00 - Przerwa

22.30 - Specjalny pokaz komedii „Juliusz” w reż. Aleksandra Pietrzaka z udziałem obsady i ekipy. Wprowadzenie – Kamil Śmiałkowski. Występ stand-up Rafał Rutkowski (seans 100 minut)

Komplet nominacji do MISIÓW 2018:

ROZBAWIŁO

Atak paniki (film kinowy - http://atakpaniki.pl) Producent Jan Kwieciński; Reżyseria Paweł Maślona
za umiejętność przełożenia ludzkich przywar na uniwersalny język komedii, wielobarwną paletę pełnokrwistych bohaterów i scenariusz, w którym poczucie humoru spotyka się z refleksją spod znaku Eugene'a Ionseco.

Chrystus Narodu (animowany film krótkometrażowy) Reżyseria Ewa Drzewicka
za niezwykle trafne przedstawienie aktualnego obrazu naszego kraju, przy wykorzystaniu prostych środków i genialnego poczucia humoru.

LaLa Poland (telewizyjny program satyryczny - https://vod.tvp.pl/website/la-la-poland,36806602) Producent Anna Jaroch-Okapiec; Reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski
za umiejętne wykorzystanie dorobku kabaretowego, ubranie całości w nową jakość i ciekawe połączenie opowieści w spójną całość.

Nowe wiersze sławnych poetów (cykl tekstów w Przekroju - https://www.facebook.com/Nowe-wiersze-sławnych-poetów-1537027053184427/) Autor Grzegorz Uzdański
za finezyjne połączenie klasyki i współczesności oraz niebywałe w dzisiejszym świecie ucho do stylizacji. No i za sukces w tak trudnym gatunku jak poezja popularna.

Powstanie. Film narodowy (komiks - http://www.kultura.com.pl/komiks/225/powstanie-film-narodowy.html) Autor Jacek Świdziński
za idealne uchwycenie wszystkich problemów i bolączek polskiej kinematografii i obrócenie ich w żart. Trochę gorzkawy, ale smakuje pysznie.

WZRUSZYŁO

Chwytaj dzień (piosenka - https://www.youtube.com/watch?v=SYcLzu97BLg) Muzyka Zbigniew Wodecki; Słowa Jacek Cygan; Wykonanie Zbigniew Wodecki i Kayah.
za piękne muzyczne pożegnanie upamiętniające Mistrza Polskiej Piosenki w sposób, który z pewnością sprawiłby mu radość.

Książe i Dybuk (kinowy film dokumentalny - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1243873) Producenci Małgorzata Zacharko, Matthias Miegel, Ann Carolin Renninger; Reżyseria Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski)
za przejmująco nakreślony obraz filmowca zapomnianego, jego dorobek, osiągnięcia i tajemnicze acz przepełnione tęsknotą i samotnością, życie na emigracji.
Młynarski. Piosenka tytułowa (kinowy film dokumentalny - https://vod.pl/filmy/mlynarski-piosenka-finalowa-caly-film-online/076wkes) Reżyseria Alicja Albrecht
za złożony portret legendy polskiego kabaretu i piosenki ukazujący mroczną stronę geniuszu i cenę, jaką bywa obarczony sukces.

Pan Żarówka (komiks - http://www.kultura.com.pl/komiks/236/pan-zarowka.html) Autor Wojtek Wawszczyk
za pełną nietuzinkowej wyobraźni opowieść o życiu będącym wielką metaforą. I za dzieło, którego nadzwyczaj obszerna objętość ani na chwilę nie obniża jakości fabuły.

Zimna wojna (film kinowy - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1242600) Producenci Tanya Seghatchian, Ewa Puszczyńska; Reżyser Paweł Pawlikowski
za pełną nostalgii opowieść o kraju, którego już nie ma i który wciąż jest w nas. I historię takiej miłości, jakie uwielbiamy oglądać.

WSTRZĄSNĘŁO

Biało Czerwone 2018 (teledysk do piosenki - https://player.vimeo.com/video/275323827) Autorstwo teledysku - ??? Tekst, muzyka i wykonanie piosenki Siostry Godlewskie
za wzorcowy pokaz drażnienia opinii publicznej i umiejętne dostosowanie się do poziomu żenady, który zaprezentowała polska reprezentacja na Mundialu

Był sobie chłopczyk (książka - https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/byl-sobie-chlopczyk) Autorka Ewa Winnicka
za wstrząsającą opowieść o ludzkich losach i jeden z najlepszych polskich reportaży ostatnich lat

Dalej jest noc (książka - https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/byl-sobie-chlopczyk) Redakcja Barbara Engelking, Jan Grabowski
Za zgłębianie mrocznych zakamarków ludzkiej natury i niezwykle ważne świadectwo czynów, które rodzą się w poczuciu bezkarności i przyzwolenia.

Księga wyjścia (książka - https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiega-wyjscia) Autor Mikołaj Grynberg
za oddanie głosu uczestnikom historii i przedstawienie ich osobistych dramatów odzierające z masowej anonimowości wydarzenia marca 68.

Wieża. Jasny dzień (film kinowy - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1240626) Producent Marcin Malatyński; Reżyseria Jagoda Szelc
za oryginalną w polskim kinie autorską filmową wizję i ciekawy flirt z kinem gatunkowym, za opowieść w której jest więcej pytań niż odpowiedzi, a całość zmusza nas do ruszenia we własną drogę, w poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy.

DZIAŁO SIĘ

Atak paniki (film kinowy - http://atakpaniki.pl) Producent Jan Kwieciński; Reżyseria Paweł Maślona
za precyzyjnie nakręcony zegar emocji, którego wskazówki zdają się przyśpieszać w miarę zbliżania się do końca ekranowej historii.

Czas na komiks (wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym - http://mnk.pl/wystawy/teraz-komiks) Kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik
za umiejętne wykorzystanie współczesnych możliwości muzeum, by opowiedzieć fascynującą historię o dekadach rozwoju komiksu w Polsce i pozwolić starszym na chwilę miłej nostalgii a młodszym na chwilę świetnej rozrywki.

Człowiek z magicznym pudełkiem (film kinowy - http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1241807) Producent Izabela Igel, Roman Jarosz; Reżyseria Bodo Kox
za udowodnienie, że w polskim kinie można nakręcić, za niewielkie pieniądze, udany film fantastycznonaukowy.

Kruk. Szepty słychać po zmroku (serial telewizyjny - https://kruk.canalplus.pl) Producent Łukasz Dzięcioł, Piotr Dzięcioł; Reżyseria Maciej Pieprzyca
za umiejętną grę z widzami i stworzenie opowieści o osobistej vendetcie sprawnie mylącej tropy i nieszablonowo ogrywającej kryminalne motywy.

Wataha 2 (serial telewizyjny - https://hbogo.pl/seriale/wataha/sezon-2) Producent Artur Kowalewski, Bogumił Lipski; Reżyseria Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński
za trzymającą w napięciu, aktualną, niebanalną i świetnie skonstruowaną fabułę pełną mięsistych postaci i pięknych bieszczadzkich plenerów.

Wiedźmin (musical wTeatrze Muzycznym w Gdyni - http://www.muzyczny.org/pl/spektakle/9-wiedzmin.html) Reżyseria Wojciech Kościelniak
za udaną próbę przeniesienia na scenę jednego z największych fenomenów polskiej kultury ostatnich dekad. No i za sprawienie, że Geralt się rozśpiewał.

NAJLEPSZY BOHATER

Dresiarz (z filmu aninowanego Chrystus Narodu) Scenariusz Ewa Drzewicka
za niezwykle celny, ironiczny portret idealnego superbohatera znad Wisły.

Miłosz (z filmu Atak Paniki) Scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; Aktor Bartłomiej Kotschedoff
za błyskotliwe uchwycenie eskapizmu współczesnego prekariatu i amplitudę emocji na poziomie hollywoodzkich thrillerów.

Rebrow (z serialu Wataha 2) Scenariusz Piotr Szymanek, Katarzyna Tybinka, Bartosz Janiszewski, Marta Szymanek; Aktor Leszek Lichota
za świetnie wykreowaną, wiarygodną i przejmującą postać twardziela z zasadami i za najlepszą brodę w tej części Europy od czasów Rumcajsa

Michał Wyszyński (z filmu dokumentalnego Książe i Dybuk) Scenariusz Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Za wielki przedwojenny filmowy dorobek, za dokonania w kinematografii światowej i kinie hollywoodzkim po wojnie, a przede wszystkim za bycie tajemnicą samą w sobie.

Pan Żarówka (z komiksu Pan Żarówka) Autor Wojciech Wawszczyk
za przejmującą postać, która mimo wszelakich życiowych kłopotów znalazła swoje miejsce w świecie i może być wzorem dla każdego wyśmiewanego dzieciaka.

NAJLEPSZA BOHATERKA

Zuzanna Bartoszek (z filmu Serce miłości) Scenariusz Robert Bolesto; Aktorka Justyna Wasilewska
za hipnotyzujący portret artystki walczącej o własną indywidualność w świecie masowej konsumpcji.

Halina (z programu telewizyjnego Drunk History) Scenariusz Michał Wójcik; Wcielili się Magdalena Koleśnik i Leszek Lichota
za inteligencję połączoną z urodą i wielkim poczuciem humoru, która przyczyniły się do rozpracowania hitlerowskiej tajemnicy.

Kamila (z filmu Atak Paniki) Scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; Aktorka Aleksandra Pisula
za umiejętną grę napięciem i utrzymywanie widzów w sytuacji voyeurystycznego podniecenia.

siostra Jacka (z filmu Twarz) Scenariusz Małgorzata Szumowska, Maciej Englert; Aktorka Agnieszka Podsiadlik
Za pełnokrwistą postać prostej dziewczyny, dla której wypadek brata staje się okazją do emancypacji i zrewidowania poglądów na temat społecznej roli żony-polki i matki-polki.

Sasza Załucka (z powieści Czerwony Pająk) Autorka Katarzyna Bonda
za rasową bohaterkę sensacyjnych kryminałów, która zrobi wszystko, by rozwiązać sprawę, nawet jeśli przy tym sama pogrąży się w sposób nieodwracalny.

Zula (z filmu Zimna Wojna) Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; Aktorka Joanna Kulig
za ostateczny dowód, że może określenie „femme fatale” wywodzi się z Francji, ale w Polsce ma się jeszcze lepiej niż tam. I za kreację, przed która wszyscy padamy na kolana.

NAJLEPSZY CZARNY CHARAKTER

gejmer ze słuchawki (z filmu Atak Paniki) Scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; Aktor Olaf Marchwicki
za niemal nieobecną na ekranie postać, która samym głosem potrafi dać wielkiego kopa złych emocji.

burmistrz Iza (z filmu Gotowi na wszystko. Exterminator) Scenariusz Przemysław Jurek, Michał Rogalski Aktorka Dominika Kluźniak
za stworzenie w filmie fabularnym wiarygodnej postaci czarnego charakteru niczym z kreskówki.

Lech Kaczmarek (z filmu Zimna Wojna) Scenariusz Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki; Aktor Borys Szyc
za idealne odtworzenie niespecjalnie przerażającego zła, jakie towarzyszyło nam w PRL-u dominując naszą kulturę, sztukę czy wręcz całe społeczeństwo.

Oscar (z filmu Atak Paniki) Scenariusz Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula; Aktor Nicolas Bro
Za ożywienie na ekranie najgorszych koszmarów wszystkich, którzy kiedykolwiek podróżowali zbiorową komunikacją.

Producent (z komiksu Powstanie. Film Narodowy) Autor Jacek Świdziński
za pokazany przy pomocy kilku kresek i przerażających w swej bezpośredniości tekstach portret człowieka, który – jak wiemy od lat – stoi za sporą częścią produkowanych w Polsce filmów.

NAJLEPSZY TWÓRCA

Marcin Masecki (za dokonania muzyczne w Jazz Bandzie Młynarski-Masecki i pracę przy Zimnej Wojnie)
Za poruszającą umiejętność nadawania nowego życia klasykom muzyki ludowej i miejskiego folku przełamującą ich stereotypowe postrzeganie.

Katarzyna Nosowska (za A ja żem jej powiedziała… oraz ostatnie dokonania muzyczne, aktorskie i internetowe)
za multimedialność (którą podejrzewaliśmy już wcześniej, ale w tym sezonie wybuchła z całą mocą) i za równie wiele talentu w każdej dziedzinie

Paweł Pawlikowski (za Zimną Wojnę)
za pójście za ciosem i stworzenie kolejnej fascynującej i wcale nie czarno-białej opowieści o naszej przeszłości, która poraża swą polskością i uniwersalnością zarazem.
Jagoda Szelc (za Wieżę. Jasny dzień)
za bezkompromisowy sposób patrzenia na otaczający autorkę świat i kino, które przepracowane przez jej wrażliwość dały widzom twórczynię nie bojącą się iść „pod prąd”.

Jacek Świdziński (za Powstanie. Film Narodowy)
za konsekwentny minimalizm formalny połączony z olbrzymią wyobraźnią, uchem do dialogów i umiejętnością wskazania absurdów w miejscu, gdzie niby się ich spodziewaliśmy, ale nie byliśmy do końca pewni.

Kiedy:
14.09.2018 godz. 20:00
Gdzie:
„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi
ul. Targowa 1/3, wejście główne do Planetarium EC1, Hala Maszyn
Bilety w cenie: 25 zł do kupienia w kasach EC1 oraz na stronie: https://bilety.ec1lodz.pl/termin.html?d=5&idg=23&date_termin=2018-09-14