Wakacje z folklorem w Rokicinach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Wakacje z folklorem w Rokicinach

Zajęcia dla dzieci w Muzeum Rodziny Brzozowskich. Fot. GOK w Rokicinach.


Na wakacyjne dni Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach przygotował ciekawe zajęcia, podczas których mali mieszkańcy gminy mogli poznać tajniki garncarstwa, wikliniarstwa, bednarstwa...
„Wakacje na ludowo” rozpoczęły się 1 lipca 2019 roku. W Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach wystąpił ceniony skrzypek Eugeniusz Rebzda, mieszkaniec pobliskiego Łaznowa. Zagrał on kilka tradycyjnych kompozycji oraz opowiedział o swojej twórczości. Warto dodać, że pan Eugeniusz jest laureatem prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga, którą otrzymał w 2008 roku.

Tego samego dnia  Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach przemienił się w pracownię rękodzieła ludowego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w prelekcję dyrektora GOK-u, a zarazem etnografa pana Michała Pająka, który opowiadał o kulturze ludowej regionu brzezińskiego. Wiele frajdy sprawiły zaprezentowane rekwizyty z minionej epoki i rozpoznawanie dawnych przedmiotów codziennego użytku, co niestety, w kilku przypadkach nie było to łatwe. Natomiast umiejętności tworzenia tradycyjnych ozdób papierowych starały się przybliżyć dzieciom – twórczyni Alicja Zimnicka oraz plastyczka i regionalistka Krystyna Popielska

Drugiego dnia „Wakacji na ludowo” do GOK-u przybyły panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Opowiadały o swojej społecznej działalności, o kultywowaniu kulinarnych tradycji, ale przede wszystkich pokazały dzieciom, jak powinno się przygotowywać tradycyjne pierogi. Przygotowane przy pomocy młodych uczestników zajęć dania były bardzo smaczne. Warto dodać, iż przy okazji pani Krystyna Popielska przeprowadziła ciekawą pogadankę na temat zasad dobrego wychowania obowiązujących przy stole.

Trzeci dzień „Wakacji na ludowo” to wycieczka na Ziemię Łowicką. W Bolimowie odwiedzono  Pracownię Garncarską Rodziny Konopczyńskich. Tam każdy mały gość mógł spróbować swoich sił przy kole garncarskim. Z pomocą gospodarzy powstały ciekawe garnuszki, wazoniki a nawet dekoracyjne zwierzątka z gliny. Z zaciekawieniem wysłuchano też garncarskich opowieści.

Gdy trzeciego dnia dzieci poznawały tajniki obróbki gliny, to kolejnego dnia przyszedł czas na gałązki wierzbowe. Twórczyni ludowa pani Izabela Jasewicz z Tomaszowa Mazowieckiego poprowadziła warsztaty pod hasłem „Jak wygina się wiklina”. Przybliżyła ona metody wyplatania koszy z wikliny, a także z korzeni sosnowych. Każdy chętny miał możliwość wykonania własnego koszyka.

Piąty dzień „Wakacji na ludowo” to wycieczka do powiatu łowickiego, a dokładnie do Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Po przekroczeniu bramy muzealnej zagrody dzieci ujrzały ponad 400 drewnianych rzeźb, które tworzyły zainscenizowane obrazy z życia dawnej wsi. Była ruchoma szopka Bożego Narodzenia, procesja Bożego Ciała, czy też wesele łowickie. Dziewczynki zainteresowane były głównie strojami, a chłopcy - konstrukcją mechanizmów. Następnie odbyły się warsztaty w zagrodzie bednarza, podczas których dzieci próbowały wykonywać naczynia klepkowe, ubijały śmietanę na masło w kierzynkach, a nawet kręciły lody w ponadstuletniej maszynie.

Tego też dnia odbyło się podsumowanie „Wakacji na ludowo”. Dyrektor Michał Pająk najbardziej zaangażowanym dzieciom wręczył nagrody i upominki.


Paweł Reising

Kategoria

Wiadomości