Willa Plihala po metamorfozie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =

Willa Plihala po metamorfozie

POS, fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę. W odrestaurowanym budynku powstały pracownie kreatywne, nowe przestrzenie wystawiennicze, sale edukacyjne oraz przestrzeń do działań plenerowych. Zakończono remont siedziby Poleskiego Ośrodka Sztuki.
- Kończymy remont w Poleskim Ośrodku Sztuki i z przyjemnością oddajemy do Państwa dyspozycji nowe przestrzenie: pracownie garncarską, wyremontowane sale taneczne, już teraz zapraszam do obejrzenia projekcji w naszym wspaniałym ogrodzie -– mówi Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

Pracownia ceramiczna wyposażona jest m.in. w koła  garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstała letnia scena oraz kino plenerowe. Zakupiony został również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej „skomercjalizowanej”. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na Poleski Ośrodek Sztuki. Willa Karola Pilhala to jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu. Obiekt na planie wydłużonego prostokąta, a półkoliste zakończenia bocznych elewacji, jak i dwa półkoliście zakończone ryzality od ogrodu to nawiązanie do tzw. stylu okrętowego, modnego w architekturze polskiej lat 30. XX wieku. W willi odnajdziemy częściowo dobrze zachowaną stolarkę okienną i drzwiową, a w salonach od strony południowej dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie.

Z dawnego wyposażenia zobaczymy we wnętrzach willi obszerną szafę ścienną z lustrem, dużą szafę w stylu mebli gdańskich oraz szafkę rogową służącą kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana jest w ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” i obejmuje inwestycje w trzech łódzkich domach kultury (wkład UMŁ: 2 786 051,62 zł):
Dom Kultury „502” (ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji: 2 495 000 zł
Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A) – koszt inwestycji: 2 706 000 zł
Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – koszt inwestycji: 2 214 000 zł
Całkowity koszt projektu to 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 5 213 948, 38 zł
Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

materiały UMŁ
Poleski Ośrodek Sztuki

Kategoria

Wiadomości

Adres

Poleski Ośrodek Sztuki
Łódź, ul. Krzemieniecka 2a