WYSTAWA Z KAMIENIAMI NA SZANIEC | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

WYSTAWA Z KAMIENIAMI NA SZANIEC

Po prawej dyr. Bożena Kołtunowska, Barbara i Przemysław Ciszewscy, oraz uczennice. Fot.M.Polak

W Zespole Szkół Powiatowych w Żarnowie w niebanalny sposób przybliżana jest uczniom historia. Przykładem jest wystawa, do której inspiracją stała się słynna książka wydana po raz pierwszy w 1943 roku, a opisująca działania harcerzy podczas II wojny światowej...
W dniu 22 listopada 2019 roku zaprezentowana została wystawa, którą przygotował w oparciu o swoje zbiory rodzinne Przemysław Ciszewski, emerytowany nauczyciel i rehabilitant. On również wygłosił prelekcję zatytułowaną „80 lat od pamiętnego września - „Kamienie na szaniec” - postawa młodzieży podczas okupacji”. Wśród przygotowanych przedmiotów można było obejrzeć oryginalne zdjęcia, listy, kartki żywnościowe, banknoty, konspiracyjne czasopisma, odznaczenia i różne dokumenty wprowadzone przez okupanta niemieckiego. Zupełnie wyjątkowym eksponatem był dziennik babci Przemysława Ciszewskiego - Jadwigi Sokołowskiej z września 1939 roku, w którym opisuje ona dramatyczne wydarzenia dziejące się w Śródmieściu bombardowanej stolicy. Czytane były fragmenty tego dokumentu.

Warto dodać, że losy członków rodziny Przemysława Ciszewskiego łączą się z losami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, a zwłaszcza wujka Konrada Zembrzuskiego, działającego w konspiracyjnym harcerstwie. Pokazany nawet został powojenny list Kamińskiego do niego.

Wykładu, oprócz uczniów, wysłuchali również przedstawiciele lokalnych władz oraz grono pedagogiczne. Dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych pani Bożena Kołtunowska tak podsumowała wydarzenie:
- Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem tego co usłyszeliśmy. To była żywa lekcja historii, którą z uwagą słuchali uczniowie przez dwie godziny. Młodzież na lekcjach otrzymuje głównie suche fakty, a tutaj pan Przemek przedstawił autentyczne dokumenty i wspomnienia, które wśród słuchaczy wywołały ogromne wzruszenie.

Paweł Reising

Kategoria

Wiadomości