XIII Dni Pamięci | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

XIII Dni Pamięci

Arad Emamgholi, fot. materiały prasowe

W dniach 27-30 I odbędą się XIII Dni Pamięci Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
PROGRAM

27 stycznia 2023 (piątek)

12:00 – Uroczyste złożenie kwiatów na stacji Radegast, aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
18:00 – Uroczyste otwarcie XII DNI PAMIĘCI oraz koncert inauguracyjny „Hemar Odnowa”. Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

28 stycznia 2023 (sobota)
16:00 – Spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską autorką książki "Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego" – Cafe OBIECANA w Łodzi
18:00 – Nic nowego pod słońcem – monodram Sławomira Hollanda . Scena Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

29 stycznia 2023 (niedziela)
16:00 – PRZED ZAGŁADĄ. Kobiety w kręgu awangardy. Dyskusja wokół książki "Tańczymy zaczarowani taniec młodości". W spotkaniu wezmą udział: Dariusz Dekiert, Irmina Michalak, Krystyna Radziszewska.
18:00 – WIERA – monodram muzyczny Agnieszki Babicz. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

30 stycznia 2023 (poniedziałek)
18:00 – GALA FINAŁOWA XIII DNI PAMIĘCI Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza – koncert zespołu SENTIDO. Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Wystawy towarzyszące:
- "Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna" wystawa Towarzystwa Przyjaciół Ziemii Kutnowskiej (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)
W dniach 30 stycznia – 31 stycznia 2023 odbędzie się Specjalny Pakiet Edukacyjny DNI PAMIĘCI dla szkół oraz grup zorganizowanych. Szczegółowe informacje dotyczące rezerwacji warsztatów pod numerem telefonu +48 537 842 236 lub na stronie www.tskz.pl  oraz na www.facebook.com/DniPamieci

Koncert „Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza” na finał:

Koncert w wykonaniu  zespołu „Sentido” w składzie: Kaja Mianowana – wokal,  Karolina Matuszkiewicz – skrzypce, kemancze, wokal, suka, Arad Emamgholi – daf, tombak, wokal,  Piotr Kopietz – akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne.
             
Zespół „Sentido”, w swoim wyjątkowym projekcie „Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza”, sięga do niezwykłej twórczości tego krakowskiego Barda i czerpie z niej to co najlepsze. Odczytując na nowo twórczość Gebirtiga, muzycy dzielą się nią ze słuchaczem poprzez swoją wrażliwość muzyczną oraz słowo.

Mordechaj Gebirtig, to zwyczajny, krakowski stolarz, a jednocześnie wybitny oraz lubiany artysta ludowy, ostatni żydowski Bard z krakowskiego Kazimierza, jedna ze znanych i ważniejszych postaci żydowskiej elity międzywojennego Krakowa. Poezja M. Gebirtiga weszła na stałe do żelaznego kanonu żydowskiej pieśni ludowej i mimo upływu ponad 80 lat od śmierci autora jest ciągle popularna. Po Jego utwory sięgają artyści i miłośnicy kultury żydowskiej z całego świata. Jak nikt inny, M. Gebirtig potrafił w swojej twórczości opisać niezwykle złożoną kulturę i życie społeczne Żydów w przedwojennej Polsce.

Kaja Mianowana -  niezależna wokalistka i aktorka scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: muzyka dawna. Studiowała również w Universität für Musik und dar¬stel¬lende Kunst Graz (Austria). Prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. Grała w musicalach: „Upiór w Operze”, „Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Koty”, „Love Story”, „Notre Dame de Paris”, „Piloci” i „Lamaila”. Do większości ról wybierana była przez ich kompozytorów, w tym: Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante czy Macieja Pawłowskiego. Jest zdobywczynią nagrody głównej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German (Moskwa 2015r.) Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej: z Mikołajem Stroińskim i Bartoszem Chajdeckim. Jest wokalistką zespołu MellluSya oraz zespołu „Sentido”. W Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, uczy emisji głosu na kierunku Musical. Gra na kilku instrumentach. Biegle włada językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Karolina Matuszkiewicz - skrzypaczka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec oraz AM w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Karolina koncertuje na skrzypcach, a ponadto na rzadko spotykanych instrumentach, takich jak: kemanche, suka biłgorajska, fidel płocka, kobyz.

Jest laureatką prestiżowych konkursów w dziedzinie muzyki tradycyjnej: - II miejsce z zespołem „Karma Trio” na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie - Indywidualna nagroda wokalna imienia Anny Kiełbusiewicz na Mikołajkach Folkowych w Lublinie - III miejsce z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie - Nagroda Publiczności z zespołem „Karma Trio” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie - I miejsce i Grand Prix z kwartetem „T/Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie - Nagroda Publiczności z kwartetem „T/Aboret” na Mikołajkach Folkowych w Lublinie - Dwukrotne zakwalifikowanie się do Finału konkursu „Nowa Tradycja” w Warszawie wraz z zespołem „T/Aboret”.

Na stałe współpracuje z prof. Marią Pomianowską, Karoliną Cichą, Nikola Kołodziejczykiem i Piotrem Kopietzem oraz okazjonalnie z zespołem „Kapela ze wsi Warszawa”. Jest założycielką zespołów T/Aboret, Karma Trio, Wiklinowa, Andre & the Giants (Rozen), z którymi czynnie koncertuje z autorskim programem. Artystka w swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania audio i video zrealizowane dla wytwórni płytowych, radia i telewizji. Koncertowała w Rosji, Indiach, RPA, Wietnamie, Chinach, Tunezji, Anglii, Szkocji, Niemczech, Danii, Białorusi, na Węgrzech, na Litwie, we Włoszech i Francji oraz na wielu scenach muzycznych w całej Polsce.

Arad Emamgholi urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na daf (tradycyjny irański bęben obręczowy) w świątyni sufickiej.. Od 1992 roku prowadzi intensywną działalność koncertową występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i w uznanych salach koncertowych całego świata. Prowadzi także regularnie kursy mistrzowskie gry na daf. Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami w Iranie i poza jego granicami. W 2005 roku został wydany w Iranie jego debiutancki album „Shur-e Daf”. Od tamtej pory uczestniczył w szeregu nagrań płytowych znakomitych kompozytorów, wokalistów i instrumentalistów. W 2002 roku ukończył studia z zakresu kinematografii na Uniwersytecie w Teheranie. Od 2016 roku mieszka na stałe w Warszawie. W 2019 roku założył irańsko-polskie trio perkusyjne o nazwie „Shapol”, które rok później wydało swój pierwszy album.

Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Umiejętności wykonawcze doskonalił również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria) w klasie prof. Janne Rättyä. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jest jednym z niewielu koncertujących na rzadkim instrumencie francuskim - akordinie.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami (m.in.: Austria, Czechy, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy). Prezentował muzykę klasyczną, rozrywkową, improwizowaną i world music na szeregu uznanych festiwalach oraz  scenach koncertowych (w tym: polskich filharmonii, teatrów i ośrodków kultury, Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego, Muzyczne Studio Polskiego Radia im. A. Osieckiej, Zamek Królewski w Warszawie, Sinfonia Varsovia). Nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu. Jako solista-akordeonista współpracował m.in. ze zdobywcą Oskara, Janem A.P. Kaczmarkiem, nagrywając muzykę kompozytora. Przez 5 sezonów artystycznych wykonywał muzykę na żywo w spektaklu „Tango Piazzolla” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W 2020 r. koncertował ze światowej sławy skrzypkiem – Roby Lakatos, nagrywając m.in. płytę pt. „World Tangos”. 

Piotr jest twórcą oraz kierownikiem artystycznym kilkunastu zespołów i projektów muzycznych. Na stałe występuje   zespołach: „Gang Tango” i „Orkiestra Adria". W 2011 r. nagrał płytę „Retrato” (z tangami argentyńskimi i kompozycjami własnymi), a w 2021 płytę „World of Orient” (w klimacie szeroko pojętej muzyki Orientu). Piotr jest aranżerem wszystkich utworów na obu w/w płytach oraz we wszystkich własnych projektach muzycznych. Jako aranżer współpracował m.in. z: Kayah, Kubą Badachem, Katarzyną Cerekwicką, Anną Karwan, Lalą Czaplicką, Sentido, Orkiestra Adria, Gang Tango, Retro Orchestra.


Szczegóły:
www.tskz.pl, www.facebook.com/DniPamieci

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki na koncerty i spektakl „Nic nowego pod Słońcem” - będą dostępne wyłącznie w kasie teatru od 20 I 2023 r. Na spektakl „WIERA” obowiązują zapisy prowadzone przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Szczegółowe informacje na www.tskz.pl lub www.teatr-jaracza.lodz.pl

Organizatorzy: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.