Yidl mitn fidl, czyli Dni Kultury Żydowskiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Yidl mitn fidl, czyli Dni Kultury Żydowskiej

"Ucisz serce - Osiecka orientalnie", fot. materiały prasowe

W najbliższy weekend, w dniach 25-27 XI, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Kutnowski Dom Kultury zapraszają na Dni Kultury Żydowskiej w regionie Łódzkim. W programie warsztaty, wystawy, spotkania i koncert.
Od organizatorów:

Yidl mitn fidl, czyli Dni Kultury Żydowskiej w Regionie Łódzkim to pilotażowy program, który jest współfinansowany z budżetu samorządu łódzkiego.

Już 25 listopada, o godz. 12.30 zapraszamy na złożenie wieńców przy tablicy na budynku „Konstancja” gdzie oddamy hołd Ofiarom Getta, jak i wszystkim dawnym żydowskim mieszkańcom Kutna.

Następnego dnia, w sobotę 26 listopada, o godz. 15 zapraszamy do Kutnowskiego Domu Kultury. To właśnie tam Urszula Makosz, piosenkarka znana między innymi z Piwnicy pod Baranami, przeprowadzi warsztaty wokalne. O tej samej godzinie Wiesława Rawska-Tejszerska zaprasza całe rodziny na wspólny czas z wycinanką żydowską. To wyjątkowe warsztaty familijne, podczas których uczestnicy nie tylko stworzą własne wycinanki, ale poznają też tradycje i przedmioty charakterystyczne dla kultury żydowskiej.

W niedzielę, 27 listopada o godz. 12, Katarzyna Batarowska – kutnianka z pochodzenia zabierze wszystkich chętnych w kulinarną podróż po kuchni Fani Lewando, wspaniałej przedwojennej kucharki. Podczas warsztatów nieco więcej o kuchni, tym razem w jej kulturowo-religijnym aspekcie, opowie też Rabin Dawid Szychowski. Wieczorem zapraszamy na wielki finał w postaci koncertu Ucisz Serce - Osiecka Orientalnie w wykonaniu Kai Mianowanej i zespołu Sentido. Znakomitą część programu koncertu stanowią niezapomniane songi napisane na potrzeby spektaklu „Sztukmistrz z Lublina”, na podstawie powieści noblisty Isaaca Singera.

Artyści zespołu „Sentido” dzięki wykorzystaniu dźwięków koncertowego akordeonu, intrygującego wokalu oraz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych, ubierają znane utwory w żydowski płaszcz muzyczny, nadając im nietuzinkowy styl, świeżą jakość oraz nową duszę. Ze sceny wybrzmią nuty i słowa takich utworów jak „Chwalmy Pana”, „Oczy tej małej”, „Miasteczko Bełz”, „Nie żałuję”, „Komu weselne dzieci”, „Ucisz serce”.

Podczas tych dni będzie też można zapoznać się z ciekawymi wystawami dostępnionymi przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie "Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna",
"Śladami żychlińskich Żydów", „Szalom Asz i miasto jego młodości".

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, przy czym na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 48 603 716 132 lub adresem mailowym ozenagajewska@kdk.net.pl, a na koncert należy pobrać bezpłatne wejściówki dostępne w kasie KDK od 22 listopada. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Program:

25.11
godz. 12.30 złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową na budynku dawnego getta „Konstancja” (ul. Mickiewicza 100)
26.11
godz. 15:00 – warsztaty wokalne z piosenki żydowskiej z Urszulą Makosz (sala konferencyjna KDK, ul. Żółkiewskiego 4)
godz. 15:00 – Wspólnie wycinamy, warsztaty rodzinne z wycinanki żydowskiej (Górny Hall KDK, Żółkiewskiego 4)
27.11
godz. 12:00 – Kuchnia żydowska na nowo warsztaty kulinarne z Katarzyną Batarowską i rabinem Dawidem Szychowskim (sala Tarasowa KDK, ul. Żółkiewskiego 4)
godz. 18:00 – Ucisz Serce – Osiecka orientalnie, koncert w wykonaniu Kai Mianowanej i zespołu Sentido (Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, ul. Teatralna 1)

Wystawy towarzyszące:
"Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna"
"Śladami żychlińskich Żydów"
„Szalom Asz i miasto jego młodości"