Z telefonem przez Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Z telefonem przez Łęczycę i Tomaszów Mazowiecki

Cmentarz ewangelicki w Łęczycy, fot. materiały prasowe

Jeżeli ktoś nie wziął udziału w projekcie „4 kultury – odNOWA pamięci 0.2”, może z wirtualnym przewodnikiem doświadczyć tego, co Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense zrealizowała dla uwidocznienia wielokulturowości Łęczycy i Tomaszowa Mazowieckiego.
Poza tropieniem śladów materialnych pozostawionych przez cztery nacje uczestnicy projektu wzięli udział w spotkaniach z duchownymi, badaczami kultury materialnej, duchowej i artystycznej, a także z artystami, którzy opowiedzieli, jak o duchu nacji mówią budynki użyteczności publicznej, język czy muzyka.

Wkład w rozwój Łęczycy i Tomaszowa Mazowieckiego mieli Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Zaplanowane w przedsięwzięciu zajęcia ukazały uczestnikom kulturę tych nacji z uwzględnieniem religii, obrzędowości, języka, architektury, muzyki, sztuki sakralnej i sepulkralnej. Jak kultury się przenikały szczególnie widać w biografiach artystów. Najbardziej wyraziste są związki sztuki awangardowej z innymi dziedzinami: życiem codziennym, obyczajowością, religią i nauką o czym również można było usłyszeć.

Projekt „4 kultury – odNOWA pamięci 0.2” miał pobudzić uczestników do refleksji na temat przemian historyczno-kulturowych i zwrócić uwagę na znaczenie i konieczność ochrony „śladów pamięci” obecnych zarówno w architekturze jak i „kulturze żywej”.
Efektem przeprowadzenia projektu są aplikacje na urządzenia mobilna umieszczone w serwisie "Google Play" opowiadające o wielokulturowości Łęczycy i Tomaszowa Mazowieckiego.

Projekt „4 kultury – odNOWA pamięci 0.2” zrealizowany przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

https://play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.czterykulturyleczyca
https://play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.czterykulturytomaszow

Kategoria

Wiadomości