Zgłoś się do Puchalskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Zgłoś się do Puchalskiego

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego to najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy w Polsce przegląd filmów o tej tematyce. Odbywa się w Łodzi co dwa lata, począwszy od roku 1980, a od roku 2001 jest realizowany w formule międzynarodowej. Najbliższa edycja odbędzie się we wrześniu.
Niezmiennym hasłem festiwalu jest „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”, a mottem tegorocznej XVIII edycji jest „Bioróżnorodność szansą Ziemi”. Patron festiwalu – Włodzimierz Puchalski, to legendarny przyrodnik i filmowiec, postać związana przez całe zawodowe życie z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której powstawały jego największe, najbardziej znane i wielokrotnie nagradzane na świecie filmowe perły.

Celem festiwalu jest popularyzacja dorobku krajowego i międzynarodowego filmu przyrodniczego i promocja działań edukacyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia świadomości ekologicznej, poszanowania różnorodności i ochrony środowiska naturalnego. Tegoroczny XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego odbędzie się w Łodzi w dniach 23-27 września 2020 roku.

Zgodnie z regulaminem w festiwalu mogą wziąć w nim udział: 1). filmy krótkometrażowe (do 40 minut) i średniometrażowe (40-70 minut) poświęcone przyrodzie Europy, ochronie środowiska naturalnego, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym oraz 2). filmy popularnonaukowe i naukowe, dokumentalne, animowane, telewizyjne programy przyrodnicze, a także inne formy filmowe o czasie projekcji do 60 minut. Na zgłoszenia filmów organizatorzy czekają do 31 maja 2020 roku.

Z kolei do Młodzieżowego Konkursu Filmu Przyrodniczego dopuszczone będą wyłącznie filmy o czasie projekcji od 3 do 15 minut, zrealizowane przez osoby w wieku od 10 do 20 lat. Filmy w sekcji młodzieżowej można przesłać do 31 lipca 2020 roku.

Główną nagrodą jest Grand Prix im. Włodzimierza Puchalskiego dla najlepszego filmu biorącego udział w konkursie. Przewidywana pula nagród to aż 12.000 euro. Jury ma również prawo przyznać wyróżnienia, dyplomy honorowe oraz nagrody specjalne nieprzewidziane regulaminem. Wyboru filmów konkursowych dokonuje Komisja Selekcyjna, do której trafiają filmowe produkcje nadsyłane z całego świata. Warto pamiętać, że Festiwal jest przede wszystkim wielkim świętem filmowców, ekologów, przyrodników, fotografów i malarzy, którym bliskie są problemy współczesnego świata i otaczającej nas natury, a na czas konkursu filmowego przyjeżdżają do Łodzi realizatorzy i producenci filmów oraz organizatorzy festiwali filmowych z wielu krajów.

Festiwal im. Włodzimierza Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Portugalii, Japonii i Włoch, co przyczynia się do promocji polskiej kinematografii, a szczególnie tej jej specyficznej dziedziny, jaką jest film przyrodniczy. Poza pokazami konkursowymi program Festiwalu wzbogacają różnorodne, oryginalne wydarzenia towarzyszące.

Organizatorami festiwalu są: Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i Stowarzyszenie „Film – Przyroda – Kultura”.

Więcej szczegółów, regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie: www.festiwalpuchalskiego.pl
  • do 31-05-2020
  • do 31-07-2020
  • 23-09-2020 - 27-09-2020

Kategoria

Wiadomości