Zmarł Andrzej Różycki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Zmarł Andrzej Różycki

fot. Andrzej Białkowski

Wybitny artysta związany z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym, który nazywał siebie fotozofem, zmarł w Łodzi 12 grudnia 2021 roku. Pogrzeb odbędzie się na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej 39 w Łodzi 23 XII o godz. 10.30.
Andrzej Różycki (ur. w 1942 r. w Baranowiczach) był reżyserem filmowym, artystą multimedialnym, scenarzystą i teoretykiem sztuki.

W latach 1961-1966 studiował konserwację zabytków i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 1966 r.). W 1975 r. ukończył studia na wydziale reżyserii PWSFTViT w Łodzi, gdzie następnie był wykładowcą.

Od 1964 r. był członkiem grupy Zero-61, a w latach 70. współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej, która powstała w Szkole Filmowej. Miał udział w kształtowaniu grupy Łódź Kaliska.

Był twórcą około pięćdziesięciu filmów dokumentalnych z obszaru etnologii, sztuki i obrzędów ludowych. W latach 70. i 80. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

Jego zbieraną latami kolekcję monideł czy wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej oraz stworzone przez niego obiekty artystyczne można było oglądać w czerwcu 2021 roku na dużej indywidualnej wystawie towarzyszącej 20. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Kategoria

Wiadomości