Zmarł prof. Krzysztof Wieczorek | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Zmarł prof. Krzysztof Wieczorek

fot. ASP w Łodzi

Na portalu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 28 XII podano informację o śmierci profesora tej uczelni Krzysztofa Wieczorka, tworzącego w zakresie grafiki warsztatowej i malarstwa.
Krzysztof Wieczorek urodził się w 1954 roku w Łodzi. Studia ukończył w 1977 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), realizując dyplom na Wydziale Grafiki w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Leszka Rózgi i w Pracowni Opakowań prof. Stefana Krygiera. Od tego samego roku był zatrudniony w macierzystej uczelni, początkowo na stanowiskach: starszego technika, nauczyciela zawodu i instruktora technicznego w Pracowni Technik Metalowych prowadzonej przez prof. Leszka Rózgę (do 1994), prof. Andrzeja Kabałę (1994–1997) i prof. Krzysztofa Wawrzyniaka (1999–2008), a w latach 2008–2014 na stanowisku adiunkta w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej prof. Jerzego Leszka Staneckiego należącej wówczas do Katedry Grafiki Artystycznej (od 2019 roku Instytutu Grafiki Artystycznej). Od 2014 roku prowadził Pracownię Podstaw Grafiki Warsztatowej. W 1994 roku uzyskał kwalifikacje pierwszego stopnia (doktorat), a w 2014 roku stopień doktora habilitowanego. W 2020 roku otrzymał tytuł profesora.

Realizował twórczość w zakresie grafiki artystycznej i malarstwa. Był autorem prawie 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Jego twórczość została doceniona w wielu polskich i międzynarodowych konkursach graficznych.

Galerię grafiki Krzysztofa Wieczorka przygotował do "Kalejdoskopu" 02/21 Łukasz M. Sadowski, pisząc o artyście:

Krzysztof Wieczorek od ponad czterech dekad działa w łódzkim środowisku artystycznym. Zajmuje się grafiką warsztatową, naucza podstaw jej tworzenia w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Brał udział w ponad dwustu wystawach w Polsce i za granicą. Jest artystą należącym do licznej obecnie na świecie grupy twórców odwołujących się do sztuki dawnej. Najczęściej poruszanym tematem w sztuce Wieczorka jest pejzaż, świat natury. Widać tutaj przede wszystkim wyraźną fascynację grafiką holenderską, która tak często ukazywała urodę otaczającego nas świata. Szczególnie ciekawe są inspiracje XVII-wiecznym grafikiem Herkulesem Seghersem – eksperymentatorem, artystą, który fascynował Rembrandta i który swoją percepcją świata wykraczał poza własną epokę. Grafiki Krzysztofa Wieczorka to nie tylko mistrzowski warsztat, ale również erudycyjne nawiązywanie do historii sztuki europejskiej..

Kategoria

Wiadomości