Filmowa majówka z naszą laureatką | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Filmowa majówka z naszą laureatką

Magdalena Wieczorek

Nasz autor, Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, od czterech lat dyrektor artystyczny decyduje o programie Kina na Granicy w Cieszynie. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 140 artystów z Polski. Wśród nich, w bloku spotkań z najmłodszymi i najzdolniejszymi aktorami, nadziejami polskiego kina, laureatka Nagrody "Kalejdoskopu" na Festiwalu Szkół Teatralnych w 2018 roku, Magdalena Wieczorek. Poniżej informacja o wydarzeniu.
Kino na Granicy potrwa od 27 kwietnia do 3 maja, kiedy to Cieszyn i Czeski Cieszyn rozbłyśnie gwiazdami. Miasto wypełni się znanymi gośćmi, którzy przyjadą tu na coroczne święto polsko-czesko-słowackiej kultury. W programie nie tylko filmy, których jest ponad 190. To także wystawy, koncerty i debaty. Wrażeń bez granic.

Gośćmi 21 edycji Kina na Granicy, przeglądu którego dyrektorem artystycznym jest od czterech lat tarnowianin, Łukasz Maciejewski, będą m.in. Marcin Dorociński, Marek Koterski, Jacek Braciak, Gabriela Muskała, Krzysztof Pieczyński, Jacek Poniedziałek, Jacek Petrycki, Dorota Roqueplo, Anna Radwan, Łukasz Simlat, Bartek Topa, Michał Koterski, Andrzej Pągowski, Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Ilona Ostrowska, Kamilla Baar Kochańska, Mariusz Grzegorzek, Bartek Konopka, Joanna Kos-Krauze, Marian Dziędziel, Jowita Budnik, Adam Woronowicz, Kasia Adamik, Jacek Borcuch, Małgorzata Zajączkowska, Zbigniew Zamachowski, Adrian Panek, Maciej Pieprzyca, Maria Sadowska, Maria Dębska, Janusz Zaorski, Kinga Dębska, Grażyna Błęcka Kolska, Adam Sikora, Jagoda Szelc, Krzysztof Zanussi, Janusz Chabior, Piotr Żurawski, Marcin Bosak, Andrzej Konopka, Małgorzata Foremniak, Olgierd Łukaszewicz, Marzena Trybała, Małgorzata Bogdańska, Ewa Kaim, Michał Koterski, Barbara Kurzaj, Eliza Rycembel, Marta Ścisłowicz, Tomek Włosok, Olga Chajdas, Piotr Domalewski, Jolanta Dylewska, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Marcin Koszałka, Kamil Sipowicz i wielu, wielu innych...
W sumie ponad 140 artystów z Polski!

Do Cieszyna przyjadą w tym roku również m.in. Adam Zagajewski, Andrzej Stasiuk, Jerzy Buzek – były polski premier i przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej, Petr Pithart – były czeski premier, wcześniej działacz Karty 77, Iveta Radičová – była słowacka premier, Hanna Suchocka – była polska premier oraz György Varga – były ambasador Węgier w Czechosłowacji.

Najważniejsze punkty programu

RETROSPEKTYWY:

To przegląd filmów wybranych twórców. W tym roku pokazane zostaną najważniejsze filmy Jaromíra Hanzlíka, aktora urodzonego w Czeskim Cieszynie. Ma on na swoim koncie ponad sto ról, wystąpił m.in. w „Postrzyżynach” Jiřígo Menzla, „Wozie do Wiednia” Karela Kachyňy. Kolejnymi bohaterami retrospektyw będą aktor Milan Kňažko, który ma w swojej karierze także dość znaczny epizod polityczny, pracował m.in. jako słowacki minister kultury i reżyser Jan Švankmajer, wybitny surrealista. Oprócz tego przypomnimy najlepsze filmy Marka Koterskiego oraz Marcina Dorocińskiego.

FEMME FATALE:

Spośród femme fatale, które na stałe zapisały się w historii nie tylko polskiej, ale i europejskiej kinematografii, przypomniane zostaną między innymi kreacje Grażyny Długołęckiej z „Dziejów grzechu“ w reżyserii Waleriana Borowczyka, Grażyny Szapołowskiej z „Krótkiego filmu o miłości“ Krzysztofa Kieślowskiego, czy Iwony Petry z „Szamanki“ Andrzeja Żuławskiego. Do tego grona dołączyła niedawno z międzynarodowym rozgłosem Joanna Kulig w roli Zuli z obsypanej nagrodami „Zimnej wojny“ Pawła Pawlikowskiego.

NOWE FILMY POLSKIE, CZESKIE I SŁOWACKIE:

Najbardziej wyczekiwana sekcja festiwalu Wśród czeskich tytułów na szczególną uwagę zasługują filmy nagrodzone Czeskimi Lwami, a wśród nich: „Kawki na drodze”, który nagrodzono aż w 6 kategoriach: najlepszy film, reżyseria (Olmo Omerzu), scenariusz, montaż oraz role drugoplanowe czy „Chvilky” z najlepszymi aktorami, a także „Domestik” z najlepszą muzyką. Z polskich tytułów przedpremierowo zobaczyć będzie można „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha czy od niedawna na ekranach „Ciemno prawie noc”. Kino na Granicy otworzy „Jan Palach” Roberta Sedláčka, a zamknie „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz.

KATOWICE FILMU:

To przegląd twórczości absolwentów katowickiej szkoły filmowej, w której swoje kariery zaczynali m.in. Kuba Czekaj, Karolina Bielawska, Agnieszka Smoczyńska, Magdalena Łazarkiewicz, Maciej Pieprzyca, Waldemar Krzystek. Zobaczymy ich etiudy szkolne, porozmawiamy o ich twórczości, a przede wszystkim o katowickiej szkole.

WOLNOŚĆ. 1989:

W tym roku mija 30. rocznica „Jesieni Ludów” 1989 roku. To inspiracja do dyskusji na temat tego, co nam się udało w tym czasie osiągnąć, z czego możemy być dumni, a co należałoby zrobić lepiej. Pokażemy najciekawsze czeskie, słowackie i polskie filmy poświęcone wolności, jakie powstały w tym czasie. Z polskich będą to między innymi: „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zawrócony” Kazimierza Kutza czy „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze.

In memoriam: Kora

Po prostu bądź – tak zatytułowane jest spotkanie poświęcone Korze, która stała się dla wielu z nas ucieleśnieniem wolności. Przy okazji projekcji „Wielkiej majówki” Krzysztofa Rogulskiego oraz „Pięciu bajek o miłości” Mariusza Grzegorzka, niesamowitego projektu łączącego formułę teledysków i wywiadów z artystką, Korę wspominać będą reżyser, Barbara Grzegorzek. Do Cieszyna przyjedzie sam Kamil Sipowicz.
1.05, g. 15:15 TEATR

Debaty, spotkania i wykłady

Zaplanowany jest cykl spotkań i wykładów poświęconych polskiej, czeskiej i słowackiej kulturze po 1989 roku. I tak na przykład Janusz Zaorski opowie o kinie polskim tego okresu, a Adam Zagajewski wygłosi wykład „Samotność i Solidarność”.

W ramach debaty: „30 lat demokracji” rozmawiać będą Petr Pithart – były czeski premier, wcześniej działacz Karty 77, Iveta Radičová – była słowacka premier, Hanna Suchocka – była polska premier oraz György Varga – były ambasador Węgier w Czechosłowacji. Moderować będzie Jacek Żakowski.

Wstęp wolny!
1.05, g. 15:30 COK I sala widowiskowa

W debacie o kulturze 1989-2019 „Bilansie zysków i strat” wezmą udział Petr Oslzlý – czeski reżyser teatralny, Martin M. Šimečka – słowacki pisarz i dziennikarz, Krzysztof Zanussi – polski reżyser filmowy oraz György Varga – węgierski tłumacz literatury czeskiej. Spotkanie poprowadzi Andrzej S. Jagodziński.

Wstęp wolny!
2.05, g. 15:30 COK I sala konferencyjna

Koncert Wolności

Ekscytującym wydarzeniem będzie Koncert Wolności, który odbędzie się 1 maja na cieszyńskim Rynku. W ten sposób uczczone będzie niezwykle ważne i symboliczne odzyskanie wolności. Czy można to zrobić lepiej niż na granicy? To będzie koncert historyczny, a wystąpią muzyczne ikony lat 80-tych.

Martyna Jakubowicz

Jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem , który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi.

Tomek Lipiński

Współtwórca polskiej sceny alternatywnej. Wokalista, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor. Legenda polskiej muzyki rockowej. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness.

Haydamaky i Stasiuk

W projekcie „Mickiewicz-Stasuk-Haydamaky”, który ukazał się 2018 r. Pod koniec stycznia 2018 na polskim rynku ukazał się album Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Polski pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją ethno-rockową Haydamaky z Kijowa wspólnie nagrali 10 kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza.

Laura a její tygři

Ten kultowy zespół, który rozpoczął swą działalność ponad 30 lat temu, założył w czeskim Moście w roku 1985 Karel Šůcha, obecnie jedyny oryginalny członek zespołu. Ich muzyka to wybuchowa mieszanka funku, soulu, ska i rocka. Przez wiele lat artystycznej działalności przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Obecnie wokalistką jest Lucie Bakešová.

Wstęp wolny!
1.05, godz. 17:30, Rynek w Cieszynie

Klub festiwalowy:

Po projekcjach filmowych widzów ugości Browar Zamkowy Cieszyn, gdzie każdego wieczoru działa klub festiwalowy. Serię 5 koncertów rozpocznie występ warszawskiej kapeli Decent Elephant, a podczas kolejnych wieczorów wystąpią wrocławski duet Oxford Drama, słowacki Luvver, czeski Vložte kočku oraz Król. Po każdym koncercie after party z DJ-em.

BROWAR ZAMKOWY CIESZYN:
27.04, 22:00 DECENT ELEPHANT (PL) | 23:30 Afterparty – KRTL
28.04, 22:30 OXFORD DRAMA (PL) | ok. 00:30 Afterparty – IMO-TEP (CZ)
29.04, 22:30 LUVVER (SK) | ok. 00:30 Afterparty – DJ CHYTRY
30.04, 22:30 VLOŽTE KOČKU (CZ) | ok. 00:30 Afterparty – Mr. G
01.05, 23:00 Afterparty - DJ Wake Up & Mazubar
02.05, 22:30 KRÓL (PL) | ok. 00:30 Afterparty – PODAJ KABEL

Wystawy:

Łukasz BĄK
Zapraszamy na wystawę fotografii Łukasza Bąka, pozwalające wejść głębiej w świat bohaterów nominowanego do Oscara filmu Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”.

Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy 27.04, g. 14:00, COK I Galeria 12


Adam SIKORA
Wölfesgrund – taki nosi tytuł wystawa Adama Sikory, który jest jednym z najwierniejszych twórców Kina na Granicy. Reżyser „Autsajdera”, który również zostanie pokazany podczas festiwalu, to przede wszystkim jeden z najwybitniejszych polskich operatorów. Laureat Złotych Lwów za „Essential Killing”, współtwórca sukcesów Lecha Majewskiego czy Jerzego Skolimowskiego, od wielu lat w swojej twórczości reżyserskiej przygląda się buntownikom i nonkonformistom, szuka obrazowych ekwiwalentów dla filmowych rozpraw z pogranicza filozofii i psychologii.

Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy 27.04, 15:00 I COK Galeria Ceglana

ANDRZEJ PĄGOWSKI

Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego. Jak podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy – „W dużym stopniu to właśnie dzięki niemu, artystyczny plakat filmowy – przez całe dekady – stał się znakiem rozpoznawczym polskiej sztuki współczesnej. Nawet kiedy z plakatem filmowym było u nas bardzo źle, Andrzej Pągowski był zawsze bardzo dobry. Mało, był świetny, znakomity”.

Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy 28.04, 16:00 I Zamek Cieszyn

Dorota ROQUEPLO

Szczególnym wydarzeniem będzie autorska wystawa filmowych kostiumów i projektów Doroty Roqueplo. Pokazane zostaną także filmowe dokonania artystki – m.in. „Zabawa zabawa”, pierwszy odcinek „Głębokiej wody” czy „Donbas” Sergieja Łoźnicy. Po projekcji „Donbasu” Łukasz Maciejewski poprowadzi rozmowę o twórczości Doroty Roqueplo zatytułowaną „Czarodziejka”. Poza bohaterką, wezmą w niej udział „reżyserzyce”: Kinga Dębska, Joanna Kos-Krauze, Magdalena Łazarkiewicz oraz stała współpracowniczka Doroty Roqueplo – Beata Święcicka.

Wstęp wolny!
Wernisaż wystawy 28.04, 13:30 I Galeria Puda

Pokazy TRANSAGRANICZNE NAD OLZĄ:

Projekcje transgraniczne – jedyne takie wydarzenie na świecie. Pokazy filmowe, w czasie których projektor i publiczność są po stronie czeskiej, a ekran – po stronie polskiej. Wizytówka Kina na Granicy. Niezapomniane wrażenia filmowe gwarantowane.

Wstęp wolny!
28.04, g. 21:00: „Ogród Luizy”
29.04: g. 21:00: „Lada svetom”
30.04: g. 21:00: „Postřižiny”

Spotkania z twórcami po projekcjach:

Cieszyn podczas Kina na Granicy staje się prawdziwą stolicą gwiazd. Dla widzów to niepowtarzalna okazja do spotkania twórców i aktorów, którzy gościć będą najpierw na ekranie, a później osobiście na scenie obiektów festiwalowych. Swój udział potwierdziło już ponad 100 znanych osobistości świata filmowego. Czy może być coś piękniejszego niż przeżywanie filmów w towarzystwie ich twórców?

Wybrane spotkania:

28.04, 19:00 I COK: „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” – 20:50 spotkanie: Małgorzata Bogdańska, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel, Michał Koterski, Małgorzata Zajączkowska

29.04, 20:30 I TEATR: „Zabawa, zabawa” – 22:00 spotkanie: Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski, Marysia Dębska, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel, Jowita Budnik, Dorota Roqueplo, Barbara Kurzaj

30.04, 17:30 I TEATR: „Słodki koniec dnia” – 19:05 spotkanie: Jacek Borcuch, Marta Habior

1.05, 19:30 I TEATR: „Ciemno prawie noc” – 21:30 spotkanie: Borys Lankosz, Marcin Koszałka, Magdalena Lankosz, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna – TEATR

2.05, 19:30 I TEATR: „Nina” – 21:10 spotkanie: Olga Chajdas, Kasia Adamik, Eliza Rycembel, Andrzej Konopka

3.05, 12:30 I TEATR: „Powrót” – Uroczyste zamknięcie – spotkanie 14:10 Magdalena Łazarkiewicz, Staszek Cywka, Tomek Sobczak, Sandra Drzymalska, Dorota Roqueplo, Mary Komasa, Antoni Łazarkiewicz

Strefa free:
Każdego dnia odbywać się będą wydarzenia, na które wstęp jest bezpłatny. Wśród nich:
27.04, godz. 16:30 | Sadzenie drzewka Olgi Havlovej | Skwer przed Zamkiem
29.04, godz. 17:00 KORNEL | Spotkanie literackie / Łukasz Maciejewski – Aktorki. Odkrycia
1.05, godz. 17:30 RYNEK I Koncert Wolności
1.05, godz. 15:30 COK I Debata byłych premierów
3.05, godz. 9:00 TEATR | Córka trenera / reż. Ł. Grzegorzek, 2018
3.05, godz. 17:00 TEATR | Zabawa zabawa / reż. K. Dębska, 2018

Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na www.kinonagranicy.pl oraz w broszurach w biurze festiwalowym.

Przewodnik po Kinie na Granicy

26.04-3.05, Cieszyn/Czeski Cieszyn

Akredytacje:
3-dniowe – 140 zł
7-dniowe: 200 zł
Do kupienia w biurze festiwalowym w godzinach otwarcia.

Bilety na pojedyncze seanse - 15 zł:
Do kupienia w miejscu projekcji (Teatr im. Adama Mickiewicza, kino Piast, kino Central, Kass Strelnice, COK "Dom Narodowy") na godzinę przed wybranym seansem.
Bilety na koncert – 25 zł:
Cena obejmuje wstęp na pojedynczy koncert i tzw. „after party”. Bilety do nabycia bezpośrednio przed koncertem w Klubie Festiwalowym oraz w biurze festiwalowym.
Biuro festiwalowe:
Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3
godziny otwarcia:
26.04 I 17:00 - 21:00,
27.04 - 02.05 I 9:00- 21:00,
03.05 I 9:00 do 14:00

Więcej informacji na www.kinonagranicy.pl

[informacja prasowa]

Kategoria

Film

Do pobrania

wieczorek nagranicy (Pobrań: 57)
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.