Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Biała Fabryka, siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, stała się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest miejscom o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym. To trzeci łódzki obiekt na szlaku ERIH (European Route of Industrial Heritage) obok Manufaktury i EC1.
Do 10 XI będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Brzezinach plenerową wystawę „Lekarka świata i człowiek bez granic. Alina Margolis-Edelman”. Ekspozycja powstała w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jej brzezińskie otwarcie nastąpi 25 IX o godzinie 12.00.
W wydarzeniu weźmie udział Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogu a zarazem kuratorka wystawy.
22 WRZEŚNIA 2023 - 10 MARCA 2024 / 22 WRZEŚNIA 2023

Paweł Klecki i muzyka Łodzi

Tak zatytułowana wystawa czasowa zostanie otwarta w Muzeum Miasta Łodzi 22 IX o godz. 18 - przygotowana w 50. rocznicę śmierci kompozytora jako część obchodów Roku Pawła Kleckiego. Jest to pierwsza ekspozycja poświęconą pamięci i dorobkowi tego wybitnego artysty pochodzącego z Łodzi.
Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.
Muzeum dla dorosłych w Łodzi nie oferuje takich wizualnych „hot” atrakcji, jak amsterdamskie Muzeum Seksu, ale i tutaj bywa pikantnie i z przełamywaniem tabu. Na wizytę trzeba się zapisywać, bo jednorazowo mieści się tu maksymalnie sto osób. Za wstęp płacimy nie 10 euro, jak w Holandii, lecz jedynie 5 złotych. A dokąd należy się udać? Na plac Wolności 14, do… Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Najstarszy zachowany oryginalny dokument dotyczący Łodzi można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi! Ze względów konserwatorskich będzie on eksponowany tylko do 6 sierpnia. Spisany na pergaminie przywilej renowacyjny odnawiający prawa miejskie został sprowadzony specjalnie na 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.
28 LIPCA 2023 - 31 GRUDNIA 2023

Mamuty na Włókniarzy

Do końca roku będzie czynna wystawa czasowa „Łódź sprzed Łodzi” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Wystawa, rozpoczynająca się 28 VII, wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, których kulminacja nastąpi w ostatni weekend lipca.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane „Tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie”. Muzeum Regionalne w Kutnie zapowiada, że niebawem będzie można podziwiać prace rzeźbiarzy z regionu kutnowskiego na przygotowywanych ekspozycjach. Aktualnie na liście znajduje się 79 wpisów ze wszystkich regionów Polski.
28 LIPCA 2023 - 30 GRUDNIA 2023

Łódź sprzed Łodzi

Wystawa czasowa „Łódź sprzed Łodzi” wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi. Zobaczymy zabytkiw archeologiczne, które zostały odkryte na terenie miasta. Otwarcie 28 VII o godz. 14.23.
16 CZERWCA 2023 - 17 LISTOPADA 2023

Komunizm był fotogeniczny

Ładnie, bardzo ładnie to wszystko urządziliście – mówił Chris Niedenthal, fotoreporter, autor słynnego zdjęcia „Czas apokalipsy”, wykonanego w Warszawie w stanie wojennym, oglądając jeszcze przed otwarciem swoją wystawę w Muzeum Miasta Łodzi, zorganizowaną w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii.