Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zbiory Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź wzbogaciła marmurowa pamiątkowa tablica, niegdyś zainstalowana w przejściu podziemnym  przy „Centralu”, pod ul. Piotrkowską.
21 MARCA 2023 - 31 MARCA 2023

Nowosielski - lalki o obliczach z ikon

Trwa Rok Jerzego Nowosielskiego. Od 21 do 31 III Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi prezentuje w holu wejściowym miniwystawę jego projektów scenograficznych do spektaklu „Krzesiwo”, którego premiera odbyła się w łódzkim Państwowym Teatrze Lalek „Pinokio” w 1958 roku. Projekty znajdują się w zbiorach Działu Widowisk Lalkowych MAiE. Zostały namalowane na kartonach w formacie A4 lub nieco większym.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu otwiera nową stałą wystawę pt. „Zbiory paleontologiczne Muzeum w Sieradzu”. Inauguracja – 21 III, godz. 16.30
Muzeum w Łowiczu zrekonstruowało dwa zabytkowe wolanty i teraz w kolekcji placówki znajduje się już piętnaście historycznych pojazdów konnych. Można je oglądać w skansenie w Maurzycach należącym do łowickiego muzeum.
24 LUTEGO 2023 - 18 CZERWCA 2023 / 26 LUTEGO 2023

Wystawa o "Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Na wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” zaprasza Muzeum Kinematografii. Otwarcie 24 II o godz. 17. Wystawa organizowana we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie. Aneksem do niej jest ekspozycja „Postscriptum: Nalepa i Wilk”.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 16 III o godz. 16 na otwarcie wystawy pokonkursowej II Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Na wystawie prezentowanych będzie 140 prac 52 uczestników. Były one oceniane w kategoriach: wycinanka tradycyjna i wycinanka inspirowana.
18 LUTEGO 2023 - 30 CZERWCA 2023

Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapraszają na wystawę czasową „Utracone - odzyskane. Ciąg dalszy…”. Ekspozycja prezentuje najciekawszą część przedwojennej kolekcji pozaeuropejskich eksponatów etnograficznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Eksponaty ilustrują życie i kulturę ludów zamieszkałych na terenach Afryki i Ameryki Południowej.
11 LUTEGO 2023 - 29 KWIETNIA 2023

Noblowskie stroje w Muzeum Włókiennictwa

Od 11 II w ramach projektu "Nowy rozdział" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można obejrzeć kreacje Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk, w których pisarki odbierały Nagrodę Nobla. Ekspozycja zapoczątkuje cykl spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych dwunastu kobietom – pisarkom, projektantkom, aktywistkom, artystkom.
Famuła, ulica Księży Młyn 2 to adres niedawno otwartego w Łodzi Muzeum Księżego Młyna. Meble z epoki „Ziemi obiecanej”, obrazy, tkaniny i rozmaite przedmioty codziennego użytku składają się na kolejną ekspozycję pokazującą życie z czasów budującej się potęgi dziewiętnastowiecznej przemysłowej Łodzi.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Andrzeja Biernackiego na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi (od 25 IV 2022 pełnił obowiązki dyrektora). Trzyletnia kadencja rozpoczęła się 15 XI 2022.