
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.

Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała wyróżnieniem Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny" w kategorii „Obiekt".
1 STYCZNIA 1970
Krucha wystawa

Do 25 lutego można w Muzeum Miasta Zgierza podziwiać secesyjne szkło i delikatną ceramikę z okresu belle epoque. Szkło — jedno z najbardziej plastycznych materiałów pozwoliło artystom z tamtego okresu puścić wodze fantazji i formować delikatne tworzywo w nieznane wcześniej wyrafinowane formy.
Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji dr n. med. Andrzeja Papiewskiego, a wystawa ma tytuł „Kruche piękno”.
Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji dr n. med. Andrzeja Papiewskiego, a wystawa ma tytuł „Kruche piękno”.

Odwiedzanie muzeów to pozytywny nawyk każdego rozumnego i ciekawego świata człowieka. Upraszczając – dzięki nim możemy zapoznać się z przeszłością. Zdarza się jednak, że to zapoznawanie staje się zbyt bezpośrednie...

Niebawem minie pięć miesięcy od czasu, gdy Ministerstwo Edukacji i Nauki zażądało od Muzeum Pałac Saski w Kutnie zwrotu półmilionowej dotacji, którą placówka otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, przez sejmową opozycję zwanego „willą plus”. Jeśli muzeum będzie musiało oddać dotację, jego dalsza działalność stanie pod znakiem zapytania.
od 27 PAŹDZIERNIKA 2023
Nowa siedziba Muzeum Książki Artystycznej

27 X o godz. 18 Muzeum Książki Artystycznej otwiera dla zwiedzających tymczasową siedzibę w biurowcu ZENIT przy ul. Sienkiewicza 82/84 w Łodzi.

Biała Fabryka, siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, stała się częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest miejscom o szczególnym znaczeniu historycznym i turystycznym. To trzeci łódzki obiekt na szlaku ERIH (European Route of Industrial Heritage) obok Manufaktury i EC1.

Do 10 XI będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Brzezinach plenerową wystawę „Lekarka świata i człowiek bez granic. Alina Margolis-Edelman”. Ekspozycja powstała w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Jej brzezińskie otwarcie nastąpi 25 IX o godzinie 12.00.
W wydarzeniu weźmie udział Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogu a zarazem kuratorka wystawy.
W wydarzeniu weźmie udział Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogu a zarazem kuratorka wystawy.
22 WRZEŚNIA 2023 - 10 MARCA 2024
/
22 WRZEŚNIA 2023
Paweł Klecki i muzyka Łodzi

Tak zatytułowana wystawa czasowa zostanie otwarta w Muzeum Miasta Łodzi 22 IX o godz. 18 - przygotowana w 50. rocznicę śmierci kompozytora jako część obchodów Roku Pawła Kleckiego. Jest to pierwsza ekspozycja poświęconą pamięci i dorobkowi tego wybitnego artysty pochodzącego z Łodzi.

Po czterech latach intensywnych prac oddano do użytku odbudowany z ruin Pałac Saski w Kutnie. Do odtworzonego późnobarokowego zajazdu z 1750 roku, który był bazą postojową dla króla Augusta III Sasa podróżującego szlakiem pocztowym na trasie Drezno – Warszawa, dobudowano łącznik z dawnym ratuszem i nowoczesny pawilon ekspozycyjny. Koszt inwestycji wyniósł niemal 36 milionów złotych, z czego 27 milionów pochodziło z budżetu kutnowskiego samorządu, a 8 milionów to kwota państwowej dotacji. Pałac można zwiedzać od soboty 9 IX.