Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 CZERWCA 2019 - 15 WRZEŚNIA 2019

Sobiescy, Radziwiłłowie i święty obraz

Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja Trzy Trąby otwierają wystawę pt. "Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego" - wernisaż odbędzie się 15 VI o godz. 18 w Pałacu Książąt Radziwiłłów w Nieborowie. Narracja wystawy skupia się wokół wizerunku Matki Boskiej – najcenniejszego obiektu będącego w zbiorach rodziny Radziwiłłów. Według źródeł historycznych obraz został znaleziony w 1683 r. podczas odsieczy wiedeńskiej.
do 26 CZERWCA 2019

Eko-plastik

Wystawa w Muzeum Fabryki przedstawia historię materiałów polimerowych od zastosowania pierwszej syntezy aż po przykłady ich zastosowań. Znajdziemy tam również informacje na temat zagrożeń dla środowiska oraz recyklingu związanego z tworzywami sztucznymi oraz o produkcji materiałów biodegradowalnych.
W piątek 31 maja 2019 roku Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wypełniło się licznie przybyłymi gośćmi. Przyczyną bardzo dużego zainteresowania było uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą „Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie”.
W nietypowym miejscu i w niebanalny sposób przedstawiona została ciekawa wystawa, której prezentacja podczas swego trwania przeobraziła się w sympatyczne, nieomal rodzinne spotkanie.
Jeszcze niedawno znajdowała się tu zamknięta brama w zniszczonej kamienicy. Teraz duże przeszklenia w arkadach zapraszają do nowoczesnego wnętrza – wejście do Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego przeniesiono na ul. Gdańską. Wielki remont zakończony!
Dużym zainteresowaniem cieszyła się zaprezentowana w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim wystawa artysty fotografika Macieja Kłosia.
Już wiele lat temu Przemysław Ciszewski wymarzył sobie, żeby stworzyć izbę ludową. Niedawno jego wizje przybrały realne kształty.
od 20 LUTEGO 2019 / 24 LUTEGO 2019

Polskie Oscary

Oryginalne statuetki Oscara można zobaczyć na wystawie „Polskie Oscary” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wernisaż 20 II o godz. 18. Po wernisażu prelekcja Tomasza Helbika o Stefanie Kudelskim – polskim wynalazcy magnetofonu Nagra i laureacie trzech Oscarów. Wieczór zakończy projekcja filmu dokumentalnego „Nagra. Film o Stefanie Kudelskim” w reżyserii Marka Jezienieckiego i Bolesława Pawicy.
„Od izby muzealnej do zamkowych komnat” - to tytuł najnowszej, już trzeciej książki wydanej w ostatnich kilku miesiącach przez Muzeum Miasta Pabianic.
Łódzkie docenione na 4. Gali Europejskie Dni Dziedzictwa! Wśród wyróżnionych za szczególne zaangażowanie w promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa znaleźli się: Muzeum Regionalne w Brzezinach, MDK Opoczno, Muzeum Regionalne w Kutnie, Muzeum Miasta Pabianic i Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu!