Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
To nie zdarza się codziennie. Do Centralnego Muzeum Włókiennictwa zgłosiła się osoba mieszkająca w Japonii, która po wizycie w Łodzi na 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny zdecydowała się wesprzeć działalność merytoryczną instytucji. To artystka Hiroko Watanabe - przekazana przez nią kwota, która już wpłynęła na konto muzeum, to 100 tysięcy dolarów.
Wirtualna przejażdżka po dawnej Łodzi, interaktywna makieta miasta, historia fortun Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów czyli jak powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana" w pałacowych podziemiach rezydencji Poznańskich.
Autorami kolejnej, już szóstej „Czytanki” – facebookowej audycji Muzeum Sztuki – są Ola Kozioł i Suavas Lewy (duet Przepraszam), którzy przygotowali interpretację tekstu Zofii Łapniewskiej „Troska, praca i roboty. Feministyczny manifest gospodarki przyszłości” z książki „Wszyscy ludzie będą siostrami”.
12 maja – po ośmiu tygodniach, podczas których instytucje kultury w Polsce były zamknięte dla odwiedzających – wszystkie trzy siedziby Muzeum Sztuki w Łodzi: ms1, ms2 i Muzeum Pałac Herbsta, zostaną ponownie otwarte.
- To absolutny unikat – tak o odnalezionych filmach z lat międzywojennych mówi Anna Dąbrowicz, kuratorka wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, na której będzie można zobaczyć zapis uchwyconych kamerą chwil z życia rodziny łódzkiego aptekarza Teodora Gutekunsta. Zakończono prace nad montażem zdigitalizowanych filmów z przedwojennych kaset. Premiera nastąpi jesienią na ekspozycji „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Dla każdego coś innego. Kultowy telewizor Szmaragd dla miłośników PRL-owskiego designu, zabawki dla najmłodszych czy warsztat tkacki dla fanów techniki, a wszystko pokazane tak, by każdy sam mógł decydować, jaką ścieżką chce podążać. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracuje nad nowymi wystawami, które zaprezentuje w przestrzeniach odnowionych w ramach trwającej w muzeum inwestycji.
od 8 MARCA 2020

Buduar pani domu

W Dzień Kobiet Muzeum Miasta Łodzi otworzy nową stałą wystawę "Między salonem a sypialnią. Buduar pani domu".
18 LUTEGO 2020

Piekło więzienia

Jak wyglądała Łódź sto lat temu? Czy da się ją odtworzyć w muzeum? Ulica Piotrkowska, tramwaj Lilpop, podwórka i kamienice na Radogoszczu... W oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych an Radogoszczu otwarto multimedialną wystawę stałą.
Złodzieje uszkodzili gabloty w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 i ukradli znajdujące się w nich trzy zabytkowe pistolety. Policja jest w trakcie ustalania okoliczności zdarzenia i sprawców. Ktokolwiek coś wie na ten temat, proszony jest o przekazanie informacji.
Marian Makowski od 23 lat był kustoszem Izby Pamięci Armii Krajowej im. mjr. „Gaja” Adama Trybusa w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie grudnia, jak zawsze w niedzielne przedpołudnie, przyszedł do położonej przy klasztorze oo. bernardynów placówki muzealnej. Lecz widok jaki zastał, był dla niego szokiem…