20 MAJA 2023 - 20 CZERWCA 2023
Postimpresjonizm z naleśnikami

O godzinie 18.00 rozpocznie się 20 V wernisaż wystawy "Krzysztof Gocek. The best of..." w Muzeum Regionalnym w Brzezinach. Wernisaż zainauguruje brzezińską „Noc Muzeów” i będzie on główną częścią nocnego wydarzenia. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 39 prac artysty z Głowna, którego postimpresjonistyczne pejzaże urzekną najbardziej wybrednego konesera sztuki.
18 MAJA 2023 - 30 CZERWCA 2023
Skierniewickie kolekcje

Akademia Twórczości działająca przy Centrum Kultury i Sportu w Skierniewicach zaprasza na kolejną edycję wystawy „Nasze Kolekcje 9”. Wernisaż - 18 maja 2023 r. o godz. 18.00.

Czterdziestu świętych Franciszków można oglądać na wystawie „Prawda, dobro, piękno” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Rzeźby twórców naiwnych pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka, łodzianina zafascynowanego postacią św. Franciszka ze względu na jego życiową postawę.

„Prawda, dobro, piękno” to tytuł wystawy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi pokazującej w rzeźbach życie św. Franciszka. Prace zgromadził w swojej kolekcji Maciej Balcerak, mieszkaniec Łodzi zafascynowany postacią tego świętego ze względu na jego życiową postawę.

„Łódź w medalach zamknięta. Wystawa z okazji 600-lecia nadania Łodzi – stolicy Województwa Łódzkiego praw miejskich” to tytuł kolekcji prezentowanej do 4 V w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102. Właścicielem kolekcji jest dr n. med. Andrzej Papiewski.

Atrakcyjnie zapowiada się majówka w Skansenie w Maurzycach koło Łowicza. Będą oprowadzania z przewodnikiem, warsztaty, wystawy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych oraz ciekawa wystawa na plebani. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oficjalnie oddane wyremontowane stodoły.
1 KWIETNIA 2023 - 30 CZERWCA 2023
Hübnerowie zapraszają

„Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” to wystawa rozpoczynająca się 1 IV w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Zygmunt Hübner junior (1930-1989) był wybitnym reżyserem, aktorem i dyrektorem teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie. Kinomani zapamiętali go jako majora Henryka Sucharskiego w filmie "Westerplatte". Z familią Hübnerów były także związane losy Karola Adwentowicza, wybitnego aktora (1871 – 1958).

Ponad sto naczyń grobowych – tzw. popielnic twarzowych oraz wykonane z brązu bransolety, szpile do spinania szat, kolczyki ozdobione bursztynowymi i szklanymi paciorkami, a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jak gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary, można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie „Między Słupią a Wierzycą, cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.
24 MARCA 2023 - 30 CZERWCA 2023
Cmentarzyska z epoki żelaza

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi 24 III o godz. 12 otwiera nową wystawę czasową „Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.