Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 1 WRZEŚNIA 2021

Trzy muzea - jeden bilet

Od września 2021 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja dla wszystkich zainteresowanych ofertą wystawienniczą instytucji, a w szczególności dla turystów, którzy szukając miejsc związanych z historią miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.
11 WRZEŚNIA 2021 - 31 GRUDNIA 2021

90 lat Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego

Muzeum przy pl. Wolności obchodzi 90-lecie. Z tej okazji zaprasza na wystawę "90/90. Skarby Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi", czynną od 11 IX do grudnia 2021 roku.
28 SIERPNIA 2021 - 30 LISTOPADA 2021

O podróżnikach w Nieborowie

W pałacu w Nieborowie 28 VIII o godz. 16 zostanie otwarta wystawa "W podróży", na której zostaną zaprezentowane sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.
Muzeum Sztuki, w 2021 r. obchodzące swoje 90-lecie, stara się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów. Właśnie zainaugurowano projekt podcastowy "Nuż w uhu", do którego poprowadzenia zaproszono jedną z najważniejszych polskich dziennikarek radiowych, Agnieszkę Obszańską.
15 SIERPNIA 2021 - 31 GRUDNIA 2021

Polski żołnierz od XVIII do XX wieku

"Ewolucja polskiego żołnierza XVIII-XX w. Ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi" - wystawa zostanie otwarta 15 VIII i będzie czynna przynajmniej do końca 2021 roku.
ROZMOWA. Bardzo bym chciał nawiązać do czasów, kiedy z muzeum „wychodziło” kilkanaście ekspedycji naukowych, a dział konserwacji był liderem w Polsce w swojej dziedzinie. Potencjał jest olbrzymi – mówi Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego.
Rocznice skłaniają zwykle do patrzenia wstecz, ale dla Muzeum Sztuki w Łodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. jest również okazją do spoglądania w kierunku jutra.
W ostatnim czasie zmieniły się składy rad Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
"Awangardowe muzeum" – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko. Proponuje porównanie kilku awangardowych (para)instytucji powstałych między I a II wojną światową. Wydawcą jest Muzeum Sztuki.
Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.