Muzeum Miasta Łodzi obchodzi w grudniu 2015 r.  40-lecie. Aby pozostać atrakcyjne dla odbiorcy, musi być instytucją nie tylko naukową, artystyczną i edukacyjną, ale w równym stopniu komercyjną, prowokującą i budzącą stałe zainteresowanie.
Lubomira, Jantar, Kuźbior – pod tymi prasłowiańsko brzmiącymi imionami ukrywa się starszyzna grupy rekonstrukcji historycznej „Leśny Witeź”. Wracają do korzeni.
W 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych otworzyło wystawę pt. „Między prawdą a legendą - rzecz o Józefie Piłsudskim”. Znajdują się na niej również pamiątki łodzian związane z życiem i działalnością Marszałka.
W dniach 16-17 kwietnia w Piotrkowie Trybunalskim na Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego Muzeum jako platforma komunikacji wielokulturowej.
Przedstawiamy losy portretu Anny Katarzyny Orzelskiej, nieślubnej córki króla Augusta II Mocnego, namalowanego ok. 1728 roku przez Antoine’a Pesne’a. Dziś obraz jest główną ozdobą rokokowego salonu czerwonego w nieborowskim pałacu Radziwiłłów.
Trafić do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola łatwo nie jest, zwłaszcza zimowym popołudniem. Determinację w dotarciu do placówki wynagradza gościnność młodych pracowników, jak się okazuje pasjonatów lokalnej historii i związanych z nią pamiątek.
Starodruk ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej jest jednym ze szczęśliwie ocalonych od stosu inkwizycji . Należy do najwyżej 40 zachowanych do naszych czasów egzemplarzy Biblii brzeskiej, będąc jednocześnie spuścizną po lokalnych protestantach.
Wystawa poświęcona Tansmanowi jest zgodna z duchem nowoczesnego wystawiennictwa. Aranżacja jest ciekawa, gablotki niebanalne, wielu rzeczy można dotykać. Znakomity pomysł edukacyjny to aplikacje. Przedmiotów i treści jest dokładnie tyle, ile trzeba. Nikt nie wyjdzie stąd przytłoczony. Ani znudzony.
"Aleksander Tansman - warsztat kompozytora" - nowa odsłona stałej wystawy. Wstęp wolny.
Doroczna Konferencja Forum Edukatorów Muzealnych trwa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu (16-17 października). Poświęcona została partycypacji. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może pełnić publiczność w muzeum.