Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
27 LISTOPADA 2024 / 28 LISTOPADA 2024

Kalejdoskop 12/2024

NOWY NUMER. Magnus von Horn ukończył Szkołę Filmową w Łodzi jako prymus. Lata spędzone w mieście wspomina jako czas bolesnej konfrontacji z zacofaniem, znieczulicą oraz przemocą. Wtedy chciał jak najszybciej stąd wyjechać, ale do dziś wciąż wraca do Łodzi, by kręcić w jej plenerach filmy i wykładać na uczelni przy Targowej. Jak bardzo miasto fabryk wpłynęło na jego wyobraźnię, świadczy najnowszy film Magnusa „Dziewczyna z igłą” – sugestywny obraz świata sprzed stu lat, zainspirowany wydarzeniami, które rozegrały się w Kopenhadze. Gdy reżyser chciał pokazać dom fabrykanta i rzeczywistość ówczesnych robotników, w jego głowie pojawiło się wspomnienie pałaców i famuł ziemi obiecanej. Dlatego przyjechał kręcić do Łodzi. Kostium, konwencja makabrycznej baśni, metafora u von Horna stały się środkami budowania wypowiedzi artystycznej na temat dzisiejszych lęków. Na podobnej zasadzie archiwalne zapisy filmowe stanowiące bogactwo Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi posłużyły dzisiaj artystom do opowiedzenia o historii wytwórni, która obchodzi 75-lecie istnienia. „Obrazy znalezione” złożyły się na eseje filmowe. Tak historia tłumaczy teraźniejszość, a nowoczesne podejście pomaga zrozumieć historię.
Znakomity koncert austriackiego duetu BartolomeyBittmann zwieńczył obchody jubileuszu 50-lecia istnienia „Kalejdoskopu” w piątkowy wieczór 22 listopada 2024 r. w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Organizatorzy zaprosili gości do salonu kulturalnego pod hasłem „Kalejdoskop mówiony”, aby nawiązać do trwającej pół wieku rozmowy o kulturze, która na łamach magazynu utrwala obraz zmieniającego się świata.
Z ogromnym smutkiem informujemy, że 18 listopada 2024 r. odszedł od nas Krzysztof Miniak. Spoczął na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej.
Decyzją Senatu związany z naszym województwem noblista jest jednym z patronów roku 2025. Placówki kultury zapowiadają szereg atrakcyjnych działań przybliżających postać i twórczość pisarza.
od 28 PAŹDZIERNIKA 2024

Kalejdoskop 11/2024

NOWY NUMER. Biblioteki zawsze stanowiły rezerwuar ludzkiej mądrości, kapitał kulturowy ujęty w okładki ksiąg. I choć dziś ta mądrość ulatuje, kumulując się w internetowe chmury, na antypodach wirtualnej rzeczywistości książka pozostaje przedmiotem uwielbienia. A wciąż bywa też przedmiotem pięknym, który oferuje przyjemność obcowania i trwałość. Wokół tego skarbu gromadzą się miłośnicy, zjednoczeni wspólnym doświadczeniem odkrywania śladów myśli i emocji autora, jego widzenia świata. Książka – materialne świadectwo istnienia – ma swoją także materialną cenę. Podlega więc wszelkim skomplikowanym regułom rynku i trudnym do przewidzenia procesom.
Działały na polu kultury, nauki, sportu, medycyny budując dziedzictwo miasta. Kreowały inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności, były prekursorkami działań, z których korzystamy dzisiaj i bez których Łódź nie mogłaby się rozwijać. To nadal część wybitnych łodzianek pozostaje zapomniana oraz zbyt rzadko wspominana. Dlatego Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Rady Miejskiej w Łodzi z inicjatywą, aby rok 2025 był rokiem Łodzianek-Inicjatorek.
Monika Matusiewicz wygrała konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i pokieruje Łódzkim Domem Kultury.
Spotkał nas zaszczyt – „Kalejdoskop” został doceniony! Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 4 października 2024 r. dwoje dziennikarzy i redaktorów naszego czasopisma otrzymało statuetki Amicus Academiae, przyznawane, jak wskazuje nazwa, przyjaciołom Akademii. Uznano, że są nimi Aleksandra Talaga-Nowacka i Piotr Grobliński.
od 27 WRZEŚNIA 2024

Kalejdoskop 10/2024

NOWY NUMER. Czym jest muzyka? Dla pasjonatów field recordingu swoistą muzyką są wszystkie dźwięki, które nas otaczają – odgłosy miasta: rejwach ruchu ulicznego, pomruk pracującej maszyny, cisza opuszczonej fabryki, echo nabożeństwa w świątyni, krzyki bawiących się dzieci, ale i dźwięki przyrody. Jest tego mnóstwo i w każdym momencie kaskady dźwięków kumulują się w symfonie o niezwykłej harmonii i dramaturgii. Wystarczy być uważnym i wsłuchać się w brzmienie chwili, a najważniejsze to zarejestrować, utrwalić ten dźwiękowy pejzaż, jego potęgę i piękno, przekazać zachwyt słuchającego.
Łódzkie Centrum Wydarzeń i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych niebawem zostaną połączone. Nie ma planów, aby dokonywać przy tej okazji zwolnień pracowników, a połączenie ma skutkować większą liczbą wydarzeń kulturalnych organizowanych w Łodzi.