Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Zostałem zaproszony do dyskusji, której przyglądali się widzowie w całym internecie. Znaczy – mogli się przyglądać. Ogólnie rzecz biorąc, mówiliśmy o artystycznym marginesie, gdzie jest i co się tam właśnie dzieje. Pisze Maciej Cholewiński. 
NASZA NAGRODA. W łódzkiej kulturze coraz więcej nagród i plebiscytów. Być może niedługo ogłoszony zostanie plebiscyt na najlepszą nagrodę – wtedy duże szanse na nominację miałaby nasza Armatka Kultury. Właśnie ogłaszamy jej siódmą edycję – oto lista nominowanych przez tegoroczną kapitułę. Gala wręczenia nagrody połączona będzie z koncertem zespołu Normalsi – 3 III o godz. 18 w ŁDK
TEMAT NUMERU. Nazwa nie zachęca, ale i tak Program Wsparcia i Rozwoju Edukacji Kulturalnej w Łodzi jest rewolucyjny. Drugi w Polsce program tego typu sprawia, że możliwa staje się rozmowa o zmianie niektórych dotychczasowych priorytetów w organizowaniu kultury.
Ubiegłoroczne obchody 45-lecia "Kalejdoskopu" zostały nominowane do Plastra Kultury! Jeśli uważacie, że warto - głosujcie!  W ramach obchodów odbywały się debaty ludzi kultury, wydaliśmy zbiór "kalejdoskopowych" felietonów: dawnych i bieżących, w ASP zorganizowaliśmy wystawę stosowanych przez te wszystkie lata rozwiązań graficznych, a Jakub Hakobo Stępień zaprojektował nowy layout czasopisma.
Wyjątkowe dzieła sztuki? Kolacja z Andrzejem Sewerynem? Pamiątkowe zdjęcie z autografem Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w kosmosie? To tylko kilka z wielu atrakcji, które będą mogli wylicytować uczestnicy Charytatywnego Karnawałowego Balu. W programie m.in. wystawa prac pedagogów ASP w Łodzi i koncert Golden Life.
"Kalejdoskop" 02/20, czyli: Temat numeru: - Jak rozumieć edukację kulturalną i jak ją wdrażać w programy instytucji? Z reporterką Iloną Wiśniewską, gościem Festiwalu na Faktach w Kutnie, rozmawia Piotr Grobliński; o sztuce wykorzystującej nowe technologie z Alek Sarną rozmawia Joanna Glinkowska. Rafał Syska pisze o uldze po Transie, do festiwalu Transatlantyk odnosi się też Bogdan Sobieszek; Tomasz Cieślak recenzuje „Ekoton” Przemysława Owczarka. Felietony? Łukasz Maciejewski, Piotr Kasiński, Michał B. Jagiełło i Kevin Kołeczek
Przeprowadzona przez łódzką firmę Virako rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku i przekształcenie ich w Monopolis, centrum kulturalno-biurowe, zdobyła nominację do MIPIM Awards 2020, prestiżowej światowej nagrody branży nieruchomości. 
Wiele osób traktuje drzewa jako zbędną, często kłopotliwą rzecz w ich otoczeniu. Tymczasem Piotr Wypych ukazuje te rośliny jak dzieła sztuki, które niebywale potrafią wzbogacić otoczenie człowieka, choć nie wszyscy chcą ten fakt dostrzegać.
W końcu 2019 roku ukazał się drugi tom „Radomszczańskiego słownika biograficznego”. Książka pod redakcją Grzegorza Mieczyńskiego jest szesnastą publikacją wydaną w ramach Radomszczańskiej Biblioteczki Regionalnej.
Marian Makowski od 23 lat był kustoszem Izby Pamięci Armii Krajowej im. mjr. „Gaja” Adama Trybusa w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie grudnia, jak zawsze w niedzielne przedpołudnie, przyszedł do położonej przy klasztorze oo. bernardynów placówki muzealnej. Lecz widok jaki zastał, był dla niego szokiem…