Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
14 LISTOPADA 2020 / 15 LISTOPADA 2020

Bilety na festiwal komiksu

Ruszyła sprzedaż biletów na 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi – Cyber Edition, który odbędzie się w dniach 14-15 XI.
MIASTO/ZMYSŁ.  – Nie chcemy zmienić Ignorantki w hipsterską kawiarnię. Zależy nam, żeby zachować charakter miejsca i żeby lokalni bywalcy dobrze się tam czuli. Ale chciałabym też, żeby ludzie przestali bać się przychodzić na Legionów – mówi, w wywiadzie dla Elizy Gaust, Justyna Banaszczyk, [FOQL]*, artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i okołotanecznej, twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier, która od niedawna współprowadzi w Łodzi bar Ignorantka.  
Kapituła Konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych. To już VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat nagrody, którego poznamy w styczniu 2021 r., otrzyma 50 000 zł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się online.
Grupa Literacka “Centauro” działająca przy Ośrodku Kultury “Górna” w Łodzi przesłała do mediów oświadczenie w sprawie zamiaru połączenia łódzkich domów kultury w jedną instytucję.
6 LISTOPADA 2020 / 7 LISTOPADA 2020

Odpowiedzialna moda

Ekologiczna produkcja, wspieranie praktyk fair trade, tkaniny z certyfikatami, podejście zero waste – to powody, dla których 25 marek zdobyło Rekomendacje Modopolis. Wszystkie te marki łączy przekonanie, że moda powinna powstawać w poszanowaniu ludzi i środowiska. Prezentacja wszystkich wyróżnionych to preludium tegorocznej edycji Modopolis – III Forum Mody Polskiej, która odbędzie się 6-7 XI w Fabryce Sztuki.
Monopolis, łódzki kompleks kulturalno-biurowy, otrzymał dwie nagrody Award Winner dla najlepszych projektów w Polsce w konkursie International Property Awards 2020-2021. IAP to w jeden z największych i najbardziej prestiżowych branżowych plebiscytów.
TEMAT NUMERU. – Przygotowując program wyborczy, zaczęłam postrzegać program von Humboldta jako ówczesną odmianę współczesnego mentoringu, relacji mistrz – uczeń, która oznacza jedną płaszczyznę rozmowy, dyskusji. A tą płaszczyzną jest nauka – mówi prof. Elżbieta Żądzińska*, nowa rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
NOWY NUMER. Łódź akademicka w rękach nowych rektorów. Jak się zmieni się obecność uczelni artystycznych w przestrzeni Łodzi i w przestrzeni kultury? Jakie będą najważniejsze cele? Jakie zobowiązania wobec miasta mają akademicy? Co oznacza, że to będzie „trudna kadencja”?  O tym rozmawiamy z rektorami Szkoły Filmowej, ASP, Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Łódzkiego. Z tego co mówią dziś będą rozliczani już niedługo. To w temacie numeru: „Akademicka Łódź?”. Co poza tym?
W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostały odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka, aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi. Ich dorobek artystyczny to ważny rozdział historii polskiego teatru i filmu. Gwiazdy ufundował teatr, a uroczystość stanowiła część obchodzonego w 2020 roku 75-lecia sceny przy Legionów 21.
W internecie pojawiła się kierowana do prezydent Hanny Zdanowskiej petycja w sprawie zapowiadanej przez władze miasta centralizacji domów kultury. Na razie podpisało się pod nią ponad 800 osób (anonimowo).