Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
MIASTO/ZMYSŁ/DZIKIE DROŻDŻE. Most Plichowicki przejął w minionym sezonie ogórkowym zaszczytną rolę potwora z Loch Ness. Choć łączy brzegi jeziora na Dolnym Śląsku, a wysadzany miał być na potrzeby amerykańskiego przemysłu filmowego, to temat jest jak najbardziej łódzki – to kręcący tam „Republikę dzieci” Jan Jakub Kolski zaalarmował opinię publiczną. Pisze Pienisty. 
We współpracy z CD Projekt Red powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka tworzenia gier, która ilustruje kolejne etapy w procesie tworzenia gry wideo.
MIASTO/ZMYSŁ. W ostatnich latach coraz częściej i silniej odczuwamy zmiany klimatu. Niekiedy może się nawet wydawać, że przeplatające się okresy suszy i ulewnych opadów zastąpiły nam już na dobre klasyczne cztery poru roku. W miastach odczuwalny jest szczególnie problem związany z deszczem. Pisze Piotr Salata-Kochanowski. 
Monopolis drugi raz w tym roku wspiera swoich gastronomicznych najemców i wybrane placówki medyczne na terenie Łodzi. Posiłki zamówione w restauracjach działających na terenie kompleksu biurowo-kulturalnego trafią do pracowników medycznych. Akcja zaczęła się we wtorek i potrwa do 11 grudnia.
W związku z dyskusją wokół rozstrzygnięć Funduszu Wsparcia Kultury pojawiają się komentarze zestawiające kwotę, którą otrzyma Filharmonia Łódzka z dużo wyższymi kwotami dla innych podmiotów. Wielu komentujących sugeruje upolitycznienie tej decyzji.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowała wystawę online i grę na smartfony dla wielbicieli komiksów.
Zapraszamy do posłuchania pierwszej audycji radiowej z cyklu „Oko Kalejdoskopu”. W Radiu Kapitał rozmawiamy z Michałem Lachmanem o jego „Tezach o kulturze”, opublikowanych w listopadowym numerze "Kalejdoskopu". W sobotę 21 listopada o godz. 9 audycja będzie powtórzona podczas "Kapitał Selekta", czyli w cyklu audycji z radiowego archiwum wyselekcjonowanych przez radiową ekipę.
Ze względu na pandemiczne ograniczenia Igrzyska Wolności w tym roku odbywają się w formule online. Organizator udostępnia pięć kanałów, na których można śledzić bezpośrednie transmisje i dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafiają do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. W programie kulturalny IW gośćmi będą m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Zygmunt Miłoszewski, Filip Springer, Dominika Słowik, Grzegorz Kasdepke.
Kto czytał już listopadowy "Kalejdoskop", ten wie. Kto nie czytał, niech się dowie. Rozpoczynamy współpracę z Radiem Kapitał. Od soboty 14 listopada będziemy obecni w nim ze swoją audycją.
"Polski punkt widzenia – malarskość filmu 2.0" to bezpłatny program edukacyjny Muzeum Kinematografii w Łodzi. Swój udział można zgłaszać do 15 grudnia.