Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 28 WRZEŚNIA 2023

Kalejdoskop 10/23

NOWY NUMER. Łodzi filmowej dawno już nie ma, ale pozostało nam odpowiedzialne zadanie pielęgnowania jej dziedzictwa. Otwarcie wystaw i sal edukacyjnych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej wydaje się krokiem ku wypełnieniu tego ważnego dla tożsamości miasta obowiązku. Działająca od 2016 roku instytucja nie zaznaczyła się jakoś szczególnie w animowaniu życia filmowego miasta. Ale po drodze była do wykonania gigantyczna praca związana z przygotowaniem wystaw stałych i zaplecza edukacyjnego, borykanie się z kryzysami i konieczność okrojenia przyjętych koncepcji. Może teraz NCKF rozwinie skrzydła. I kto wie, czy to nie najtrudniejsze zadanie – uczynić z NCKF prawdziwe centrum kultury filmowej. Jakże inaczej potoczyły się losy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (instytucji nieco mniejszego kalibru). I tu nie obyło się bez kryzysów i przesuwania terminów realizacji. Jednak to przykład pozytywnego uporu i konsekwencji w działaniu jednego człowieka.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi realizuje projekt „Legendarne Łódzkie”, który zakłada promocję literatury dotyczącej województwa łódzkiego oraz utrwalanie jego dziedzictwa kulturowego. Inspiracją do realizacji projektu stał się zbiór legend i podań związanych z naszym regionem.
1 PAŹDZIERNIKA 2023 - 13 PAŹDZIERNIKA 2023

Willa Majewskiego dla łodzian

Odrestaurowana willa łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 zostanie udostępniona chcącym podziwiać jej przepych. 1 X 2023 zaplanowano pierwszy dzień zwiedzania tej chluby łódzkiej rewitalizacji. Docelowo powstanie tam Międzynarodowe Centrum Kultury i Rewitalizacji.
29 WRZEŚNIA 2023 - 1 PAŹDZIERNIKA 2023

Light.Move.Festival. po raz 13.

Piękno łódzkiej architektury podkreślone animacjami, widowiskowe projekcje, instalacje i pierwsza w historii festiwalu prezentacja wewnątrz budynku. Do tego muzyczne przystanki – jesienią Light.Move.Festival. po raz trzynasty zaprosi na wieczorne spacery w świetlnej scenografii spiętej hasłem „Szukając szczęścia”. Impreza rusza 29 IX.
Uroczystość inaugurująca nowy sezon kulturalny w Łodzi 2023/2024 odbyła się 22 września 2023 w nowej siedzibie Teatru Pinokio. Dyplomy odebrali laureaci tegorocznego programu stypendiów artystycznych oraz artyści i animatorzy wyróżnieni za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Tytuły "Mecenas łódzkiej kultury" otrzymały dwie firmy.
4 PAŹDZIERNIKA 2023 - 29 PAŹDZIERNIKA 2023

Twórcze warsztaty w Fabryce Sztuki

Twórcze warsztaty nie tylko dla dzieci w Fabryce Sztuki w Łodzi odbęda się w pażdzierniku.
10 PAŹDZIERNIKA 2023 - 22 PAŹDZIERNIKA 2023

Nowa data Festiwalu Mediów

33. edycja Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zacznie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi 16 X i potrwa do 22 X. Wersja online potrwa od 16 do 19 X na platformie VOD Think Film (www.thinkfilm.pl) - zostaną tu zaprezentowane wybrane filmy z poprzednich edycji.
NOWY NUMER. Zanieczyszczenie atmosfery, globalne ocieplenie, wyczerpanie zasobów prowadzi do nieodwracalnych zmian na naszej planecie. To człowiek swoją niepohamowaną żądzą zysku dokonał spustoszenia, które może spowodować kataklizm. Według coraz powszechniejszej opinii tylko zmiana stosunku człowieka do natury i odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat. Człowiek nie jest przecież czymś odrębnym, doskonalszym od natury, przyroda zaś nie jest biernym mechanicznym przedmiotem. Od zarania swego istnienia ludzie postrzegali siebie jako integralną część otaczającego świata, rozumieli swoją współzależność z rzekami, roślinami, zwierzętami. Z założenia, że wszystkie istoty żyjące są moralnie równe osobom, nie wynika wcale poniżenie człowieka z jego inteligencją i kulturą. Jason Hickel w książce „Mniej znaczy lepiej” apeluje o odnalezienie radykalnego poczucia intymnego związku z innymi istotami, o radość ze współistnienia. Od zmiany naszego sposobu postrzegania świata i naszego w nim miejsca zależy ocalenie. To dopiero rewolucja.
"Czas wolny w stylu dowolnym” – tym hasłem Miejska Stefa Kultury w Łodzi zaprasza wszystkich, którzy w nowym sezonie kulturalnym chcą rozwijać lub odkrywać swoje pasje.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 18 lipca wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który stwierdzał nieważność uchwały Rady Miejskiej w Łodzi o powołaniu Miejskiej Strefy Kultury. Tym samym NSA potwierdził, że Miejska Strefa Kultury została powołana uchwałą zgodną z przepisami i nie ma podstaw, aby kwestionować jej ważność.