Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
10 MAJA 2024 - 22 CZERWCA 2024

Szwalnia Retrospektywa

SZWALNIA RETROSPEKTYWA to wielomiesięczne (kwiecień – grudzień 2024) wydarzenie artystyczno-społeczne podsumowujące 15 lat działalności Teatru Szwalnia. Jubileusz jest okazją do wspólnego świętowania, wspomnień i budowania nowych relacji wokół spektakli, koncertów, ogólnopolskich festiwali teatralnych – Szwalnia_dok (przegląd spektakli non-fiction), MonoFest (konkurs spektakli jednego aktora), a także wielokulturowych spotkań ze zwyczajami, pieśniami i tańcami, których współgospodarzami będą przedstawiciele mniejszości narodowych – ukraińskiej, romskiej i kurdyjskiej.
od 15 KWIETNIA 2024

Młodzież w ogrodzie

Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi zaprasza na wernisaż plenerowej wystawy prac laureatów konkursów młodzieżowych XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego - 15 IV o godz. 14 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi (wejście od ul. Retkińskiej 41).
14 KWIETNIA 2024 - 22 KWIETNIA 2024 / 20 KWIETNIA 2024

XXIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Główny termin festiwalu pod hasłem „Wiedza moją pasją” to 14-22 IV, ale wiele wydarzeń zostanie zrealizowanych w późniejszym czasie jeszcze w tym roku.
Teatr Szwalnia zaprasza na warsztaty: „Teatr Powiązań”, „Literacki zawrót głowy” i „Dziennikarska pasja”.
W budynku dawnego kina Bałtyk, przekazanym w darowiźnie Filharmonii Łódzkiej, za 101 milionów zł powstanie Centrum Edukacji Muzycznej Województwa Łódzkiego.
Instytucja kultury, mieszcząca się w historycznej Kamienicy Hilarego Majewskiego przy Włókienniczej 11, zaprasza wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców ul. Włókienniczej do współpracy przy tworzeniu Archiwum Historii Mówionej.
od 4 KWIETNIA 2024

Pro Publico Bono

Już po raz 15. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje medale „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka medalu, Sabina Nowicka (1914-2006), była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego medal jest przyznawany w okresie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
Dziesięć łódzkich instytucji kultury otrzymało ministerialne środki finansowe na rozwój projektów kulturalnych i festiwali, zwiększanie dostępności czy publikacje, takie jak "Tygiel Kultury". Łodzianie mogą się spodziewać także premier teatralnych i wydarzeń artystycznych adresowanych do młodzieży. Łączna kwota, którą będą dysponować instytucje, przy zabezpieczeniu wkładu własnego miasta, wynosi ponad 2 mln zł.
28 MARCA 2024 / od 29 MARCA 2024

Kalejdoskop 04/24

NOWY NUMER. Sztuczna inteligencja? Tak nas straszyli, a tu z dużej chmury mały deszcz. Ta postawa to objaw społecznej ignorancji, przekonania o doskonałości ludzkiego umysłu, któremu nic nie dorówna. Chodzi jednak o to, że AI jest obcym rodzajem inteligencji, tworzy wewnętrzny model świata zupełnie inny niż ludzki. Tego nie da się porównać. Tworzy nowe treści. Jacek Dukaj w wywiadach przekonuje za to, że teraz algorytmy zajmą się twórczością. Nie rozstrzygając tego sporu, musimy przyznać, że systemy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w coraz większym zakresie. A to znaczy, że AI coraz bardziej zmienia nasze życie. Jesteśmy świadkami przełomu. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby się do niego przygotować. Zaplanujmy naszą przyszłość ze sztuczną inteligencją.
od 20 MARCA 2024

Małe granty na kulturę

Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił nabór wniosków o przyznanie dotacji w programie "Małe granty". Organizacje pozarządowe mogą otrzymać wsparcie finansowe wydarzeń lub projektów kulturalnych w kwocie do 10 tys. zł.