Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
14 PAŹDZIERNIKA 2022 - 16 PAŹDZIERNIKA 2022

Zielona niepodległość - Igrzyska Wolności

9. Igrzyska Wolności odbędą się w dniach 14–16 X w EC1 w Łodzi pod hasłem „Zielona niepodległość”. Wszystkie wydarzenia transmitowane będą również online na stronie internetowej i na Facebooku – za darmo i bez konieczności rejestracji.
Wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" w CMWŁ Wydarzeniem Historycznym Roku 2021! To już druga z rzędu nagroda dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W zeszłej edycji nagrodę w tej samej kategorii otrzymała wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.
Skłonność do zachowywania śladów przeszłości wynika z odwiecznej ludzkiej potrzeby porządkowania świata, wyłaniania z chaosu, wspominania i odtwarzania zniszczonej rzeczywistości. Nasze działanie związane z Łodzią przemysłową jest formą inwentaryzacji spadku – mówi Marta Madejska, współtwórczyni portalu Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl.
do 30 WRZEŚNIA 2022

Nabór do konkursu Złota Nitka

Kreatywność, estetyka, jakość – to najlepsza droga do Złotej Nitki, nagrody w konkursie organizowanym przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Jego laureaci mogą liczyć na uznanie, uwagę świata mody oraz 30 000 zł na rozwój kariery. Nabór właśnie ruszył. Zgłoszenia - do 30 IX.
9 WRZEŚNIA 2022 - 29 PAŹDZIERNIKA 2022

Festiwal dla dzieci

Festiwal Sztuki i Tańca dla Dzieci "Materia i Foremka" odbędzie się w dniach 9-11 IX i 29 X w Ogrodach Geyera oraz na Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi.
Putin bez wątpienia „dziedziczy” idee rosyjskiego nacjonalizmu, szowinizmu, a nawet faszyzmu. Nacjonalizm jest jednak tylko fragmentem kultury rosyjskiej. W Rosji istniała i istnieje również inna kultura – europejska, liberalna, wolnościowa – choć w rzeczywistości autorytarnej często musi schodzić do podziemia. Pisze prof. ANDRZEJ DE LAZARI, historyk idei i rosjoznawca.
W sobotę 27 sierpnia 2022 roku zmarł w Warszawie łódzki grafik, malarz i rysownik, przedstawiciel polskiej szkoły plakatu -  Ryszard Kuba Grzybowski, który był związany z "Kalejdoskopem" od początku jego istnienia, czyli od 1974 roku. Pogrzeb - 8 IX o godz. 12 na cmentarzu "na Mani".
NOWY NUMER. Jako że pamięć ludzka jest zawodna, wiedzę na temat przeszłości gromadzą archiwa, przechowujące dokumenty w postaci tekstów, zdjęć, filmów nagrań, przedmiotów. Wszystko to są świadectwa czasów, w jakich powstały. Chcecie wiedzieć, jak było naprawdę? Tam szukajcie odpowiedzi, choć to zadanie nie jest proste. Trzeba dotrzeć do materiałów „czystych”, nienaznaczonych propagandowym stygmatem, tworzonych bez intencji, jedynie z myślą, by ocalić pamięć. Takim zasobem materiałów „źródłowych” są archiwa społeczne, dokumentujące codzienność, historie lokalne, prezentujące przeszłe wydarzenia widziane oczami zwykłego człowieka.
18 sierpnia 2022 r. w wieku 68 lat zmarł Jacek Lewkowski, przez ponad dwadzieścia lat związany z Łódzkim Domem Kultury – najpierw jako kierownik, a następnie zastępca dyrektora naczelnego.
Jeden z najładniejszych, ale również jeden z najbardziej zaniedbanych łódzkich zabytków - secesyjna kamienica przy ul. Zachodniej 76 - odzyskuje świetność. W odnowionych wnętrzach  powstanie biblioteka, której wiodącym tematem będzie historia Łodzi i jej mieszkańców.