Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
EDYTORIAL / kwiecień 2020. Pisać edytorial do numeru kwietniowego w połowie marca, w sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy, to po części rzecz karkołomna, po części granicząca z eskapizmem. Można uprawiać pięknoduchostwo pełną gębą, jakby nic wokół się nie zmieniło. Pisze Łukasz Kaczyński. 
UWAGA. Uruchamiamy - nie tylko na czas kwarantanny - prenumeratę redakcyjną. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przegapić żadnego numeru, którzy mają trudność ze znalezieniem nas lub zamówieniem do ulubionego sklepu lub kiosku. Dla pierwszych 100 osób, które wybiorą każdą z opcji prenumeraty, mamy prezent
W którym m.in. Majchrowski o Koniecznym, Ciarkowska o zimie, która była ostatnią, Syska o kulturze po kwarantannie (optymistycznie?), Kuźmicki o obieraniu kartofli w filmie polskim, Sznajder o Kasjanie Farbiszu, Nowakowska o BWA-ch jako szansie na wartościową kulturę w miastach, Maciejewski o kinie Béli Tarra, Kaczyński o spektaklu Grzegorzka, Lachman o pierwszej premierze "nowego" Pinokia. W temacie numeru: Artur Zagajewski, K-dron i Suavas Lewy. Szczegóły poniżej.
KWARANTANNA. Nie wiesz, co czytać podczas kwarantanny? Nie zdążyłeś kupić któregoś z ostatnich numerów naszego pisma? Udostępniamy je bezpłatnie. Do piątku dostęp do ostatnich numerów nie był możliwy z racji przygotowywanej nowej oferty prenumeraty redakcyjnej. Na czas kwarantanny zmieniamy plany i zapraszamy do spędzenia tego czasu z "Kalejdoskopem".
AKTUALIZACJA. Konsekwencje zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-cov-2 dotknęły instytucji kultury. Ich działalność została zawieszona, odwołane zostały imprezy masowe, przed artystami pojawiło się widmo braku wpływów. Jednocześnie część wydarzeń przechodzi na tryb online. Pisze Paulina Ilska.
MIASTO-ZMYSŁ / CZTERY KĄTY. Najdalszym zakamarkiem naszego kraju jest tzw. „worek turoszowski”, widoczny na każdej mapie Polski jako ogonek, ale nie ten półwyspu helskiego. Polska ma bowiem dwa ogonki – elegancki, szczupły, świeży, morski, popularny i lubiany z Juratą, Chałupami, Jastarnią i niepalnym Helem oraz zapomniany, pękaty, brzydki, podgórski, z dziurą kopalni palnego węgla brunatnego i jej wielkim zwałowiskiem, pomiędzy którymi tkwi biedna Bogatynia. Pisze Krzysztof Golec-Piotrowski. 
do 31 MAJA 2020

V Przecieki sztuki

Startuje piąta edycja „Przecieków sztuki” – konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania.
MIASTO/zmysł. Trattoria Italiana i Sendai Sushi to dwie kolejne restauracje, które tworzyć będą ofertę gastronomiczną centrum biurowo-kulturalnego Monopolis. Choć różnią się specjalnościami, łączy je fakt, że obie są firmami rodzinnymi, prowadzonymi przez małżonków. Trwa aranżowanie lokali dla najemców. 
EDYTORIAL / marzec 2020. Oczekując na Międzynarodowy Dzień Teatru pytamy o taki teatr, który znajduje się nieco na uboczu głównego nurtu – jeśli za taki uznać publiczne, repertuarowe „przedsiębiorstwa” „produkujące” w sezonie określoną liczbę premier, cyzelujące „ofertę”. Miejsca, gdzie kulturalni mieszkańcy otrzymują odpowiednią ilość bodźców estetycznych i intelektualnych. Nie chodzi o jego deprecjonowanie, ale o chwilową próbę zmiany perspektywy. Pisze  Łukasz Kaczyński. 
Siódmą edycję plebiscytu „Kalejdoskopu” na najbardziej wystrzałowe wydarzenie w łódzkiej kulturze w 2019 roku wygrała płyta „Masses”, nagrana przez Chór Filharmonii Łódzkiej z okazji jego 50-lecia.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.