Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 1 SIERPNIA 2020

Kulturalna fotomozaika

Łódź to miasto pełne kulturalnego fermentu, tego na żywo i tego w Internecie. O bogactwie i różnorodności tych wydarzeń opowie projekt „Łódzka fotomozaika kultury”, stworzony przez LOWEEVENTS. Organizatorzy zapraszają do udziału w internetowej zabawie wszystkich łodzian. Start 1 sierpnia.
Zarząd województwa łódzkiego ogłosił drugi w tym roku konkurs na realizację zadań publicznych dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Autorzy poszczególnych zgłoszonych projektów mogą dostać nawet 70 tys. zł dofinansowania. Pomysły można zgłaszać do 31 VII 2020 do godz. 16.
2 lipca (czwartek) zobaczymy w ramówce TVP3 Łódź premierową odsłonę nowego programu Krystyny Piasecznej. "Kulturalne wakacje" będą to spotkania z twórcami, ludźmi teatrów i instytucji kultury z całego województwa łódzkiego. Pierwszy odcinek będzie poświęcony szeroko pojętej kulturze w internecie. 
NOWY NUMER. Polski hip-hop to trzeci najciekawszy na świecie po amerykańskim i francuskim. Przyglądamy się fenomenowi tego zjawiska z uwzględnieniem najbliższego kontekstu, pytam jak pisze się słowa pod beat i jak produkuje się tę muzykę. Nie powinien dziwić patron okładki. Numer jest podwójny, bo wakacyjny i bo ma dwie okładki - druga rozpoczyna dodatek specjalny Fotofestiwalu poświęcony zjawisku kolekcji. Jest też wakacyjny, bo znajdziecie w nim przewodnik po klasycznych i odlotowych trasach spacerów i eskapad Łodzi i województwie.
Emisja online baśni audio „Roszpunka” pierwszego lipca rozpocznie projekt „Bajki audio dla dzieci Soundsitive Kids”. Łódzkie Stowarzyszenie Soundsitive Studio postanowiło z koronawirusem walczyć za pomocą dźwięku i przybliża najmłodszym klasykę literatury dziecięcej. „Król żab”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” – to kolejne propozycje słuchowisk.
WYRÓŻNIENIE.  Polish Graphic Design przyznało wyróżnienie layoutowi, który zaprojektował dla Kalejdoskopu Jakub Stępień aka Hakobo (współpraca Oliwia Adamkowska). Wyróżnienie przyznano w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu".
3 WRZEŚNIA 2020 - 6 WRZEŚNIA 2020

FŁ4K - Przyszłość bez powrotu

Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski, Ginczanka, Karaś i Rogucki; tatarska diwa, ukraińska nauczycielka przedszkolna i niemiecki kompozytor zafascynowany Arktyką. Będzie plenerowo i z dystansem, refleksyjnie i energetycznie, klasycznie i awangardowo. O prostocie życia i zmianach klimatu. Online, ale przede wszystkim: offline. Festiwal Łódź Czterech Kultur odbędzie się 3-6 września pod hasłem „Przyszłość bez powrotu”.
EDUKULTURA. Edukacja kulturowa czy kulturalna jest dynamiczną, interdyscyplinarną dziedziną, która łączy pedagogikę, działania o charakterze artystycznym, społecznym i osobiste doświadczenia edukatorów. Filozofia takich działań edukacyjnych i ich metodyka to „work in progress”, struktura, którą wciąż tworzy się na nowo. 
PROJEKTOWANIE. Jesteśmy w finałowej piątce konkursu Polish Graphic Design AWARDS z layoutem, który zaprojektował dla nas Jakub Hakobo Stępień. 17 czerwca wieczorem ogłoszono oficjalne nominacje.
Jubileuszowa 10. edycja Light.Move.Festival. miała być ukoronowaniem corocznych spotkań na ulicach Łodzi, wypełnionych sztuką światła. Wybuch pandemii postawił plany organizatora, Fundacji Lux Pro Monumentis, pod znakiem zapytania. Festiwal będzie inny.