Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
Kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy istotne, którego gośćmi będą Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter, autorzy niedawno wydanej książki „Myśmy się uodpornili. Rozmowy o dojrzałości”. Ta książka jest zapisem fascynującego dialogu, jaki prowadzą wybitny aktor, reżyser i pedagog w jednej osobie oraz duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej.
16 PAŹDZIERNIKA 2019 - 17 LISTOPADA 2019

40. rocznica pierwszej pielgrzymki

Wystawę „Polonia semper fidelis. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa” prezentują Łódzki Dom Kultury wraz z Mt 5, 14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Narodowym Centrum Kultury i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie. Otwarcie 16 X o godz. 14 w Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego przy Łódzkim Domu Kultury (od strony ul. Sienkiewicza).
Z pewnością każdy miłośnik kina i teatru słyszał niejednokrotnie, jak aktor, czy reżyser przygotowując się do pracy nad widowiskiem historycznym opowiadał, ile przeczytał książek, żeby wiernie oddać realia epoki. Tymczasem w przypadku twórców poruszających tematykę psychologiczną trudno doszukać się, aby chwalili się wiedzą zaczerpniętą z literatury specjalistycznej...
Bełchatowski Festiwal Sztuki Jabłka nabiera rozmachu. Trzecia edycja imprezy przyjemnie zaskoczyła różnorodnością oferty kulturalnej. Zaprezentowali się aktorzy, muzycy, literaci, malarze, fotograficy… Oferta była tak bogata, że niemożliwe było uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach, gdyż niektóre z nich się pokrywały. Wstęp nie tylko był bezpłatny, ale ponadto przybywający goście otrzymywali smaczne jabłka.
Piękne, barokowe wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej wieczorem 4 października 2019 roku wypełniła muzyka wykonana przez orkiestrę oraz chór składający się w sumie z niespełna 150 osób z Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.
Na zaproszenie Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prof. dr hab. Jolanty Rudzkiej-Habisiak oraz Senatu tej uczelni gościem honorowym inauguracji roku akademickiego 2019/2020 był wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął również udział w towarzyszącym inauguracji wernisażu prac Józefa Panfila, wybitnego współczesnego artysty malarza, absolwenta łódzkiej ASP. Wówczas też znalazł czas na udzielenie wypowiedzi dla czytelników naszego „Kalejdoskopu”:
22 PAŹDZIERNIKA 2019 - 26 PAŹDZIERNIKA 2019

Młodzi projektanci

W październiku odbędzie się kolejna edycja Łódź Young Fashion - imprezy-konkursu dla młodych projektantów ubioru z całego świata. Kto zawalczy o 30 tys. euro i 30 tys. zł?
WYWIAD. – Urzędnicy wychodzą z założenia, że to mieszkańcy mają zrobić coś z przestrzenią, żeby było ciekawie. Miasto powinno tworzyć przestrzenie neutralne, a rolą mieszkańców jest reszta. Ale jak mogą oni zrobić cokolwiek, jeżeli nie przewidzi się konkretnych funkcji na etapie projektowania? – pytają redaktorzy Fabryczna.in. Na portalu skupiają się na tym, co w Łodzi wyjątkowe, niepowtarzalne, ciekawe, piękne. Fabryczna to również projekt społeczny, mający na celu dokonanie zmian w mieście.
Zarówno pod względem liczby wykonawców, jak i długości trwania była to jedna z największych imprez w ponad stuletnich dziejach tej sali widowiskowej.  Chodzi o koncert charytatywny zatytułowany „Mam jeszcze dosyć wiary” dla chorego muzyka Pawła Małolepszego zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim.