Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas inauguracji łódzkiego sezonu artystycznego 2021/22 (23 IX w Teatrze Arlekin) wręczono nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych oraz wyróżnienia dla mecenasów kultury.
Piotrkowska – najpiękniejsza ulica Łodzi i najdłuższy pasaż handlowy Europy - pełna butików, concept storów, pracowni projektantów mody. Piotrkowska, przy której można podziwiać witryny eksponujące projekty najmodniejszych projektantów i mieć możliwość odwiedzania sklepów branży fashion – to cel projektu „Moda na Łódź”, zainaugurowanego w OFF Piotrkowska Center.
29 WRZEŚNIA 2021 - 3 PAŹDZIERNIKA 2021

4. Festiwal Eksploracji Miejskiej

Piętnaście wydarzeń, prelekcje, spacery, spotkania, w roli prelegentów społecznicy, przewodnicy miejscy oraz tzw. “zajawkowicze”. Tak wygląda program czwartej edycji ogólnopolskiego Festiwalu Eksploracji Miejskiej, który rozpocznie się 29 IX w Łodzi. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem: "Miasto nieoczywiste".
22 WRZEŚNIA 2021 - 17 PAŹDZIERNIKA 2021 / 16 PAŹDZIERNIKA 2021

Przywracanie pamięci o polskich Żydach

Wystawa „Pełno ich nigdzie” powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskiego Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo.
24 WRZEŚNIA 2021 - 26 WRZEŚNIA 2021

Sztuka światła - LMF 2021

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival wraca na otwartą przestrzeń – w dniach 24–26 IX pod hasłem „Połączenia”. Budynki, parki i place Łodzi zostaną rozświetlone przez projekcje i iluminacje tworzone przez międzynarodowych artystów. Teren festiwalowy obejmie Śródmieście. Część atrakcji będzie relacjonowana online.
Wybitna aktorka odsłoniła 21 września 2021 roku swoją gwiazdę na Piotrkowskiej w Łodzi.
Kultura to nie tylko spektakle czy koncerty. To również szeroko rozumiane zaplecze. Dziś możemy zamówić bilet na dowolne wydarzenie w każdym teatrze, kinie, klubie czy filharmonii, siedząc w domowym fotelu. A ktoś ten proces obsługuje i nadzoruje. Jak to jest prowadzić stabilną firmę, a jednocześnie samemu być artystą? O tym rozmawiamy z Michałem „Olkiem” Olkowskim, dyrektorem popularnej bileterii – serwisu Bilety24.pl.
3 WRZEŚNIA 2021 / 3 PAŹDZIERNIKA 2021 - 16 PAŹDZIERNIKA 2021

Festiwal Łódź Fabrykancka 2.0

W programie festiwalu głównie zabawy taneczne z muzyką na żywo i rekonstrukcje życia łodzian sprzed ponad stu lat, ale też koncert Adama Struga czy orkiestry tanecznej Bonanza, warsztaty tańca, wystawa zdjęć, gotowanie zalewajki, panel dyskusyjny o tym, czy możemy mówić o folklorze Łodzi.
NOWY NUMER. Jak kobiety piszą? Jak kobiety widzą? O czym opowiadają? Tak jak i mężczyźni - o fundamentalnych sprawach, choć może z innej perspektywy, nieco inaczej je przeżywają, używają własnego języka. Kobiety próbują nie zapomnieć, że są kobietami – domagają się autonomii, równego traktowania, szacunku, prawa do bycia podmiotem, zawierzają intuicji, snom, przyrodzie, chcą dawać nadzieję. Nie chcą patrzeć przez męskie soczewki. Mówią własnym głosem.
Nie żyje wybitna śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara. Sopranistka występowała na scenach całego świata, była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi i doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Zmarła 28 sierpnia 2021 roku.