
Urząd Marszałkowski przeznaczył 200 tysięcy złotych na program grantowy Łódzkiego Domu Kultury. Pozwala on wesprzeć realizację projektów związanych z rokiem Władysława Reymonta.
29 KWIETNIA 2025
Orwell or not well

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zaprasza na wydarzenia w ramach projektu "George Orwell – Rok 2025: sztuka książki, literatura, rzeczywistość".
1 STYCZNIA 1970
/
10 MAJA 2025
Senioralia 2025

W dniach 10–23 V odbędą się XI Łódzkie Senioralia, wypełnione wydarzeniami poświęconymi kulturze, edukacji, zdrowiu, aktywności fizycznej i szeroko pojętemu rozwojowi osób starszych.

16 IV w Domu Literatury odbyła się 12. edycja Plastrów Kultury – plebiscytu organizowanego przez Fundację na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki. Uhonorowano wydarzenia, twórców i instytucje, które w 2024 roku najbardziej poruszyły łódzką publiczność.

106 zabytkowych obiektów na terenie Łódzkiego: kościołów, pałaców, parków zostanie odnowionych w 2025 roku dzięki dotacjom z budżetu województwa. Na ratowanie zabytków sejmik województwa przeznaczył w tym roku rekordowe 15 milionów złotych.

Haft sieradzki, nasycony kolorami i z charakterystyczną różą sieradzką został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Z Łódzkiego są na niej także m.in. kwiatowe dywany ze Spycimierza, kutnowskie tradycje rzeźbiarskie oraz folklor opoczyński.

Około dwóch tysięcy seniorów z naszego województwa ma wziąć udział w cyklu wydarzeń, które stanowią program projektu „Łódzki Dom Kultury inspiruje seniorów”. To 40 różnych propozycji w pięciu miastach: warsztaty muzyczne, plastyczne, teatralne, fotograficzne i rękodzielnicze, koncerty, przeglądy twórczości, ciekawe spacery tematyczne.
od 26 MARCA 2025
/
od 28 MARCA 2025
Kalejdoskop 04/2025

NOWY NUMER. Wiadomo, że dzieła sztuki oddziałują na odbiorcę – zarówno treścią, jak i formą: tworzywem, kolorami, liniami, kształtami i napięciami między nimi. A jak malowanie czy rzeźbienie wpływa na samego twórcę? Okazuje się, że nie tylko umożliwia wyrażenie swojej osobowości i własnego sposobu widzenia świata, ale też pomaga siebie poznać i daje poczucie spełnienia. Skupienie na tworzeniu jest jak medytacja, która pozwala się wyciszyć, skupić myśli, uwrażliwić na własne odczucia i pozbyć się złych emocji. Malowanie może nawet pomóc w mierzeniu się z chorobą. Zatem – pośród licznych funkcji sztuki jest i ta terapeutyczna.

W kwietniu (12–13 IV w godz. 11-18) rusza tegoroczna, siódma edycja Targu Staroci, Rękodzieła i Sztuki Użytkowej „Stacja Księży Młyn” (pod patronatem „Kalejdoskopu”). Impreza wrosła w pejzaż zrewitalizowanego Księżego Młyna i co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Odbywa się w każdą trzecią niedzielę miesiąca.