Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 PAŹDZIERNIKA 2023

Wiedeńczycy na początek

Już 15 X rozpocznie się tegoroczny 21. Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach.
Organizatorzy: Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaplanowali siedem intersujących koncertów. Preludium będzie występ Vienna Classic Trio. W Bibliotece Pałacu Prymasowskiego w Instytucie Ogrodnictwa melomani będą mogli wysłuchać kompozycji W. A. Mozarta, „Divertimento Es-dur” oraz współczesnego kompozytora węgierskiego Ernő Dohnányia „Serenada C-dur”. Początek koncertu o godzinie 12.00.
30 WRZEŚNIA 2023

Muzyczna Łódź lat 60.

Związani z Łodzią Trubadurzy to jeden z najważniejszych zespołów polskiej muzyki rozrywkowej. Ich profesjonalizm doceniono już w roku 1965 w Opolu, gdzie zdobyli nagrodę za debiut. Trubadurów uznawano również za najlepszą grupę wokalną w Polsce. 30 IX odbędzie się spotkanie z członkami zespołu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Podobno wielka muzyka zaczyna się od małych scen – tak przynajmniej głosi slogan promujący Great September, showcase’owy festiwal, którego główną ideą jest kreowanie karier poprzez prezentowanie młodych, nieznanych wykonawców na wielu koncertach w małych klubach. Jak dalekie od prawdy jest dziś to hasło, przekonałem się, uczestnicząc w drugiej edycji Great September w Łodzi.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza 24 IX do sali kominkowej dworu w Ożarowie na koncert pamięci Bohdana Pilarskiego. Bohater koncertu był wielkim miłośnikiem i promotorem kultury muzycznej ziemi wieluńskiej, był także parlamentarzystą. Zmarł w 2018 roku.
Utwory Schuberta, Chopina, Zarębskiego wykona dla publiczności Książek Piano Duo. Początek – godzina 17.00. Bilety normalne w cenie 40 zł, ulgowe 35 zł, a dla seniorów cena specjalna – 30 zł.
– Jeśli ktoś mnie zapyta o rap symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej, powiem: definitywnie nie – tak Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny filharmonii podsumował ambicje repertuarowe instytucji podczas konferencji prasowej zorganizowanej u progu nowego sezonu.
17 WRZEŚNIA 2023 - 19 LISTOPADA 2023

FRANCUSKI SPLENDOR ALTBERGA

Orkiestra barokowa Altberg Ensemble rozpoczyna kolejny sezon koncertów w Łodzi. Cykl "Barokowe miraże" ponownie zagości w Muzeum Miasta Łodzi. Pierwszy koncert zatytułowany "Uwertury - Francuski splendor" poprowadzi wybitny szwajcarski klawesynista i dyrygent Jörg-Andreas Bötticher.
RECENZJA. Odziedziczyć można dom z ogrodem albo rodzinną firmę. Niestety, odziedziczyć można też traumę. O tanecznym spektaklu „Dziedziczenie” Leszka Możdżera i Elżbiety Chowaniec na scenie Akademii Muzycznej w Łodzi pisze Magdalena Sasin.
15 PAŹDZIERNIKA 2023 - 12 LISTOPADA 2023

"Bach - Wodecki" kameralnie i romantycznie

Od 8 do 12 XI będzie trwał XXI Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach. Organizatorzy Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego i Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaplanowali siedem koncertów. Wśród nich intrygujący „Bach–Wodecki” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej. Preludium festiwalu - 15 X o godz. 12.
Koncert The Legend Of Rock Symphonic rozbrzmi w łódzkiej Atlas Arenie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej razem z polskimi gwiazdami sceny rockowej zagra największe hity klasycznego rocka.
Great September Showcase Festival & Conference w Łodzi to nie tylko koncerty gwiazd na plenerowej scenie oraz występy początkujących artystów i zespołów na scenach łódzkich klubów. Istotną częścią programu festiwalu, który odbędzie się w dniach 14-16 września są panele dyskusyjne, w których wezmą udział artyści, ich menedżerowie, promotorzy, wydawcy, dziennikarze i przedstawiciele branży muzycznej. Panele i rozmowy odbywać się będą w Przestrzeni przy Piotrkowskiej 217.