Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Podczas Złakowskiego Bożego Ciała będzie możliwość otrzymania płyty "Z chałupy. Złakowskie Boże Ciało", stanowiącej zapis ubiegłorocznego spotkania dwunastu kapel.
26 MAJA 2024 - 16 CZERWCA 2024

Kameralnie i organowo

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprasza na 23. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Skierniewicach. Rozpoczęcie 26 maja w Kościele Garnizonowym w Skierniewicach.
od 15 MAJA 2024 / 19 LIPCA 2024

15. Geyer Music Factory

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu na dziedzińcu Białej Fabryki zagrają: Grohman Orchestra & Bartek Grzanek, Dorota Miśkiewicz, Atom String Quartet i Motion Trio. Usłyszymy muzykę filmową, brzmienia latynoskie oraz klasyczne i nowoczesne wykonania inspirowane dźwiękami z różnych zakątków świata. Sprzedaż biletów rusza 15 V.
8 V 2024 roku poznaliśmy laureatów VII Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy w Łodzi. Podczas finałowego koncertu w pałacu łódzkiej Akademii Muzycznej, wręczono nagrody, a zdobywcy najwyższych laurów mieli okazję jeszcze raz zaprezentować się publiczności. Byli to: Aseman Esmaeilzadeh z Iranu (I nagroda w kategorii oboju) oraz Tianyou Li z Chin (II nagroda w kategorii fagotu).
11 MAJA 2024 - 12 CZERWCA 2024

„Melos” zacznie w Tubądzinie

Już od 6 V można odbierać bezpłatne wejściówki na pierwszy koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Melos”. Odbędzie się on 11 V w Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Wejściówki są dostępne w administracji Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
15 VI polsko-islandzkie stowarzyszenie RVVK otworzy dawne magazyny tekstylne przy ul. Niciarnianej 52 - podczas Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych Ravekjavik usłyszymy w Łodzi świeże brzmienia z całego świata. Wystąpią muzycy z Wenezueli Japonii, Brazylii, Indii, Egiptu, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Ukrainy, Polski i Islandii. Swoją twórczość zaprezentują też młodzi polscy malarze, plastycy, scenografowie, projektanci mody, fotografowie i twórcy wizualni.
Pierwszą nagrodę w konkursie Polskiego Radia Fonogram Źródeł za rok 2023 przyznano ex aequo za płyty „Wolniej. Kapela Jana Szymańskiego”, wydaną przez Łódzki Dom Kultury oraz „Kapela Romana Wojciechowskiego”, wydaną przez Fundację Muzyka Zakorzeniona (wspólnie z Łódzkim Domem Kultury).
Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej ogłasza XXI Rawski Mityng Wokalny. Termin zgłaszania się do konkursu upływa 26 kwietnia. Organizatorzy czekają na zgłoszenia z całej Polski.
– Muzyka barokowa jest popem tamtych czasów – twierdzi słynny kontratenor Jakub Józef Orliński. Skoro tak, on sam jest jak największa rockowa gwiazda naszych czasów. Koncert w Łodzi tylko to potwierdził.
Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia c-moll „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego znalazły się na nowej płycie nagranej przez Filharmonię Łódzką. Partię solową Koncertu wykonuje Wojciech Niedziółka, student Akademii Muzycznej w Łodzi, najlepszy Polak podczas Konkursu im. Wieniawskiego w 2022 r. w Poznaniu. Wydany przez DUX krążek trafi na rynek 15 II, by symbolicznie uczcić 109. urodziny Filharmonii Łódzkiej (w 1915 r. odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uznawanej za protoplastę filharmonii).