Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
12 KWIETNIA 2024 - 21 KWIETNIA 2024

OFF-Północna - siła jednostki

Katarzyna Chlebny i Teatr Nowy Proxima w spektaklu „Kruchość wodoru. Demarczyk”, Katarzyna Groniec w koncercie „Konstelacje” czy Artur Żmijewski i Ewa Żmijewska wm poemacie jazzowym „Bona Sforza d’Aragona” – to kilka propozycji VIII edycji festiwalu OFF-Północna, który odbędzie się w dniach 12-21 IV w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
– Muzyka barokowa jest popem tamtych czasów – twierdzi słynny kontratenor Jakub Józef Orliński. Skoro tak, on sam jest jak największa rockowa gwiazda naszych czasów. Koncert w Łodzi tylko to potwierdził.
13 KWIETNIA 2024

Gregorian Grace

Polski zespół Gregorian Grace (nazywany polskimi gregorianami) po serii koncertów w Niemczech, Danii i Holandii wrócił do kraju, aby przenieść widzów w świat chorału gregoriańskiego.
Koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego i II Symfonia c-moll „Elegijna” Zygmunta Noskowskiego znalazły się na nowej płycie nagranej przez Filharmonię Łódzką. Partię solową Koncertu wykonuje Wojciech Niedziółka, student Akademii Muzycznej w Łodzi, najlepszy Polak podczas Konkursu im. Wieniawskiego w 2022 r. w Poznaniu. Wydany przez DUX krążek trafi na rynek 15 II, by symbolicznie uczcić 109. urodziny Filharmonii Łódzkiej (w 1915 r. odbył się pierwszy koncert Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uznawanej za protoplastę filharmonii).
W Kamienicy Hilarego Majewskiego 27 I o godz. 18 odbędzie się spektakl etiud ruchowych do muzyki Zygmunta Krauze, opracowanych przez dr Magdalenę Owczarek, artystkę i edukatorkę związaną z Akademią Muzyczną w Łodzi.
do 17 MARCA 2024

Dla młodych talentów

Trwa nabór do VI edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 marca. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, statuetka Jonaszka, spotkanie z mistrzami polskiej wokalistyki oraz występ przed publicznością Festiwalu OFF-Północna przed koncertem Katarzyny Groniec, która zasiada w jury konkursu.
Jeśli tylko słuchasz – nie zrozumiesz. Bo muzyka tradycyjna do prostych nie należy. Jeśli jednak zobaczysz, chwycisz wyciągniętą dłoń partnera i postawisz na parkiecie pierwsze kroki oberka, ta muzyka prawdopodobnie stanie się już częścią twojego życia. I choć po skończonych tańcach wracasz do codzienności, dźwięki zostają w twoich myślach. Nie przestajesz się zastanawiać, na czym polega fenomen tańca, który cię porwał i przeniósł w inną rzeczywistość.
Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zaprasza na koncert, w którym wystąpi Wojciech Konikiewicz & Red Organ Trio. Kiedy – 13 stycznia, godzina. 19.00.
12 LIPCA 2024 - 14 LIPCA 2024

Festiwal Audioriver 2024 w Łodzi!

Jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie Środkowo-Wschodniej od 2024 roku będzie odbywać się w Łodzi. Wchodząc w pełnoletniość w 2024 r., festiwal opuszcza rodzinne gniazdo i przenosi się z Płocka do nowej lokalizacji. Karnety już w sprzedaży.
Zakończyła się 6. edycja jedynego w Polsce festiwalu wideoklipów - PL Music Video Awards (7-9 XII 2023). Jury w składzie: Bovska, Helena Ganjalyan, Maciej Aleksander Bierut, Filip Załuska i Michał Jankowski zdecydowało, że najlepszym polskim teledyskiem 2023 jest klip autorstwa Nikodema Marka i Kuby Wójcika do utworu "Fifi Hollywood" Darii Zawiałow. 17 XII o godz. 15 zaplanowano pokaz teledysków.