Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
27 LISTOPADA 2022 - 9 GRUDNIA 2022

Musica Moderna

80. festiwal Musica Moderna w Łodzi odbędzie się w dniach 27 listopada – 9 grudnia. To koncerty symfoniczne, kameralne i elektroakustyczne, a także pokazy filmowe, instalacje artystyczne i twórcze spotkanie z prof. Zygmuntem Krauze. Zabrzmią muzyka nowa, najnowsza, a także klasyki XX wieku.
4 GRUDNIA 2022

Muzyka u św. Mateusza

Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Niedziela z muzyką u św. Mateusza". 4 XII o godz. 17 na organach zagra Krzysztof Urbaniak. Wstęp wolny.
Od jakiegoś czasu powstaje animowana ekranizacja powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, realizowana na wzór „Mojego Vincenta” z 2017 roku. Nad oprawą muzyczną dzieła pracuje Łukasz „L.U.C.” Rostkowski, który zamierza wykorzystać różnorodne interpretacje słowiańskiego folku. 
19 LISTOPADA 2022 - 4 GRUDNIA 2022

10. AŻ Festiwal

AŻ Festiwal to prezentacja najważniejszych projektów orkiestrowych i scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi w wykonaniu studenckich zespołów, pedagogów oraz gości z kraju i zagranicy. 10. edycję wydarzenia, pod patronatem "Kalejdoskopu", zaplanowano na 19 XI - 4 XII.
Rok Polskiego Romantyzmu zachęca do ponownego odczytania poezji Adama Mickiewicza. Od wydania „Ballad i romansów”, które symbolicznie wyznaczają początek tej epoki w Polsce, minęło równo dwieście lat. Czy ballady nadal wciągają w swoją pełną fantazji narrację, a romanse urzekają świeżością uczuć? A może potrzebujemy jakiejś pomocy, by te uczucia i wrażenia w sobie odnaleźć?
Podczas gali Festiwalu Soundedit Barry Adamson odebrał statuetkę Człowieka ze Złotym Uchem dla najlepszych producentów muzycznych na świecie. Tuż przed tym laureat wystąpił na scenie Klubu Wytwórnia i odśpiewał kilka swoich piosenek do muzyki z playbacku. Nagrody otrzymali też Piotr Madziar i Leszek Kamiński - zasłużeni producenci, „ojcowie” m.in. wielu legendarnych albumów polskiego rocka lat 80. i 90. Nick Mason, perkusista Pink Floyd, swojego Człowieka ze Złotym Uchem dostał podczas koncertu w Łodzi w maju. Teraz mogliśmy zobaczyć ten moment uwidczniony na filmie.
Barry Adamson, Nick Mason, Piotr Madziar oraz Leszek Kamiński otrzymają nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w Klubie Wytwórnia w sobotę 5 listopada – ostatniego dnia Festiwalu Soundedit. Nagrodą zostają uhonorowani najlepsi producenci muzyczni na świecie oraz osoby, dla których muzyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja.
PODSUMOWANIE. Diagnozę kondycji człowieka najtrafniej potrafią sformułować nie politycy, psycholodzy czy nawet naukowcy, ale artyści. Przyglądając się spektaklom tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie da się zbagatelizować lęku i poczucia zagrożenia: czy naprawdę jest aż tak źle? Pisze Magdalena Sasin.
14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się w łódzkim Klubie Wytwórnia już 3 listopada i potrwa trzy dni! Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, rozbudowany program warsztatów, wyjątkowe spotkania oraz nagroda „Człowieka ze Złotym Uchem”, to najmocniejsze punkty programu łódzkiej imprezy.
27 STYCZNIA 2023

Możdżer i Makowicz razem

Można już kupować bilety na wyjątkowy koncert "Możdżer vs. Makowicz", który odbędzie się w styczniu 2023 roku w Filharmonii Łódzkiej.