Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
TEMAT NUMERU. Kiedy zaczyna się muzyka? Czy zależy to od kompozytora lub wykonawcy – bo to oni organizują w czasie struktury dźwiękowe składające się z fal akustycznych o dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz z ciszy pomiędzy nimi. Pisze Bogdan Sobieszek. 
4 KWIETNIA 2020

Koncert Roberta Piotrowicza

Spotkajmy się w bezpiecznej, wirtualnej odległości i spędźmy sobotni wieczór na koncercie, który Muzeum Sztuki przenosi do przestrzeni online (na swój profil na Facebooku). Robi to celem dalszego badania i upowszechniania twórczości elektroakustycznej polskich artystów. Towarzyszyć nam będzie muzyka Roberta Piotrowicza z najnowszego albumu “Euzebio”.
OPERA. Jest bardziej znany na Zachodzie niż w Polsce – trudno się dziwić, występuje przecież regularnie na największych scenach operowych świata, a w rodzinnym kraju gości jedynie od czasu do czasu. Własną pracą, konsekwencją, przemyślanymi decyzjami artystycznymi i... niezwykłą cierpliwością wspiął się na operowy parnas. Pisze Marcin Majchrowski*.
Filharmonia Łódzka zmuszona była odwołać koncerty, warsztaty i wszystkie inne wydarzenia. Warto jednak nadal słuchać muzyki i czerpać ukojenie z kontaktu z nią. Instytucja zaprasza więc na swój Facebook i kanał YouTube, gdzie sukcesywnie zamieszcza fragmenty koncertów i relacje z najciekawszych wydarzeń w gmachu przy ul. Narutowicza.
23 KWIETNIA 2020

ALTBERG POWRACA

Łódzkich miłośników muzyki barokowej ucieszy zapowiedź kolejnego sezonu z zespołem Altberg Ensemble. W tym roku czekają nas dwa cykle koncertów - edukacyjna seria "Alberg prezentuje" i znane już z poprzedniego roku koncerty z udziałem zapraszanych gości "Łódź barokowa". 
"Fryderyka w kategorii Album Roku - Muzyka Koncertująca otrzymuje album Emil Młynarski - Violin Concertos. Piotr Pławner i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej!"- usłyszeliśmy wczoraj wieczorem podczas Gali Muzyki Poważnej.
RECENZJA. Po 11 latach przerwy kultowi Normalsi wypuścili czwarty album studyjny! Najpierw kwintet, potem kwartet, a dziś tercet, okrzyknięty polską odpowiedzią na Nirvanę, nagrał porządną oldskulową płytę. Ale nie da się zamknąć ich tylko w grunge’u. Pisze Rafał Gawin 
PODSUMOWANIE. Pożegnanie z bajką, kradzieże instrumentów, rozstania z liderami, ale przede wszystkim: coraz ciekawsze nisze. Rok 2019 w muzyce podsumowuje Rafał Gawin.
RECENZJA. To się nazywa tempo – Maciej Tubis w ciągu ostatnich trzech lat wydał ze swoim trio cztery płyty (dodać do tego należy piątą – „Lunatyk” ¬– nagraną w duecie z Radosławem Bolewskim, podobno kolejna jest w przygotowaniu). W grudniu ukazał się trzeci w dyskografii Tubis Trio album „So Us”.
Dwie płyty nagrane z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zostały nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020. Prezentują muzykę znakomitych polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz oraz Emila Młynarskiego.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.