Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Spotkanie z Katarzyną Łaską, wokalistką i aktorką znaną ze sceny Teatru Muzycznego (Gigi w „Miss Saigon” czy Fantine w „Les Misérables”), która wystąpiła podczas tegorocznej gali oscarowej w Hollywood. Opowie o tamtej niezwykłej nocy, ale też o tajnikach pracy scenicznej.
PODSUMOWANIE. Pożegnanie z bajką, kradzieże instrumentów, rozstania z liderami, ale przede wszystkim: coraz ciekawsze nisze. Rok 2019 w muzyce podsumowuje Rafał Gawin.
Dwie płyty nagrane z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej zostały nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020. Prezentują muzykę znakomitych polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz oraz Emila Młynarskiego.
Pierwszy solowy recital 17-letniej Majki Bakalarz okazał się zaskakująco dojrzałym widowiskiem, z oryginalnym repertuarem oraz niebanalnym interpretacjami. Wokalnie wsparli ją przyjaciele z zespołu 5/5, a na fortepianie grał młody pianista Dawid Burda.
Zespół Ludowy PILICZANIE z Sulejowa, choć istnieje zaledwie od kilkunastu miesięcy, to już posiada szerokie grono fanów, którzy jeżdżą na coraz częstsze ich koncerty. Występy są często filmowane przez miłośników polskiego folkloru i łatwo można je znaleźć w internecie.
RECENZJA. To się nazywa tempo – Maciej Tubis w ciągu ostatnich trzech lat wydał ze swoim trio cztery płyty (dodać do tego należy piątą – „Lunatyk” ¬– nagraną w duecie z Radosławem Bolewskim, podobno kolejna jest w przygotowaniu). W grudniu ukazał się trzeci w dyskografii Tubis Trio album „So Us”.
Każdy występ Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej to wydarzenie. Tak też było 19 grudnia 2019 roku podczas Koncertu Wigilijnego zorganizowanego przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
20-letni Bułgar Martin Zayranov został zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi.  W gronie laureatów znaleźli się także: Aleksandra Kuls (II nagroda) oraz Marta Gidaszewska i Koreańczyk Woo Hyung Kim (III nagroda ex aequo).
Ukazała się nowa płyta łódzkiego zespołu jazzowego Tubis Trio - „So Us” (premiera 6 grudnia). Zarejestrowany w studiu Akademii Muzycznej w Łodzi materiał to czwarty album wydany przez trio w ciągu trzech lat po: „The Truth” (2017), „Flashback” (2018) i „Sygnowano Bajgelman: Impresje” (2019).
Rozmowa z Jackiem Bonieckim, dyrektorem i dyrygentem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.