Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Płyta łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble została nominowana do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii „Album roku - muzyka dawna”. Są i inne łódzkie akcenty w tym konkursie.
15 KWIETNIA 2023 - 23 KWIETNIA 2023

Offowo na Północnej

OFF-Północna to różnorodność muzycznych form teatralnych. Taka też będzie siódma edycja festiwalu, który odbędzie się w dniach 15–23 IV w Teatrze Muzycznym w Łodzi pod patronatem „Kalejdoskopu”. Hasło przewodnie, zaczerpnięte z wiersza Jonasza Kofty, brzmi: „Zawsze warto”.
2 KWIETNIA 2023 / 16 KWIETNIA 2023

Poniedzielski dwa razy

W Teatrze Komedii Impro w Łodzi wystąpi Andrzej Poniedzielski - i to dwukrotnie: 2 i 16 IV o godz. 20. Będą to wieczory kabaretowe promujące najnowszą płytę artysty zatytułowaną "BA".
W piątek 24 III 2023 studenci Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi wystąpią podczas premiery współczesnej opery-oratorium "David and Bathsheba" Ståle Kleiberga w norweskim Trondheim.
Lisa Gerrard i Jules Maxwell, muzycy związani z Dead Can Dance, 1 lipca wystąpią w Teatrze Wielkim w Łodzi na jedynym koncercie w Polsce. Zagrają utwory z wydanego w 2021 r. albumu „Burn”.
Płyta „The Aristocrats with PRIMUZ Chamber Orchestra" została wybrana Albumem Roku w kategorii muzyka instrumentalna w plebiscycie zorganizowanym przez portal The Progspace.
Artur Rubinstein – światowej sławy pianista urodzony w Łodzi, ambasador kultury polskiej na świecie, a do tego w pełnym tego słowa znaczeniu koneser życia – to postać dobrze znana i kojarzona z Łodzią. Raczej nikt nie spodziewał się więc znaczących zmian w stanie wiedzy na jego temat. Tego, że nowe odkrycia ciągle są możliwe, postanowił dowieść Maciej Janik – efektem jego pracy jest książka „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”, wydana właśnie przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wydarzeniem samym w sobie była promocja tego wydawnictwa, która odbyła się 23 lutego w Filharmonii.
Płyta „Kochajmy”, która powstała w 2022 roku, jest wspólnym dziełem Tomasza Gołębiewskiego, koncertmistrza i dyrygenta Filharmonii Łódzkiej, oraz 13-osobowej grupy Grohman Orchestra.
W ostatni weekend lipca (28-30 VII) nastąpi kumulacja całorocznego świętowania 600. urodzin Łodzi. W mieście staną cztery sceny koncertowe. Na urodzinowej mapie nie mogło zabraknąć Manufaktury. To tu stanie jedna ze scen, na której zagrają m.in. Margaret, Strachy na Lachy i Kult.
Koncert duetu „Śniedź” zaczął się tak, jakby sopranistka rozśpiewywała się przed wykonaniem arii Królowej Nocy Mozarta. A może miał to być tylko sygnał dla rozproszonych słuchaczy? Tak czy owak, potem było coraz ciekawiej, bo już nic Mozarta nie przypominało.