Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Z okazji Roku Moniuszkowskiego Akademia Muzyczna w Łodzi przypomniała rzadko wykonywaną jednoaktówkę pod tytułem „Flis”. Powstało porządnie przygotowane, dość tradycyjne przedstawienie.
Tydzień przed koncertem wszystkie bilety wyprzedane, nadkomplet publiczności, oklaski na stojąco – to nie spostrzeżenia z występu Kory i zespołu Maanam, lecz czterech zdolnych, młodych wokalistek, które pod opieką artystyczną Waldemara Ossowskiego przygotowały wyjątkowy spektakl…
24 MARCA 2019

Pogonka

Dwaj artyści amerykańscy Shawn Spencer i The Tin Man wystąpią w duecie podczas koncertu w mieszkaniu przy Pogonowskiego. To propozycja dla miłośników americany, alternatywnego country i folku. Chociaż na co dzień występują solowo, podczas tych koncertu zagrają razem, prezentując utwory jednego i drugiego songwritera. Promować będą swoje nowe albumy.
W koncercie „Miłość nie wszystko wybaczy” wystąpili Kameralny Chór Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, soliści z MDK w Aleksandrowie Łódzkim oraz Studia Piosenki ŁDK. Młodzi wokaliści zaśpiewali utwory o miłości - przedwojenne szlagiery, przeboje estradowe i filmowe. Wykonawcy kształtują talent po kierunkiem Renaty Banackiej-Walczak (prowadzi zajęcia wokalne, warsztaty z emisji głosu).
Czy na chłodne zimowe wieczory najlepsza jest gorąca herbata z cytryną, sokiem, a może mlekiem? Nie, bo najlepsza jest z nastrojowym jazzem!
Międzyuczelniana Orkiestra Barokowa złożona ze studentów Akademii Muzycznych w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu wraz ze śpiewakami z wydziałów wokalnych trzech uczelni zaprezentuje wersję koncertową opery Montezuma Carla Heinricha Grauna. Libretto opery o władcy Azteków stworzył król Prus Fryderyk II Wielki. Zespół wystąpi pod batutą Jarosława Thiela z poznańskiej uczelni muzycznej.
Spytałem Darka, po co to robi, jaka jest idea audycji. Spodziewałem się, że będzie opowiadał o swojej wielkiej pasji, o muzyce. Ale Darek powiedział: – Dla mnie najważniejsza jest rozmowa.
Jest wielce prawdopodobne, iż tegoroczna Nagroda Muzyczna “Fryderyk” trafi do małej wsi Wójcin, położonej między Sulejowem a Opocznem.
Czy w Dniu Zakochanych można się zakochać? Z pewnością tak. A czy można się zakochać zbiorowo?  Jak najbardziej, lecz pod warunkiem, że byliśmy na koncercie artysty, który rozkochał w sobie słuchaczy!
PODSUMOWANIE 2018 to był niezły muzyczny rok, a raczej rock. Najwięcej nowych albumów, o jakich trzeba wspomnieć, co najmniej nawiązuje do tego gatunku. Nie tylko w przypadku dokonań najlepszych: Power of Trinity, Alles, Death Denied czy dwóch zespołów Macieja Tubisa: Tubis Trio i Bolewski | Tubis. Dominowała pozytywna energia, niezależnie od mroku i melancholii przekazu. Pisze Rafał Gawin.