Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
9 SIERPNIA 2020 - 27 SIERPNIA 2020

Akademia Jazzu

13. edycja Letniej Akademii Jazzu startuje 9 sierpnia i będzie towarzyszyć miłośnikom tego gatunku w czwartkowe i niedzielne wieczory aż do 27 sierpnia. W tym czasie na scenie klubu Wytwórnia pojawią się wirtuozi fortepianu, saksofonu i trąbki, legendy polskiego jazzu i czołowi artyści młodego pokolenia oraz utytułowani zagraniczni jazzmani.
2 SIERPNIA 2020 - 23 SIERPNIA 2020

Letnie koncerty w altanie

Dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń jeden z ulubionych cykli łodzian wraca do Altany Parku Źródliska I. W tym roku cztery sierpniowe popołudnia wypełni muzyka klasyczna w najlepszym wydaniu. Zabrzmią arie operowe i operetkowe, muzyka filmowa i klasyczna; nie zabraknie aranżacji muzyki rozrywkowej, ani tanecznej muzyki bałkańskiej! Wstęp jak co roku będzie wolny, ale liczba miejsc siedzących ze względu na wytyczne sanitarne – ograniczona.
od 2 SIERPNIA 2020 / 7 SIERPNIA 2020

Międzynarodowe kursy pianistyczne

BISMA Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe pianistyczne kursy mistrzowskie, które rozpoczną się 2 VIII w łódzkiej Akademii Muzycznej. Weźmie w nich udział 25 pianistów z całego świata. Kursy poprowadzą wybitni pedagodzy Michel Béroff i Claudio Martinez Mehner oraz artyści młodego pokolenia Piotr Sałajczyk i Ilya Maximov.
26 LIPCA 2020 - 30 SIERPNIA 2020

KOLORY POLSKI

Popularny letni festiwal muzyczny odbędzie się w tym roku w zmienionej formule i zaostrzonym reżimie sanitarnym. 21 edycja to osiem koncertów w ośmiu miejscowościach województwa łódzkiego. Początek festiwalu  - 26 lipca w Tumie.
TEMAT NUMERU. Czym jest beat? Kto kogo dissuje i dlaczego? Jak osiągnąć flow? Czym różni się instrumental od mixtape’a? Kiedy zaczęła się złota era rapu i od czego? Jak wyglądają block party, które przyczyniły się do popularyzacji rapu w jego początkach? W czym musi być dobry szanujący się raper? I czy trap zastąpi rap? Czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o kulturze hiphopowej, ale nie masz kogo o to zapytać. My odpowiadamy!
TEMAT NUMERU. Jak pisać słowa pod beat? I skąd wziąć dobry beat? – Zależy, czym chcesz się zajmować: freestyle’owymi przechwałkami, czy swoistą poezją ulicy. Wspólne dla tych rodzajów twórczości jest pisanie emocjami i na emocjach nawijanie tego, co się napisało. Trzeba rozpisać oddech, choć jeśli piszesz pod beat, często słyszysz, jak tekst powinien być podawany – mówią Ashton Orson i Szerszeń, tworzący duet Dzieci Piątku. Pisze Łukasz Kaczyński.
Kolejna odsłona warsztatów VII edycji festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury, który z powodu pandemii odbywa się online. Zajęcia z gitary basowej poprowadzi Marcin Markuszewski. Będą realizowane w dwóch grupach: dla początkujących i zaawansowanych online w formie czatu wideo – prowadzący prezentuje ćwiczenia, uczestnicy mogą przesyłać pytania.
TEMAT NUMERU. „Dwa gramofony i kolekcja starych płyt ojca z funkiem to była odpowiedź czarnej biedoty na punk, nową muzykę białych” – tak pewien dziennikarz amerykański określił okoliczności narodzin hip-hopu w południowym Bronksie w drugiej połowie lat 70. XX wieku. Od tej pory muzyka ulicy Afroamerykanów opanowała świat, mnożąc się w dziesiątkach podgatunków i trafiając do mainstreamu. Pisze Bogdan Sobieszek, rozmawiając m.in. z Markiem Dulewiczem z Embryo Nagrania, muzykiem i producentem, mającym w dorobku m.in. trzy Złote Płyty.
Dziś rozpoczyna się część warsztatowa VII edycja festiwalu Rockowanie organizowanego przez Łódzki Dom Kultury, który z powodu pandemii odbywa się online. Jako pierwszy zajęcia z gitary poprowadzi Konrad Jeremus. Będą realizowane w dwóch grupach: dla początkujących i zaawansowanych online w formie czatu wideo – prowadzący prezentuje ćwiczenia, uczestnicy mogą przesyłać pytania.
„Życie jest” to recital formacji Trzeci Oddech Kaczuchy.  Z legendą piosenki kabaretowej można się spotkać w Ogrodzie Biblioteki w Aleksandrowie Łódzkim już w niedzielę 5 lipca. Recital zainauguruje Muzyczne Lato w Ogrodzie.