Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
24 STYCZNIA 2022

Jubileusz Krystyny Rorbach

Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na koncert z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej prof. Krystyny Rorbach, wybitnej śpiewaczki operowej, znanej z doskonałych interpretacji ról w dziełach Verdiego, Belliniego i Donizettiego na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi oraz innych teatrów w Polsce i na świecie.
29 STYCZNIA 2022

Piekarczyk bez prądu

Marek Piekarczyk to legenda polskiej sceny muzycznej i jeden z najważniejszych rockowych głosów. Dał ponad 2600 koncertów w Polsce i innych krajach, występował w głównej roli w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. W Łódzkim Domu Kultury da koncert i odbierze medal.
WYWIAD. – Nie jest dla mnie najważniejsze proponowanie czegoś nowego, raczej podążam za tradycją wykonawczą. Dążę do pełnego zrozumienia muzyki i całkowitego oddania się tekstowi. Dopiero na tym buduję własną interpretację – mówi Michał Balas, urodzony w 2001 r. w Krakowie student akademii muzycznych w Łodzi i Bazylei. 
2021 rok był niezwykle udany dla Marcina Stańczyka, kompozytora, prawnika i profesora Akademii Muzycznej w Łodzi, artysty pochodzącego z Łęczycy, który od lat jest związany z Łodzią.
28 STYCZNIA 2022

Korsantia gra Czajkowskiego

Filharmonia Łódzka zaprasza 28 I na koncert karnawałowy z udziałem Alexandra Korsantii.
WYWIAD. GAD Records to autorski projekt Michała Wilczyńskiego. Jego droga zawodowa prowadziła nie od pucybuta do milionera, lecz od fana (namiętnie kupował płyty) do wydawcy. GAD systematycznie wydaje muzyczne skarby wydobyte z polskich archiwów, dzięki czemu wiele skazanych na zapomnienie ścieżek dźwiękowych i płyt ujrzało światło dzienne. Sosnowiecki wydawca zdecydował się zainwestować również w łódzkie zespoły. Z Michałem Wilczyńskim rozmawia Dawid Brykalski.
11 XII galą w Kinie Wytwórnia w Łodzi zakończyła się 4. edycja festiwalu polskich wideoklipów – PL Music Video Awards. Nagrody w dziewięciu kategoriach oraz Grand Prix przyznało jury, w skład którego weszli czołowi twórcy/czynie wideoklipów: Piotr Onopa, Marta Brodacka, Patrycja Piróg, Karol Brzeziński i Marek Skrzecz. Teledysk „Zdechłam” w reżyserii Zuzanny Plisz do utworu Kuby Kawalca (feat. Ana Andrzejewska) zdobyło Grand Prix PL Music Video Awards 2021.
TEMAT NUMERU. To wbrew pozorom pytanie o przyszłość. Kiedy rynek muzyczny kształtują algorytmy, a nie słuchacze, muzyka zmienia się w zuniformizowaną, łatwostrawną papkę. Staje się zaledwie pretekstem, narzędziem. Trafia bowiem do globalnego obrotu handlowego, a jej głównym zadaniem jest przynieść zyski tym, którzy algorytmami zarządzają.
WYWIAD. – Internet to nie cyferki, ale prawdziwi ludzie, za których trzeba wziąć odpowiedzialność – o roli mediów społecznościowych w budowaniu kariery mówi Weronika Juszczak, pochodząca z Sieradza piosenkarka, która zadebiutowała w sieci.
Kwiat Jabłoni wyrusza na drugą część trasy promującej swój ostatni, pokryty platyną album. Popularny duet wystąpi również w Łodzi.