Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
25 PAŹDZIERNIKA 2024

Filmowe Piramidy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie zaprasza 25 X na koncert pod tytułem „Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali”. Wystąpi zespół Piramidy.
7 LISTOPADA 2024 - 11 LISTOPADA 2024

Romantycznie w Skierniewicach

Jesień w Skierniewicach od lat kojarzy się z Festiwalem Muzyki Romantycznej, którego powstanie zainspirowała osoba Konstancji Gładkowskiej, śpiewaczki operowej, pierwszej miłości i muzy Fryderyka Chopina, mieszkanki Skierniewic. 22. festiwal po raz kolejny będzie okazją do prezentacji pięknej muzyki w mistrzowskim wykonaniu. Odbędzie się w dniach 7–11 XI.
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest to wyraz uznania dla imponujących dokonań artystycznych Krystiana Zimermana, wielkiego propagatora muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, artysty będącego inspiracją dla uznanych muzyków, adeptów i miłośników sztuki pianistycznej na całym świecie.
23 PAŹDZIERNIKA 2024 / 24 PAŹDZIERNIKA 2024

Rubinstein w Rawie Mazowieckiej

23 X w Rawie Mazowieckiej odbędzie jeden z koncertów wydarzenia VIII Rubinstein Piano Festival. Oprócz recitalu fortepianowego będzie także spotkanie z Ewą Rubinstein, córką artysty.
25 PAŹDZIERNIKA 2024

Czereśnie w Ratuszu

Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli zaprasza 25 X na koncert zespołu Czereśnie. To będzie premierowy występ z repertuarem nowej płyty pod tytułem „Czereśnie w mieście”.
23 PAŹDZIERNIKA 2024

Drogi Caryny

W Miejskim Domu Kultury w Opocznie wystąpi 23 X zespół Mała Caryna z koncertem promującym płytę pod tytułem „Piosenki naszych dróg”. Początek koncertu o godzinie 19.00 w Musique Cafe przy MDK. Bilety w cenie 40 zł dostępne w dniu wydarzenia.
17 PAŹDZIERNIKA 2024 - 26 PAŹDZIERNIKA 2024

W hołdzie Rubinsteinowi

VIII Rubinstein Piano Festival rozpocznie się w dniu 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (17 X) i potrwa do 26 X. Koncerty będą się odbywać w różnych miejscach Łodzi (najważniejsze koncerty – w Filharmonii Łódzkiej i Teatrze Wielkim) oraz w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” Międzynarodowego festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit  otrzymają w tym roku: Tadeusz Mieczkowski, Czesław Niemen (pośmiertnie), Chris Thomas oraz Steve Lyon. Festiwal Soundedit wyróżnia artystów dźwięku i brzmienia oraz reżyserów naszych muzycznych wrażeń. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 26 października w łódzkim Klubie Wytwórnia.
W polskiej historii sztuki tańca prof. Ewa Wycichowska jest jedną z najwybitniejszych postaci, które zmieniły oblicze artystyczne i edukacyjne tej dziedziny – ambasadorem polskiej sztuki tańca na świecie. Zaszczytny tytuł artystka odebrała 9 października 2024 r. podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Muzycznej. To pierwszy w Polsce doktorat honoris causa dla tancerki i choreografa, i jeden z pierwszych w tej dziedzinie w Europie.
W "Kalejdoskopie" 10/2024 ukazała się zapowiedź nowego cyklu muzyczno-edukacyjnego dla dorosłych pod hasłem „Matinée” (z fr. poranek) w Filharmonii Łódzkiej. Pierwszy koncert miał się odbyć 6 X z udziałem kwartetu smyczkowego w składzie: Sławomira Wilga – I skrzypce, Katarzyna Gluza – II skrzypce, Nela Zaforemska – altówka, Maria Leszczyńska-Thieu – wiolonczela. Filharmonia poinformowała jednak, że rozpoczęcie cyklu przesunie się na styczeń 2025 roku.