Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
17 KWIETNIA 2021

Młodzi gitarzyści

Utwory na gitarę solo i trio gitarowe kompozytów z Australii, Szwecji, Finlandii (m.in. Phillipa Hougtona, Nigela Westlake’a i Einojuhaniego Rautavaary) oraz łodzianina Macieja Staszewskiego zagrają studenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Transmisja koncertu na kanale YouTube akademii.
16 KWIETNIA 2021

Koncert symfoniczny online

Filharmonia Łódzka zaprasza 16 IV o godz. 19 do wysłuchania online koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów.
Finałowa dziesiątka spotka się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, by przed mistrzowskim jury powalczyć o statuetkę Jonaszka, pieniądze i występ w czasie festiwalu OFF-Północna.
TEMAT NUMERU. Łódź jako jedno z siedmiu miast w Polsce bierze udział w ministerialnym programie Przestrzenie Sztuki. Została wybrana ze względu na swój potencjał taneczny. W grudniu 2020 r. zakończyła się pilotażowa edycja projektu, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego, który zakończył się w Łodzi w niedzielę wieczorem 28 marca 2021 roku, został Michał Balas – student łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Młody wiolonczelista zachwycił jurorów szczerością przekazu, wirtuozerią i finezją gry.
O koncertach, podczas których hiszpańscy i włoscy punkowcy atakowali go za noszone mundury różnych służb, niedawnym koncercie z kompozycjami orkiestry Henryka Debicha i muzyką, która trafiła do gry „Cyberpunkt 2077” z Grzegorzem Fajngoldem (Fagotem) rozmawia Eliza Gaust.
MUZYKA. „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki w jazzową szatę ubrał gitarzysta i kompozytor Wojciech Lipiński. Utwór znalazł się na płycie „3po3”, a jej promocji towarzyszy teledysk nagrany na ulicach Łodzi. „Prząśniczka”, wbrew pozorom, jest utworem podatnym na transformacje do innych stylów muzycznych. Pisze Magdalena Sasin.
"Dżwięk jest silnym medium i trzeba mu zaufać" - mówi Rafał Kołacki, muzyk, archeomuzykolog, specjalista filed recordingu, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
W studiu Akademii Muzycznej w Łodzi trwają nagrania Orkiestry Kameralnej Primuz. Powstaje materiał na płytę The Aristocrats – tria rockowych wirtuozów z Wielkiej Brytanii i USA.
MIASTO/ZMYSŁ. Edka Jarząb, prowadząca pierwszą rezydencję w ramach „Słuchania Starego Polesia”, we wstępie do swoich warsztatów zadaje pytanie innego artysty dźwiękowego Johna Grzinicha: „co jest dla ciebie najważniejsze? Dźwięk, nagrywanie czy słuchanie?”. Pisze Eliza Gaust.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.