Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
MIASTO/ZMYSŁ. Edka Jarząb, prowadząca pierwszą rezydencję w ramach „Słuchania Starego Polesia”, we wstępie do swoich warsztatów zadaje pytanie innego artysty dźwiękowego Johna Grzinicha: „co jest dla ciebie najważniejsze? Dźwięk, nagrywanie czy słuchanie?”. Pisze Eliza Gaust.
MUZYKA/PODSUMOWANIE. Łódzki rock 2020 mocnym uderzeniem rozpoczęli Normalsi. Coma zdążyła dokończyć pożegnalną trasę, a Piotr Rogucki z Kubą Karasiem ustawić w Walentynki „Ostatni bastion romantyzmu”. Potem rynkowi muzycznemu szyki pomieszała pandemia. Jednak udało się zorganizować (zdalnie) Rockowanie i (względnie normalnie) Łódzką Noc Muzyki. Również folk, jazz i hip-hop obrodziły nowymi albumami artystów i zespołów z regionu łódzkiego. I zadebiutował Martyr. Parafrazując klasyka: wiedzieliście, że coś się dzieje. Pisze Rafał Gawin. 
od 15 STYCZNIA 2021

Prząśniczka na klatce schodowej

Kojarzoną z Łodzią „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki w jazzową szatę ubrał gitarzysta i kompozytor Wojciech Lipiński. Utwór znalazł się na płycie „3po3”, a jej promocji towarzyszy teledysk nagrany na ulicach Łodzi - jego premiera odbędzie się 15 I w internecie.
Po raz kolejny aktorzy-wokaliści z całego kraju mogą zawalczyć o statuetkę Jonaszka, nagrody pieniężne, a także o możliwość zaprezentowania się publiczności Festiwalu OFF-Północna. Teatr Muzyczny w Łodzi ogłasza nabór do III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Zgłoszenia można nadsyłać do 20 III.
W sylwestra ogłoszono wyniki pierwszej edycji songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”, organizowanego przez Poleski Ośrodek Sztuki.
Grand Prix festiwalu PL Music Video Awards 2020 zdobył Marek Skrzecz za teledysk “Nie za miłe wiadomości” dla Fisz Emade Tworzywo!
MUZYKA. Przyznanie Fryderyka wywołało w zespole nieprawdopodobny entuzjazm. Ludzie zobaczyli sens swojej pracy, poczuli się spełnieni – mówi Paweł Przytocki, szef artystyczny Filharmonii Łódzkiej, która ową nagrodę, przyznaną w marcu, otrzymała pierwszy raz w swojej historii. Wśród nominowanej piątki w kategorii „album roku muzyka koncertująca” znalazły się aż dwie łódzkie płyty. Pisze Maria Sondej.
Filharmonia Łódzka musiała odwołać zapowiadany już koncert muzyki polskiej, w którym miały zabrzmieć utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Świgut. Zaprasza jednak na transmisję online recitalu fortepianowego Tymoteusza Biesa.
PODSUMOWANIE. Niedzielnym ambientowym występem Rogera Eno, młodszego brata słynnego Briana, w studiu Radia Łódź zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Koncert bez publiczności transmitowano na antenie radiowej, a muzyk był jedynym wykonawcą z zagranicy, który jakimś cudem pojawił się na festiwalu w Łodzi. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDUKULTURA. Mówi Renata Toma – nauczycielka muzyki, historii, wiedzy o kulturze i prowadząca Chór II LO w Piotrkowie Trybunalskim. Wielu jej uczniów wygrywa olimpiady z historii sztuki i osiąga sukcesy artystyczne w branży muzycznej. Wysłuchała Paulina Ilska.