Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tematem lutowego numeru "Kalejdoskopu" jest tożsamość Łodzi. Jednym z elementów poświęconej naszemu miastu prezentacji jest poemat Piotra Groblińskiego "Bez meldunku".
W sześćsetnym roku Łodzi opublikowana została książka opowiadająca historię Anny Scheiblerowej z Wernerów, żony Karola Wilhelma, największego z lodzermenschów. Przywykliśmy jednym tchem mówić: fabryka, a jeszcze lepiej imperium przemysłowe, pałac, mauzoleum Karola Scheiblera. Tymczasem prawda jest taka, że pałac przy pl. Zwycięstwa, jakim go znamy, to efekt starań żony fabrykanta, tak samo jak kaplica grobowa. A imperium fabryczne? Karol stworzył je w dużej mierze dzięki kapitałowi wniesionemu w posagu przez Annę. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
To było największe marzenie dziewcząt ze wsi, pragnących dla siebie lepszego losu. O kosztach awansu społecznego, murach nie do przebicia i niewypłakanych łzach mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zdanowską w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury w Domu Literatury w Łodzi.
Marek Bieńczyk – pisarz, laureat nagrody Nike, tłumacz Ciorana czy Kundery, eseista, historyk literatury, pasjonat enologii – zdobył przyznawaną przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Statuetkę oraz czek na 50 000 złotych wręczono w czasie gali, która zakończyła XVII Festiwal Puls Literatury.
Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.
Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza odebrał w Gliwicach Łukasz Barys, pisarz pochodzący z Pabianic, felietonista "Kalejdoskopu".
Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafia II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz piąty wydało komiks z cyklu „Bohaterowie Panueuropy”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”. Jest historią o niesieniu pomocy uchodźcom. Wydawnictwo promuje także konkretne miejsca w Łodzi sfinansowane w większości ze środków Unii Europejskiej – Mediatekę MeMo, a także Wigencję, nową siedzibę Teatru Pinokio. Komiks będzie miał premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier rozpoczynającego się w Łodzi 7 października, w nowym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Lorentowicza w Pabianicach zaprasza 29 IX o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z z Januszem Ziarnikiem, krajoznawcą, pedagogiem, fotografem, pisarzem.