Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na Festiwalu Puls Literatury w Łodzi 6 grudnia  to dzień z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.  Pierwsze będzie spotkanie z Julią Fiedorczuk, poprowadzi je Ola Kołodziejek.
Fundacja SNG Kultura zaprasza na kolejne wydarzenie literackie. Tym razem gościem będzie Jacek Koprowicz, pisarz, scenarzysta i reżyser, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński. 
Wręczenie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima już 13 grudnia. Gala jest finałowym wydarzeniem Festiwalu Puls Literatury, który odbywa się w Łodzi w dniach 5-13 grudnia 2020. Nagrodę przyznaje Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, jej fundatorem jest Urząd Miasta Łodzi. Laureat lub laureatka otrzymuje 50 tys. złotych i statuetkę zaprojektowaną przez Zofię Lisiewicz.
13 GRUDNIA 2020

Nominowani do Tuwima 2020

Poznaliśmy nazwiska pisarzy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Nagrodę ufundował Urząd Miasta Łodzi (Miasto Łódź). W 2020 roku wśród nominowanych znaleźli się Julia Fiedorczuk, Wojciech Nowicki i Zyta Rudzka.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Dyskusyjne Kluby Książki w województwie łódzkim zapraszają na spotkanie online z Piotrem Milewskim, pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem. 
RECENZJA. W serii poetyckiej Wydawnictwa Kwadratura ukazał się niedawno tom wierszy wrocławianki Ewy Jarockiej, „Cienie piszczących psów”. To już kolejna jej książka poetycka. Poprzednie dwie, począwszy od debiutu – „nie ma dobrych ludzi” – były nominowane i nagradzane w ważnych ogólnopolskich konkursach, pisano wręcz o nowej, niepowtarzalnej dykcji poetyckiej, którą Jarocka wprowadza do liryki polskiej. Pisze Tomasz Cieślak. 
FELIETON. W jednym z klasycznych opracowań na temat „Ulissesa” autorstwa Marilyn French („The Book as World”, 1976) pojawia się porównanie tej powieści do Biblii jako księgi zawierającej wszystko, czyli początek oraz koniec świata, a także całą angielszczyznę, w tym dzieje jej rozwoju. Pisze Maciej Świerkocki.
Od dziś, 10 listopada, można odebrać książki zarezerwowane przez telefon lub zamówić je do domu. Biblioteka Miejska w Łodzi będzie realizowała zamówienia z odbiorem własnym oraz, w szczególnych sytuacjach, z dostawą pod wskazany adres.
do 30 LISTOPADA 2020

Czytaj bezpłatnie

12 bestsellerów znowu bezpłatnie. Łódź dołącza do ogólnopolskiej akcji czytaj.pl. Książki dostępne będą w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków.
POŻEGNANIE. Ze smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o śmierci Joanny Drzazgi, naszej współpracowniczki, animatorki życia literackiego, autorki recenzji i tekstów krytycznych, aktorki bełchatowskiego Teatru BAT.