Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 5 II o godz. 17 na spotkanie z Michałem Witkowskim, Laureatem Nike Czytelników 2024 za powieść „Wiara. Autobiografia”.
Celem konkursu, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, jest propagowanie kultury literackiej i polskiej twórczości prozatorskiej. Konkurs jest integralną częścią Festiwalu Szaloma Asza stanowiącego nawiązanie do polsko-żydowskiej przeszłości Kutna oraz przywracania pamięci o Szalomie Aszu, światowej sławy pisarzu żydowskim, urodzonym w Kutnie w 1880 roku.
Pisarz i reporter Artur Domosławski został 12. laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, a pierwsza w historii Nagroda Translatorska im. Ireny Tuwim trafiła w ręce bułgarystki Magdaleny Pytlak.
Ma kilkanaście skrytek i pomieści nieskończenie wiele historii pobudzających wyobraźnię. Od poniedziałku 2 XII Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zaprasza do korzystania z książkomatu stojącego przed wejściem do instytucji.
Dom Literatury w Łodzi powołał do życia Nagrodę Translatorską im. Ireny Tuwim. Nagroda przyznawana będzie wybitnym tłumaczom i tłumaczkom literatury światowej na język polski. Jej celem jest uhonorowanie osób, które przyczyniają się do popularyzacji literatury zagranicznej poprzez swoje światowej klasy przekłady. Inicjatywa ta stanowi ważny krok w promocji i docenianiu pracy tłumaczy.
W pierwszej połowie 2025 roku – w rocznicę ostatniego koncertu Artura Rubinsteina w Łodzi, który odbył się w łódzkiej filharmonii 30 maja 1975 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Orkiestry Symfonicznej – ma pojawić się książka dla dzieci o tym wybitnym pianiście. Jej autorem jest Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych autorów dla dzieci i młodzieży, z dorobkiem 50 książek.
Dom Literatury w Łodzi ogłosił trójkę nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. To wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym polskim pisarzom i pisarkom zostanie wręczone już po raz 12.
Harmonia człowieka z naturą, przepracowywanie niełatwych okresów w historii Polski oraz świata czy sztuczna inteligencja – takie tematy zainspirowały szóstkę finalistów pierwszej edycji Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza organizowanego przez Teatr im. Jaracza w Łodzi.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce już po raz szósty wydało komiks z cyklu „Paneuropa”. Tym razem tytuł wydawnictwa brzmi „Licho nie śpi”. Jest historią o pozytywnych zmianach w Polsce, które dokonały się dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Motyw przewodni komiksu - zmiany nie jest przypadkowy. W tym roku bowiem przypada 20 rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.  Komiks będzie miał premierę podczas niebawem rozpoczynającego się w Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
Maciej Robert, dyrektor Domu Literatury w Łodzi i felietonista "Kalejdoskopu", uzyskał stypendium niemieckiej Fundacji Stiftung Genshagen i wziął udział w programie rezydencyjnym, w ramach którego pracował nad przekładem swojej książki „Rzeki, których nie ma” na język niemiecki.