Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Pisząc artykuł lub pracę naukową, trzeba wybierać. Grażyna Ewa Karpińska i Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, autorki „Etnograficznego przewodnika po łódzkim osiedlu” – Grembachu – miały prawo skomponować historię, jak chciały. Swoje do powiedzenia może mieć też jednak czytelnik (na przykład ja, łapiący się podczas lektury za głowę). Pisze Maciej Cholewiński.
„Proszę dzieci, Kern zaprasza...do zdjęcia” to tytuł konkursu fotograficznego na najlepsze przebranie za postać z utworów Ludwika Jerzego Kerna. Wręczenie nagród laureatom konkursu już 21 września o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi. 
WARSZTATOWNIA. – Zostawiam sobie prawo do opowiedzenia historii tak, jak czuję. Skracam do momentu, aż bardziej się nie da. Ale bohaterowie wciąż gadają po swojemu – mówi Mikołaj Grynberg o najnowszej książce i o przejściu od dokumentu do prozy. Z autorem książki "Poufne" rozmawia Eliza Gaust.
Znani głównie z fabrykanckiej działalności, często owiani złą sławą, jako wyzyskujący robotników, głodni sukcesu i fortuny przemysłowcy. Książka „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej” ukazuje wielopokoleniową rodzinę fabrykantów w innym świetle, dając kompleksowy obraz burzliwych dziejów Ludwika Geyera i jego potomków.
FELIETON. Żyliśmy sobie razem w miarę zgodnie i każdy co jakiś czas, po kryjomu, dzielił się z gołębiem niedojedzoną kanapką, eksmitował za okno pająka, tropił jeża, żeby zobaczyć, dokąd tak po nocy... Pisze Anna Ciarkowska. 
LITERATURA. Tomasz Bąk, łódzko-tomaszowski poeta, zdobył Nagrodę Literacką Gdynia za tom/poemat "Bailout". Gdynia to obecnie jedna z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. 
Istniał od drugiej połowy 1942 roku do końca wojny - niemiecki obóz dla dzieci w Łodzi przy ulicy Przemysłowej to wciąż mało znana karta z polskiej historii. Po ośmiu latach pracy Jolanta Sowińska-Gogacz napisała na temat obozu książkę "Mały Oświęcim". Współautorem publikacji wydanej przez oficynę Prószyński jest redaktor Błażej Torański. 
Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
FELIETON. Niczego nie można dziś robić całkiem bezpiecznie, a więc także czytać. W „Ulissesie” nie znajdziemy wprawdzie koronawirusa, ale inne zarazy i epidemie – jak najbardziej. Już na samym początku, w rozdziale pierwszym („Telemach”) zirytowany Mulligan, nie mogąc znaleźć chusteczki do nosa, którą chce otrzeć twarz z mydła po goleniu, woła stłumionym głosem: „A niech to zaraza!”. Pisze Maciej Świerkocki. 
od 1 SIERPNIA 2020 / od 2 SIERPNIA 2020

Forum Młodej Literatury

Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi organizują w najbliższy weekend 1-2 VIII plener literacki "Forum Młodej Literatury. Piękna przed czterdziestką". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Książki Artystycznej.