Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 5 PAŹDZIERNIKA 2024 / do 30 WRZEŚNIA 2024

Ruszyły konkursy literackie

Wystartowały XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka "Moje świata widzenie" oraz XXX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. A także XIX Ogólnopolski Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego oraz XVII Ogólnopolski Konkurs na Recenzję Poezji. Konkursy organizowane są przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Dom Literatury w Łodzi.
od 21 MAJA 2024

Nowa książka Barysa

Nakładem Wydawnictwa Literackiego 22 V ukaże się kolejna książka Łukasza Barysa pt. „Małe pająki”. 21 V o godz. 18 w Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorem wokół tej książki.
Księgarni PWN (ul. Więckowskiego 13) 15 V o godz. 18 odbędzie się premiera nowego kryminału Wydawnictwa Kusiński autorstwa Marcina Andrzejewskiego. Rozmowę z autorem poprowadzi Grzegorz Wysocki, fragmenty książki przeczyta Maciej Piotrowski.
Znane są już nazwiska laureatów tegorocznych Złotych i Super Ekslibrisów przyznawanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wręczenie nagród - 25 V o godz. 17.
Można nadsyłać prace na XVI Ogólnopolski Konkurs Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko – „Świat niedopowiedziany”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Muzeum Regionalne w Brzezinach, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi i Dom Literatury w Łodzi.
Lubisz pisać? Twoja wyobraźnia podsuwa pomysły na teksty w najmniej spodziewanych momentach? Edukatorka Paulina Ilska zaprasza na warsztaty literackie, by wspólnie zbudować dream team - zespół złożony z osób, które tworzą niebanalne teksty, wspierają się nawzajem i nieustająco inspirują.
Tematem lutowego numeru "Kalejdoskopu" jest tożsamość Łodzi. Jednym z elementów poświęconej naszemu miastu prezentacji jest poemat Piotra Groblińskiego "Bez meldunku".
W sześćsetnym roku Łodzi opublikowana została książka opowiadająca historię Anny Scheiblerowej z Wernerów, żony Karola Wilhelma, największego z lodzermenschów. Przywykliśmy jednym tchem mówić: fabryka, a jeszcze lepiej imperium przemysłowe, pałac, mauzoleum Karola Scheiblera. Tymczasem prawda jest taka, że pałac przy pl. Zwycięstwa, jakim go znamy, to efekt starań żony fabrykanta, tak samo jak kaplica grobowa. A imperium fabryczne? Karol stworzył je w dużej mierze dzięki kapitałowi wniesionemu w posagu przez Annę. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
To było największe marzenie dziewcząt ze wsi, pragnących dla siebie lepszego losu. O kosztach awansu społecznego, murach nie do przebicia i niewypłakanych łzach mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zdanowską w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury w Domu Literatury w Łodzi.
Marek Bieńczyk – pisarz, laureat nagrody Nike, tłumacz Ciorana czy Kundery, eseista, historyk literatury, pasjonat enologii – zdobył przyznawaną przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Statuetkę oraz czek na 50 000 złotych wręczono w czasie gali, która zakończyła XVII Festiwal Puls Literatury.