Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
O takiej książce mówiło się od co najmniej 12 lat. I wreszcie ujrzała światło dzienne. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w dniu 24 października br. miała miejsce promocja książki zatytułowanej „Struktury i kadra kierownicza Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w województwie łódzkim w latach 1945-1956” pod redakcją Roberta Rabiegi i Joanny Żelazko. Niestety, lektura tej publikacji wzbudza bardzo mieszane odczucia...
A jak antypolski, E jak element animalny, D jak demon postępu, M jak mordy zdradzieckie – brzmi niepokojąco? A może już przywykliśmy? Teatr Nowy zaprasza w dniu 3 lutego na spotkanie z Katarzyną Kłosińską i Michałem Rusinkiem, które odbędzie się w Dużej Sali Teatru Nowego o godzinie 18:00. 
Rok 2019 w łódzkiej literaturze - nasze subiektywne podsumowanie.
RECENZJA. W starych odbiornikach radiowych było pokrętło, którym wybierało się rozgłośnię. Powolnej podróży wskaźnika po skali towarzyszyły niesamowite odgłosy, od urwanych słów i zdań w różnych językach poprzez zaskakujące rytmy egzotycznej muzyki, świsty rozmaitych częstotliwości i dotkliwości dla odbiorcy – aż po wycie, monotonne i nie do zniesienia. O najnowszym tomie poezji Kapcra Bartczaka, zatytułowanym "Naworadiowa" pisze Tomasz Cieślak.
FELIETON. Prawie każdy, kto choćby jedynie słyszał o „Ulissesie”, słyszał też, że od początku ciążyło na nim odium obsceniczności i obrazoburstwa, i że na przykład w Stanach Zjednoczonych oficjalnie dopuszczono do jego dystrybucji dopiero po sławetnym procesie sądowym, który odbył się w 1933 roku w Nowym Jorku – aż jedenaście lat po pierwszym wydaniu paryskim Sylvii Beach, właścicielki istniejącej do dziś przy 37 Rue de la Bûcherie księgarni Shakespeare & Co. Pisze Maciej Świerkocki. 
29 STYCZNIA 2020 - 2 LUTEGO 2020

FESTIWAL NA FAKTACH

Po raz drugi Kutnowski Dom Kultury organizuje festiwal reportażu. Oprócz spotkań autorskich i stoiska z książkami reporterskimi będą też wystawy fotograficzne i projekcje filmów dokumentalnych. Gwiazdami festiwalu będą: Wojciech Jagielski, Marcin Kącki i Ilona Wiśniewska (wywiad z nią zamieścimy w najbliższym numerze "Kalejdoskopu").
FELIETON. Zapomnienie to tryb istnienia. To czas drugiego obiegu, wnętrze pustego naczynia, koronka, ozdobnie obszyte białą nicią nic. Niby nie ma, a jednak jakby było. Pisze Anna Ciarkowska. 
KSIĄŻKA. Można zadać sobie pytanie, czy Łódź międzywojenna była miastem bezpiecznym? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, bowiem w tym czasie doszło do licznych, spektakularnych przestępstw. Do czarnych kart łódzkiej historii zaliczyć należy zabójstwo prezydenta Mariana Cynarskiego w kwietniu 1927 roku. Pisze Marcin Szymański w "Biografii Łodzi", która ukaże się w Księgarni Ossolineum. 
TEMAT NUMERU. Prezentujemy pierwszy duet: poezja - Tomasz Bąk, ilustracja - Michał Arkusiński. Publikujemy także tekst Jerzego Poradeckiego o czasie, obowiązku i prawdzie poezji, zamieszczony na naszych łamach w 1975 roku, który skłonił nas do podjęcia tematu recepcji poezji i poszukiwania utraconej metafory (lub też: sztuki tworzenia i rozumienia metafor)
Ukazała się publikacja "Herbstowie. Historia fabrykantów" autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdy Michalskiej-Szałackiej. To zwieńczenie wieloletniej pracy badawczej.