Dla wszystkich fanów Andrzeja Poniedzielskiego – jego wierszowany felieton ze styczniowego KALEJDOSKOPU!
Magdalena Majcher po raz kolejny zabiera czytelników do świata miłości i nienawiści, trudnych  wyborów i opowiada o życiu pełnym przeciwności losu, ale też szczęścia i spokoju. Wszystko w rytmie czterech pór roku. O swojej kolejnej książce „Wszystkie pory uczuć. Tom 2. Zima” (Wydawnictwo Pascal) opowie 19 I podczas spotkania autorskiego w salonie Empik Manufaktura.
Od piątku przebywa w Łodzi Tuvia Tanenbom, amerykański dziennikarz żydowskiego pochodzenia, który zbiera materiały do artykułu (a może książki?) o Polsce. Dziś w Domu Literatury odbędzie się z nim spotkanie wokół książki „Spałem w pokoju Hitlera”.
25 STYCZNIA 2018

Haiku po polsku

„Haiku po polsku” Beaty Śniecikowskiej to pierwsza monografia poezji polskiej, która w różnorodny sposób łączy się z japońskimi miniaturami haiku. Spotkanie z autorką poprowadzi Jerzy Jarniewicz.
Kolejny felieton z wierszem Elżbiety Grzesiak. Autorka mieszka w Sieradzu, należy do grupy poetyckiej Desant.
Wywodzenie wizji świata z „Mein Kampf” łatwo może doprowadzić do spustoszeń, ale w otoczeniu dzienników Klemperera, studium Bullocka, pamiętników gettowych i obozowych lektura ta może być pouczającym doświadczeniem, szczepionką przeciwko populizmom. Przynajmniej częściową - mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta tłumacz, gość Igrzysk Wolności 2017, które odbyły się pod hasłem „Cyfrowa Re:wolucja”.
Ewa Lipska, obok Stanisława Barańczaka, Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego czołowa przedstawicielka Nowej Fali, odebrała w niedzielę 3 grudnia 50 tys. zł i Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Prezentujemy fragment laudacji oraz wystąpienie Przemysława Owczarka, dyrektora Domu Literatury (który nagrodę przyznaje), kończące galę i 11. Festiwal "Puls Literatury"
„Cień Bafometa” (1926) to tytuł drugiej powieści Stefana Grabińskiego, prekursora polskiej fantastyki. Wpadła mi w ręce trzydzieści siedem lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy po raz pierwszy brnąłem przez „Ulissesa” — w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Szóste spotkanie z cyklu "Sezon w pięknie" poświęcone będzie poezji Konstantina Kawafisa. Jego wiersze przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego - Zofia Plewińska i Arkadiusz Wójcik. Gościem specjalnym będzie tłumacz Antoni Libera.
20-lecie "Tygla Kultury" stało się okazją do wydania dwóch numerów jubileuszowych - w zeszłym roku wyszedł zbiór najciekawszych tekstów "europejskich" (datowany jako numer 1 z 2016), a obecnie do rąk czytelników trafił numer z wyborem tekstów o Łodzi (numer 12017).