16 LISTOPADA 2018 - 16 LISTOPADA 2018 / 18 LISTOPADA 2018 - 18 LISTOPADA 2018

Salon literatury

Trwa ósma edycja Salonu Ciekawej Książki pod hasłem „Nie ma Polski bez literatury”.
Pochodzący w Łodzi, a mieszkający w Brzezinach Grzegorz Panek w swej debiutanckiej książce połączył dwie pasje: jazdę motocyklem i historię najnowszą Polski.
Monika Kuszyńska, Kalina Jerzykowska, Dariusz Stachura, Krzysztof Cwynar  będą gośćmi Pawła Patory, autora książki "Ludzie Łodzi", której premiera odbędzie się 19 listopada o g. 19 w Łódzkim Domu Kultury.
„Co los mi przeznaczy” - to tytuł pięknej i wyjątkowej książki, do której powstania przyczyniło się kilkoro członków jednej rodziny, a można nawet powiedzieć, że kilka pokoleń.
Obchodzące czterdziestolecie Muzeum Miasta Zgierza wydało powieść Jehudy Elberga „Kalman Kaleka”. Autor urodził się w Zgierzu w 1912 r. jako syn i wnuk rabina, był spokrewniony z rodziną Singerów (w tym z Isaakiem B. Singerem, laureatem literackiego Nobla w 1978 r.).
„Większe” Tomasza Dalasińskiego to najnowsza książka wydawnictwa Kwadratura, której premiera odbyła się 8 listopada w Łódzkim Domu Kultury. Spotkanie poprowadził Piotr Grobliński.
Usłyszałam to pytanie i zdziwiłam się, że nie było skierowane do mnie. Przez moment zapomniałam, że takie pytania zadaje się trampkom, balerinom, szkolnym tenisówkom, a ja jestem już w wieku czółenek i espadryli, więc od kilku lat nikt mi go nie zadał.
Dzięki uprzejmości łódzkiego wydawnictwa Officyna publikujemy obszerny fragment "W stronę Swanna", pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta. To jego pierwszy od 1937 roku i wersji Tadeusza Boya-Żeleńskiego przekład, autorstwa Krystyny Rodowskiej. "W stronę Swanna" jest owocem dojrzewania Prousta do formy artystycznej. W efekcie wykształcił własną formę i język, których nowatorstwo nie od razu spotkało się z aprobatą wydawców i krytyków. Książka jest już w sprzedaży.
Mijają 3 lata, od kiedy zmarł Zdzisław Jaskuła, poeta, reżyser, tłumacz literatury, dwukrotny dyrektor Teatru Studyjnego i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a swego czasu także felietonista "Kalejdoskopu".
Bloomsday to inaczej mówiąc dzień Leopolda Blooma, głównego bohatera „Ulissesa”, obchodzony corocznie 16 czerwca, czyli w dniu, w którym rozgrywa się akcja powieści.