Aż 54 utwory z całego kraju wpłynęły do konkursu na Poemat Czterech Kultur. Przed jury trudne zadanie – musi wybrać zwycięzcę, który zdobędzie 10 tys.złotych. Laureata nagrody - autora najlepszego, najciekawszego z utworów - poznamy w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, 16 września w Domu Literatury. Każdy z utworów powinien liczyć nie więcej niż 300 wersów
Wywiad z BRONKĄ NOWICKĄ - laureatką Nagrody Nike pochodzącą z Radomska. – Nie zamierzam żyć pod presją nagrody, katować się myślą o „klątwie drugiej książki”. Pracuję nad kolejną opowieścią – mówi.
Wystartowała X edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję Poezji, organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Tradycyjnie już na przełomie czerwca i lipca odbywa się w Sieradzu Noc Poezji i Muzyki. Siódma już edycja imprezy ma imponujący program - wśród gości pojawią się między innymi Adam Zagajewski i Mirosław Czyżykiewicz. 
Ukazał się kolejny tomik w poetyckiej serii wydawnictwa Kwadratura. Premiera książki Jolanty Stelmasiak "Słońca może dziś nie być" odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury, czyli w siedzibie wydawcy. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.

Wydana przez łódzką Kwadraturę książka Anny Adamowicz Wątpia dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Debiutancki tomik młodej poetki z Wrocławia jest jedną z 5 pozycji nominowanych w kategorii "Poezja".

Elżbieta Grzesiak o tym, czego się boimy. Nie bójcie się przeczytać.
W Muzeum Kinematografii rozmawiano o nowym wydaniu książki „Recepta na miliony” Bolesława Lesmana. Jest to opowieść o losach najbogatszego przedwojennego łódzkiego fabrykanta Oskara Kona. Została przypomniana w pięćdziesiątą rocznicę jej premiery.
W kwietniowym numerze "Kalejdoskopu" ukazała się rozmowa z Maciejem Świerkockim. Ograniczona objętość gazety zmusiła nas do skrócenia tej interesującej rozmowy. Obecnie publikujemy pełną wersję wywiadu, który w jednym punkcie stał się już nieaktualny - w międzyczasie Bob Dylan zgodził się odebrać Nagrodę Nobla.

Do finału 5. edycji prestiżowej Nagrody im. W. Szymborskiej nominowano tom "[beep] Generation" Tomasza Bąka, poety z Tomaszowa Mazowieckiego, laureata m.in. nagrody Silesius za debiut roku 2011 za "Kanadę". Laureata konkursu poznamy 10 czerwca. Przypominamy recenzję tomu autorstwa Tomasza Cieślaka.z kwietniowego numeru "Kalejdoskopu".