Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Czy idąc do kina na kolejny film Nolana o Batmanie albo oglądając drugą część przygód Kapitana Ameryki, nie zastanawiali się Państwo, jak to jest z superbohaterami w polskim komiksie?
Na taką publikację mieszkańcy Ziemi Opoczyńskiej czekali dawna. Teraz wreszcie otrzymali kronikę swej językowej tożsamości.
XII edycja łódzkiego festiwalu literackiego Puls Literatury odbywa się pod hasłem "Północ - Południe" Odmienne kręgi kulturowe, odmienne mentalności wynikające po części z warunków klimatycznych. I literatura, która próbuje te odmienne kultury sobie przybliżyć. Spotkanie ludzi piszących i czytających potrwa 9 dni wypełnionych rozmowami, koncertami i projekcjami filmowymi. 
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim w ostatnich paru latach stała się wydawcą wartościowych książek o tematyce regionalnej. W dniu 20 listopada 2018 roku miała miejsce promocja publikacji, w której trzy piotrkowianki opisały postaci sześciu piotrkowianek.
Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto o ciekawej, lecz mało znanej historii, której symbolem są ruiny zamku książąt mazowieckich z XIV wieku. Tymczasem niedawno symbolem tutejszych dziejów z pierwszej połowy XX wieku stała się wydana w listopadzie br. książka Zofii Lisickiej.
Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim, autorem książki "Miastoprojektanci. Łódzcy architekci w czasach PRL-u" odbędzie się 21 listopada o g.17 w Łódzkiej Okręgowej Izbie Architektów RP (ul. Północna 12 w Łodzi).
Często w domach widzimy piękne płytki ceramiczne i nawet nie wiemy, gdzie zostały wyprodukowane. Ze znacznym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w Opocznie. Tam tradycja ich produkcji sięga już ponad 130-lat.
Pochodzący w Łodzi, a mieszkający w Brzezinach Grzegorz Panek w swej debiutanckiej książce połączył dwie pasje: jazdę motocyklem i historię najnowszą Polski.
„Co los mi przeznaczy” - to tytuł pięknej i wyjątkowej książki, do której powstania przyczyniło się kilkoro członków jednej rodziny, a można nawet powiedzieć, że kilka pokoleń.
Obchodzące czterdziestolecie Muzeum Miasta Zgierza wydało powieść Jehudy Elberga „Kalman Kaleka”. Autor urodził się w Zgierzu w 1912 r. jako syn i wnuk rabina, był spokrewniony z rodziną Singerów (w tym z Isaakiem B. Singerem, laureatem literackiego Nobla w 1978 r.).