Wydana została książka „Biblioteka publiczna w przestrzeni społecznej. Księga jubileuszowa z okazji 100-lecia działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”, pod  red. J. Ladoruckiego.
Nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza książka o Łodzi otrzymała publikacja Janusza Zagrodzkiego „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi”. W kategorii Najlepsza książka o ziemi łódzkiej wygrała „Monografia Piotrkowa Trybunalskiego” Michała Rawity-Witanowskiego. Najlepszym wydawnictwem albumowym o ziemi łódzkiej został album „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”.
„Jedni idą przed południem do gospody wypić sobie trzy, cztery kufle piwa, ja zaś przychodzę tutaj popatrzeć na obraz Tintoretta” – mówi Reger, 82-letni wdowiec przesiadujący w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum przed „Siwobrodym mężczyzną”.
W specjalnym "spacerowym" wywiadzie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), Grzegorz Matuszak - socjolog, emerytowany profesor UŁ, bibliofil, kolekcjoner i znawca ekslibrisów oraz małych form współczesnej grafiki, przewodniczący komisji kultury łódzkiej Rady Miejskiej, mówi o sytuacji książki w Łodzi i tym, że każdy musi znaleźć swoje książki, które go ukształtują.
Fundacja Pasaże Pamięci ruszyła ze zbiórką funduszy na publikację listów z tomaszowskiego getta, które pisał dziewiętnastoletni Izrael Aljuche Orenbacha do swojej dziewczyny Edith Blau. 
W ramach Tygodnia Bibliotek w Aleksandrowie będzie można wziąć udział w ciekawym wydarzeniu literackim. Poetycka Gra Miejska to przypomnienie pomysłu Poetyckich Gier Ulicznych, które odbywały się w Łodzi dekadę temu. 
Czy da się znaleźć wspólny mianownik dla oscarowych nominacji i łódzkiego festiwalu komiksu? Być może w efekcie będzie to trochę naciągane, ale dlaczegóżby nie przeprowadzić takiego działania?
Kwietniowemu numerowi "Kalejdoskopu" towarzyszy dodatek specjalny "Królowa nieistniejącego języka", który opracowaliśmy razem z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które przygotowało polską premierą III tomu "Drzewa życia", powieści Chavy Rosenfarb, łodzianki, jednej z największych pisarek jidysz. Co znalazło się w dodatku?
Tych książek raczej nie znajdziemy w księgarniach, tych wydawnictw nie spotkamy na targach książki, znani krytycy nie omówią tych pozycji w poczytnych tygodnikach. A przecież małe, lokalne inicjatywy pozwalają wydawać interesujące książki, to często dzięki nim toczy się życie literackie i kulturalne mniejszych miejscowości.
EDYTORIAL / kwiecień 2018. „Wielkie dzieło zawsze jest skandalem, wyrwą w historii. Stoi za tym skandal talentu, a więc pewnej dyspozycji, którą nazywamy geniuszem, choć w istocie nie potrafimy powiedzieć czym ona jest” (Ryszard Koziołek „Dobrze się myśli literaturą”).