Galeria Art Hub zaprasza na wystawę malarstwa Wiktora Jackowskiego "Miecz obosieczny". Otwarcie 9 V o godz. 18.
Wrażliwość nie jest cnotą ani słabością. Jest narzędziem, które pozwala zobaczyć więcej, czasem nawet za dużo. Dobrze, że jako artysta malarz je mam. Dzięki niemu nie przechodzę obojętnie obok barwnych fraktali benzyny w kałuży pod Biedronką. Dzięki niemu też na długo zapamiętuję karcące spojrzenie kasjerki, kiedy okazuje się, że koktajlowe zważyłem jako cherry.Obrazy, które pokazuję w galerii Arthub, powstały w tym roku. Są rodzajem oddechu po realizacji dużego projektu malarskiego, w którym próbowałem sportretować swoją depresję. „Miecz obosieczny” jest próbą zrozumienia jej źródeł, a tym samym oswojenia melancholii. Ta sama wrażliwość, która wpycha mnie w jej spiralę, pozwala mi też z uważnością przyjrzeć się mechanizmowi choroby.
Być może wcale nie chodzi o to, by stępić ostrze. Być może chodzi o to, by nauczyć się nim posługiwać.
Wiktor Jackowski
(ur. 1987, Kielce), absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego). Podczas studiów uczestniczył w wymianie studenckiej w L'École Estienne w Paryżu. W 2013 mieszkał na Arubie, gdzie pracował jako malarz w lokalnym kościele, a rok później stał się jednym z animatorów pracujących przy filmie "Twój Vincent", w 2015 wyjechał do Aten, żeby nadzorować greckie studio tej produkcji. W 2017 przeprowadził się do Nowego Jorku gdzie malował scenografie telewizyjne. Stypendysta Ministra Kultury na rok 2025.
Od 2020 mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych, w tym “Płaskoniż” w BWA Kielce, "Papier, kamień, nożyce" w Warszawskiej Galerii Milano (2025), "Powrót na Cyterę" w Fresz Gallery w Krakowie (2024), "Ojczyzna" w Galerii Milano w Warszawie (2023), "We have no need for other worlds. We need mirrors." w Winda Gallery w Kielcach (2019), "Uwaga: nic" w Galerii Milano w Warszawie (2018), "Wszystko co w mojej niemocy" w Galerii Żak w Gdańsku (2016) oraz "Obrazy z labiryntu" w oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (2013). Uczestniczył także w znaczących wystawach zbiorowych, takich jak "Pejzaż Malarstwa Polskiego" w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (2023), "I Biennale Malarstwa Lubelska Wiosna" w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (2021) oraz "Jaskrawa Szarość" w duecie z Olgą Pawłowską w TLEN Galeria Sztuki Wilanów (2021). Prezentował także prace na wystawach zagranicznych, w tym "Beyond the shadow" w Sandhofer Gallery w Salzburgu, Austria (2019).
Art Hub
- 09-05-2026 godz 19:00 - 30-05-2026
Kategoria
SztukaAdres
Łódź, ul. Rydzowa 10Kontakt
Galeria na targowisku Teofilówtel. 667 009 204
Wystawy można oglądać po uzgodnieniu telefonicznym

