Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi zakończył się 9. Festiwal Transatlantyk galą w EC1 Wschód i koncertem Hani Rani. Ale przede wszystkim wręczeniem corocznych nagród - i chyba trudno znaleźć festiwal, który w równym stopniu nagrodził twórców młodych.
30 LIPCA 2019

Nasze najlepsze wesele

Podczas Letniego Festiwalu Filmowego TME „Polówka” w ramach sekcji „The Best of”, prezentującej filmy, które w ostatnim roku cieszyły się największą popularnością zarówno w kinach, jak i na platformach VOD, w Parku na Zdrowiu zobaczymy francuska komedię „Nasze najlepsze wesele”.
29 LIPCA 2019

Atak paniki

Podczas Letniego Festiwalu Filmowego TME „Polówka” w ramach sekcji „Jeszcze Polska!”, prezentującej najnowsze kino polskie, tytuły nagradzane i oklaskiwane na całym świecie, na Starym Rynku zobaczymy szalona komedię Pawła Maślony „Atak paniki” z Arturem Żmijewskim i Dorotą Segdą.
Trwa Festiwal Transatlantyk. A kinomani rzeczywiście tłumnie wypełniają sale Cinema City, gdzie prezentowano większość filmów. Uczestnicy projekcji i spotkań nie mogą narzekać na brak mocnych wrażeń. Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Oto kilka tytułów, które zwróciły naszą uwagę.
Po naszym artykule „Ministerstwo o NCKF” przedstawiającym oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowane „Inwestycja w Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi opóźniona mimo dotacji z MKiDN” resort kultury przesłał wyjaśnienie. Oto jego treść:
Nieznane fakty, znaczące konteksty i kulisy organizacji 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk przybliża przygotowany przez nas alfabet. C jak Capitol, L jak Lem, N jak Narcos.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje gotowość do wydłużenia terminu zakończenia projektu stworzenia wystawy i wyposażenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej, ale oczekuje, że władze miasta wywiążą się z zobowiązań złożonych we wniosku aplikacyjnym - tak brzmi konkluzja wczorajszego oświadczenia ministerstwa.
Kolekcja lalek z Muzeum Animacji Se-ma-for ma decyzją prokuratury w najbliższych dniach wrócić do Łodzi. Nie jest to niestety koniec ich tułaczki, bowiem zostały uznane za dowód w toczącym się postępowaniu i jako taki będą zabezpieczone przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Znakomity reżyser, autor filmów „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”, łodzianin, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, w sobotę 13 lipca odsłonił swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w ramach łódzkiej Walk of Fame.
28 LIPCA 2019

Julie i Julia

Podczas Letniego Festiwalu Filmowego TME „Polówka”  w ramach sekcji „Zjedz mnie!”, prezentującej fabularne i dokumentalne filmy o jedzeniu i gotowaniu, w hotelu Cinema Residence zobaczymy biograficzny film Nory Ephron „Julie&Julia” z Meryl Streep i Amy Adams w rolach głównych.