Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
24 WRZEŚNIA 2022 - 2 PAŹDZIERNIKA 2022

Kino dzieci

Filmy konkursu głównego 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci zaprezentuje kino Charlie. Widzowie w 20 miastach, gdzie odbywają się festiwalowe pokazy, wybiorą swój ulubiony film.
Łódzkie studyjne kino Bodo, działające od 2014 roku, zostanie zamknięte 19 listopada 2022 roku. Jednak do tego dnia wciąż zaprasza na seanse.
Postęp technologiczny spowodował zmianę spojrzenia na archiwum. Dokumentalne materiały filmowe stały się powszechnie dostępne, zwłaszcza te spoza oficjalnego nurtu – wolne od publicystycznego kontekstu czy propagandowej manipulacji. W sieci powstały zbiory gromadzące zapisy codzienności, które uzupełniać mogą wszyscy. I korzystać z nich. W ten sposób w przyszłości rodzi się nowa przeszłość. Trochę niczym w dziwacznych, zapętlonych fabułach filmów spod znaku s.f.
od 22 WRZEŚNIA 2022

Kawalerowicz - faraon kina

Na wystawę „Kawalerowicz – kolekcja” w 100-lecie urodzin wybitnego reżysera zaprasza Muzeum Kinematografii. Zaprezentowane zostaną bogate zbiory muzeum dokumentujące dorobek artystyczny Jerzego Kawalerowicza. Wystawa pokaże również kulisy pracy z kolekcją w Dziale Zbiorów - sposoby opracowywania i magazynowania muzealiów. Otwarcie 22 września.
13 PAŹDZIERNIKA 2022 - 16 PAŹDZIERNIKA 2022

Porozmawiajmy o kinie

Festiwal Kamera Akcja to spotkanie z kinem współczesnym najwyższej próby. Nie inaczej będzie podczas trzynastej edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 13-16 października: stacjonarnie w Szkole Filmowej w Łodzi oraz online na platformie Think Film 17-20 października. Widzowie będą mogli obejrzeć uhonorowane na Berlinale „Alcarràs” Carli Simón, „Pasażerów nocy” Mikhaëla Hersa, a także zdobywcę Grand Prix podczas tegorocznego Cannes – „Blisko” Lukasa Dhonta oraz „Piękny poranek” Mii Hansen-Løve. Projekcje zwieńczą nietuzinkowe spotkania z ekspertami i dyskusje o tym, co w branży filmowej piszczy.
Historię Melomanów – legendarnej polskiej grupy jazzowej wywodzącej się z Łodzi – przedstawia film dokumentalny „Na zawsze Melomani” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego. Początki zespołu sięgają 1947 roku i łódzkiego ośrodka YMCA. Na początku lat 50. Melomani rozwijają skrzydła w składzie: Witold Sobociński (perkusja), Andrzej Wojciechowski (kotły), Jerzy Matuszkiewicz (saksofon), Witold Kujawski (kontrabas) i Andrzej Trzaskowski (fortepian). W 1952 do grupy dołączył również drugi pianista Krzysztof Komeda. Ramy czasowe opowieści wyznacza 1958 rok, kiedy Melomani przestali istnieć.
6 WRZEŚNIA 2022

iHuman

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w kinie plenerowym w ogrodzie Oskara Zieglera w sekcji Art & Science pokazany zostanie film dokumentalny „iHuman”.
17 WRZEŚNIA 2022 - 5 LISTOPADA 2022

Nieme kino w drodze

Łódzki Dom Kultury rozpocznie we wrześniu cykl projekcji filmów niemych z muzyką na żywo „Nieme kino w drodze III”. Dwie poprzednie edycje odbyły się w 2016 i 2021 roku. Projekcje zaplanowano w siedmiu miastach województwa łódzkiego (Skierniewice, Bełchatów, Kutno, Radomsko, Opoczno, Piotrków Trybunalski i Łódź). Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z ekspertem, który wprowadzi widzów w świat kina niemego.
4 WRZEŚNIA 2022

Z zawiązanymi oczami

W ramach XV Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka na Stawach Stefańskiego w sekcji Polsko-ukraińskie kino plenerowe pokazany zostanie ukraiński film „Z zawiązanymi oczami”. Film opatrzony jest polskimi i ukraińskimi napisami.
Można się zgłaszać do konkursów Krytyk Pisze i Krytyk Mówi w ramach 13. Festiwalu Kamera Akcja. Konkursy mają promować i wspierać rozwój początkujących krytyków filmowych. Do wygrania nagrody pieniężne, współpraca z „Film&TV Kamera” oraz indywidualne lekcje kina z twórcami i krytykami filmowymi. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się w dniach 13-16 października w Łodzi.