Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
2 CZERWCA 2023 - 8 CZERWCA 2023

Nowe filmy znad Sekwany

Kino Charlie zaprasza na Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W programie przeglądu znalazły się m.in. wielki przebój francuskich kin: „Winny czy niewinny” Louisa Garrela (zdobywca Cezara za najlepszy scenariusz) z brawurową rolą Noémi Merlant (zdobywczyni Cezara dla najlepszej aktorki), pokazywany na festiwalu w Cannes ​​​​​​​i wyróżniony Nagrodą Louis-Delluc, intrygujący film o dojrzewaniu „Falcon Lake” w reżyserii Charlotte Le Bon, a także najnowszy film François Ozona – „Moja zbrodnia” – przewrotna, obsadzona w latach 30. komedia, w której  upominające się o prawa kobiet bohaterki grają: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder i Isabelle Huppert.
Retrospektywnej wystawie prac Grzegorza Przyborka na tegorocznym Fotofestiwalu towarzyszy premiera filmu dokumentalnego Andrzeja P. Florkowskiego "KOAN. Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka - w Art_Inkubatorze (sala teatralna) 20 VI o godz. 19.30. Po spotkaniu planowane jest spotkanie z prof. Grzegorzem Przyborkiem, Krzysztofem Candrowiczem z Fotofestiwlau i autorem. Od 21 VI film będzie pokazywany na wystawie prof. Przyborka w Ośrodku Propagandy Sztuki.
Pierwszą imienną gwiazdę w nawierzchni chodnika ulicy Piotrkowskiej odsłonił 28 maja 1998 roku Andrzej Seweryn. Ostatnią jak dotąd uhonorowany został Jacek Bromski, 9 maja tego roku, czyli niemal w dwudziestą piątą rocznicę tamtej. I jak sam przyznał, załapał się do pierwszej setki, bo jego gwiazda jest już (albo dopiero) dziewięćdziesiątą trzecią z kolei.
W 2023 roku Łódzki Fundusz Filmowy przeznaczy 1,5 mln zł na dofinansowanie produkcji filmowej. Spośród 24 zgłoszonych do konkursu projektów eksperci wytypowali trzy animacje, trzy dokumenty oraz fabułę, które uzyskają wsparcie. Filmy te częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego.
EC1 Łódź podpisała umowę z wykonawcą trzech sal kinowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, którym będzie Awaco Project - firma zajmująca się projektowaniem, wyposażaniem oraz modernizowaniem kin, teatrów, centrów kongresowych, sal widowiskowych i konferencyjnych.
W Polsce green filming dopiero raczkuje. Kraje Europy Zachodniej od kilku lat stawiają ekipom filmowym wysokie wymagania w tym względzie. Prędzej czy później i my będziemy musieli spełniać te oczekiwania, żeby móc realizować filmy w koprodukcji na przykład z Wielką Brytanią czy Niemcami – mówi MONIKA GŁOWACKA, szefowa Łódź Film Commission.
W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 68 odsłonięta zostanie gwiazda Jacka Bromskiego, reżysera, scenarzysty, producenta filmowego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
„Stephen King na ekranie, obsesja i miłość w Misery” to tytuł wykładu, którego będzie można wysłuchać 28 IV o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wyładowi towarzyszyć będzie pokaz filmu stanowiący adaptację bestsellerowej powieści Stephena Kinga. Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących, albowiem będzie z udziałem tłumacza języka migowego.
Festiwal Kamera Akcja oraz Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu łączą siły - powstała sieć współpracy o nazwie Łódzki Festiwal Filmowy. Jak zapewniają organizatorzy - nie zamierzają łączyć obydwu imprez. Inicjatywa oznacza kooperację programową i promocyjną. Choć festiwale odbędą się w jednym czasie: 14. edycja Kamery Akcji - od 12 do 15 października, natomiast 33. edycja Człowieka w Zagrożeniu od 16 do 22 października. Edycje online obu wydarzeń udostępnione zostaną razem między 16 a 19 października na platformie Think Film.
Mamy do czynienia z nowym gatunkiem inteligentnych istot, których jesteśmy twórcami. Powinniśmy próbować się z nimi porozumieć. Stoimy bowiem przed problemem, co zrobić, żeby sztuczna inteligencja uznała za nieetyczne zniszczenie naszego „mrowiska”. Bo żaden praktyczny argument, by tego nie robiła, nie istnieje – mówi JACEK NAGŁOWSKI, twórca filmowy, współprowadzący Pracownię VR/AR w Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi.