Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Grupa Badawcza Polska Animacja zaprasza do udziału w konferencji ANIMOWANE, nieANONIMOWE Konferencja O! Polskiej Animacji vol. 3, która odbędzie się w formie stacjonarnej w dniach 9-10 października w Centrum Szkół Doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego. Hasło tegorocznej odsłony konferencji to „Granice animacji”. Abstrakty 20-minutowych wystąpień o objętości 200-300 słów można zgłaszać do 17 kwietnia.
1 MARCA 2025 - 29 MARCA 2025

Włoskie komedie w NCKF

Na przegląd najciekawszych włoskich komedii z lat 1953-1976 Commedia all'italiana zaprasza Kino Narodowego Centrum Kultury Filmowej. W programie znalazły się dzieła najwybitniejszych twórców od Federica Felliniego po Marco Ferreriego.
Film „Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Choć do nagody Akademii zgłoszony został przez Danię, a scenariusz oparty został na prawdziwej historii, która rozegrała się w Kopenhadze, to w dużej mierze także łódzki projekt. Publikujemy rozmowę z reżyserem oraz recenzję filmu.
PODSUMOWANIE. Łódzki Festiwal Kamera Akcja to wydarzenie specyficzne. Znajdujące się gdzieś na pograniczu dużej, ekscytującej filmowej imprezy i spontanicznej, sklejanej w biegu inicjatywy grupy pasjonatów kina. Przy budżecie liczącym zaledwie ułamek tego, czym dysponują największe polskie festiwale, Kamerze Akcji już piętnasty rok udaje się przejmować Łódź na kilka dni. Pisze Jakub Marciniak.
Uroczysta gala zakończenia festiwalu odbyła się 27 X 2024 r. w Monopolis. Wręczeniu nagród w Międzynarodowym Konkursie Authors Spotlight oraz konkursie Krytyk Pisze towarzyszył przedpremierowy pokaz filmu „Simona Kossak”, po którym odbyło się spotkanie z aktorką, odtwórczynią tytułowej roli Sandrą Drzymalską.
Film dokumentalny „Gdy powieje Harmattan” w reżyserii Edyty Wróblewskiej zdobył Grand Prix 34. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. Zwycięskim reportażem telewizyjnym okazał się „W Żurominie rządzi Duch” Tomasza Patory, a radiowym – „Kryptoscam” Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus.
RECENZJA. Wytwórnia Filmów Oświatowych obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia. I choć dziś nie przypomina siebie z czasów świetności u schyłku lat 70. XX wieku, kiedy rocznie produkowała około 180 obrazów, jest jedyną wytwórnią filmową w Łodzi, która przetrwała i nieprzerwanie działa (realizuje kilka tytułów rocznie). W Muzeum Kinematografii otwarto właśnie wystawę jubileuszową „Oświatówka. Fabryka nieoczywistości”. Pisze Bogdan Sobieszek.
Podłódzki Lutomiersk, który w 2022 roku odzyskał prawa miejskie, będzie miał – niczym Łódź czy Hollywood – swój szlak filmowy. Jego premierę zaplanowano na sobotę 31 VIII o godz. 17 na tutejszym rynku. Dlaczego Lutomiersk? Tutaj bowiem w 37 lokalizacjach realizowano zdjęcia do różnych filmów, w tym nagrodzonych Oscarem.
W Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej 63 odsłonięto 19 września 2024 r. gwiazdę Jadwigi Jankowskiej–Cieślak - cenionej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej. To 102. gwiazda w alei wzorowanej na hollywoodzkiej Walk Of Fame.
Christian Friedel, wcielający się w rolę Rudolfa Hössa w „Strefie interesów” Jonathana Glazera oraz lider zespołu Woods of Birnam będzie gościem 15. Festiwalu Kamera Akcja oraz 16. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Otrzyma nagrodę za szczególne osiągnięcia artystyczne w sztuce filmowej oraz zagra koncert pt. „Dorian”.