Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Lato obfitowało w festiwale filmowe. W tym roku – co oczywiste – było inaczej, choć szczęśliwie udało mi się odczuć nastrój zeszłorocznego Transa na festiwalu w czeskim Uherské Hradiště. Jechałem tam bez przekonania, i to nie z powodu strachu przed koronawirusem. Raczej z obawy, że czeka mnie kolejne potwierdzenie nieodwołalnej śmierci kina. Pisze Rafał Syska.
FELIETON. Moja żona otrzymała urzędowy dokument. Postanowienie o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Tej samej treści pisma rozesłano jeszcze do blisko 20 osób i instytucji, wszystkich bez wyjątku poszkodowanych w czasie jednej kwietniowej nocy. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Łodzianin Paweł Edelman, jeden z najbardziej cenionych polskich operatorów, w sobotę odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 70. Nominowany do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego, nagrodzony między innymi na Festiwalu Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywca Cezara, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki. Współpracował z najważniejszymi twórcami kina polskiego: Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim.
RECENZJA. „Zielone korytarze”, najnowszy film Wytwórni Filmów Oświatowych , jest w znacznej mierze dziełem autorskim Łukasza Dębskiego. To zbiór mikrohistorii. Ich bohaterowie opowiadają o życiu w sąsiedztwie niewielkich rzek, które czasem nawet trudno odnaleźć na mapach. Te mikrohistorie wpisują się jednak w wielką narrację o relacjach człowieka i natury w czasach kryzysu klimatycznego, kiedy kres istnienia gatunku ludzkiego wydaje się prawdopodobny. Pisze Bogdan Sobieszek.
Specjalistyczne warsztaty z animacji, spotkania biznesowe i konkurs dla krótkometrażowych filmów poklatkowych – cały program tegorocznego Stop Motion Forum 2020 (6-10 października) odbędzie się za pośrednictwem internetu. – To była trudna decyzja – mówią organizatorki, ale podkreślają, że nowa formuła ułatwi spotkania branży animacji z Europy oraz np. z partnerami z Ameryki Łacińskiej. 
FILM. Rezydencja artystyczna w argentyńskiej Cordobie i vouchery o łącznej wartości 100 tys. zł na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji – te i inne nagrody można zdobyć podczas Animarkt Stop Motion Forum 2020 w Łodzi. To jedyne na świecie, branżowe wydarzenie poświęcone animacji poklatkowej. Kto z 15 finalistów do udziału w forum zdobędzie nagrody? Jest wśród nich Daria Kasheeva, nominowana w tym roku do Oscara za film "Daughter".
21 SIERPNIA 2020 - 25 WRZEŚNIA 2020

Łódź filmowa w regionie

Trwa filmowy przegląd plenerowy prezentujący w dziesięciu miastach województwa łódzkiego dzieła pochodzące z różnych epok i ukazujące Łódź. Przegląd odbywa się w ramach obchodów 75-lecia Łodzi filmowej.
W lipcu pożegnaliśmy Jarosława Ostanówkę, przez całe zawodowe życie związanego z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi. Jego rodzice osiedlili się tu w marcu 1945 po wyjeździe z radzieckiego już Wilna. Ojciec znalazł pracę w budującej się wytwórni przy Łąkowej jako konserwator w dziale zdjęciowym (kamery), potem w dziale dźwięku, nie dziwi zatem, że i czterej jego synowie związali się zawodowo z wytwórnią.
od 31 LIPCA 2020

Podcasty o Łodzi filmowej

Agata Gwizdała z Radia Łódź realizuje cykl 10 podcastów z okazji 75-lecia Łodzi filmowej. Jest już na półmetku, w piątek 31 lipca premiera 6. odcinka.
15 PAŹDZIERNIKA 2020 - 18 PAŹDZIERNIKA 2020

Będzie Kamera Akcja!

W dniach 15-18 X odbędzie się 11. Festiwal Kamera Akcja. Filmy obejrzymy zarówno online, jak i offline. Ogłoszono nabory do konkursów, nowością jest Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji oraz Konkurs Krytyk Mówi, w którym każdy ma możliwość zostać jurorem/-rką.