12 PAŹDZIERNIKA 2023 - 15 PAŹDZIERNIKA 2023
Cztery dni oglądania i dyskusji

Sześć filmów, które ubiegają się o Oscara, kino kulinarne w Monopolis, spotkanie z Agnieszką Holland po seansie „Zielonej granicy” czy kursy mistrzowskie z hollywodzkimi scenarzystami - to tylko część atrakcji, jakie przygotowali dla widzów organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi, który potrwa od 12 do 15 października. W programie w tym roku znalazło się 85 filmów, także prezentowanych przedpremierowo, w tym „The Old Oak” Kena Loacha, „Club Zero” Jessiki Hausner, „Monster” Hirokazu Kore-edy.
1 PAŹDZIERNIKA 2023
Pokaz specjalny "Na zawsze Melomani"

Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych przez Szwajcarię przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach 50. tworzyły osobowości polskiej sceny jazzowej: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.
4 PAŹDZIERNIKA 2023 - 8 PAŹDZIERNIKA 2023
Animacja kobiet

Pytania o przyszłość animacji i branżowe równouprawnienie, poszukiwania ekologicznych rozwiązań i dyskusja o systemie edukacji branżowej – tegoroczna edycja ANIMARKT Stop Motion Forum stawia na debatę o wyzwaniach dla przemysłu animacji na świecie. W programie także jak zawsze: spotkania biznesowe, warsztaty, masterclassy czy zmagania twórców projektów filmowych z 14 krajów o nagrody przybliżające ich do realizacji własnych filmów.

Film „Trwanie” w reżyserii Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Ekotopfilm SK na Słowacji. Pokaz filmu zaplanowano na 28 IX w Pistori's Palace w Bratysławie.
30 WRZEŚNIA 2023
Wieczór z księciem

W specjalnie zaaranżowanym kinie letnim w parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii 30 IX odbędzie się premiera dokumentalnego filmu „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. Obraz trwający 20 minut składa się z fabularyzowanych scen kostiumowych oraz zdjęć dokumentalnych wzbogaconych animacjami realizowanymi techniką kolażu w stylu retro. Początek projekcji o godz. 18.30. Wstęp bezpłatny.

Premiera „Chłopów” – animowanej ekranizacji nagrodzonej noblem powieści Władysława Reymonta – 12 października otworzy 14. edycję Festiwalu Kamera Akcja. Gościem festiwalu będzie Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po pokazie specjalnym swojego najnowszego filmu „Zielona granica”. O produkcji „Strefy interesów” – filmu, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes – opowie oscarowa producentka Ewa Puszczyńska. Na zamknięcie festiwalu zaplanowano pokaz współprodukowanego przez Łódź „Święta ognia” i rozmowę z jego reżyserką Kingą Dębską.

Organizatorzy Festiwalu Kamera Akcja, który odbędzie się w Łodzi w dniach 12-15 października, przedstawiają program: 80 filmów, 60 gości, 20 wydarzeń, w tym najnowsze dzieło fińskiego mistrza Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”. Karnet upoważnia również do uczestnictwa w czterech dniach wydarzeń online (16-19 października). Kamera Akcja to jedyny łódzki festiwal filmów fabularnych.
17 WRZEŚNIA 2023 - 23 LISTOPADA 2023
Nieme kino w drodze 4

Łódzki Dom Kultury zaprasza na cykl projekcji filmów niemych z muzyką na żywo „Nieme kino w drodze IV”. Pokazy będą się odbywać w Skierniewicach, Bełchatowie, Kutnie, Radomsku, Wieruszowie i Łowiczu od września do listopada. Przed każdym seansem filmoznawczyni Olga Stanisławska wprowadzi w świat kina niemego, przybliży jego historię oraz sylwetki twórców. Każdemu filmowi towarzyszyć będzie indywidualnie opracowana ilustracja muzyczna wykonywana na żywo przez zespoły Czerwie i The Washing Machine.

Aż dwa filmy zrealizowane przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi zostały nagrodzone w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo” w Suwałkach. Pierwsze miejsce z Nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk w wysokości 10 000 zł zdobył Maciej Białoruski za film „4 psy”. Trzecie miejsce i Nagroda Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury w wysokości 2000 zł przypadły Jakubowi Dolnemu, autorowi filmu „Wielki mały gigant”.

W Łodzi będzie można uczyć się zawodu animatora filmowego. Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej, realizowanej w trybie zaocznym, słuchacze dowiedzą się m.in., na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion. Nabór na kierunek technik animacji prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.