Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. W czerwcowym wydaniu jednego z miesięczników felieton Jerzego Pilcha – mistrza tej formy. Pewnie ostatni jego tekst. Pisze o życiu, tworzeniu w czasie pandemii, o szpitalach, lekarzach. Czyli o sobie. Pisze Łukasz Maciejewski.
SERIAL. „W głębi lasu” to drugi polski serial na Netfliksie. Poleca go sam Harlan Coben, pisarz popularny, ale też autor książki, na podstawie której powstał scenariusz serialu. Sposób realizacji „W głębi lasu” pokazuje, ile nauczyli się polscy twórcy seriali od czasu emisji pierwszego odcinka „Klanu”. Jest dobrze, choć mogłoby być jeszcze lepiej. Pisze Paulina Ilska
16 LIPCA 2020

Królowie lata

W ramach 13. edycji Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w sekcji Młodość prezentującej filmy opowiadające o młodzieńczych poszukiwaniach własnej tożsamości i drogi do szczęścia w Ośrodku Kultury Górna wyświetlona zostanie komedia „Królowie lata” w reżyserii Jordana Vogt-Robertsa.
15 LIPCA 2020

Boyhood

W ramach 13. edycji Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka w sekcji Młodość prezentującej filmy opowiadające o młodzieńczych poszukiwaniach własnej tożsamości i drogi do szczęścia w parku Baden-Powella wyświetlony zostanie film „Boyhood” w reżyserii Richarda Linklatera.
8 LIPCA 2020 - 15 LIPCA 2020

Kino po francusku

Najciekawsze francuskie filmy ostatnich lat zaprezentuje 11. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w kinie Charlie. W programie znalazły się m.in. komedia „Czysta jak śnieg” - współczesna interpretacja baśni o Królewnie Śnieżce z Isabelle Huppert w roli Złej Królowej, komediodramat „Prawdziwa miłość” - nagrodzona na Festiwalu w Wenecji historia ojca, który musi zająć się wychowaniem nastoletnich córek oraz „Dilili w Paryżu” - zdobywca Cezara dla najlepszego filmu animowanego w 2019 roku.
Trwa rekrutacja projektów do ANIMARKT Pitching 2020 - konkursu, który odbędzie się podczas jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do branży animacji poklatkowej ANIMARKT Stop Motion Forum na początku października w Łodzi. 15 finalistów powalczy m.in. o 100 tysięcy złotych wkładu rzeczowego na produkcję dwóch projektów, profesjonalne oprogramowanie lub 2-tygodniową rezydencję artystyczną w Argentynie. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 sierpnia.
9 LIPCA 2020 - 24 WRZEŚNIA 2020

Filmy w galerii

Zestawy filmów fabularnych i dokumentalnych, których tematyka dotyczy różnych przejawów sztuki - od sztuk pięknych, po street art, muzykę, taniec, performance czy wideo-art, będzie można obejrzeć w Ośrodku Propagandy Sztuki w każdy czwartek od 9 lipca do 30 września. Są to filmy, które znalazły się w międzynarodowym konkursie On Art Film Festival - Festiwalu Kina i Sztuki.
SERIAL. Serial „13 powodów” był krytykowany za scenariuszowe mielizny. Tak naprawdę te zarzuty są uzasadnione dopiero w odniesieniu do 4. sezonu. Jest skonstruowany w taki sposób, jakby twórcy testowali różne opcje kontynuacji wyeksploatowanej już historii i nie zdecydowali się na żaden z podjętych tropów.
FELIETON. Natknąłem się na informację, że TVP Kultura i „Tygodnik Kulturalny” świętują 15-lecie. Kawałek życia, również mojego. Chociaż początkowo był kłopot z dostępnością kanału, mam wrażenie, że zwłaszcza w tym pionierskim okresie, po prostu lewitowaliśmy z naszym entuzjazmem. Chciało się chcieć. Pisze Łukasz Maciejewski.
FELIETON. Wszystko pomieszało się w pewnym szacownym domu, jak napisał przed laty geniusz literatury Lew Tołstoj. Zapanował nieład, czemu winna okazała się jak zwykle natura ludzka, tak niestała i jednocześnie pragnąca ładu, porządku a przede wszystkim wierności… Pisze Mieczysław Kuźmicki.