Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
13 KWIETNIA 2021 / 15 KWIETNIA 2021

Skarbnica dokumentów

„Kalejdoskop polskiego dokumentu” to bezpłatne internetowe pokazy filmów powstałych w Wytwórni Filmów Oświatowych (pod patronatem „Kalejdoskopu”), kolejny projekt pokazujący bogaty dorobek wytwórni szerokiej publiczności. Początek już dziś – zobaczymy ostatnią produkcję WFO „Zielone korytarze” w reżyserii Łukasza Dębskiego.
FELIETON. Bo przypomina mi ciocię Władzię. Fern, Frances McDormand w „Nomadland” Chloé Zhao. To takie nieprofesjonalne, prywata. Mam pisać o filmie, nie o rodzinie. Wręcz przeciwnie. Będę pisał o rodzinie. I ciocia, i prywata. Pisze Łukasz Maciejewski.
15 KWIETNIA 2021 - 18 KWIETNIA 2021

Filmy o totalitaryzmach

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" będzie trwał od 15 do 18 kwietnia 2021 roku. W tym roku filmy i wydarzenia są dostępne bezpłatnie w wersji online na stronie totalitaryzmy.pl.
Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie produkcji audiowizualnych z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mln zł. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się także seriale fabularne.
NASZA AUDYCJA. Czy Łódź jest miastem filmu, a Narodowe Centrum Kultury Filmowej powstanie w założonym kształcie? Słuchajcie naszej audycji "Oko Kalejdoskopu" w Radiu Kapitał, bo o tym w sobotę 6 marca będziemy rozmawiać z Mariuszem Grzegorzkiem, reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą i niedawnym rektorem Szkoły Filmowej, obecnie przewodniczącym Rady Programowej NCKF.
FELIETON. „Siedzę tu, ale mi też źle” - mówi grana przez Ewę Dałkowską matka w „Badylach” Andrzeja Barańskiego. Reżyser ten, nie pierwszy raz, sięga w Teatrze Telewizji po prozę Tadeusza Różewicza. Pisze Łukasz Maciejewski. 
od 26 LUTEGO 2021 / 28 LUTEGO 2021

Pamięci Pawła Królikowskiego

"Pawle, zagraj na bis" - to wydarzenie w Zduńskiej Woli, poświęcone pamięci Pawła Królikowskiego, aktora pochodzącego z tego miasta, który zmarł 27 lutego 2020 roku.
FELIETON. „Noce i dnie” znam od dziecka. Wszyscy znamy. Bo do tego serialu się wraca. To jest nasza baza. Jeżeli mówi się, że kino bywa (rzadko) czymś trwałym, na równi z pomnikami architektury czy arcydziełami plastyki, to dzieło Antczaka jest taką konstrukcją. Pisze Łukasz Maciejewski. 
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie wznawia cykl familijnych czwartków w Kinie Kultura. MCK zaprasza dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, ciociami i przyjaciółmi na seanse w każdy czwartek o godz. 18.
12 lutego otwierają się Kino Szpulka i Kino Perspektywa Łódzkiego Domu Kultury. Co będzie można obejrzeć? Kino Szpulka w repertuarze przypisane ma lżejsze propozycje, pozycje kina popularnego, komercyjnego. Kino Perspektywa natomiast powraca z nowym wyposażeniem.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.