Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
11 LIPCA 2024 - 17 LIPCA 2024

TME Polówka

Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, plenerowe, bezpłatne pokazy najlepszych filmów ostatnich lat. W różnych miejscach Łodzi w tym tygodniu zobaczymy m.in.: „Ostatnia rodzina”, „Club Zero”, „W chmurach”, „Priscilla”, „Rocketman” w sekcjach: Ich-Storie, Arthouse, Odlot, The Best of, Pewniaki.
10 lipca w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 66 odsłonięta została gwiazda Wandy Zeman, wybitnej montażystki filmowej. Pracowała z Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Filipem Bajonem, Władysławem Pasikowskim. Współtworzyła takie filmy jak: „Magnat”, „Pan Tadeusz”, „Persona non grata”, „Psy”, „Sztos”. Była nagradzana Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
8 LIPCA 2024 - 14 LIPCA 2024

Festiwalowa rozgrzewka

Przed tegoroczną edycją festiwalu Nowe Horyzonty kino w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi przygotowało przegląd przedstawiający filmy, które w poprzednich latach zdobyły uznanie na festiwalu i stały się jego hitami.
„Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello, czyli koprodukowana przez łódzki Momakin średniometrażowa animacja, 10 czerwca będzie mieć swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Powalczy też o nagrodę w kategorii Film Telewizyjny. Historia Simona i niezwykłej maszyny pomagającej mu komunikować się z otoczeniem to opowieść o potrzebie wzajemnego zrozumienia, pokonywaniu barier i trudnościach z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu.
Krótkometrażowy film Jana Bujnowskiego nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Taniec w narożniku" prezentowany był w przeznaczonej dla młodych twórców prestiżowej sekcji Semaine de la Critique. 
W Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej pod numerem 66 swoją gwiazdę odsłonił Jerzy Skolimowski, urodzony w Łodzi wybitny reżyser i scenarzysta, ale także muzyk, poeta i malarz. Reżyser jest setną uhonorowaną w ten sposób osobistością polskiego filmu.
Miejska instytucja EC1 Łódź - Miasto Kultury otrzymała blisko 29,5 miliona złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na wystawę „Mechaniczne Oko” w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Trwa przygotowanie pierwszego przetargu dla wykonawców. Otwarcie wystawy zaplanowano na 2028 rok.
Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów przedstawi w kinie Charlie 15. LGBT+ Film Festival Poland. Jak twierdzą organizatorzy, festiwal prezentuje kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich.
Dwa Oscary – dla najlepszego filmu międzynarodowego i za dźwięk – pięć nominacji, trzy Brytyjskie Nagrody Filmowe, Grand Prix Festiwalu w Cannes... – to tylko początek długiej listy nagród i wyróżnień dla „Strefy interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Brytyjsko-polsko-amerykańskiego filmu, który wyznacza nową jakość w sposobie opowiadania o Zagładzie. To także kolejny światowy tytuł, którego współtwórczynią jest łodzianka – Ewa Puszczyńska, producentka oscarowej „Idy” i „Zimnej wojny”.
Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale 2024. Obraz „Grandmamauntsistercat” Zuzy Basińskiej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi przez festiwalową publiczność został przyjęty niezwykle żywiołowo. Po sobotniej (16 II) projekcji w imponującym rozmachem i architekturą Instytucie Sztuki Filmowej i Wideo Arsenał widzowie wstali z miejsc. Na projekcję czeka jeszcze jeden film z łódzkimi afiliacjami. To obraz pod tytułem „Pokój 404”. Jego pierwszy berliński pokaz zaplanowany jest na 19 lutego, ale biletów w cenie 15 euro już brak.