Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trwa 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale 2024. Obraz „Grandmamauntsistercat” Zuzy Basińskiej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi przez festiwalową publiczność został przyjęty niezwykle żywiołowo. Po sobotniej (16 II) projekcji w imponującym rozmachem i architekturą Instytucie Sztuki Filmowej i Wideo Arsenał widzowie wstali z miejsc. Na projekcję czeka jeszcze jeden film z łódzkimi afiliacjami. To obraz pod tytułem „Pokój 404”. Jego pierwszy berliński pokaz zaplanowany jest na 19 lutego, ale biletów w cenie 15 euro już brak.
1 lutego 2024 r. umarł Feridun Erol – scenarzysta, reżyser i operator filmowy, absolwent obu wydziałów Szkoły Filmowej w Łodzi. Wspomina go Mieczysław Kuźmicki.
Dokumentalny film „Trwanie” wyreżyserowany przez Jacka Schmidta, ze zdjęciami Józefa Romasza, a wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi, zostanie pokazany w Toronto na  Hecare Film Festival. Jest to najważniejsze wydarzenie filmowe w Kanadzie poświęcone ochronie środowiska.
Ten film jest eksperymentem badawczym, zaś materią do testów – przepastne archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, czyli blisko pięć tysięcy tytułów. Na początku hipotezą artystyczną była próba opowiedzenia „Solaris” Stanisława Lema za pomocą materiałów filmowych, które nakręcono w zupełnie innym kontekście i z inną intencją.
W styczniu 2024 roku w Łodzi rozpoczyna działalność Studium Scenariuszowe. Jest to edukacyjna inicjatywa łódzkiego STUDIA M. P.S.A. Zajęcia odbywać się będą w Hubie Kultury Kina Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205, a kadrę tworzyć będą: Feliks Falk, Andrzej Bart, Paweł Maślona, Rafał Bryll, Andrzej Kuciłła, Sławomir Kalwinek, Igor Mertyn, Sławomir Fijałkowski, Marcin Bałczewski, Mateusz Sidor.
od 29 GRUDNIA 2023

Nowe kino w Łodzi

Trzysalowe Kino NCKF rozpocznie działalność 29 grudnia 2023 roku przedpremierowymi pokazami filmów „Strefa interesów” (najlepszy film tegorocznego festiwalu w Cannes) oraz „Imago” (nagradzany na festiwalach w Gdyni i Karlowych Warach). Widzowie zasiądą w salach: Odeon, Urania i Luna, nazwanych tak na pamiątkę kin, które działały w Łodzi na początku minionego wieku.
Autor nagrodzonego Orłami i Złotymi Lwami filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyser Mariusz Wilczyński zakłada swoją pracownię na Księżym Młynie. Jest jednym z jedenastu nowych lokatorów lokali użytkowych, którzy będą prowadzić działalność w obszarze kultury i sztuki w świeżo wyremontowanych lokalach.
Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja co prawda dobiegł końca, ale Krytyk ciągle Pisze… Podczas gali otwarcia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu, w którym jury twórców filmowych (w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda) zdecydowało się wyróżnić między innymi moją nieskromną opinię na temat „Barbie” Grety Gerwig. 
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.