Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Animarkt Stop Motion Forum – jedno z ważniejszych wydarzeń branży animacji na świecie – 7 grudnia rozpoczęło się w Łodzi i potrwa pięć dni. Spotkania w przestrzeni EC1 Łódź – Miasto Kultury uzupełni wirtualna platforma. Na forum nawiązują się biznesowe relacje, międzynarodowe kooperacje, a młodzi twórcy mają okazję zaprezentowania projektów przed mistrzami.
Fragmenty filmów z lat 30. XX wieku, oryginalna suknia wizytowa Jadwigi Smosarskiej i prawdziwy  fotoplastykon... A już niedługo również rekwizyty z "Kingsajzu" czy "Seksmisji" i materiały multimedialne poświęconej polskiej animacji. 29 XII - otwarcie II części wystawy stałej "Łódź filmowa" w Muzeum Kinematografii.
W Centrum Dialogu 8 XII o godz. 18 odbędzie się pokaz filmu "After the Factory" połączony z dyskusją o Łodzi.
11 GRUDNIA 2021

Himalaje w Bodo

Sejmową uchwałą rok 2022 został ogłoszony Rokiem Wandy Rutkiewicz, która miłością do wspinaczki zapałała na Dolnym Śląsku 60 lat temu. Kino Bodo 11 XII zaprasza na inaugurację Roku Wandy Rutkiewicz. Zostaną zaprezentowane dwa filmy: “W cieniu Everestu” i “Everest dla każdego”. Wydarzenie współorganizowane jest z Klubem Sportowym Polskie Himalaje. 
3 GRUDNIA 2021 - 12 GRUDNIA 2021

Jarmusch x 7 w Kinematografie

Kino Kinematograf w Muzeum Kinematografii zaprasza w dniach 3-12 XII na cykl pokazów "7 x Jarmusch". Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości. Król kina niezależnego – Jim Jarmusch. Lakoniczne, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek.
Paweł Łoziński za „Film balkonowy” otrzymał Grand Prix 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. To piąta Biała Kobra w dorobku reżysera. O nagrodzonym filmie pisze Bogdan Sobieszek.
Miasto Filmu UNESCO straciło kolejny festiwal filmowy. Forum Kina Europejskiego Cinergia nie odbędzie się drugi rok z rzędu. Organizujące go Stowarzyszenie Łódź Filmowa postawione zostało w stan upadłości. Okazało się, że reakcje przeciwników festiwalu Transatlantyk, którego Łódź pozbyła się trzy lata temu, były niczym radość karpi na Boże Narodzenie. Pisze Bogdan Sobieszek.
20 LISTOPADA 2021 - 12 GRUDNIA 2021

Jarmusch x 7 w Bełchatowie

Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na przegląd "7xJarmusch w kinie Kultura", który rozpocznie się 20 XI o godz. 16.30 filmem „Nieustające wakacje”.
27 PAŹDZIERNIKA 2021 - 22 CZERWCA 2022

Otwarte kino - filmy i dyskusje

Centrum Dialogu zaprasza na kolejną odsłonę projektu „Otwarta Łódź // Otwarte kino”, organizowaną we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim. W ramach projektu odbywać się będą pokazy filmów z kinematografii światowych, połączone z dyskusjami.
od 3 LISTOPADA 2021

Spotkania z filmowymi etiudami

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych rozpoczyna cykl ośmiu comiesięcznych spotkań z etiudami filmowymi i ich autorami. W pierwsze środy miesiąca będą prezentowane krótkie filmy dokumentalne młodych twórców: kandydatów na Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz jego studentów i absolwentów.