Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
FELIETON. Byłem licealistą, gdy zaproszono mnie do jury Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Przewodniczył mu Andrzej Żuławski. To było spotkanie Guliwera z Liliputami. Ledwo nas zauważał ze swojej wysokości. Zwrot „dobry film” chyba nie przeszedł mu przez gardło. A jednak twórca „Szamanki” mi imponował. Piekielnie złośliwy i inteligentny, światowy, pił whisky, no i świetnie wyglądał. W końcu dobrnęliśmy do finału obrad. Pisze w cyklu "Wodzireje i amatorzy" Łukasz Maciejewski.
FELIETON. Znów pojawiła się tęsknota za Noblem dla scenarzysty. Ktoś powie: scenariusz to półprodukt. Raz bardziej dokładny, raz sprowadzony do luźnych sugestii. Dla wielu scenariusz był źródłem łatwego dochodu, sposobem na przeżycie. Dla innych – nieutalentowanych – etatem, najchętniej przy telenoweli. Ale zdarzali się tacy, dla których świat filmu był samowystarczalnym źródłem artystycznej satysfakcji i miejscem rozkwitu talentu. Pisze Rafał Syska.
19 LISTOPADA 2019 - 22 LISTOPADA 2019

Klucz do rzeczywistości

– Filmowcy z coraz większą śmiałością zaczynają przyglądać się naszemu tu i teraz, polskiej polityce. Próbują znaleźć klucz do opowiedzenia tej historii – mówi Jarosław Czembrowski, juror 29. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, który odbędzie się w dniach 19-23 listopada w Muzeum Kinematografii i Fabryce Sztuki.
Rzeczywistość, w jakiej poruszają się współczesne nastolatki, ukazywana jest dziś na ekranie bardziej bezkompromisowo niż w „Beverly Hills 902010” czy „Jeziorze marzeń”. O serialach młodzieżowych od „Skamu” przez „Ruchome piaski” do „Trzynastu powodów” z punktu widzenia pracy scenarzystów pisze Paulina Ilska. 
10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zakończył się w niedzielę przyznaniem nagród w Konkursie Etiud i Animacji. Laureatami zostali Michał Chmielewski za etiudę „Hi, how are you” oraz Barbara Rupik, autorka animacji „Duszyczka”.
22 LISTOPADA 2019 - 30 LISTOPADA 2019

Cinergia – Gdzie jest bohater?

To hasło tegorocznej 24. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia, która odbędzie się w dniach 22-30 listopada. W programie znalazło się blisko 100 filmów. Najważniejsze sekcje to: Konkurs polskich debiutów i filmów drugich, Konkurs europejskich debiutów i filmów drugich, Panorama kina europejskiego. Projekcjom w kinie Helios oraz w kinie Charlie będą towarzyszyć panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, wystawy, kursy mistrzowskie. Bilety można rezerwować od 6 listopada na stronie festiwalu.
W EC1 w Łodzi trwa Animarkt Stop Motion Forum - jedyne na świecie wydarzenia branżowe poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. To pięć dni (do 12 października) wypełnionych kursami mistrzowskimi, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami.
Dziesiąta edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Cztery dni w Szkole Filmowej w Łodzi wypełnią dyskusje, spotkania, warsztaty i wiele godzin z głośnymi filmami nagradzanymi na najważniejszych światowych festiwalach.
Są jeszcze ostatnie miejsca na organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej warsztatach „Historie przyszłości. Reinterpretacje polskiego kina” dla licealistów, uczniów szkół podstawowych (od 13 lat), studentów i wszystkich zainteresowanych powyżej 19. roku życia. Start w ten weekend 4 października.
Zbigniew Zamachowski to jeden z najbardziej cenionych, lubianych i zapracowanych polskich aktorów współczesnych. W dniu 12 września br. był gościem piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji. Spotkanie prowadził dziennikarz Leszek Bonar.