Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Na finał „Filmowego lata w łódzkim” 15 września w Zgierzu odbędą się superbohaterskie warsztaty dla dzieci. Organizatorzy przygotowali także konkurs „Point-Of-View” na plakat dla młodzieży oraz kurs dla animatorów kultury „Włącz film”.
21 WRZEŚNIA 2024 - 29 GRUDNIA 2024

Oświatówka - fabryka nieoczywistości

29 XII 1949 r. powołano do życia Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi. „Oświatówka” miała produkować filmy naukowe, oświatowe oraz instruktażowe. Z czasem rozrosła się jako instytucja i poszerzyła repertuar o reklamy, filmy dokumentalne i artystyczne, a jej produkcje zdobywały krajowe i międzynarodowe nagrody.
Muzeum Kinematografii w Łodzi stworzyło Archiwum Historii Mówionej, czyli historię kinematografii, opowiedzianą przez ludzi, którzy ją tworzyli. Premiera - 7 IX o godz. 13 na stronie ahm.muzeumkinematografii.pl.
Animarkt Stop Motion Forum, organizowane przez łódzką firmę Momakin, ogłosiło 22 międzynarodowych finalistów tegorocznego otwartego naboru na projekty animacji poklatkowej. Zaproszeni twórcy zawalczą o cenne nagrody podczas sekcji Pitchingowej, która odbędzie się w ramach Forum w dniach 13-17 października 2024 r. w Łodzi. Nagrodzeni finaliści uzyskają wsparcie na realizację projektów.
Najlepsze dzieła ikon kina m.in. Alfreda Hitchcocka, Dorothy Arzner, Grety Garbo, klasyczne tytuły Claude'a Sauteta czy uznane filmy rumuńskiego twórcy Radu Jude będzie można zobaczyć podczas XV edycji Festiwalu Kamera Akcja między 24 a 27 października na ekranach kin Szkoły Filmowej, Monopolis i Muzeum Kinematografii.
Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja będzie pełny programowych zwrotów akcji — zapowiadają jubileuszową 15. edycję organizatorzy. Jej symbolem będzie Greta Garbo, a z ekranu roztoczy się urok wschodzących gwiazd.   Od 24 do 27 października 2024 widzowie będą mogli zobaczyć m.in. przegląd twórczości Coralie Fargeat, objawienia i laureatki ostatniego festiwalu w Cannes. Już od 22 lipca będzie można polować na karnety w przedsprzedaży w atrakcyjnych cenach. Rozpoczął się nabór tekstów do prestiżowego Konkursu Krytyk Pisze pod patronatem Uniwersytetu Łódzkiego.
10 lipca w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 66 odsłonięta została gwiazda Wandy Zeman, wybitnej montażystki filmowej. Pracowała z Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Filipem Bajonem, Władysławem Pasikowskim. Współtworzyła takie filmy jak: „Magnat”, „Pan Tadeusz”, „Persona non grata”, „Psy”, „Sztos”. Była nagradzana Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
„Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello, czyli koprodukowana przez łódzki Momakin średniometrażowa animacja, 10 czerwca będzie mieć swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Powalczy też o nagrodę w kategorii Film Telewizyjny. Historia Simona i niezwykłej maszyny pomagającej mu komunikować się z otoczeniem to opowieść o potrzebie wzajemnego zrozumienia, pokonywaniu barier i trudnościach z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu.
Krótkometrażowy film Jana Bujnowskiego nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Taniec w narożniku" prezentowany był w przeznaczonej dla młodych twórców prestiżowej sekcji Semaine de la Critique. 
W Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej pod numerem 66 swoją gwiazdę odsłonił Jerzy Skolimowski, urodzony w Łodzi wybitny reżyser i scenarzysta, ale także muzyk, poeta i malarz. Reżyser jest setną uhonorowaną w ten sposób osobistością polskiego filmu.