Zakończył się kolejny - bardzo ważny, bardzo łódzki festiwal. O którym przed wielu laty (1989 lub 1990) ówczesny szef i reformator polskiej kinematografii Juliusz Burski powiedział „mały, sympatyczny festiwal”. Bo to impreza kameralna albo jak kto woli niszowa, choć naturalnym jego środowiskiem są nieograniczone okoliczności przyrody.
Czy możliwa jest budowa Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehry’ego, przy udziale państwa? Postuluje to Marek Żydowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” z myślą o EXPO 2022 w Łodzi.
Amerykański aktor Edward Norton - znany z filmów „Lęk pierwotny”, „Podziemny krąg” i „Birdman” - będzie gościem 7. edycji Transatlantyk Festival. Gwiazdor spotka się z publicznością, weźmie też udział w Gali Zamknięcia festiwalu. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.
Trwają zdjęcia do nowego serialu „Ultraviolet", realizowanego przez łódzkie studio Opus Film dla kanału AXN. Na ekranie zobaczymy m.in. Martę Nieradkiewicz i Sebastiana Fabijańskiego, Agatę Kuleszę i Bartłomieja Topę. Premiera powstającego w Łodzi 10-odcinkowego serialu kryminalnego jest przewidziana na jesień.
Autorzy tego filmu na wstępie kierują uwagę widza na mikrokosmos. Sięgając po cytat z Pascala, zapowiadają ukazanie nieskończoności mikroświatów, „z których każdy ma swój firmament, swoje planety, swoją ziemię”. A zabierają nas w podróż po uniwersum niewielkiego stworzonka.
Do 1 sierpnia można zgłaszać filmy do konkursu w ramach 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbędzie się 26 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.
Zakup wartego 200 tys. zł skanera do digitalizowania filmów w jakości 4K z materiałów światłoczułych to pomysł Urzędu Marszałkowskiego na utrzymanie przy życiu Wytwórni Filmów Oświatowych. Uratowały ją filmy – bogate zbiory w archiwum.
– Do roku 1956 nie pisano o nich praktycznie nic, bo wówczas wszystko, co przedwojenne, było złe – tak o swoich bohaterkach mówił Grzegorz Rogowski, autor wydanej 28 marca książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.
Polski film, kręcony w Wielkiej Brytanii, z angielskimi aktorami dla Juliusza Machulskiego, producenta „Bikini Blue”, jest dowodem na to, że nasza kinematografia pomału staje się światowa (czytaj: normalna). Czy ten produkcyjny sukces ma jakieś znaczenie dla widzów?
Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, ma niebawem otrzymać tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Niedawno w Muzeum Kinematografii spotkali się twórcy filmów dokumentalnych. Tematem rozmowy prowadzonej przez Krzysztofa Jajko była twórczość Kazimierza Karabasza i jego wpływ na kolejne pokolenia dokumentalistów.