Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, ma niebawem otrzymać tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Niedawno w Muzeum Kinematografii spotkali się twórcy filmów dokumentalnych. Tematem rozmowy prowadzonej przez Krzysztofa Jajko była twórczość Kazimierza Karabasza i jego wpływ na kolejne pokolenia dokumentalistów.
Organizatorzy przedstawili tegoroczną edycję Transatlantyk Festival, który odbędzie się w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Mówiono o nowych konkursach, nowych sekcjach i nowych zasadach uczestnictwa – za oglądanie filmów trzeba będzie płacić. Pytania o budżet i dotację miasta nieco zirytowały dyrektora i pomysłodawcę festiwalu Jana A.P. Kaczmarka, który stwierdził, że impreza jest niedofinansowana.
Film Bartosza Kruhlika „Adaptacja” zdobył Grand Prix 15. Festiwalu „Łodzią po Wiśle”. To już dwudziesta nagroda dla filmu Kruhlika. Nagrodzone zostały również zdjęcia Michała Dymka.
– Jest okazja, żeby podyskutować, pokazać, że jestem normalnym facetem, a nie jakimś idiotą. Dzisiaj zjadłem pierogi i wypiłem zieloną herbatę. I potem też pójdę na zieloną herbatę. Jak ktoś chce przybić piątkę, to zapraszam – przekonywał widzów ROBERT WIĘCKIEWICZ.
Dwanaście filmów – fabuł, dokumentów i animacji – zostanie dofinansowanych w tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa rekomendowała tytuły, między które podzielono 1 mln 200 tys. zł.
Światowa społeczność użytkowników cyfrowego systemu Digistar nagrodziła przygotowane przez zespół graficzny Planetarium EC1 animacje do muzyki Gustawa Holsta.
Blisko 26 mln zł otrzyma Łódź na wyposażenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Dofinansowanie pomoże w realizacji ścieżki poświęconej kinu polskiemu oraz wyposażeniu w sprzęt do prowadzenia programów edukacyjnych.
Reżyser Janusz Majewski spotkał się z widzami przy okazji wydania książki Zofii Turowskiej „Janusz Majewski. Film – kobieta jego życia”
Film Marie Noelle ma wszystko, czym powinno się charakteryzować dobre kino: fascynującą bohaterkę, właściwie skonstruowany scenariusz, sprawnie opowiedzianą historię, artystyczne zdjęcia, muzykę napisaną przez mistrza i świetne kreacje aktorskie.
Łódź do północy 16 czerwca ma czas na zgłoszenie swojej kandydatury do tytułu Miasta Filmu w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Paryska centrala organizacji po dwóch latach przerwy uruchomiła nabór.