Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Z historii sztuki znamy przykłady artystów bez formalnego plastycznego wykształcenia, tworzących dzieła wybitne. W Łodzi to choćby Henryk Płóciennik, którego prace można właśnie oglądać w Galerii Imaginarium wraz z obrazami jego „ucznia” Krzysztofa Gocka, z którego kolekcji pochodzą niemal wszystkie prezentowane kompozycje Płóciennika. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
23 WRZEŚNIA 2022 - 14 PAŹDZIERNIKA 2022

Game Worlds

Wystawą „Game Worlds” Galeria Galeria ASP przy Piotrkowskiej 68 wpisuje się w program Light Move Festival 2022 oraz tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Otwarcie 23 IX o godz. 17.
23 WRZEŚNIA 2022 - 13 LISTOPADA 2022

Siedem etapów życia kobiety

Na wystawie „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek” w Galerii Willa zobaczymy prace siedmiu malarek należących do grona najoryginalniejszych i najciekawszych współczesnych polskich twórczyń: Martyny Czech, Karoliny Jabłońskiej, Katarzyny Karpowicz, Agaty Kus, Doroty Kuźnik, Magdaleny Moskwy i Agaty Słowak. Wernisaż 23 IX o godz. 18.
RECENZJA. U zarania wystawy tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur, odbywającego się pod hasłem „Blisko”, był popandemiczny głód wspólnego działania, spotkania i bliskości właśnie. Wielu z 20 biorących udział w pokazie, a związanych z Łodzią artystów, zaprosiło do współtworzenia osoby z całego świata – i tak oto na jedną ekspozycję złożyły się prace 80 osób mówiących 22 językami… Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
22 WRZEŚNIA 2022 / 23 WRZEŚNIA 2022

Finał Fotofestiwalu 2022 – wektory przemian

Wystawa „TransWspólnoty – wektory przemian” stanowi zwieńczenie tegorocznej edycji Fotofestiwalu. Podejmuje zagadnienia związane ze współczesnymi przeobrażeniami koncepcji wspólnotowości, do których artyści i artystki coraz częściej się odnoszą. Otwarcie 22 IX o godz. 19, o godz. 18 - rozmowa wprowadzająca.
Jessica Rossolini jest jedną z dwóch laureatek nagrody „Kalejdoskopu” w XXXIX Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi. Jej rozbudowany cykl żółto-biało-czarnych (gdy trzeba, z dodatkiem czerwieni) obrazów malarskich „Pierworysy” przemawia zestawieniami symboli rysowanych jakby dziecięcą ręką. Przemawia mocno, skupiając uwagę widza. Prostota przedstawienia kontrastuje z bogactwem sensów.
16 WRZEŚNIA 2022 - 29 PAŹDZIERNIKA 2022

Płóciennik mniej znany

Wystawa prac Henryka Płóciennika (1933-2020) i Krzysztofa Gocka "Mistrz i uczeń" zostanie otwarta w Galerii Imaginarium 16 IX o godz. 18.
17 WRZEŚNIA 2022 - 29 PAŹDZIERNIKA 2022

Ślad pamięciowy Izabeli Łapińskiej

Wystawa „Izabela Łapińska. Ślad pamięciowy” to projekt artystyczno-historyczny: cykl portretowych fotografii oddający "obraz pamięci". Wernisaż 17 IX o godz. 17 w Galerii FF (wejście od ul. Traugutta).
RECENZJA. Wygięta stal w abstrakcyjnej kompozycji Katarzyny Kobro nabiera nieoczekiwanego i niezamierzonego przez autorkę znaczenia – umieszczony w czarnej przestrzeni i wydobyty białym światłem kształt przybiera wymowną formę. U jak Ukraina. Czerń i biel jako tło prac są zresztą na tej wystawie znaczące – nie ma mowy o winie obu stron konfliktu. Jest agresor i ofiara. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Anturaż wnętrz potężnej huty jest niesamowity; człowiek – nawet ten w żołnierskim rynsztunku – zdaje się w nim bezbronną, wątłą istotą. Dobrze uchwycił to na zdjęciach z Azowstalu Dmytro Kozacki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.