Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
26 LISTOPADA 2020

E-spacer: Łódzkie murale

Czy znacie łódzkie murale? Fundacja Szyć każdy może zaprasza na spacer bez wychodzenia z domu. Wirtualna przechadzka prowadzić będzie śladami łódzkich murali, także tych mniej znanych.
Prezentujemy prace zaprojektowane przez Viktoryię Turanskayą, artystkę podchodzącą z Białorusi, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. 
GALERIA KALEJDOSKOPU. To miejsce oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorką jest Magda Milewska, historyk sztuki, od 2017 r. kuratorka galerii Punkt Odbioru Sztuki, filii POS, w latach 2015–2017 związana z Galerią Manhattan. Prezentuje prace Kornela Kowalskiego. 
RECENZJA. Nie czekamy na katastrofę. Już do niej doszło – przynajmniej w projekcie Alek Sarny prezentowanym w ms1. Ale koniec świata nie jest ostateczny. To tylko koniec „naszego” świata, do którego sami doprowadziliśmy. Co dalej? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
JESZCZE O ZPAP. Ze smutkiem przeczytałem artykuł Moniki Nowakowskiej „Jak naprawić związek” („Kalejdoskop” 07-08/2020) i jako wieloletni członek okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków chciałbym się odnieść do poruszonych w nim kwestii. Pisze Grzegorz Kwieciński.
Dobra wiadomość dla fanów komiksu. 31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Cyber Edition! co prawda się zakończył, ale strona Cyber Edition działa do końca listopada. Treści umieszczone podczas festiwalu są wciąż dostępne. 
Na zorganizowany przez Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier wspólnie z ambasadą USA konkurs dla dzieci i młodzieży „Komiksowa odyseja kosmiczna” przyszła rekordowa liczba prac.
MŁODA SZTUKA. - Chcieliśmy złączyć różne środowiska. Łączymy twórców streetartowych z twórcami z akademii – mówi Kacper Ogień. Z Tope i Kacprem, założycielami Galerii Goa, zlokalizowanej w pomieszczeniach legendarnego klubu "Fabryka", rozmawia Joanna Glinkowska.
FELIETON. Zbiórki internetowe na rozmaite przedsięwzięcia to nie nowość. Także w branży komiksowej. Sporo się w tej dziedzinie u nas ostatnio dzieje. Mamy nowy rekord kwoty zebranej na wydanie albumu, a poza tym na polski rynek weszła najpopularniejsza na świecie amerykańska platforma crowdfundingowa – Kickstarter. I od razu z ciekawymi komiksowymi projektami. Pisze Piotr Kasiński. 
FESTIWAL. Wydarzenia 31. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-15 XI) odbędą się tylko online. Udział umożliwia zakup biletu dostępu do platformy internetowej – 10 zł w przedsprzedaży i po festiwalu, podczas niego 15 zł. Trzeba przejść procedurę rejestracji konta i dokonać opłaty. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.