Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Joseph Beuys w 1981 r. przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi dar. Ofiarowując tysiąc obiektów spakowanych w skrzyni, podzielił się istotnym dla siebie zbiorem symboli i znaczeń. Marek Sobczyk po 40 latach od wydarzenia, w odpowiedzi na nie, konstruuje swój zestaw znaków, odwołując się jednocześnie do obrazów na co dzień oglądanych przez nas w internecie. Otwarcie wystawy 21 I o godz. 18.
WYWIAD. – Między zamysłem kuratorskim a intencją autorską powinno istnieć jakieś napięcie, ruch o wektorze skierowanym w obie strony. Dobry kurator stawia dziełu własne pytania, ale też nasłuchuje, co ono samo ma mu do powiedzenia – mówi Jarosław Suchan, historyk sztuki, krytyk i kurator, od 2006 r. do końca 2021 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi (ma być p.o.dyrektorem do czasu wyłonienia nowego szefa placówki) . Rozmawia Aleksandra Talaga-Nowacka
PODSUMOWANIE. Kolejne fale pandemii nie zdołały zatopić łódzkiej kultury. W dziedzinie sztuk wizualnych w ciągu całego 2021 roku działo się dużo – organizatorom wydarzeń pomogło doświadczenie nabyte w roku poprzednim i nowe strategie działania. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Uznani łódzcy operatorzy filmowi pokazują swoje zdjęcia i jeśli ktoś nie ma na co dzień świadomości, że film to ciąg fotografii, wystawa w Ośrodku Propagandy Sztuki zmieni ten stan rzeczy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Nowoczesne wystawy sztuki są takie dzięki nowatorskiemu myśleniu ludzi żyjących dawno temu. Jak uniwersalne były pomysły przedstawicieli awangardy, widać najlepiej, gdy uświadomimy sobie, że od stu lat w wystawiennictwie nie wymyślono nic lepszego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
13 STYCZNIA 2022 - 13 LUTEGO 2022

Fotografie w Bełchatowie

Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zapraszają na wernisaż dwóch wystaw fotografii: „Motocyklem przez Maroko” oraz „PGE GiEK wczoraj i dziś", który odbędzie się 13 I o godz. 18 w Galerii „Na piętrze”.
14 STYCZNIA 2022 - 13 LUTEGO 2022 / 11 LUTEGO 2022

Malarskie byty Darii Solar

Pod koniec XIX w. Paul Gauguin namalował obraz, którego tytuł złożył z trzech doniosłych pytań: „Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. To ostatnie pytanie — o przyszłość ludzkości — nurtuje również łódzką malarkę Darię Solar. Jej prace można oglądać w Muzeum Fabryki od 14 I.
20 STYCZNIA 2022 - 3 KWIETNIA 2022

Oblicza sztuki naiwnej

Muzeum Miasta Zgierza zaprasza na wystawę „Oblicza sztuki samorodnej”. Znajdą się na niej obrazy z prywatnej kolekcji łodzianina Macieja Balceraka. Wernisaż 20 I o godz. 18.
„Trzeba dojrzeć, aby dojrzeć” to tytuł nowej instalacji artystycznej, którą można oglądać przy dworcu Łódź Fabryczna w Łodzi. Została ona zamontowana do budynku czerpni powietrza przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z al. Rodziny Poznańskich.
8 STYCZNIA 2022 - 8 LUTEGO 2022

Malarstwo Claudine Pisarek

Galeria Art Hub zaprasza na wystawę malarstwa Claudine Pisarek "I tak oddychamy atomami naszych przodków". Otwarcie 8 I o godz. 18.