Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Sztuka tkaniny nie jest oderwanym od rzeczywistości hobby dla zajęcia rąk, ale reaguje na problemy współczesności tak samo jak twórczość z innych dziedzin. Bardziej niż kiedykolwiek przekonujemy się o tym dzięki głównej wystawie tegorocznego MiędzynarodowegoTriennale Tkaniny. Wydobycie tego faktu jest zasługą kuratorki i wprowadzenia tematu przewodniego („Przekraczanie granic”).
do 4 GRUDNIA 2019

Fotofestiwal Open Call

Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi ogłasza nabór projektów w ramach Fotofestiwal Open Call 2020! Prace można przesyłać do 4 grudnia 2019. Formuła konkursu jest otwarta i nie zakłada ograniczeń tematycznych, wiekowych ani geograficznych.
TEMAT NUMERU. – Młode pokolenie eksploruje tradycyjne techniki, poszukując nowych rozwiązań. Wprowadza przy tym nowe wartości – mówi w rozmowie z Aleksandrą Talagą-Nowacką Marta Kowalewska, kuratorka wystawy głównej 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. 
15 LISTOPADA 2019 - 8 GRUDNIA 2019

Artystyczna sztafeta

Wystawa "Pierwsza linia" w Piotrkowie Trybunalskim, a na niej m.in. dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera, Wojciecha Ledera, Ireneusza Pierzgalskiego, Józefa Robakowskiego czy Leona Tarasewicza. Otwarcie: 15 XI, godz. 19.
8 LISTOPADA 2019 - 23 LUTEGO 2020

Słońce nie porusza się

R.H. Quaytman "Słońce nie porusza się. Rozdział 35". Otwarcie wystawy 8 XI o godz. 18. R.H. Quaytman jest jedną z najwybitniejszych współczesnych artystek amerykańskich, a jej twórczość stanowi dzisiaj jedną z najbardziej oryginalnych prób rewitalizacji i aktualizacji intelektualnego i emocjonalnego potencjału zawartego w malarskim medium.
16 LISTOPADA 2019 - 31 GRUDNIA 2019

Światło ziemi łowickiej

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa Zbigniewa Roberta Błaszczyka „Po światło na ziemię łowicką”. Wernisaż 16 XI, godz. 15.
8 LISTOPADA 2019 - 22 LISTOPADA 2019

Fantasmagorie

Do głosu dochodzi młode pokolenie artystów. Tomek Haładaj (rocznik ’96), student łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, debiutuje indywidualną wystawą malarstwa i filmu eksperymentalnego. Galeria OFF zaprasza na wernisaż 8 XI o godz. 19.
od 8 LISTOPADA 2019

W hołdzie pop-artowi

Wystawa „Tribute 2” kostarykańskiego artysty Michaela Picado w Pop’n’art. Otwarcie 8 XI o godz. 19.
6 LISTOPADA 2019 - 26 LISTOPADA 2019 / 26 LISTOPADA 2019

Studenckie projekty

Od 6 XI trwa wystawa XXIX Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (pod patronatem „Kalejdoskopu”), która będzie czynna do 26 XI w Galerii Hol Centrum Promocji Mody ASP.
8 LISTOPADA 2019 - 5 STYCZNIA 2020

Ilustracja awantury

Maciej Walczak "Horror vacui" - wystawa w Galerii Bałuckiej. Otwarcie 8 XI o godz. 18. Artysta poza rysunkiem tuszem i sitodrukiem tworzy interwencje w przestrzeni Łodzi. Na wystawie zaprezentuje swoją twórczość graficzną, reportaż z działań u zbiegu ulicy Kilińskiego i Północnej, gdzie powstał mural „Horror vacui”, jak również pomalowane przez siebie pozostałości jednej z posesji przy ul. Włókienniczej