Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
27 WRZEŚNIA 2019 - 29 WRZEŚNIA 2019

Superbohaterowie przybywają!

Już po raz trzydziesty w dniach 27-29 IX odbędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Impreza pierwszy raz zagości w hali Expo-Łódź, do której zjedzie blisko setka artystów z całego świata.
25 WRZEŚNIA 2019 - 16 PAŹDZIERNIKA 2019

Digital Gods

"Digital Gods vol. 2" to wystawa malarstwa Michała Mąki, 30-letniego artysty z Kalisza. Otwarcie 25 IX o godz. 19 w Hotelu Vienna House Andel’s.
RECENZJA. To nieczęsta sytuacja, że artysta poskramia swoje ego i usuwa się w cień, oddając miejsce innym. Ale Carolina Caycedo czuje widocznie, że to jej powinność. Nie próbuje zmieniać rzeczywistości poprzez sztukę, ona składa hołd: zwykłym czynnościom, na których oparty jest świat i gestom, dzięki którym można wierzyć w jego przetrwanie.
ŁÓDŹ 4 KULTUR/RECENZJA. „Jestem jak pies – wszystko rozumiem, nic nie potrafię powiedzieć” – tak czuje się cudzoziemiec w Polsce. A jeszcze problem z wizą, albo pracodawca nie oddaje dokumentów… Wystawa w ramach festiwalu pozwala zagłębić się w problem obcości.
27 WRZEŚNIA 2019 - 11 LISTOPADA 2019

Copacabana Palace

Galeria Pop-up Ogrodowa8 zaprasza na otwarcie wystawy Petera Bauza „Copacabana Palace” - 27 IX o godz. 18. „Copacabana Palace” jest opowieścią o ludziach stojących pomiędzy przepaścią, a utrzymaniem się przy życiu.
FELIETON Pamiętam, jakby to było wczoraj. W pociągu jadącym ze stolicy do Łodzi spotkałem kolegę ze studiów – dziś znanego dziennikarza od muzyki, któremu dawniej zdarzało się pisywać także o komiksach. Obok niego siedział – w krawacie z wizerunkiem Kaczora Donalda – największy dziś wydawca komiksów w Polsce. Był początek drugiej połowy lat 90. ub.w., a my zmierzaliśmy do Łódzkiego Domu Kultury na Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. Pisze Piotr Kasiński.
Trwają obchody 100-lecia województwa łódzkiego. Z tej okazji Łódzki Dom Kultury ogłasza nabór do niecodziennego konkursu malarskiego. Wojewódzki Konkurs Malarski pn. 100-lecie Województwa Łódzkiego to szansa na zaprezentowanie piękna naszego regionu i wygranie atrakcyjnych nagród. Konkurs skierowany jest do młodzieży i dorosłych mieszkańców z regionu. Tematem jest 100-lecie województwa łódzkiego.
ŁÓDŹ 4 KULTUR / RECENZJA. Czy rozmowy w dusznym namiocie o swoich wyobrażeniach ziemi obiecanej są sztuką? A licytacja malin? Bazgranie aerografem po płótnie? Przewracanie się w przezroczystej kuli na wodzie? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
ROZMOWA. "Traktujemy konserwatora zabytków jako naszego partnera i kluczową stronę w realizacji tak szczególnego projektu. Dlatego był on z nami od początku, uczestniczył w ocenie zebranych artefaktów.". Z Krzysztofem Witkowskim, prezesem firmy Virako budującej centrum Monopolis, rozmawia Łukasz Kaczyński
16 WRZEŚNIA 2019 - 27 PAŹDZIERNIKA 2019

Interakcje - Nie pójdziemy dalej

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje odbędzie się w terminie 16 IX–27 X w Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (temat brzmi „Nie pójdziemy dalej niż to”, "Kalejdoskop" objął wydarzenie patronatem).