Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wysoka na prawie trzy metry rzeźba złożona z liter "Łódź" autorstwa Rafała Grzelewskego stanęła w gastropasażu Monopolis. Wykonana z aluminium polakierowanego na kolory kojarząca się z nową identyfikacją wizualną miasta, jest wariacją na temat pracy "Love" Roberta Indiany.
Przeszliśmy preselekcję w konkursie Polish Graphic Design Awards. Dziś dotarła do nas informacja, że nowy layout "Kalejdoskopu", który wdrożyliśmy w jubileuszowym dla pisma 2019 roku, znalazł się w drugim etapie tego prestiżowego konkursu w kategorii "Nowy projekt lub redesign magazynu". 
MŁODA SZTUKA. Aborygeni opierają sztukę, kulturę i prawo na historii wspólnego śnienia - mówi Julita Goździk, artystka multimedialna, scenografka i kostiumografka, w rozmowie z Joanną Glinkowską. 
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna była  w drugiej połowie marca chyba jedyną czynną w Łodzi. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
do 31 MAJA 2020 / 22 CZERWCA 2020 - 12 LIPCA 2020

Rezydencje artystyczne online

Instytucje udostępniają swoje konta artystom i artystkom, często jednak współpraca sprowadza się do prezentacji dotychczasowego dorobku. Tymczasem  Muzeum Sztuki w Łodzi zainicjowało w kwietniu 2020 r. traktowanie Instagrama jako cyfrowego laboratorium. Projekt „Zapisz jako wersję roboczą / Save as draft “ jest nową formą artystycznej rezydencji.
29 MAJA 2020 - 13 WRZEŚNIA 2020

Tyszkiewicz zmagania z cielesnością

Wystawa „Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu” nie jest klasyczną monografią ani retrospektywą, rezygnuje bowiem z chronologii na rzecz stworzenia instalacji: prace z różnych okresów ponad 40-letniej kariery rezonują ze sobą, ujawniając wewnętrzną strukturę dzieła. Wystawa ukazuje „organiczność” metody Tyszkiewicz, związaną z jej zmaganiami z materią i cielesnością.
TEMAT NUMERU. – Pandemia pokazała, że nie wystarczy ogólna wiedza o mediach cyfrowych. I że są rzeczy, których nie da się zrobić zdalnie – mówi profesor Magdalena Kamińska. Z badaczką cyberkultury rozmawia Łukasz Kaczyński.
Trwają akcje pomocowe dla łódzkich restauracji i klubokawiarni, choćby dla popularnych Owoców i Warzyw przy ul. Traugutta. Na zrzutka.pl można kupować nie tylko vouchery na kawę, miejsca na szkolenia kawowe, ale i plakaty od łódzkich twórców z serii #nieprzelewki (do nabycia także na profilu facebookowym Owoców i Warzyw).
9 MAJA 2020

50. Aukcja Promocyjna

9 maja odbędzie się w domu aukcyjnym w Łodzi jubileuszowa 50. Aukcja Promocyjna, w czasie której zaoferowanych zostanie 129 obrazów, grafik i obiektów ceramicznych w atrakcyjnych cenach. Autorami dzieł są łódzcy artyści, przede wszystkim absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, którzy ukończyli uczelnię w ostatnich latach.
Wiosną 2020 miasto przestało pełnić swoje funkcje jako miejsce spotkań. Przestrzenie kojarzone z aktywnością, obecnością ludzi stanęły w ciszy. Setka zdjęć z kilkudziesięciu opuszczonych miejsc pokazuje je bez makijażu codziennych spraw, uchwycone na chwilę przed powrotem do życia. Autorami reportażu są Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn z duetu HaWa, współpracownicy "Kalejdoskopu".
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.