Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 KWIETNIA 2020 / 6 MAJA 2020

Czytanki z Muzeum Sztuki

Co środę od 8 IV na profilu Muzeum Sztuki na Facebooku można będzie słuchać "Czytanek", czyli fragmentów tekstów z bogatej oferty wydawniczej MS. Znani i lubiani artyści i artystki - Wojtek Bąkowski, Dominika Olszowy, Michał Libera, Alex Freiheit i Marcin Polak - wezmą na warsztat teksty m.in. Kobro, Strzemińskiego i Debory Vogel.
Co będzie, to się okaże. Na razie jednak organizatorzy Fotofestiwalu podtrzymują planowany termin tegorocznej imprezy: 10-28 VI. Na stronie festiwalu można już oglądać prace sześciorga fotografów wybranych przez jury podczas Open Call.
Do udziału w tegorocznej XXXVII edycji Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2020 zgłosiło się 114 studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, 30 z nich zostało laureatami konkursu. Znamy już nazwiska wszystkich nagrodzonych.
RECENZJA. Jakaż to przyjemność, w dobie epidemii obejrzeć sztukę na żywo... Wystawa „obrazów bez tekstu” i obiektów Michała Batorego w Galerii Ultramaryna jest chyba jedyną czynną w Łodzi w tej chwili. Tylko dlatego, że to galeria prywatna, żyjąca ze sprzedaży prac – a dzieła Batorego można kupić. Dla higieny psychicznej, kto może, niech zobaczy ten pokaz – tylko pojedynczo, proszę.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. Tym razem kuratorem jest Jacek Świgulski, łódzki malarz prowadzący Pracownię Malarstwa i Rysunku w Łódzkim Domu Kultury. 
RECENZJA. Tegoroczny Konkurs im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi to niespotykana dotąd obfitość propozycji (133 zestawy prac pokazywanych w trzech budynkach ASP!), co jednak nie przekłada się na jakość. Zwłaszcza jeśli chodzi o malarstwo. Plusem jest spora reprezentacja multimediów.
14 MARCA 2020 - 17 KWIETNIA 2020

Batory w Ultramarynie!

Twórczość Michała Batorego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich plakacistów, kontynuatora tradycji „polskiej szkoły plakatu”, możemy oglądać w Galerii Ultramaryna dzięki Alliance Française. Artysta pochodzi z Łodzi, ukończył tutejszą Akademię Sztuk Pięknych. Karierę rozwinął we Francji, a jego plakaty są znane na całym świecie.
7 MARCA 2020 - 7 KWIETNIA 2020

Nowa galeria na Teofilowie

Łódzki artysta Piotr Pasiewicz otwiera w marcu swoją autorską Galerię Art Hub przy ul. Rydzowej 10 na terenie targowiska Teofilów. Działalność zainauguruje wernisaż wystawy malarstwa Piotra Pasiewicza i Krzysztofa Nowickiego „Dialektyka obrazu” – 7 III o godz. 18.
RECENZJA. Scena to miejsce, w którym przygwożdżony snopem jasnego światła człowiek przyjmuje role, wchodzi w konwenanse, dopasowuje się, stara się zmieścić siebie w pewnym oczekiwaniu. Sztuka Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana może być o tym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Kojarzona w potocznej świadomości z rzezaniem świątków, sztuka ludowa została zepchnięta na margines współczesnej działalności artystycznej. W postkulturze stanowi ona jednak równoprawną sferę twórczości. O wystawie ludowych wizerunków Chrystusa pisze Przemysław Owczarek.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.