Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
28 MARCA 2019 - 19 MAJA 2019

Rollercoaster Akahiry

Spontaniczność, dzikość i autentyczność to trzy pojęcia określające artystyczne działania, jak i charakter twórczy Rafaela Akahiry. Autor jest realizatorem konsekwentnego kodu wizualnego z pogranicza abstrakcji i figuratywności, który pozwala na wydobycie bezczasowych, archetypicznych wyobrażeń. Otwarcie wystawy 28 III o godz. 19.
21 MARCA 2019 - 5 MAJA 2019

XVIII Łemkowskie Jeruzalem

Projekt pn. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków. Motywem przewodnim wystawy i publikacji jest twórczość artystyczna i filozoficzna wybitnego krakowskiego artysty malarza łemkowskiego pochodzenia – Jerzego Nowosielskiego. Wernisaż: 21 III o godz. 18.
26 MARCA 2019 - 20 KWIETNIA 2019

Co boli

Nie do końca wiadomo, dlaczego w jednym roku przeważa grafika, w innym wiele jest ciekawych animacji, a w kolejnym – malarstwa. Pewne jest, że za każdym razem przebieg Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi będzie niespodzianką.
22 MARCA 2019 - 9 CZERWCA 2019

Historia Pangei

Historia Pangei, inaczej "Wszechziemi", to opowieść o jedności dawnego kontynentu, który istniał około 200-250 mln lat temu i łączył wszystkie obecnie rozdzielone bloki kontynentalne. Rozbite fragmenty Pangei ciągle noszą ślady dawnego związku. Wystawa "Zjednoczona Pangea" używa tej geologicznej metafory, zapraszając do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego. Otwarcie 22 III o godz. 18.
Zwracam uwagę na niedawno otwartą wystawę malarstwa w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos”, czyli u ks. Waldemara Sondki. Młody artysta (ur. 1982) z Rzeszowa Łukasz Gil przedstawia tam dwa cykle obrazów pod wspólnym tytułem „Przebłyski rzeczywistości”, które najchętniej nazwałbym Pasją według Łukasza Gila.
Grafiki cyfrowe Katarzyny Jagodzińskiej można oglądać w Muzeum Fabryki. Otwarcie wystawy 23 III o godz. 16.
Andrzej Hoffman powiedział o sobie, że czuje się jak „zasiedziały turysta”, który 20 lat temu z Łodzi przyjechał do Piotrkowa i tutaj został...
To tytuł nowej neonowej instalacji artystycznej, którą można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Narutowicza 21 (skrzyżowanie z ul. Sienkiewicza). Pionowy neon o wymiarach 2,5 m x 8 m składa się z dwóch tytułowych słów, które pulsują naprzemienne w rytm oddechu. Autorami instalacji są architekci Katarzyna Furgalińska i Łukasz Smolarczyk z pracowni Supergut Studio z Katowic.
Tydzień temu w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 zakończyła się wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych ODA . Spośród zaprezentowanych prac uwagę wielu osób zwracały niedużych rozmiarów obrazy olejne przedstawiające owoce.
Wśród lasów na południe od Sulejowa skrywa się niewielka wieś o nazwie Taraska. Na jej skraju istnieje ciekawe miejsce, galeria połączona ze skansenem, a nazwana Zagrodą Wyobraźni „Nad Czarną i Pilicą”, gdyż te dwie rzeki przepływają i łączą się w pobliżu.