Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W drodze z porewolucyjnej Rosji na Zachód Łódź miała być dla Kobro i Strzemińskiego tylko przystankiem do awangardowego Paryża. Stała się domem. Blisko sto lat później marzenie o podboju Paryża może się spełnić. Wystawiano tam ich prace, jednak dotąd nie poświęcono im monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Muzeum Sztuki nadrabia zaległość.
26 PAŹDZIERNIKA 2018 - 27 STYCZNIA 2019

Awangarda i państwo

To tytuł dużej wystawy, która zostanie otwarta 26 X o godz. 18 w ms1. Awangarda – jakim celom społecznym i ideologiom służyła? W jakich relacjach do procesów państwotwórczych, narodowościowych i politycznych się znajdowała?
Książka Minicha to ważny element do tworzenia wizerunku przeszłości, ważny materiał faktograficzny dotyczący sztuki współczesnej w Polsce. Jest ona także cenna dla współczesnej percepcji złożonej sytuacji kultury i sztuki w Polsce po II wojnie światowej. O książce "O nowy typ muzeów sztuki" pisze Jacek Michalak, wieloletni szef Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.
„Plener rzeźbiarski Dawna rodzina wiejska połączony z warsztatami plastyczno – etnograficznymi dla dzieci” to projekt Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi , który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”  Projekt otrzymał również dotację celową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2018, a w jego ramach tradycyjnie przyznano nagrody. Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową zdobyli Bartosz Sztybor (scenariusz) i Bartek Glaza (grafika) za pracę pt. „Nos”.
Za nami XI odsłona Pejzażu Malowanego Ziemi Łódzkiej. Tegoroczny plener odbył się na terenie powiatu piotrkowskiego. Zainteresowani od maja do końca lipca odwiedzili m.in. Wolbórz, Czarnocin czy Sulejów, aby inspirować się tradycją, historią, zabytkami kultury, jak również walorami turystycznymi tych miejsc.
od 8 WRZEŚNIA 2018

Nie całkiem realizm

– Z Radomskiem łączy mnie cała młodość. Tu chodziłam do Miejskiego Domu Kultury na zajęcia Klubu Plastyka, które prowadził Piotr Pawłowski. Odkąd sięgam pamięcią, moim ulubionym zajęciem było lepienie w plastelinie i glinie – mówi rzeźbiarka Iwona Łyś-Dobradin. Jej prace można oglądać we wrześniu w Galerii MDK w Radomsku.
od 26 PAŹDZIERNIKA 2018

Hej, rock'n'roll!

Zaprojektowane przez Jo Mirowskiego okładki albumów, reklamy i grafiki będzie można zobaczyć w październiku na wystawie „Hej, hej to tylko rock‘n’roll!” organizowanej w ramach tegorocznej, 10. edycji festiwalu Soundedit. Wernisaż 26 X o godz. 17.
Dwudziesty piotrkowski festiwal „Interakcje” to czas rozliczeń i przemyśleń, ale nie służących końcowemu podsumowaniu, tylko rozwojowi. Dlatego doroczne święto perfomance’u tym razem podzielono na dwie części: finalizujący wcześniejsze dokonania majowy „Koniec” i nadchodzący wrześniowy „Początek”.
Różnorodne oblicza mody i sztuki poznamy podczas II edycji Łódź Young Fashion, największej polskiej imprezy modowej dla młodych projektantów. Czeka nas pięć dni konkursów, warsztatów oraz imprez o charakterze międzynarodowym otworzą debiutantom drogę do realizacji marzeń. Do 22 lipca można zgłaszać swój udział w konkursach.