od 23 STYCZNIA 2018

55 lat fotografów z Radomska

Miejski Centrum Kultury w Bełchatowie wraz z Bełchatowskim Towarzystwem Fotograficznym zapraszają na wystawę Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa z Radomska, z okazji 55 – lecia istnienia. Wernisaż jubileuszowej wystawy odbędzie się 23 I o godz. 18, na górnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy.
Kto w Roku Awangardy zmęczył się oglądaniem modernistycznych lub do modernizmu nawiązujących dzieł sztuki, ma okazję do detoksu. „Bękarty Strzemińskiego” to tytuł – kuszący, trzeba przyznać – wystawy prac artystów, którzy, choć związani z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (absolwenci i pedagodzy), nie są pogrobowcami patrona szkoły.
Bohaterki dwóch okładek „Kalejdoskopu” z 2017 roku trafiły do prestiżowego Kalendarza Virako 2018, którego premiera odbyła się w Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi. Obie to aktorki i trzeba przyznać, że wyreżyserowana - bardzo dobrze - była też sama premiera kalendarza, a rola w niej przypadła też Andrzejowi Sewerynowi. Pisze Łukasz Kaczyński.
RECENZJA. Dziś, gdy zewsząd „napierają” na nas budowle co najmniej brzydkie, obejrzenie tak znakomitych przykładów architektury może dać nie lada przyjemność. I – ostrzegam – obudzić apetyt na wizualną jakość otoczenia… O wystawie „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design”.
Utalentowany malarz, rzeźbiarz, projektant mebli i jachtów. Wybitny nauczyciel, którego misją było stworzenie szkoły pełnej otwartych na świat i wszechstronnie wykształconych studentów. Nic dziwnego, że prof. Romana Modzelewskiego czterokrotnie wybierano na rektora PWSSP w Łodzi, której koncepcję programową współtworzył i którą ocalił od likwidacji w latach 50. XX wieku.
Jak się dowiedzieliśmy ze sprawdzonych źródeł, nowym dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki będzie Dariusz Leśnikowski, który wygrał konkurs organizowany przez Wydział Kultury UMŁ. Zastąpi on na tym stanowisku wieloletnią dyrektor - Elżbietę Fuchs.
15 grudnia w Muzeum Sztuki po raz 15 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro Artyści Artystom. Jej założeniem jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2016 rok została Karolina Wiktor.
Magdalena Abakanowicz, jedna z najważniejszych współczesnych artystek, znana jest głównie ze swoich rzeźbiarskich obiektów nawiązujących do zwielokrotnionych odindywidualizowanych ludzkich sylwetek czy z wielkich jaj-kokonów w londyńskim Tate Modern – ponurych i niepokojących. Dlatego wystawa jej prac w Centralnym Muzeum Włókiennictwa może zaskoczyć przyjemną energią.
To już ostatni odcinek SŁOWNIKA AWANGARDY, w którym JAROSŁAW SUCHAN, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomagał nam usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy historycznej. Na koniec A jak abstrakcja!
W podcieniach przy placu Wolności powstała ponad 20-metrowa instalacja artystyczna Marty Krześlak pt. „Wszystko się ułoży”. Wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej.