Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Znamy się z Kubą od lat. To on w 1974 r. zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”, w którym ja uczyłam się zawodu. Także od Kuby. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce.
Główne laury przypadły kobietom, a wśród 18 nagrodzonych jest zaledwie dwóch mężczyzn! Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora można oglądać prace laureatów XXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów pracowni projektowych czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu patronuje „Kalejdoskop”.
Już od pięciu lat co wakacje łódzka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS w Urbino organizuje Letnie Międzynarodowe Kursy Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. W sumie do Łodzi ściągnęło na nie 227 artystów z 41 krajów świata.
Muzeum Fabryki zaprasza na 2. Międzynarodowe Biennale Grafiki. Wernisaż wystawy odbędzie się w Art_Inkubatorze 14 IV o godz. 16.
Rozpoczęła się budowa siedziby Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1. Za komiksowym ogrodzeniem zaprojektowanym przez rysownika Krzysztofa Ostrowskiego trwają już prace wyburzeniowe. Koszt inwestycji wynosi blisko 22 mln zł, z czego 14 mln pokryje dofinansowanie z funduszy unijnych. Centrum ma być udostępnione we wrześniu 2019 roku na 30. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier.
Startuje trzecia edycja konkursu organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, w ramach którego młodzi artyści mają szansę otrzymać wsparcie finansowe dla swoich projektów plastycznych w przestrzeni miejskiej. W tym roku zwiększone zostały środki na działania.
Jimmie Durham konstruuje w swym atelier monstrum, ale, inaczej niż w przypadku tworu doktora Frankensteina, budzi ono raczej wyrzuty sumienia niż strach. I jednak nie udaje się go ożywić…
Niewiele prac mogło zachwycić w tegorocznym Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych dla swoich studentów. To była jedna z przyczyn pojawienia się apelu fundatorów nagród, by w przyszłości konkurs przeformatować: zaprosić do udziału uczelnie artystyczne z całej Polski, co podniosłoby prestiż wydarzenia i promowało Łódź.
Pamiętacie Plutona ubranego w sweterek w renifery i Katarzynę Kobro konstruującą urządzenie umożliwiające ucieczkę do lepszego świata – czyli dowcipne i dające do myślenia scenki rysowane zgrabną kreską i uzupełnione komentarzem, które są specjalnością Marii Korczak-Idzińskiej? 
Człowiek jest istotą buntującą się, bunt jest jednym z wyznaczników jego egzystencji. Przybiera on różnorakie formy, lecz właściwa jest mu spontaniczność i gwałtowność. Dokonuje się tam, gdzie nie ma już nadziei, gdzie zawodzą inne środki mówienia światu „nie”. Dzieje się tak, gdy nie ma innego wyjścia, bo chodzi o wartości ostateczne, bez których nie da się żyć.Pisze Paweł Pieniążek.