Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jakiej nadziei dziś potrzebujemy? Wystawy, które będzie można zobaczyć podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, opatrzonego właśnie hasłem „Nadzieja”, nie mają dać odpowiedzi, a raczej natchnąć do zadawania pytań.
RECENZJA. Wiadomo, że psychologiczne teorie Carla Gustava Junga wpłynęły na kulturę. Teraz możemy obserwować kolejny przejaw tego zjawiska – dwaj łódzcy artyści: malarz Maciej Walczak i rzeźbiarz Jarosław Borek zwizualizowali Jungowskie archetypy, czyli modele ludzkich osobowości, i zestawili je na wystawie w Galerii AOKZ. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Henryk Stażewski jako artysta przeprowadził awangardową myśl od międzywojnia po lata 80. XX wieku – to szmat czasu, 60 lat, w ciągu których jego sztuka ewoluowała, nieustannie się unowocześniając. Bo Stażewski kultywował nowoczesność, także jako 90-latek. Jego powojennej twórczości poświęcono wystawę w Muzeum Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa „Post-quam” Andrzeja Bartczaka w Muzeum Sztuki przybliża niewielki, choć starannie wyselekcjonowany fragment dorobku artysty. Taki wybór dość precyzyjnie tłumaczy ideę przyświecającą twórczości tego malarza, grafika, rzeźbiarza, twórcy obiektów i instalacji, poety, profesora łódzkiej ASP. Pisze Gustaw Romanowski.
"Sala Neoplastyczna. Stan początkowy" - otwarcie wystawy w Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki (ms1) 31 V o godz. 18. Wystawa jest czynna do odwołania.
od 26 MAJA 2023 / 26 MAJA 2023 - 9 CZERWCA 2023

Gratisy z wystawy

26 V w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbędą się dwa wernisaże – o godz. 15 ("Gipsoryt" - wystawa prac studentów i pedagogów ASP w Łodzi) i o godz. 18 ("Galeria Gratisse").
RECENZJA. Czy mamy wpływ na przyszłość? Niewątpliwie. Czy możemy sprawić, by była lepsza? Na pewno możemy – i musimy – o tym myśleć. Z tego założenia wychodzą także designerzy – projektanci przedmiotów i przemian świadomości. Hasło tegorocznego Łódź Design Festival brzmi „Future Perfect”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Poddębicki Dom Kultury i Sportu rozpoczyna majówkę wernisażem malarskim Ewy Słodzińskiej. Start 30 kwietnia o godzinie 14.00. Dwie godziny później rozpocznie się „Termalna Majówka”.
„Różne oblicza martwej natury” to tytuł wystawy, która 14 IV rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Prace, tematycznie związane z martwą naturą pokażą różne sposoby jej widzenia.
od 14 KWIETNIA 2023

Malarstwo w obfitości

RECENZJA. Godny to jubileusz, gdy jest się czym pochwalić. Na 40. Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pojawiło się zaskakująco wiele interesujących propozycji, szczególnie z dziedziny malarstwa, co dziwi dodatkowo, gdy tę obfitość porównamy z malarską posuchą na wystawie najlepszych dyplomów z 2022 roku. Czyżby ci, którzy studiują teraz, byli lepszymi malarzami od tych, którzy w ubiegłym roku opuścili mury uczelni? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.