Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
25 PAŹDZIERNIKA 2024 - 27 PAŹDZIERNIKA 2024

Festiwal Teatru Niezbędnego

Nowa łódzka impreza teatralna, firmowana przez Teatr Nowy, będzie okazją do poszukiwania we wspólnym doświadczaniu sztuki oczyszczenia, zrozumienia i ukojenia. Festiwal Teatru Niezbędnego odbędzie się w dniach 25–27 X. Bilety już w sprzedaży.
RECENZJA. Za nami pierwszy weekend jubileuszowej XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu „Retroperspektywy”, obchodzonego pod hasłem „Przebudzenia. 20 lat Teatru Chorea”. Pierwsza odsłona Festiwalu była jak przejście z podziemi do światła, wprost do świętowania Nowego, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, co nas dalej czeka. Pisze Paulina Ilska.
16 WRZEŚNIA 2024 - 17 GRUDNIA 2024

Teatr 6.piętro w Klubie Wytwórnia

Teatr 6.piętro od prawie 15 lat działa w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, a we wrześniu 2024 r. rozpocznie cykl pokazów swoich spektakli w Klubie Wytwórnia w Łodzi. Do grudnia br. teatr dziesięciokrotnie spotka się z łódzkimi widzami.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się od 2010 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi. Odrzuca w teatrze podziały na gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów, prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka. Tegoroczną edycję zaplanowano na dni 23 VIII - 1 IX pod hasłem „Przebudzenia”, czyniąc motywem przewodnim pytania o kondycję człowieka i teatru w obliczu wyzwań współczesnego świata. Ruszyła sprzedaż biletów.
Teatr Pinokio zapowiada na październik Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie ma dać początek nowemu międzynarodowemu festiwalowi S·PLOT, który zadebiutuje w przyszłym roku. Uczestnicy kongresu będą się zastanawiać nad tym jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza i co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń.
Odbędzie się między 25 a 27 X w Teatrze Nowym i będzie okazją do eksplorowania terapeutycznej, więziotwórczej i oczyszczającej roli teatru. Na pierwszą edycję złożą się spektakle, spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty i rozmowy przy muzyce.
Siedem premier, wznowienia po dostosowaniu spektakli do możliwości nowych scen, znaczące wydarzenia gościnne, casting dla aktorów, otwarcie Pokoju Spokoju, dziesiątki warsztatów, zwiększanie dostępności… – Teatr Pinokio w Łodzi podsumowuje pierwszy sezon w nowej siedzibie. Planuje też kolejny, wyjątkowy – bo w maju teatr obchodzić będzie 80-lecie istnienia.
Jaki teatr pomoże nam wybudzić się z letargu i odzyskać poczucie rzeczywistości? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć organizatorzy XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETROPERSPEKTYWY zatytułowanej PRZEBUDZENIA. Na program złoży się 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, warsztaty, wystawa oraz spotkania. Festiwal odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 23 sierpnia a 1 września i będzie połączony z obchodami 20-lecia Teatru CHOREA. Sprzedaż biletów od 29 lipca.
RECENZJA. „Jaś i Małgosia” to jedna z niewielu oper dla dzieci. Nieczęsto gości na światowych scenach, bo jej dziecięcość idzie w parze z rozbudowaną, późnoromantyczną orkiestrą i niemal wagnerowskimi partiami solowymi. Teatr Wielki w Łodzi, który premierę dzieła Humperdincka przygotował w prezencie na Dzień Dziecka, reklamuje je jako spektakl familijny – dla całych rodzin. Pisze Magdalena Sasin.
Niemal dwieście utworów powalczy o Pióro Jaracza. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zakończył nabór dramatów do Konkursu Dramaturgicznego.