Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości” na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego – trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi.
19 SIERPNIA 2022 - 28 SIERPNIA 2022

Retroperspektywy 2022 - Lem, Dick, Aleksijewicz, Flaubert

Globalna katastrofa ekologiczna, a może technologiczna nieśmiertelność? Na jaki nowy świat czekamy, a jakiego obawiamy się, żyjąc w cieniu popandemicznej traumy i wojny w Ukrainie. Na te pytania spróbują odpowiedzieć artyści zaproszeni do udziału w 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który odbędzie się w sierpniu pod hasłem „Początek nowego świata”.
19 SIERPNIA 2022 / 23 SIERPNIA 2022

„Ragnarok” na początek - Retroperspektywy 2022

Ruch, ciało, głos i spotkanie, będące próbą osobistego zdefiniowania przyszłości w obliczu końca znanego nam świata. Aktorzy Teatru CHOREA, prowadzeni przez wybitnych choreografów: Adriana Bartczaka i Annabelle Bonnéry, pracują nad spektaklem „Ragnarok”. Premiera, wyprodukowana przez Fabrykę Sztuki w Łodzi otworzy tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy, który rozpocznie się 19 VIII w Łodzi.
Zespół artystyczny Teatru im. Jaracza w Łodzi protestuje przeciw powołaniu na stanowisko dyrektora instytucji Michała Chorosińskiego. Do mediów rozesłano list adresowany do Urzędu Marszałkowskiego, który prezentujemy poniżej.
27 SIERPNIA 2022

Włącz się!

Spotkanie wspierające twórców teatru niezależnego z województwa łódzkiego „Włącz się!” odbędzie się 27 sierpnia podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy pod hasłem „Niezależny Teatr Nowego Świata”.
Indywidualni twórcy i grupy teatralne z regionu łódzkiego do niedzieli 3 lipca mogą zgłaszać się do konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” organizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi. Na początek wystarczy prezentacja swojego zespołu, koncepcja i wstępny harmonogram z kosztorysem projektu teatralnego. Zwycięzcy otrzymają 15 000 złotych, wsparcie merytoryczno-produkcyjne i możliwość zaprezentowania swojego spektaklu na profesjonalnej scenie.
19 SIERPNIA 2022 - 28 SIERPNIA 2022

Retroperspektywy pytają o początek nowego świata

Globalna katastrofa ekologiczna, a może technologiczna nieśmiertelność? Na jaki nowy świat czekamy, a jakiego obawiamy się, żyjąc w cieniu popandemicznej traumy i wojny w Ukrainie. Na te pytania spróbują odpowiedzieć artyści zaproszeni do udziału w jedenastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który odbędzie się w sierpniu. Organizatorzy zdradzają pierwsze punkty programu zbudowanego wokół hasła „Początek nowego świata”.
RECENZJA. Każda z części tryptyku jest inna, ale mają ze sobą wiele wspólnego i razem tworzą całość o wymowie bogatszej, niż każde osobno. Zatem jeden plus jeden plus jeden wyjątkowo da więcej niż trzy. O „Tryptyku baletowym” pisze Magdalena Sasin.
RECENZJA. Była taka piosenka – „Statystyczny uniform”. Śpiewana przez Leonarda Luthra, popularna na początku lat 90. W tych samych latach 90. narodziło się pokolenie, które teraz próbuje opowiedzieć o tym, co je „więzi i dusi pod szyją”. O „Trash Story” pisze Paulina Ilska.
W nowym sezonie po wakacjach Teatr Muzyczny w Łodzi zapowiada polską premierę hitu „Złap mnie, jeśli potrafisz” („Catch Me if You Can”) w reżyserii Jakuba Szydłowskiego oraz powrót do odwołanego tuż przed wiosenną premierą niezwykłego off-brodwayowskiego hitu – „Preludia”. Będzie też wznowienie „Les Misérables” i wielki jubileusz „Skrzypka na dachu”.