Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
13 GRUDNIA 2024 - 12 STYCZNIA 2025

"Prawda"

Premiera spektaklu „Prawda” wg Floriana Zellera odbędzie się w Teatrze Nowym 13 XII. To dowcipna, ale drażniąca sumienie opowieść o związkach budowanych na półprawdach i niedomówieniach, manipulacjach i kłamstewkach, wzajemnej nielojalności i hipokryzji. Czy gdyby ludzie nagle przestali się okłamywać, zostałaby na ziemi chociaż jedna para?
od 1 GRUDNIA 2024

"Opowieść wigilijna"

Spektakl Arlekina oparty jest na ponadczasowej „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, a mottem, które było inspiracją do jego powstania, jest sławne zdanie „Warto być przyzwoitym człowiekiem” Władysława Bartoszewskiego. Premiera 1 XII o godz. 16.
od 30 LISTOPADA 2024

"Dziadek do orzechów"

Magia wyobraźni i poszukiwanie dobra - premiera „Dziadka do orzechów” odbędzie się 30 XI w Teatrze Pinokio w Łodzi.
22 LISTOPADA 2024 - 2 LUTEGO 2025

"Zmęczone"

Teatr Nowy zaprasza 22 XI na Małą Scenę na prapremierę spektaklu "Zmęczone" według Darii Sobik.
Czym jest dostępność teatru? Jak wpisywać szczególne potrzeby twórców i odbiorców w teatralne dzieło? Odpowiedzi na te pytania przynosi projekt realizowany przez Teatr Pinokio w Łodzi, który jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”. Jego zwieńczeniem będzie przedstawienie „Brzydkie kaczątko” przygotowywane we współpracy zespołu teatru z osobami z alternatywną motoryką, niepełnosprawnością intelektualną i neuroróżnorodnością. Premiera 16 XI (pod patronatem "Kalejdoskopu").
FESTIWAL. Komu jest potrzebny teatr? Komu – Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA? Skoro powstaje tyle spektakli – a na ŁóPTA 2024 pokazano ich trzydzieści – to znaczy, że amatorski ruch teatralny nadal spełnia ważną funkcję. Jaką? Co te spektakle mówią nam o świecie, o nas samych? Jak zmienia się ten przegląd i jaka powinna być formuła jednego z najważniejszych w Polsce festiwali poświęconych amatorskiemu teatrowi? Pisze Paulina Ilska.
„Amadeusz” Teatru im. Jaracza w Łodzi z nagrodą publiczności podczas 62. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. 03. Festiwalu Arcydzieł!
Kapituła I Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza 2024 w składzie: Ewa Millies-Lacroix Barbara Osterloff-Gierak, Lidia Sadowa, Jagoda Hernik Spalińska, Anna Wieczur zdecydowała o przyznaniu rekomendacji tekstom, które nie dostały się do finału, ale zasługują na to, aby znaleźć się w polu zainteresowania reżyserów oraz dyrektorów teatrów. W kolejności alfabetycznej są to:
Przestrzenie Sztuki to program wspierający powstawanie interdyscyplinarnych centrów kultury, głównie w dziedzinie teatru oraz tańca. Opiera się na współpracy z samorządami, uczelniami artystycznymi, organizacjami pozarządowymi i sektorem prywatnym.
Pierwszą nagrodę 37. Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2024, który w Teatrze im. Jaracza zorganizował Łódzki Dom Kultury, zdobył krakowski Teatr POSTSCENIUM (spektakl „Aleja Włóknia(rzy) rek”) za mistrzowskie posługiwanie się formą, za myślenie teatrem i metaforą, za oszczędność środków i bogactwo wyrazu.