Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
15 LIPCA 2020 - 15 LIPCA 2020

RADIOWA PREMIERA

Teatr Powszechny w Łodzi 15 lipca o 18:00 na Małej Scenie zagra 67. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących – spektakl „Janek, król przeprowadzek” autorstwa Kanadyjczyka Davida S. Craiga w reżyserii Ewy Pilawskiej. Niewystawiany dotąd w Polsce tekst specjalnie przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Spektakl będzie on transmitowany na antenie Radia Łódź.
"Usta w ogniu", "Śmierć w Wenecji" - to tylko niektóre propozycje spośród premier i nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Projekt Redukcje.pl odnosi się tematycznie do skutków pandemii i wykorzystuje Internet jako "kanał transmisyjny do prowadzenia artystycznej narracji o sytuacji człowieka w obliczu kryzysu". Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. 
6 LIPCA 2020 - 17 LIPCA 2020 / 5 SIERPNIA 2020 - 28 SIERPNIA 2020

Jubilalki w Teatrze Pinokio

Jubilalki. Od „Bajowych Bajeczek” do „Ander-Snu” to wystawa przygotowana z okazji jubileuszu Teatru Pinokio w Łodzi, ukazująca bogactwo form teatralnych i lalek, będących medium niesamowitości.
Do mediów trafił list otwarty napisany przez Związek Zawodowy Zespołu Artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Związany jest z rozpoczętą procedurą odwołania dyrektora teatru Waldemara Zawodzińskiego. Zespół apeluje m.in. do ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego. Poniżej publikujemy treść listu.
3 LIPCA 2020 - 28 LIPCA 2020

Lipcowe Twórcze Warsztaty

Miejski badylarz czy Foto pstryk? A może Luz blues? W lipcu 2020 Fabryka Sztuki zaprasza na Twórcze Warsztaty, które z Internetu przenoszą się na salę warsztatową. Warsztaty, wśród których znajdzie się wiele nowości, prowadzone są przez doświadczonych instruktorów i przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz całych rodzin. 
3 LIPCA 2020 / 26 LIPCA 2020

Lipiec z "Latawcem i trąbką"

"Latawiec i trąbka. Przegląd Sztuki"  to ciekawe spektakle, koncerty i działania artystyczne skierowane do dzieci. Zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych a także do całych rodzin. Fabryka Sztuki, chce zachwycić, wzruszyć, zainspirować. W lipcu zaprasza na "Zwierzogród" i "Zespół deficytu natury".
RECENZJA. Pandemia ograniczyła działalność teatrów? Są instytucje, których nic nie złamie. Teatry zaczęły kręcić… seriale, gatunkowe hybrydy. Ich poziom zależy od zasobów, pomysłu twórców, dbałości o detal. Czasem najważniejsze było to, że w ogóle udało się je stworzyć, że nie siedzi się bezczynnie. Pisze Paulina Ilska.
TEMAT NUMERU. Jaki będzie teatr po pandemii, czym będzie dowodził swojej istotności, co w ramach swojej specyfiki i obecności tylko on może oferować? To świetne pytanie – nie znamy odpowiedzi, bo jesteśmy ciągle w środku tej zarazy i teatr na razie dzieje się tylko na tajnych kompletach i online – mówi Tomasz Rodowicz, aktor, reżyser, muzyk, szef Teatru Chorea.
TEATR. Łódzka „Rutka” w ścisłym finale 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek znalazł się w gronie 11 najlepszych sztuk, wybranych w kilku etapach spośród 113 przedstawień zgłoszonych przez teatry z całej Polski.
Na YouTube i Facebooku można oglądać film będący prezentem Teatru Wielkiego w Łodzi dla młodszych widzów. "Sen Księcia" to krótkometrażowy film oparty na spektaklu baletowym "Królewna Śnieżka" Bogdana Pawłowskiego i Witolda Borkowskiego według pomysłu i reżyserii Maestro Michała Kocimskiego - kierownika muzycznego Teatru Wielkiego.