Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Sprawdzi to sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Będzie on gościem zbliżającego się festiwalu Retroperspektywy 2019.
Jak co piątek, w podwórku przy ul. Piotrkowskiej, 3, czyli w Pasażu Róży, jest okazja by zobaczyć artystów, których nie widujemy w Łodzi na co dzień. W piątek 23 sierpnia należy się spodziewać dużej dawki poczucia humoru na najlepszym poziomie, bo wystąpi Katarzyna Pakosińska z grupą MoCarta. 
W niedzielę 11 sierpnia 2019 roku miała miejsce ostatnia odsłona  XII Letniego Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej. Tym razem nie usłyszano operowych arii...
Tuż przed rozpoczęciem Festiwalu Retroperspektywy Teatr Chorea pokazał próbkę tego, co sam przygotowuje z myślą o tegorocznym programie. Pokazany fragment spektaklu „ja, bóg”, odwołujący się do myśli Jerzego Grotowskiego, sugeruje, że czeka nas mocna, nasycona znaczeniami, sensualna i silnie angażująca widza rzecz. Retroperspektywy zaczynają się 23 sierpnia i potrwają do 1 września.
Tuż przed Festiwalem Retroperspektywy Chorea zaprasza jeszcze na Mistrzowskie warsztaty teatralne prowadzone przez założyciela i lidera grupy, Tomasza Rodowicza. Warsztaty są prowadzone w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania. Odważni mogą wziąć w nich udział 17 sierpnia. 
Ideą Projektu Domy Kultury jest umożliwienie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych osobom, które mają do nich ograniczony dostęp, ze względu na sytuację finansową, społeczną czy zdrowotną. Projekt organizuje Teatr Pinokio, rekrutacją  zajmują się partnerzy, czyli stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani i MOPS w Łodzi.  By wziąć udział w projekcie, należy się do nich zgłosić do 23.09.2019. 
RECENZJA. Spektakl „Kłopoty małżeńskie” w reżyserii Macieja Konopińskiego przyciągnął na Letnią Scenę w Domu Literatury w Łodzi sporą widownię. Szkoda, że temat – właściwie samograj – nie został ujęty ciekawiej i nie pokuszono się o odważniejsze działania na scenie. Pisze Paulina Ilska.
9 SIERPNIA 2019

Marylin w Pasażu Róży

Od trzech lat Letnia Scena Domu Literatury ma konkurencję - wakacyjne spektakle można oglądać także w Pasażu Róży przy Piotrkowskiej 3. Program przygotowało Łódzkie Centrum Wydarzeń i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. W piątek 9 sierpnia zobaczymy Sonię Bohosiewicz w roli Marylin Monroe, m.in.: śpiewającą słynne "I wanna be loved by you". 
W ramach projektu "Lato w teatrze" Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, w kooperacji z gminą Kamice i Wioską Artystyczną Janowo, pokażą monodram Wojciecha Oleksiewicza "Amant na czerwonym dywanie" w jego reżyserii. 
do 1 STYCZNIA 1970

Mickiewicz w Kolegiacie

Trwa XII Letni Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej. Po serii koncertów, w najbliższą niedzielę organizatorzy zapraszają na spektakl - obejrzymy "Dziady"  III część Mickiewicza. Zagrają Krakowscy Aktorzy Młodego Pokolenia: Wojciech Trela, Adam Plewiński, Paweł Plewa.