Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Siedem premier, wznowienia po dostosowaniu spektakli do możliwości nowych scen, znaczące wydarzenia gościnne, casting dla aktorów, otwarcie Pokoju Spokoju, dziesiątki warsztatów, zwiększanie dostępności… – Teatr Pinokio w Łodzi podsumowuje pierwszy sezon w nowej siedzibie. Planuje też kolejny, wyjątkowy – bo w maju teatr obchodzić będzie 80-lecie istnienia.
Jaki teatr pomoże nam wybudzić się z letargu i odzyskać poczucie rzeczywistości? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć organizatorzy XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETROPERSPEKTYWY zatytułowanej PRZEBUDZENIA. Na program złoży się 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, warsztaty, wystawa oraz spotkania. Festiwal odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 23 sierpnia a 1 września i będzie połączony z obchodami 20-lecia Teatru CHOREA. Sprzedaż biletów od 29 lipca.
RECENZJA. „Jaś i Małgosia” to jedna z niewielu oper dla dzieci. Nieczęsto gości na światowych scenach, bo jej dziecięcość idzie w parze z rozbudowaną, późnoromantyczną orkiestrą i niemal wagnerowskimi partiami solowymi. Teatr Wielki w Łodzi, który premierę dzieła Humperdincka przygotował w prezencie na Dzień Dziecka, reklamuje je jako spektakl familijny – dla całych rodzin. Pisze Magdalena Sasin.
Niemal dwieście utworów powalczy o Pióro Jaracza. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zakończył nabór dramatów do Konkursu Dramaturgicznego.
Łodzianin Marek Ludwisiak, tancerz i choreograf, po zakończeniu kariery scenicznej w Niemczech zrealizował swoje marzenie o uruchomieniu Łódzkiego Teatru Tańca – który 29 czerwca 2024 r. obchodzi piątą rocznicę działalności. Jubileuszowy występ odbędzie się w Ogrodach Geyera. Uświetni go spektakl „Akwarium” w reżyserii i choreografii Romana Komasy, również łodzianina, w latach 1983–1989 pierwszego solisty baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
PODSUMOWANIE. Mówili ze sceny, jak się czują jako ludzie i jako aktorzy, jak przeżywają moment, gdy trzeba „sprzedać” siebie i swoje umiejętności, odnaleźć się w świecie, który stawia wysokie i często sprzeczne wymagania, w którym ciągle jest się niewystarczająco dobrym. Zakończył się 42. Festiwal Szkół Teatralnych organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbędzie się między 23 sierpnia a 1 września w Fabryce Sztuki w Łodzi. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem „PRZEBUDZENIA”, czyniąc motywem przewodnim pytania o nadzieję w przebudzeniu. Temat przyświeca także obchodom 20-lecia Teatru CHOREA, hucznie świętowanego podczas całego festiwalu. W programie znajdą się również ostatnie produkcje zespołu.
Grand Prix festiwalu zdobył zespół Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za spektakl „Amatorki” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
od 25 MAJA 2024

"Mały Książę"

"Mały Książę" w reżyserii Doroty Abbe na scenie Teatru Pinokio w Łodzi to opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni, ale też o rodzinnych relacjach i o przygotowaniu na to, co nieuchronne. Premiera - 25 V.
od 1 CZERWCA 2024 / 6 CZERWCA 2024

"Jaś i Małgosia"

Teatr Wielki w Łodzi z okazji Dnia Dziecka przygotował operę familijną "Jaś i Małgosia". Premiera I - 2 VI, premiera II - 2 VI. To baśń operowa w trzech obrazach. Dzieło wykonywane w polskiej wersji językowej.