Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
2 LISTOPADA 2021 - 7 LISTOPADA 2021

Teatr Logos – Dantemu

Działające przy Kościele Środowisk Twórczych Europejskie Centrum Kultury Logos zaprasza w dniach 2–7 XI na Homo Viator – Dni Dantego.
30 PAŹDZIERNIKA 2021 - 12 GRUDNIA 2021

Dramaturg - intruz czy przyjaciel?

Kim właściwie jest dramaturg i jaka jest jego rola w procesie pracy nad spektaklem? Jak pracować nad tekstem samodzielnie lub z grupą? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów „Dramaturg wewnątrz spektaklu”, które odbędą się 30 i 31 X w Teatrze Chorea w Łodzi. Warsztat poprowadzi teatrolog, pedagog teatralny i dramaturg Wiktor Moraczewski.
od 23 PAŹDZIERNIKA 2021 / 24 PAŹDZIERNIKA 2021

Prapremiera "Wielkiego złego lisa"

Teatr Arlekin zaprasza 23 X o godz. 16 i 19 na światową prapremierę spektaklu "Wielki zły lis" na podstawie komiksu Benjamina Rennera w tłumaczeniu Krzysztofa Umińskiego
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na spektakl „Gradient” w ramach programu Teatr Polska 2021, który odbędzie się 31 X o godz. 17 w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy.
TEMAT NUMERU. Tak samo jak w każdej pracy – człowiek odczuwający przemoc wobec siebie może powiedzieć NIE, nie zgadzam się na takie zachowanie. Każdy aktor powinien wykształcić w sobie mechanizm braku strachu przed przeciwstawieniem się takim sytuacjom. Nikt nie może uzyskać przyzwolenia na traktowanie drugiego człowieka w sposób uwłaczający jego godności i mówi Jolanta Jackowska, aktorka Teatru Nowego w Łodzi.
TEMAT NUMERU. Do teatru przychodzi reżyser, który ma za cel zrobienie spektaklu i próbuje ten cel wyegzekwować od aktorów i czasami wydaje mu się, że tylko w taki, a nie inny sposób może go osiągnąć. Często używa się przy tym wielkich słów: że robimy to dla dobra teatru czy spektaklu, czy dla powodzenia szeroko pojętej sztuki. I takie cele przez lata usprawiedliwiały wyłączanie kwalifikatora etycznego - mówi reżyser teatralny Adam Orzechowski. 
RECENZJA. Operą „Chopin” Giacoma Oreficego (1901) jeszcze sto lat temu zachwycały się tłumy, dziś widzimy w niej książkowy przykład kiczu. Wystawienie takiej sztuki można usprawiedliwić jako historyczną ciekawostkę, zwłaszcza w roku Konkursu Chopinowskiego, ale artystycznie może ją wybronić tylko arcyciekawa i odważna inscenizacja. Tej, niestety, zabrakło w Teatrze Wielkim w Łodzi. Pisze Magdalena Sasin.
7 GRUDNIA 2021 / 7 GRUDNIA 2021

Moscow City Ballet wystąpi w Łodzi

7 XII w Teatrze Wielkim w Łodzi zaprezentuje się Moscow City Ballet. Podczas dwóch spektakli zostanie zaprezentowane "Jezioro Łabędzie". Grupa baletowa podróżuje po świecie od 1988 r., odniosła m.in. sukces w Wielkiej Brytanii, gdzie zaprezentowała do tej pory ponad tysiąc spektakli. Jakości wszystkich przedstawień pilnuje dyrektor artystyczna - primabalerina Ludmiła Neroubachtchenko.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Teatrze Powszechnym 2 X i potrwa do 28 X. To jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Sprzedaż biletów rusza 21 IX o godz. 13 – w kasie teatru, online i w biletomacie.
RECENZJA. Kto chce w pełni rozkoszować się musicalem „Pretty Woman”, musi przyjąć konwencję bajki. Trudniej o to dziś niż 30 lat temu, trudniej widzom starszym niż tym, którzy dopiero wkraczają w dorosłość. A jednak widać, że potrzebujemy bajek, bo „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym poderwała widzów do owacji na stojąco. Pisze Magdalena Sasin.