Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
20 SIERPNIA 2021 - 29 SIERPNIA 2021

Retroperspektywy - program

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy to ponad 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, performanse, spotkania i mistrzowskie warsztaty. W programie znalazły się m.in.: pokaz pracy Thomasa Richardsa, legendarnego kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego, spektakle premierowe: „Śmierć na gruszy“ Łukasza Kosa, „Hiperborea“ Jacka Hałasa czy „Medytacja teatralna numer 4“ Krzysztofa Garbaczewskiego, jednego z najciekawszych reżyserów młodej generacji. Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa 10 dni. Bilety już w sprzedaży.
21 SIERPNIA 2021 - 29 SIERPNIA 2021

Teatr Wielki plenerowo

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu artystycznego 2021/2022 łódzka opera przygotowała plenerowe występy. Na parkingu teatru - podobnie jak w ubiegłym roku - odbędą się koncerty z cyklu "Sierpniowe wieczory z gwiazdami". Teatr wystawi również operę "Cosi fan tutte".
20 SIERPNIA 2021 - 29 SIERPNIA 2021

Retroperspektywy 2021 – czas na spotkanie

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021 pod hasłem „Spotkanie / Wspólnota / Święto” odbędzie się pod patronatem „Kalejdoskopu” w dniach 20 - 29 sierpnia w Fabryce Sztuki w Łodzi. Organizatorzy odrzucają podziały na teatralne gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów. Festiwal prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka, określaną nowoczesnym językiem sztuki.
25 CZERWCA 2021 - 10 PAŹDZIERNIKA 2021

Przedpremiera "Idioty"

Scena Monopolis przygotowała przedpremierowy pokaz sztuki "Idiota". Można obejrzeć go dziś, 25 VI. Premiera odbędzie się 9 i 10 X 2021 r.
W rolach głównych Agnieszka Skrzypczak i Kamil Maćkowiak. Scenariusz "Idioty" napisał hiszpański dramaturg, pisarz i reżyser Jordi Casanovas. 
Nazywany "koroną rosyjskiego baletu" The Royal Moscow Ballet ponownie odwiedzi Polskę. Rosyjscy tancerze odwiedzą siedem miast, w tym Łódź. W Klubie Wytwórnia zaprezentują "Jezioro łabędzie". Spektakl odbędzie się 1 II 2022 r.
RECENZJA. Przedstawienie „Kto nie ma nic, ten może wszystko” powstało w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, realizowanego przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zamysłem twórców (czwórki młodych reżyserów) było przybliżenie kilku łódzkich historii i „herstorii”. Pisze Paulina Ilska.
od 29 MAJA 2021

Premiera "Calineczki"

Na premierę spektaklu "Calineczka" wg Hansa Christiana Andersena zaprasza 29 V Teatr Lalek Arlekin. Nowa realizacja będzie baśnią o dorastaniu, o konieczności zauważenia przemian zachodzących w dzieciach, konieczności wsłuchiwania się w ich głos i oddawania im głosu.
Nauczyciele, pedagodzy, instruktorzy, edukatorzy, animatorzy kultury, młodzież, seniorzy, osoby niezależne działające w kulturze zaproszeni są do udziału w III edycji edukacyjnego projektu Laboratorium Kreatywnego Działania, trwającego od maja do listopada 2021 w Teatrze Chorea i Fabryce Sztuki w Łodzi.
TEATR. Teatr Nowy im. K. Dejmka anonsuje pierwszy spektakl, który powstaje w ramach projektu „Nowy i Młodzi”. Małą Scenę od teraz będą tworzyć wchodzący w życie zawodowe artyści i artystki, np. laureaci Forum Młodej Reżyserii. Od teraz wszystkie grafiki teatru wykonuje Ola Jasionowska, graficzka, ilustratorka, współpracująca z licznymi instytucjami kultury, także Toyotą, Netfliksem, autorka identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Teatr Powszechny w Łodzi zaplanował na 22 V 2021 prapremierę spektaklu „Krystof”. Autorem sztuki i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński. „Krystof” komiksowym kolażem cytatów z popkultury, inspiracji z życia i twórczości Krzysztofa Krawczyka.