Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
8 LUTEGO 2020 - 21 MARCA 2020

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpoczyna się 8 lutego. To jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Łodzi. Podczas jego trwania możemy zobaczyć najciekawsze spektakle z całego kraju. 
26 STYCZNIA 2020

(Nie)brzydkie kaczątko

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl dla dzieci pt. „(Nie)Brzydkie Kaczątko”, który odbędzie się 26.01.2020r. w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy. 
Kto wyśpiewa Jonaszka? W Teatrze Muzycznym W Łodzi rusza nabór do III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Na zgłoszenia jest czas stycznia do 13 marca 2020 r.
RECENZJA. Trzy postacie w sytuacji ekstremalnej, choć niekoniecznie prawdziwej: ofiara, oprawca i rozjemca in spe – reprezentant Temidy. Połączył ich przypadek i, jak to bywa na szachownicy życia, każdy następny ruch może stać się ostatni. Premiera "Śmierci i dziewczyny" na nowej scenie.
W Teatrze Lalek Arlekin premiera "Rutki" w reżyserii Karoliny Maciejaszek. Przedstawienie oparte jest na książce pod tym samym tytułem, której autorką jest łodzianka Joanna Fabicka. Powieść "Rutka" została nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.
W Łodzi otwiera się nowa scena teatralna – Scena Monopolis. Działalność inauguruje premierą „Śmierci i dziewczyny” przygotowanej przez Fundację Kamila Maćkowiaka. Reżyseruje Waldemar Zawodziński, grają: Jowita Budnik, Kamil Maćkowiak i Mariusz Słupiński.
RECENZJA. "4 x Hamlet” w reż. Waldemara Zawodzińskiego w Teatrze Studyjnym może być pretekstem do rozmowy na temat: czym jest dyplom aktorski? jaki powinien być? Nie rości sobie prawa, by dawać odpowiedź, ale temat prowokują konkretne, wyraziste decyzje reżysera. Pisze Łukasz Kaczyński.
RECENZJA. Dwie młode artystki zrealizowały monodramy dotyczące tematów, które nie są oczywistym wyborem osób w pełni sił twórczych i w wieku, w którym częściej spogląda się do przodu niż do tyłu. Oba spektakle powstały dzięki stypendium prezydent miasta Łodzi. Zobaczyliśmy „Więc to już?” Maryni Janus w Teatrze Lalek Arlekin i „Boku” Katarzyny Skręt w Teatrze Szwalnia.
Dotrzyjmy z teatrem tam, gdzie człowiek nie ma do niego stałego dostępu. Dajmy go za darmo, a że darowanemu teatrowi nie patrzy się w ideę, to i niemały kłopot powstaje. W kontekście "trasy" z Teatrem Chorea i spektaklem „Tragedia Jana” w ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr Polska” pisze Paweł Głowaty, laureat naszej nagrody dla młodego aktora za kulturę słowa na 37. Festiwal Szkół Teatralnych. 
"Robiłam w filmach Joanny i Krzysztofa rzeczy, na które nie odważyłabym się w życiu realnym, nawet jeśli te pomysły rodziły się na gorąco i wcześniej nie było o nich mowy" – mówi Jowita Budnik. W spektaklu „Śmierć i dziewczyna” w reż. Waldemara Zawodzińskiego, inaugurującym działalność Sceny Monopolis w Łodzi (premiera 18 i 19 stycznia), Jowita Budnik zagra ofiarę tortur, która po latach spotyka się z demonami przeszłości. Rozmawia Paulina Ilska.