…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?
Długo wyczekiwaną prapremierę "Fabryki muchołapek" zobaczymy w piątek 13 października w Teatrze Nowym im. K. Dejmka. To dokonana przez Andrzeja Barta, również reżysera spektaklu, adaptacja jego powieści pod tym samym tytułem. - Chciałbym, by ktoś, kto ma szesnaście lat, zapamiętał to przedstawienie do końca życia - przyznaje reżyser.
Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.
Za nami 30. jubileuszowa edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA, podczas której obejrzeliśmy 15 spektaklów przygotowanych przez grupy teatralne z całego regionu.
Zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt. Przez minione siedem dni festiwal odbywał się w pięciu miejscach w Łodzi (Teatr Lalek Arlekin, ŁDK, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufaktura).
Dziś w Teatrze Zamiast premiera nowego przedstawienia. Będzie to taneczno-ruchowa „Soma”, inspirowana powieścią „Sońka” Ignacego Karpowicza oraz efektem warsztatów ruchowych dla kobiet. Autorki przedstawienia, tancerki z grupy LineAct, która połączyła się z Zamiastem, przekonują, że ludzkie ciało jest nośnikiem, w którym zapisują się wspomnienia. Premiera zacznie się o godz. 19
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kompleksowo sztuce animacji filmowej i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 IX – 5 X. Zamieszczamy wywiad z organizatorami.
RECENZJA. „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reż. Andrzeja Szczytki była wyczekiwanym wydarzeniem 8. Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Reżyser sięgnął w niej po metodę aktorstwa non-acting, by uwiarygodnić dramat trójki parkowych kloszardów, ludzi przegranych. Udało się – podczas spektaklu czujemy się jak w środku lat dziewięćdziesiątych, gdy tekst Głowackiego zaistniał. Pisze Łukasz Kaczyński.
Na łódzkich scenach jesienią zobaczymy dwa cykle spotkań poetyckich - Teatr Powszechny wraca do projektu "Sezon w pięknie", a Teatr Nowy współorganizuje Krakowski Salon Poezji w Łodzi. W obu przypadkach poezję będą czytać aktorzy.
„Teatr studencki powinien wyprzedzać teatr profesjonalny” – apelował podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych Marek Koterski, dziś autor sztuk i reżyser kasowych filmów. Czas na 40. edycję festiwalu. Jak się zmieniał przez te lata?