Artystyczny bilans Jaracza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Artystyczny bilans Jaracza

Premiery, tysiące godzin spędzonych w salach prób i na scenie, jubileusze, nagrody, wyróżnienia i nominacje dla aktorów i spektakli w prestiżowych plebiscytach czy festiwalach, ale przede wszystkim brawa od 41 tysięcy widzów goszczących na wszystkich widowniach – taki był sezon teatralny 2022/23 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Niemal w każdym miesiącu teatr proponował nowe spektakle, które spotykały się z uznaniem widzów i krytyków. W sumie odbyło się aż 11 premier: „Sonata Belzebuba” (reż. Radek Stępień), „Zemsta” (reż. Krzysztof Jasiński), „Hobbit” (reż. Grzegorz Suski), „Szklana Menażeria” (reż. Paweł Paczesny), „Orkiestra Titanic” (reż. Mariusz Siudziński), „Dziady cz. I, II i IV” (reż. Adam Sroka), „Bileterka” (reż. Matylda Paszczenko), „Sztuka” (reż. Krzysztof Prus), „Śmierć pięknych saren” (reż. Jan Szurmiej), „Rozmowy z katem” (reż. Michał Chorosiński), „Finisaż” (reż. Marek Pasieczny).

Pierwszą premierą była „Sonata Belzebuba” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radka Stępnia, która rozwiązała worek nagród. Spektakl został zakwalifikowany do finału VIII Konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Komisja Konkursu postanowiła przyznać wyróżnienie  aktorskie  Mikołajowi  Chroboczkowi  za  rolę  Baltazara  De  Campos  de  Baleastadar.  W kolejnych miesiącach spektakl uzyskał nominacje w plebiscytach Plaster Kultury jako najlepsza premiera 2022 roku oraz Energia Kultury jako najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego roku. W Subiektywnym  Spisie   Aktorów   Teatralnych   Jacka   Sieradzkiego znaleźli się:  Ewa Audykowska-Wiśniewska (zwycięstwo), Marek Nędza (na fali) i Elżbieta Zajko (na fali).

Nagrodą publiczności XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” został uhonorowany spektakl „Oleanna” Davida Mameta w reżyserii Krzysztofa Prusa, na którym nagrodę aktorską Jury Młodych otrzymał Michał Staszczak. Teatr nie wyjechał z pustymi rękoma  także  z  Festiwalu  Komedii  Talia  w  Tarnowie,  podczas  którego  nagrodzony  został spektakl „Niepamięć” Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka.

W 2023 roku Jaracz gościł także na 63. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych ze spektaklem „Słabi” Magdaleny Drab w reżyserii Rafała Sabary, gdzie Agnieszka Skrzypczak otrzymała wyróżnienie aktorskie za rolę Tej Jednej/Innej Takiej. Dla aktorki był to także wyjątkowy rok, gdyż po dziesięciu latach żegnała się ze swoim monodramem „Marzenie Nataszy” Jarosławy Pulinowicz w reżyserii Nikołaja Kolady zagranym ponad 150 razy. W 2023 roku teatr świętował także dwusetne przedstawienie „Pamięć wody” Shelagh Stepehnson w reżyserii Bogdana Toszy. W tym sezonie przypadły również dwa wyjątkowe jubileusze 50-lecia pracy artystycznej dwójki aktorów – Zofii Uzelac i Bronisława Wrocławskiego.

W listopadzie 2022 roku Teatr Jaracza w Łodzi rozpoczął, z pomocą Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, projekt pod    nazwą „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki”. Przez pierwsze półrocze był to projekt pilotażowy, jednak od stycznia 2023 roku jest on stałym elementem wpisanym w działalność teatru.
Obecnie ta łódzka instytucja kultury współpracuje z sześcioma ośrodkami – w Bełchatowie, Skierniewicach, Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim i Radomsku. Każde  z tych miejsc jest wyposażone w profesjonalną scenę, nowoczesny sprzęt i jest doskonale przygotowane do wystawienia spektakli teatralnych. Pierwszym przedstawieniem, jakie zostało pokazane w ramach projektu był spektakl „Róbmy swoje…” w reżyserii Jacka Bończyka, poświęcony twórczości niekwestionowanego geniusza polskiej piosenki i mistrza języka polskiego - Wojciecha Młynarskiego. Oprócz tego tytułu, w styczniu 2023 odbyła się premiera w województwie spektaklu „Szklana Menażeria”.  Spektakl  w  Łodzi  miał  pokazy   przedpremierowe   w  grudniu,  następnie   premierę   w województwie, a później oficjalną premierę na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Teatr pokazywał także spektakle „Kruk z Tower”, „Bileterka” czy „Sztuka”. Za każdym razem na widowni zasiadała duża liczba widzów zaciekawionych propozycjami repertuarowymi Teatru Jaracza. Po każdym ze spektakli publiczność chętnie dzieliła się swoimi refleksjami na temat sztuki i nagradzała artystów gromkimi owacjami. Projekt będzie kontynuowany także w nowym sezonie, teatr stara się także nawiązywać nowe kontakty z pozostałymi ośrodkami w województwie, aby jak najwięcej mieszkańców mogło zobaczyć spektakle z jego repertuaru.

We wrześniu Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpocznie jubileuszowy 135 sezon teatralny. Do końca tego roku zostało zaplanowanych siedem premier. Będzie klasyka i współczesna dramaturgia. Pierwszą powakacyjną premierą będzie monodram „Ifigenia ze Splott” Gary’ego Owena w wykonaniu Agnieszki Skrzypczak w reżyserii Filipa Gieldona. W repertuarze znalazł się także spektakl „Niepamięć”, który 19 i 21 września o 19.00 powraca na afisz po dłuższej przerwie. Na scenie widzowie zobaczą Agnieszkę Więdłochę, Magdalenę  Kumorek  (gościnnie),  Rafała  Królikowskiego  (gościnnie),  Marcina  Korcza i Krystiana Pestę.

Po wakacjach w ofercie teatru znalazły się także „Śmierć pięknych saren”, „Rozmowy z katem”, „Orkiestra Titanic”, „Szklana Menażeria”, „Finisaż”, „Bileterka” i „Zemsta”. Fani kryminałów Katarzyny Bondy także będą zadowoleni, gdyż w repertuarze znalazł się monodram Roberta Latuska „Aszkenazy, menel z Łodzi” oparty na bestsellerowych „Lampionach”.
Teatr im. Stefana Jaracza

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Jaracza 27

Kontakt

tel. 42 662-33-00
tel/fax: 42 662-33-33
e-mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl