Posłuchaj | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =

17 października 2018 roku udostępniliśmy pierwsze nagrania „Kalejdoskopu naGłos” - czytanych wersji naszych artykułów w wykonaniu aktorów m.in. łódzkich teatrów. Platforma "Kalejdoskop naGłos" dostępna jest w serwisie Soundcloud.com.

TUTAJ można posłuchać kilkudziesięciu nagrań realizowanych podczas trzech tur nagraniowych w studiu nagrań Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

TUTAJ można posłuchać nagrań z sesji 4., którą realizuje stowarzyszenie Soundstive Studio w ramach grantu pozyskanego z konkursu "Zdrowa kultura", zorganizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.''


TUTAJ możecie też posłuchać tematycznych "Podkastów Kalejdoskopu".

Kto bierze udział w podkastach "Kalejdoskop naGłos""
Bronisław Wrocławski, aktor Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, oglądany tam niedawno w Bernhardowskim „Placu bohaterów” w reż. G. Wiśniewskiego, czyta felieton poety i krytyka Macieja Roberta „Tak zwani prości ludzie” o związkach Bernharda i jego prozy z... piwem. W interpretacji aktora usłyszymy też wiersz cenionego poety młodego pokolenia Kacpra Płusy „Polska b” z tomu „Ze skraju i ze światła” (uhonorowany Nagrodą Poetycką im. K. Iłłakowiczówny za najlepsze debiut książkowy roku 2012). Tom wydało działające przy piśmie Wydawnictwo Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury. Monika Buchowiec, aktorka Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, czyta „Polę z Powiśla” – felieton prof. Marii Kornatowskiej o Poli Negri, ostatni napisany dla naszego pisma przez wybitną filmoznawczynię i uwielbianą profesor przed jej niespodziewaną śmiercią w 2001 roku, oraz „Czcić i odnawiać albo Łódź (przebóg!) naróżowana”, felieton Zdzisława Jaskuły, poety, tłumacza, dramaturga, dwukrotnego dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, mówiący o tym jak Łódź łączy hołdy dla artystów z... odnową elewacji kamienic, i co ma z tym wspólnego Telimena (uwaga, nie chodzi o pociąg).

Obecnie posłuchać można już jak wybrane felietony i poezję czytają: Paweł Erdman (Teatr Muzyczny), Kamil Maćkowiak (Teatr Polonia Krystyny Jandy, teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka), Mirosław Henke (Teatr Powszechny) oraz Zbigniew Zamachowski. Można także słuchać felietono-piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, które czyta... Andrzej Poniedzielski. A także Włodzimierza Pressa interpretującego tekst "My, Żydzi polscy" pisany przez Juliana Tuwima podczas II wojny światowej na emigracji (nagranie, zrealizowane podczas Roku Tuwima 2013, udostępniamy dzięki uprzejmości Centrum Dialogu Łódź, z którego publikacji pochodzi)

Za realizację dźwiękową nagrań odpowiada grupa Soundsitive Studio zajmująca się produkcją słuchowisk. Od początku istnienia realizuje zarówno adaptacje dzieł klasycznych autorów, jak i słuchowiska autorskie. W czerwcu tego roku we współpracy z Filharmonią Łódzką Soundsitive Studio przygotowało spektakl słuchowy na żywo ,,Słuchowiska z nutką grozy”. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne w Łodzi. Nagrań dokonano w studiu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, we współpracy pisma z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.