Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jurorzy zakończonego w sobotę 34. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa" chcieli wydać wyrok salomonowy. Ogłosili, że festiwal wygrały... wszystkie startujące zespoły.
Aktorska młodzież się spięła i zagrała dwanaście spektakli konkursowych i dodatkowo, poza konkursem, trzy przedstawienia muzyczne. To była ciężka praca, a nie Dzień Dziecka.
Spektakl muzyczny oparty na piosenkach Siergieja Sznurowa, lidera rockowego zespołu Leningrad. Tłumaczenie i wykonanie piosenek - Przemysław Dąbrowski. Premiera na Dużej Scenie Teatru Nowego - 21 maja 2013.
Z Marcinem Kęszyckim, aktorem Teatru Ósmego Dnia, rozmawiamy o spektaklu Zgierska 38, który zakończył festiwal Łódź Czterech Kultur (19 maja), o teatrze alternatywnym, głośnej wypowiedzi Ewy Wójciak na temat papieża i o Łódzkich Spotkaniach Teatralnych.
Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował działalność po 14-miesięcznym remoncie premierą opery „Anna Bolena”.
Kolejna sztuka Hanocha Levina na łódzkich scenach.Tym razem w Nowym gorzką rodzinną komedię Izraelczyka wystawia Marek Pasieczny.
40 lat na operowej scenie - dyrygent Tadeusz Kozłowski świętuje piękny jubileusz.
W ostatnim tygodniu kwietnia odbywał się w Łodzi 31. Festiwal Szkół Teatralnych - obserwowaliśmy go z uwagą, momentami z rozbawieniem, momentami z zachwytem.
Nikołaj Kolada wychował wiele pokoleń aktorów. W pracy bywa tyranem, ale i czułym ojcem. Mawia, że kształtuje ducha swoich studentów, nastawia ich mózgi i wyrabia smak.
Choć na scenie tupałem nóżką jak Freddie Mercury, to z przejęcia udo trzęsło mi się potwornie – mówi Mariusz Ostrowski, aktor Teatru im. Jaracza.