29 WRZEŚNIA 2017 - 11 LISTOPADA 2017

Pan Tadeusz w Małym

Teatr Mały zaprasza 30 IX na premierę "Pana Tadeusza" wg Adama Mickiewicza. Jedenastu aktorów zaprasza na wspólną peregrynację po świecie minionym, lecz nie zapomnianym, z nieco patriotycznym spojrzeniem na polską historię.
„Teatr studencki powinien wyprzedzać teatr profesjonalny” – apelował podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych Marek Koterski, dziś autor sztuk i reżyser kasowych filmów. Czas na 40. edycję festiwalu. Jak się zmieniał przez te lata?
Stefan i Franciszka Themersonowie to chyba najciekawszy duet w historii polskiej awangardy. Malowali obrazy, kręcili filmy, pisali książki dla dorosłych i dla dzieci, ich dowcipna i pełna filozoficznych paradoksów twórczość inspirowała i nadal inspiruje młodych twórców. W Roku Awangardy Teatr Pinokio wystawił Przygody Pędrka Wyrzutka w reżyserii Ewy Marii Wolskiej.
23 WRZEŚNIA 2017 - 18 LISTOPADA 2017

Teatr non-fiction

Śledztwo teatralne, kompozycja reportażowa, wideoperformance, słuchowisko muzyczne – to niektóre z licznych propozycji gatunkowych, które możemy zobaczyć podczas Szwalnia.DOK 2, czyli drugiego przeglądu zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction oraz verbatim, który odbędzie się od września do listopada w Teatrze Szwalnia.
RECENZJA. Kapitalną „Złotą rybką” zaczął nowy sezon Teatr Lalek „Arlekin” w Łodzi, pokazując, że możliwa jest „trzecia droga” w realizacji literackiej klasyki. Premiera towarzyszy 8. edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pisze Łukasz Kaczyński.
Tylko jeden etatowy aktor łódzkiego teatru znalazł się w 25. Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego, krytyka teatralnego, za rolę na macierzystej scenie w minionym sezonie. W sumie aktorów łódzkich lub na łódzkich scenach oglądanych pojawiło się w rankingu tylko czworo.
24 WRZEŚNIA 2017

Nie mów nikomu

Spektakl „Nie mów nikomu” w reżyserii Adama Ziajskiego, odbędzie się w ramach trzeciego cyklu Festiwalu Perspektywy 2017: Teatr - awangarda w działaniu! Spektakl grany w języku migowym z polskimi napisami.
Czy można pisać o nowych wystawieniach „Kolacji na cztery ręce” bez odwoływania się do spektaklu w Teatrze TV z Januszem Gajosem, Romanem Wilhelmim i Jerzym Trelą z 1990 roku? A czy można – z zachowaniem wszelkich proporcji – pisać o „Ostatniej taśmie Krappa” i „Ja, Feuerbach” bez ról Tadeusza Łomnickiego? Pewnie, że można. Zdarza się nawet, że kanon, który po to jest choćby, by kołatać z tyłu głowy przy nowszych realizacjach, przeszkadza w ich odbiorze. Swoją „Kolację...” pokazał  w ramach Letniej Sceny Monopolis w Parku Źródliska warszawski Teatr Kamienica. Pisze Łukasz Kaczyński.
PODSUMOWANIE. "Prawdziwa historia śmiechu" jest dowodem na to, że można śmiać się naprawdę ze wszystkiego zachowując przy tym dobry smak i klasę. O 19. Przeglądzie Małych Form Teatralnych pisze Katarzyna Mańko*.
PODSUMOWANIE. Komedia to najtrudniejsza ze sztuk, bezlitosna i obnażająca każdą pozę czy fałsz. Była ona tematem przewodnim XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych w Domu Literatury widzowie mieli okazję obejrzeć osiem konkursowych i dwa spektakle towarzyszące z teatrów z Poznania, Katowic, Gdyni, Oleśnicy, Krakowa czy Łodzi. Każdy z zespołów miał okazję zaprezentować się na scenie przy wypełnionej po brzegi publiczności, która zawsze szczerze nagradzała najlepszych długimi owacjami. Pisze - Katarzyna Mańko