Drugi rok z rzędu, po małej przerwie, przyznaliśmy nagrodę za kulturę słowa dla młodego aktora podczas  Festiwalu Szkół Teatralnych. W tym roku nagrodzie towarzyszy nowa inicjatywa. Kto został laureatem i dlaczego? 
11 WRZEŚNIA 2018

GALA BUNTOWNIKÓW

Agnieszka Jakimiak – dramatopisarka, eseistka i reżyserka przygotowuje dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus”. Jego bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku. Trwają pierwsze próby do premiery.
"Nic już nie będzie takie jak było. Nie oszukujemy się" - powiedział ze sceny prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas inauguracji 36. Festiwalu Szkół Teatralnych. Dyplomowe spektakle ocenią m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Bartosz Szydłowski, Anna Smolar. Swoją nagrodę przyzna ponownie "Kalejdoskop". Zapraszamy do śledzenia naszych relacji. 
– Nie musimy nikogo selekcjonować, specjalnie zapraszać. Wszyscy palą się, by tutaj przyjechać – mówił prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi przed rozpoczynającym się 14 maja 36. Festiwalem Szkół Teatralnych w Łodzi. W jury m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar. Swoją nagrodę ponownie przyzna w tym roku "Kalejdoskop". FST potrwa do 20 maja.
– Pracowałem z wieloma fantastycznymi młodymi reżyserami. Traktuję ich zawsze jak profesjonalistów, dopóki się nie okaże, że jest inaczej. Na pewno nikogo nie pouczam – mówi ANDRZEJ WICHROWSKI, aktor Teatru im. Jaracza w rozmowie z Piotrem Groblińskim. Pierwszą część wywiadu można przeczytać w majowym KALEJDOSKOPIE.
Teatr Nowy w Łodzi pokaże „Ziemię obiecaną” w reż. Remigiusza Brzyka na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie.
W tym roku nie odbędzie się planowana na jesień 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy" . Dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi, który jest organizatorem tego wydarzenia, zdecydował, że piąta edycja odbędzie się w roku kolejnym. Nastąpi też odświeżenie formuły.
Teatr Art. 51 na piętnastolecie swojej działalności przygotował premierę nowego spektaklu. "Comfort Zone" można potraktować jako trzecią część tryptyku zapoczątkowanego w 2013 "Planem B" i kontynuowanego dwa lata później "A wersją". Można by więc zapisać tytuł jako "C-omfort Zone" albo wręcz "C-Zone" - wtedy moglibyśmy go czytać także jako Crash Zone. Bo też jest to przedstawienie o wychodzeniu ze strefy komfortu poprzez zderzenie swoich racji z racjami innych. To podobno rozwija.
Wykładowca na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz aktor związany z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Wojciech Brawer (rocznik 1980) ma być nowym dyrektorem Teatru Lalek "Arlekin" im. H. Ryla w Łodzi. Wskazała go z końcem kwietnia komisja konkursowa łódzkiego magistratu. 
O marzeniach tancerza, euforii i łzach, o bolączkach i wyrzeczeniach, związkach z Ukrainą i Polską opowiada NAZAR BOTSIY, solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, od 10 lat związany z tą sceną. 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca pod auspicjami UNESCO.