Wywiad z Konradem Dworakowski, reżyserem, autorem tekstów piosenek, aktorem, dyrektorem Teatru Pinokio w Łodzi: – To, co tworzymy dla młodszego odbiorcy, zawsze wynika z tematu, który mnie zajmuje. Nie rzucam widzowi kąska i nie zostawiam go z nim, tylko proponuję mu wspólną kolację, chcę przejść z nim tę drogę – dowiedzieć się, nauczyć
Drugi rok z rzędu, po małej przerwie, przyznaliśmy nagrodę za kulturę słowa dla młodego aktora podczas  Festiwalu Szkół Teatralnych. W tym roku nagrodzie towarzyszy nowa inicjatywa. Kto został laureatem i dlaczego? 
"Nic już nie będzie takie jak było. Nie oszukujemy się" - powiedział ze sceny prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas inauguracji 36. Festiwalu Szkół Teatralnych. Dyplomowe spektakle ocenią m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Bartosz Szydłowski, Anna Smolar. Swoją nagrodę przyzna ponownie "Kalejdoskop". Zapraszamy do śledzenia naszych relacji. 
– Nie musimy nikogo selekcjonować, specjalnie zapraszać. Wszyscy palą się, by tutaj przyjechać – mówił prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi przed rozpoczynającym się 14 maja 36. Festiwalem Szkół Teatralnych w Łodzi. W jury m.in. Jan Frycz, Joanna Kos-Krauze, Anna Smolar. Swoją nagrodę ponownie przyzna w tym roku "Kalejdoskop". FST potrwa do 20 maja.
– Pracowałem z wieloma fantastycznymi młodymi reżyserami. Traktuję ich zawsze jak profesjonalistów, dopóki się nie okaże, że jest inaczej. Na pewno nikogo nie pouczam – mówi ANDRZEJ WICHROWSKI, aktor Teatru im. Jaracza w rozmowie z Piotrem Groblińskim. Pierwszą część wywiadu można przeczytać w majowym KALEJDOSKOPIE.
Teatr Nowy w Łodzi pokaże „Ziemię obiecaną” w reż. Remigiusza Brzyka na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Teatrze Sztuki Ludowej w Pekinie.
W tym roku nie odbędzie się planowana na jesień 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy" . Dyrektor Teatru im. Jaracza w Łodzi, który jest organizatorem tego wydarzenia, zdecydował, że piąta edycja odbędzie się w roku kolejnym. Nastąpi też odświeżenie formuły.
Teatr Art. 51 na piętnastolecie swojej działalności przygotował premierę nowego spektaklu. "Comfort Zone" można potraktować jako trzecią część tryptyku zapoczątkowanego w 2013 "Planem B" i kontynuowanego dwa lata później "A wersją". Można by więc zapisać tytuł jako "C-omfort Zone" albo wręcz "C-Zone" - wtedy moglibyśmy go czytać także jako Crash Zone. Bo też jest to przedstawienie o wychodzeniu ze strefy komfortu poprzez zderzenie swoich racji z racjami innych. To podobno rozwija.
Wykładowca na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz aktor związany z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Wojciech Brawer (rocznik 1980) ma być nowym dyrektorem Teatru Lalek "Arlekin" im. H. Ryla w Łodzi. Wskazała go z końcem kwietnia komisja konkursowa łódzkiego magistratu. 
O marzeniach tancerza, euforii i łzach, o bolączkach i wyrzeczeniach, związkach z Ukrainą i Polską opowiada NAZAR BOTSIY, solista baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, od 10 lat związany z tą sceną. 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca pod auspicjami UNESCO.