Kasowy musical „Les Misérables” na kanwie powieści Victora Hugo to trzy godziny dobrej muzyki i szczerych wzruszeń. Teatr Muzyczny w Łodzi dodaje do tego świetne wykonanie i dynamiczną akcję sceniczną. Premiera, wyreżyserowana przez Zbigniewa Maciasa, stała się dużym sukcesem tej sceny.
…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?
Długo wyczekiwaną prapremierę "Fabryki muchołapek" zobaczymy w piątek 13 października w Teatrze Nowym im. K. Dejmka. To dokonana przez Andrzeja Barta, również reżysera spektaklu, adaptacja jego powieści pod tym samym tytułem. - Chciałbym, by ktoś, kto ma szesnaście lat, zapamiętał to przedstawienie do końca życia - przyznaje reżyser.
Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.
Za nami 30. jubileuszowa edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA, podczas której obejrzeliśmy 15 spektaklów przygotowanych przez grupy teatralne z całego regionu.
Zakończył się III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt. Przez minione siedem dni festiwal odbywał się w pięciu miejscach w Łodzi (Teatr Lalek Arlekin, ŁDK, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufaktura).
Dziś w Teatrze Zamiast premiera nowego przedstawienia. Będzie to taneczno-ruchowa „Soma”, inspirowana powieścią „Sońka” Ignacego Karpowicza oraz efektem warsztatów ruchowych dla kobiet. Autorki przedstawienia, tancerki z grupy LineAct, która połączyła się z Zamiastem, przekonują, że ludzkie ciało jest nośnikiem, w którym zapisują się wspomnienia. Premiera zacznie się o godz. 19
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kompleksowo sztuce animacji filmowej i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 IX – 5 X. Zamieszczamy wywiad z organizatorami.
RECENZJA. „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reż. Andrzeja Szczytki była wyczekiwanym wydarzeniem 8. Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Reżyser sięgnął w niej po metodę aktorstwa non-acting, by uwiarygodnić dramat trójki parkowych kloszardów, ludzi przegranych. Udało się – podczas spektaklu czujemy się jak w środku lat dziewięćdziesiątych, gdy tekst Głowackiego zaistniał. Pisze Łukasz Kaczyński.
Na łódzkich scenach jesienią zobaczymy dwa cykle spotkań poetyckich - Teatr Powszechny wraca do projektu "Sezon w pięknie", a Teatr Nowy współorganizuje Krakowski Salon Poezji w Łodzi. W obu przypadkach poezję będą czytać aktorzy.