Młodzi aktorzy śpiewają | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Młodzi aktorzy śpiewają

Joanna Sokołowska

Joanna Sokołowska wygrała VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, który odbył się w ramach Festiwalu OFF Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Jurorów przekonała szczerością wykonania oraz poruszającą interpretacją. Drugie miejsce zajęła Michalina Dworzaczek, trzecie – Miłosz Dutkiewicz. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Katarzyna Groniec, która była również członkinią jury, a podczas koncertu zaprezentowała swoją najnowszą płytę „Konstelacje”.
Do przesłuchań na żywo w niedzielę 14 kwietnia stanęło ośmioro wokalistów, duet i jeden zespół – wybranych spośród ponad stu zgłoszeń z całego kraju. Występy oceniało jury w składzie: Wojciech Kościelniak, Katarzyna Groniec, Konrad Imiela, Piotr Kofta, Danuta Antoszewska, Eliza Gaust, Jakub Szydłowski oraz Krzysztof Wawrzyniak. Honorowym członkiem jury była Julia Szewczyk, laureatka poprzedniej edycji konkursu.

– Braliśmy pod uwagę profesjonalizm wykonania, czyli te wszystkie czynniki, jak dykcja, umiejętności wokalne czy sam pomysł na piosenki. Ale najważniejsze było dla nas prawdziwe poruszenie. Szukaliśmy tych wykonań, które sprawiają, że słyszymy coś, czego jeszcze nie słyszeliśmy, że widzimy coś, czego nie widzieliśmy. Jeśli w środku, w odbiorcy, dzieje się coś szczególnego, ciepłego, miłego, to o to właśnie chodzi tak naprawdę w piosence aktorskiej – podkreśla Wojciech Kościelniak, przewodniczący jury konkursu.

Jury zdecydowało, że nagroda główna – statuetka Jonaszka i 8 000 złotych trafiły do Joanny Sokołowskiej – absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie, związanej gościnnie z teatrami w Łodzi, Opolu i Słupsku, laureatki nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt. Nagrodę główną wywalczyła wykonaniem piosenki Jonasza Kofty „Radość o poranku” z muzyką Juliusza Michała Loranca  oraz „Nie żałuję” (Agnieszka Osiecka, Cezary Reinert).

– Zawsze wychodzę z założenia, że w piosence aktorskiej najważniejszy jest przekaz. To, co czuję ja i co może być dobre dla ludzi. A wtedy wokal gdzieś za mną podąża – mówiła zwyciężczyni konkursu.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 000 złotych wyśpiewała Michalina Dworzaczek, studentka III roku Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, wykonaniem „Trzeba marzyć” (Jonasz Kofta, Janusz Strobel) oraz „Stojąc w kolejce” (Grzegorz Ciechowski, Republika).

Trzecie miejsce z nagrodą w wysokości 2 000 złotych zajął Miłosz Dutkiewicz – pochodzący z Gniezna student Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Uwagę jury przykuła jego interpretacja tekstów „To wszystko mafia” Jonasza Kofty i „Maratończyk” Włodzimierza Wysockiego w aranżacjach Marka Wincenciaka.

Wręczono także nagrodę równościową, przyznawaną przez Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania. Trafiła ona do Moniki Łopuszyńskiej i Stanisława Łopuszyńskiego. Sponsorem nagrody równościowej było OPG Property Professionals. Z kolei pulę nagród finansowych za zajęcie trzech pierwszych miejsc zasiliła Fundacja LodzArte. Przyznano również pozaregulaminową nagrodę specjalną dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi, która trafiła do Katarzyny Hołyńskiej za dojrzałość wykonawczą i siłę emocjonalnego przekazu występu.

Na podstawie materiałów organizatora.

Fot. Michał Matuszak

Kategoria

Teatr