Ósmy rok raveitalizacji Łodzi - festiwal Ravekjavik | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Ósmy rok raveitalizacji Łodzi - festiwal Ravekjavik

fot. z archiwum festiwalu Ravekjavik

15 VI polsko-islandzkie stowarzyszenie RVVK otworzy dawne magazyny tekstylne przy ul. Niciarnianej 52 - podczas Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych Ravekjavik usłyszymy w Łodzi świeże brzmienia z całego świata. Wystąpią muzycy z Wenezueli Japonii, Brazylii, Indii, Egiptu, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Ukrainy, Polski i Islandii. Swoją twórczość zaprezentują też młodzi polscy malarze, plastycy, scenografowie, projektanci mody, fotografowie i twórcy wizualni.
Ravekjavik to najdłużej działający w Łodzi festiwal muzyki elektronicznej. Od 8 lat wprowadza muzykę i sztukę w niedostępne na co dzień pofabryczne przestrzenie, integrując różne środowiska twórcze i grupy społeczne podczas święta celebrującego wolność, równość i elektroniczność. Dawne magazyny przedsiębiorstwa handlu tekstyliami to szósta lokalizacja, która dzięki festiwalowi została poddana raveitalizacji. Kompleks magazynowy, 70  lat po oddaniu do użytkowania w 1954 roku, zapełni się ludźmi poszukującymi nowej muzyki i sztuki z różnych zakątków świata.

Ravekjavik to jedyny festiwal w Polsce, który od lat utrzymuje równe proporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami występującymi na scenie. Na festiwalu przez ostatnie 7 lat zaprezentowało się ponad 100 projektów muzycznych z kilkunastu krajów. Ravekjavik to święto otwartości promujące różne dyscypliny sztuki. Dotychczas na festiwalu obrazy, malowidła, rzeźby, instalacje, mappingi i projekcje zaprezentowało już ponad 100 młodych polskich artystów.

“Ravekjavik United” to ósma edycja festiwalu, na której wystąpi ponad 20 artystów i artystek z 10 krajów. Troje artystów wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Czekają nas występy elektroniki granej na żywo, sety didżejskie solo oraz w formule back to back, prezentujące szeroki przekrój gatunków muzyki elektronicznej i alternatywnej – od eksperymentalnej, ambientowej, przez dub i techno, aż po trance, baile, hardcore czy drum & bass.

Zagrają:
Kiki Hitomi (Japonia)
Zamilska (Polska)
The Bug (UK)
Bambi UZI (Polska) B2B EZ Riser (Indie)
Gosha Savage (Polska)
Amanda Mussi (Brazylia) B2B Richie Beige (Ukraina)
Safety Trance (Wenezuela)
N13 - ILLGAL (Gruzja) B2B faron (Polska)
Yunis (Egipt)
Kikimora - (Polska) B2B JM Dasha (Ukraina)
Satl (Polska)
ERAM (Brazylia)

W ciągu dnia wstęp na festiwal będzie bezpłatny. W programie przewidziana jest scena muzyki alternatywnej, eksperymentalna wystawa prac streetartowych, w której zaprezentuje się ponad 30 artystów. Pokaz realizacji studentów I i II roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich Instytutu Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, podczas którego można zobaczyć 160 sylwetek, odbędzie się (przy Niciarnianej 52) 15 VI o godz. 19. Wstęp wolny.


W ramach Ravekjaviku odbędzie się wystawa "Rejwach vol.3" - wernisaż i wręczenie nagród artystom zaplanowano na 15 VI na godz. 18.30 w fabryce przy ul. Niciarnianej 52.

Tegoroczna edycja wystawy Rejwach odbywającej się w ramach festiwalu Ravekjavik, skupia się na streetarcie (graffiti, murale, plakaty, instalacje site-specific, kolaże etc.). Ekspozycja prac 50 artystów w zabytkowej fabryce przy ul. Niciarnianej 52 w Łodzi jest manifestem łódzkiej kreatywności zamkniętym w historycznym dla miasta kontekście. Rejwach to gwar indywidualności. Myślą przewodnią wystawy pod kątem estetycznym jest ukazanie wrażliwości różnorodnych twórców w szorstkiej, industrialnej oprawie.

Wśród artystów znajdziecie min. grafficiarzy, malarzy, projektantów, grafików i fotografów. Podczas ich selekcji nacisk kładziony był głównie na różnorodność stylów, tak by ekspozycja ujęła możliwie jak najszersze spektrum podejścia do sztuki.

Ideą każdej edycji Rejwachu jest promocja artystów, oraz zapewnienie im możliwości pokazania się przed większą publicznością, w czym niewątpliwie pomagają zasięgi generowane przez sam Ravekjavik. Budujemy je również poprzez współpracę z uczelniami wyższymi, galeriami sztuki, instytucjami państwowymi i prywatnymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu oddolna początkowo inicjatywa zyskuje wyższą rangę społeczną, a zaangażowanie obejmuje również grupy, które na codzień nie mają kontaktu ze sztuką.

Żeby nie opierać się jedynie na pięknych ideach, podjęliśmy działania mające na celu zapewnienie realnych korzyści prezentującym się na niej artystom. Wystawa jest jednocześnie konkursem, w którym nasi partnerzy przyznają nagrody wybranym przez siebie twórcom. W tym roku w puli nagród mamy 12 indywidualnych wystaw, oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości
14 000 PLN. Dla artystów, którzy biorą udział w takich inicjatywach jest to szansa na dotarcie do nowych odbiorców oraz dalszy rozwój. Aspekt motywacyjny i zaagażowanie ich w dalsze działania sprawia, że na artystycznej scenie dzieje się znacznie więcej, a świadomość społeczna na temat sztuki jest konsekwentnie wzmacniana, co ma pozytywny wpływ na szeroko pojętą kulturę i nakręca kolejne działania.

Maciej Walczak - kurator wystawy


EKIPA:
1. LOTY Crew
2. Zbigniew Olszyna
3. Artur Chrzanowski
4. Egon Fietke
5. Paweł Ponichtera
6. Gu-Tang Clan
7. Martyn Gill
8. Irena Zieniewicz
9. Paulina Brzezińska
10. Alicja Bodzioch
11. Paulina Kwietniewska
12. Ula Tarasiewicz
13. Hakobo
14. Kuba Szkudlarek
15. Łukasz Balon
16. Adam Lipman
17. Zadek
18. Kacper Zaorski-Sikora
19. HERA
20. Soumne
21. Nibme
22. Damian Cihu
23. Paulina Górniak
24. Kacper Ogień
25. Damian Idzikowski
26. Jonasz Koperkiewicz
27. Stanisław Murzyn Łuczak
28. Jagoda Malinowska
29. Amelia Maros
30. Magda Miszczak
31. Natalia Nowacka
32. Michał Franciszek Pawłowski
33. Jan Jubaal Wasiński
34. Slow Painting Studio
35. SNAT
36. Wojtek Stachura
37. Ida Stańczyk
38. Maciej Walczak
39. Dominika Pawełczyk
40. Dominika Szczocarz
41. Martyna Łuszczyńska
42. Piotr Podsiadły
43. H.E.R.O.D
44. Piotr Ciesielski
45. MUSK
46. CHRO
47. ATOS
48. Katarzyna Jakoby
49. Monika Gałaj
50. Oskar Gorzkiewicz


Wydarzenia organizowane są w partnerstwie z Akademią Sztuk Pięknych, Łódzką Szkołą Filmową, Uniwersytetem Łódzkim przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Ambasady Islandii w Polsce.

rvvk.pl

Festiwal co roku redefiniuje się i odbywa się pod inną nazwą. Ravekjavik United to nazwa 8. edycji festiwalu Ravekjavik.