Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kolekcje dzieł malarskich w szkołach – dlaczego nie? To projekt łódzkiej fundacji Niezła Sztuka, która popularyzuje wiedzę o sztuce w Internecie.
26 STYCZNIA 2019 / 29 STYCZNIA 2019 - 31 MARCA 2019

Portret Heleny Geyer

W sobotę 26 I o godz. 17 Centralne Muzeum Włókiennictwa po raz pierwszy zaprezentuje portret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu przemysłowców. Autorem portretu jest Wacław Dobrowolski, ceniony rysownik i malarz. Na spotkaniu poświęconym synowej Ludwika Geyera oraz twórczości Wacława Dobrowolskiego obecna będzie również Agnieszka Szczęsna, potomkini rodziny Geyerów.
Obrazy na tej wystawie mogą być pomocą naukową podczas lekcji historii na temat życia polskiej wsi przed stu laty.

Goście na wernisażu byli zachwyceni. Dawno w Piotrkowie Trybunalskim nie było wystawy, która wzbudziła aż tak pozytywne wrażenia.

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim działa już od 10 lat. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość.
Architektura to rezerwuar niewykorzystanych sił narracyjnych, co udowadnia w książce „Miastoprojektanci”* Błażej Ciarkowski, pisząc o architektach, którzy po II wojnie światowej chcieli budować nowoczesne oblicze „miasta włókniarzy”. Publikujemy, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Księży Młyn, fragment rozdziału „Może następnym razem się uda…”.
RECENZJA. Sztuka naiwna to nie jest po prostu twórczość amatorska. Wyróżnia ją specyficzna wrażliwość, oryginalność, osobność – to rodzaj twórczości równoległy do sztuki wysokiej i często dorównujący jej artystyczną wartością i malarską świadomością. Tylko warsztat jest inny – naiwny właśnie. Co ma swój urok.
RECENZJA. Dobre wyczucie formy, koloru, przestrzeni i materii – to sztuka Veroniki Taussig. Twórczość późna i może dlatego tak świadoma. Wyhodowana dzięki wizytom w muzeach sztuki i kolekcjonowaniu dzieł, zbudowana na inspiracjach najlepszą awangardą.
Veronica Taussig została artystką nie dlatego, że taki miała plan na życie. Stało się to, gdy była już dojrzałą osobą – pod wpływem nowojorskiej wystawy obrazów Henri Matisse’a. – To pozytywne, że nigdy nie jest się zbyt starym, by zacząć tworzyć – mówi.
18 STYCZNIA 2019 - 18 LUTEGO 2019

Prostota i synteza

W Teatrze Nowym można oglądać plakaty Anety Kosin. Otwarcie wystawy 18 I o godz. 18. Na dwóch piętrach foyer Dużej Sceny teatru zawiśnie 40 prac z różnych okresów działalności artystki.