Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Muzeum Sztuki zainicjuje w 2019 roku projekt pod tytułem „Prototypy” testujący to pojęcie na materiale ze swojej kolekcji. Zaproszeni artyści i artystki użyją dzieł z zasobów muzealnych do modelowania współczesnej nam rzeczywistości. Dzięki ich działaniom kolekcja ms przekształci się w zasób praktyk i metod czekających na ponowne wykorzystanie – aktualizację i uruchomienie.
18 STYCZNIA 2019 - 2 MARCA 2019 / 30 STYCZNIA 2019

Anatomia dla plastyków

To tytuł wystawy obrazów Andrzeja Biernackiego, który jest nie tylko artystą, ale też właścicielem Galerii Browarnej w Łowiczu, publicystą i krytykiem. Otwarcie 18 I o godz. 18. 
– Wchodzą trendy, które odwołują się do okresu największego rozwoju czasopism – do lat 60., 70., 80., ówczesnych czcionek, kolorów, układów graficznych, starych technik. Nawiązanie do pierwszego „Kalejdoskopu” z lat 70. świetnie by się w nie wpisało – mówi Jakub „Hakobo” Stępień.
11 STYCZNIA 2019 - 17 LUTEGO 2019

Zdążyć przed nocą

Wystawa zatytułowana "Zdążyć przed nocą" jest znakomitą okazją do zapoznania się z twórczością Łukasza Stokłosy. Otwarcie 11 I o godz. 17.
W Galerii Nowa Gdynia można do 6 lutego 2019 r. oglądać wystawę malarstwa Romana Opalińskiego. Druga w historii galerii wystawa ukraińskiego artysty o polskich korzeniach nosi tytuł "Składanka". Poprzednia odbyła się w kwietniu 2015 roku, zatytułowana "Nasze legendy" cieszyła się wielkim uznaniem publiczności. Opaliński ma w Polsce wielu entuzjastów, ma też kolekcjonerów swojej twórczości czekających na nowe prace – już w dniu wernisażu kupili kilka obrazów.


RECENZJA. Wystawa odsłania ciekawostki, prezentuje mało znanych twórców, których zwykle nie kojarzymy z polską historią – ale niczego nie odkrywa, nie przemeblowuje naszej świadomości.
RECENZJA. Jako pierwsze tak traumatyczne doświadczenie dla wielu milionów ludzi, I wojna światowa musiała znaleźć odzwierciedlenie w sztuce. A jako że o jej dramacie trudno mówić tym samym językiem, co o sprawach zwyczajnych, rozwinęło się obrazowanie awangardowe.
Józef Panfil w Tomaszowie Mazowieckim jest artystą znanym i cenionym. Prezydent Miasta Marcin Witko w rozmowie ze mną stwierdził: - Jestem fanem Józka.
14 GRUDNIA 2018 - 3 LUTEGO 2019

Czerwony, czarny i żółty

Wystawa prac Veroniki Taussig pt. „Red Black and Yellow” (pod patronatem „Kalejdoskopu”) zostanie otwarta 14 XII o godz. 18 w Ośrodku Propagandy Sztuki. Repertuar form jej rzeźb jest szeroki: od kształtów regularnych i geometrycznych przez organiczne i biomorficzne do skomplikowanych struktur.
Muzeum Miasta Pabianic w swej bogatej i urozmaiconej ofercie posiada od niedawna ciekawą książkę poświęconą sztuce z… Afryki.