Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 6 GRUDNIA 2022

W fotograficznej pamięci

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę „Obecni, nieobecni” - wernisaż 6 XII o godz. 18.30.
od 24 LISTOPADA 2022

Łódź Young Fashion 2022

Złota Nitka dla Maurycego Zylbera z Warszawy, nagroda 2. Fashion Film Festival dla Megan van Engelen z Holandii, nagroda rektora ASP podczas Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru - dla Mai Pilarek. Szósta edycja Łódź Young Fashion za nami.
od 24 LISTOPADA 2022

Ukraina. Lwów. 2022

Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę „Ukraina. Lwów. 2022”. Wernisaż 24 XI o godz. 18 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5.
„Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi.
RECENZJA. Obydwie wystawy prezentowane w ms1, mimo że odległe tematycznie, dotykają podobnej kwestii – dążenia człowieka do opanowania śmierci. W kręgu myśli kosmistycznej wyraża się ono w próbach osiągnięcia nieśmiertelności, natomiast u Kadana ujawnia się w pracach, które w symboliczny sposób mają zatrzymać w okowach przeszłości śmierć, którą niesie za sobą wojna w Ukrainie. Pisze Maria Mażewska.
RECENZJA. W pracach Krzysztofa Pruszkowskiego, jak w życiu, w ludzkiej podświadomości, obrazy rzeczywistości, doświadczenia, przeżycia, wrażenia zderzają się, nakładają się na siebie i przenikają, by w rezultacie stworzyć wypełnioną odpryskami wszystkiego czarną otchłań – swoisty kosmos. A całość znajduje się w bezustannym ruchu, tylko z pozoru zamrożonym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 3 GRUDNIA 2022

Galeria sztuki VR

Pierwsza Galeria Sztuki VR dzięki wykorzystaniu medium, jakim jest wirtualna rzeczywistość (VR), daje nowe możliwości prezentowania dzieł artystycznych w przestrzeni digitalnej – z pełnym odwzorowaniem rzeczywistości realnej.
Brazylijski temperament i spirit of Łódź? 17 XI w Monopolis odbyła się premiera najnowszego Kalendarza Virako - to jego dziesiąta edycja. Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.
RECENZJA. 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi odbywa się w szczególnym momencie: po dwóch i pół roku pandemii i w czasie trwającej wojny na Ukrainie – w innym świecie niż poprzednia edycja. I choć także wcześniej rzeczywistość była wystarczająco złożona, by artyści mogli się z nią konfrontować, to nowa sytuacja zaowocowała w światowej twórczości wszechogarniającym poczuciem niepokoju. Tak wynika z triennalowej wystawy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Świat można opisać za pomocą figur geometrycznych. Językiem geometrii posługują się nie tylko matematycy, ale i artyści – tego typu dzieła wpływają na nasz stan emocjonalny, pobudzają naszą wyobraźnię i dają dowolność interpretacji. Prace Anny Szumigaj-Badziak, prezentowane na wystawie „Strefa przestrzeni”, mogą wyzwalać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, skłaniając widza do przemyślenia wielu kwestii – do próby opisania rzeczywistości oraz zmysłowego i pozazmysłowego odbioru otoczenia. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.